Mirac Kandili

Gecelerin gecesi Kadir Gecesi ve diğer kandil ve mübarek geceler hakkındaki kutlama, duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak için...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi
Mesajlar: 993
Kayıt: Pzt Ağu 14, 2006 9:36 pm
Konum: Yurt Dışı

Mirac Kandili

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Pzr Ağu 20, 2006 5:17 pm

Mübarek gecenin Türk-Islam Alemine hayirlara vesile olmasini dilerim.
Tüm Dualarinizin kabul olmasi dilegiyle.Hayirli Kandiller...

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye
Mesajlar: 2219
Kayıt: Cmt Tem 14, 2007 5:52 pm
Konum: Amasya

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Tem 25, 2008 6:12 pm

Önümüzdeki 29 Temmuz Salı gü-nünü 30 Temmuz Çarşamba gününe bağlayan gece Miraç Kandili'dir. Müslümanlar olarak böyle ulvi bir geceye kavuşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşamaktayız.

Miraç; mana olarak beşeriyetin kurtuluşa ermesi için gönderilen Sevgili Peygamberimizin yaptığı, mukaddes ve manevi bir yolculuktur. Birçok ilâhi sırrı, hikmet ve bereketi içerisinde barındıran bu gece, Kur'an-ı Kerimde İsra Suresi'nin ilk ayetinde anlatılmaktadır:
Miraç mucizesi, biz Müslümanlar için ilâhî rahmet ve hediyelerle doludur. Miraç olayının en önemli neticelerinden birisi de beş vakit namazın farz kılınmasıdır.
Miraç, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan sınırsız bir yükseliş ufkudur. Çünkü miracın özünde her türlü kötülüğü terk etme, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, sorumluluk, zamanın önemini anlamak ve ilâhi emirlere teslim olarak büyük mevkilere erişmek vardır.

Bu mübarek gece, manevi duygu ve düşüncelerimizi tazeliyerek, ilâhi rahmeti kazanacak işler yapmamız, kulluk bilin-ciyle dua ve niyazda bulunmamız için bir fırsat vesiledir. Bunun için manevi duygularımızı canlandıran, iç dünyamızı muhasebe etme imkânı sağlayan, sorumluluğu-muzu hatırlatan bu geceyi iyi değerlendi-relim. Duygularımızın doruk noktaya ulaş-tığı, dua ve ibadetlerimizin semaya yükseldiği, müminlerin huzur bulduğu bu gecede; kalplerimizde ümit ve ilâhi aşk kandillerini yakalım, miracın sonsuz mesajını ruhlarımızda hissedelim. Rahmet deryası İslâm' ın,"yaratılanı yaratandan ötürü sevme" prensibini kendimize düstur edinerek, gönül kapılarımızı tüm insanlığa açalım. Miracın ilâhî yükselişinin, gönül ve ruh temizliğinden geçtiğini unutmayalım.

Mirac kandilinin Milletimize,insanlık alemine hayırlara vesile olasını diler saygılar sunarım.

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 1351
Kayıt: Çrş Haz 27, 2007 10:17 am
Konum: Tokat
İletişim:

SLM

Mesaj gönderen merkez_60 » Sal Tem 29, 2008 9:09 am

"Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâm'dan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir."

(İsra :1)

Mirac Gecesi, Recep ayının 27. gecesidir. Mirac mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. Olayın iki aşaması vardır. Birinci aşamada Hz. Peygamber (s.a.v) Mescidül-Haram'dan Beytü'l-Makdis'e (Kudüs) götürülür. Kur'an'ın andığı bu aşama, gece yürüyüşü anlamında isra adını alır. İkinci aşamayı ise Hz. Peygamber (s.a.v)'in Beytü'l-Makdis'ten Allah'a yükselişi oluşturur. Mirac olarak anılan bu yükselme olayı Kur'an'da anılmaz, ama çok sayıdaki hadis-i şerifde ayrıntılı biçimde anlatılır.Kandiliniz Mübarek Olsun
[font=Arial] [/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
GURBETTEN SILAYA
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 151
Kayıt: Sal Kas 21, 2006 12:37 pm
Konum: İSTANBUL

SELAM ;

Mesaj gönderen GURBETTEN SILAYA » Sal Tem 29, 2008 10:40 am

Bakiler sevgiler adına nice dilekler vardır. Ölümü bile ayırır saymayan gönüller vardır. Mesafeler araya set çekmişse ne çıkar, dualarda birleşen gönüller vardır. Hayırlı kandiller...
Biliyorum bugün kulakların bir başka çınlayacak, anlayacaksın seni yine nasıl andığımı, özlediğimi. Ellerin titreyecek, gözlerin yollarda kalacak, sende hissedeceksin yüreğimde neler hissettiğimi!

salih_demir
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 10
Kayıt: Sal Tem 15, 2008 2:49 pm
Konum: Türkiye

Mesaj gönderen salih_demir » Sal Tem 29, 2008 2:34 pm

TÜM MÜSLÜMAN ALEMİNİN MİRAÇ KANDİLİNİ KUTLARIM...

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 746
Kayıt: Prş Ağu 09, 2007 6:12 pm
Konum: Sakarya

Mesaj gönderen demet.sahin » Sal Tem 29, 2008 6:26 pm

[font=Comic Sans MS][hr]

Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun. Kandiliniz mübarek olsun.. :wink:

[hr][/font]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

c.selvi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
Mesajlar: 58
Kayıt: Çrş Mar 19, 2008 11:47 pm
Konum: Türkiye

Mesaj gönderen c.selvi » Sal Tem 29, 2008 6:38 pm

Demirciliselemen.Com.site üyelerinin ve Tüm İslam aleminin Miraç Kandilini kutlar,hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Cevapla

“MÜBAREK ZAMANLAR (Regaip, Miraç, Berat,Kadir, Kutlu Doğum) HAKKINDA” sayfasına dön