DEMİRCİLİ VE SELİMHAN'IN TARİHÇESİ

Beldemizin idare ve yönetimiyle ilgili site sakinlerine ve resmi idarecilere duyurmak istediğiniz fikir öneri ve dozu ayarındaki şikayetlerinizi buradan iletebilirsiniz. Mesela neden hala beldemizin logosu ya da futbol takımı yok ?
Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

DEMİRCİLİ VE SELİMHAN'IN TARİHÇESİ

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eyl 11, 2007 5:48 pm

Arkadaşlar

Demircili ve Selimhan'ın tarihini hiç araştıran var mı? Ne zaman kurulmuş,kaç yılında kurulmuş,kimler tarafından kurulmuş,hangi beylikler veya padişahlar gelip geç miş.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Eyl 12, 2007 12:59 am

Aklimda kalanlar

Kapsamli bir sekilde arastirdigimi söylüyemem.bildigim kadariyla Prof.Dr. Ali Riza Atasayo´ùn Resadiye ilcesi adli kitabinda Timürcülü diye bahs ediliyor. Demircili köyü 600 yil önce kurulmus. Karamanlar adiyla taninan kabile yasiyormus,bu kabile Demircilikle ugrastigi icin Demircili denmis.

Selemen yaylasinin tarihcesi: Yavuz Sultan Selim 1514 yilinda caldiran seferine giderken ordusuyla burda konakliyor.adinin Selimian oldugu. bir rivayete görede adi Selimhan yaylasi olarak bilinen yayla, zamanla söylene söylene deforma olmus bügünkü Selemen adini almis.

Erkan bey size teskr ediyorum. böyle güzel bir konu actiginiz icin.kesinlikle diger arkadaslarda benim kadar DEMIRCILI`NIN ve SELEMEN`in tarihcesini merak ediyorlardir. arastiran bilgisi olan arkadaslar lütfen bizimle paylasirmisiniz.

Muhabbetle kalin.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eyl 12, 2007 2:56 pm

Arkadaşlar

Sanırım bu konuyla pek alakanız yok gibi.Demircili belediye başkanlığının internet sayfasınıdada boş bırakıl mış.Galiba onlarıda ilgilendirmiyor.

Zeynep hanım,bunları hepimiz biliyoruz bizim illaki daha uzun bir tarihimiz vardır.Yinede ilginize teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

DEMİRCİLİ VE SELİMHAN'IN TARİHİ

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eyl 12, 2007 6:02 pm

Saygı değer arkadaşlarım bu konuyu araştırdığınızdan eminim.

Demircili ve selimhanla ilgili yayınlanmış olan bir çok yazı ve makaleler vardır.O zaman ben selimhanla ilğili Şairlerimizin şiirlerinden başlıyorum.

ÖZLEDİM

Kaç yıl oldu ayrı kaldım köyümden.
Gökte kuşu,Dağda kurdu özledim.
Zalim gurbet hepsi senin yüzünden.
Tezek kokan eski köyü özledim

Özledim Gardaşım ayıp mı söyle.
Odun çekip çift sürmeyi özledim.
El alem bizlere imrense bile.
Yıkık evi eski damı özledim.

Çıkıp SELEMENE yapsaydım pazar.
Şu gurbet Ahmet'i eyledi yazar.
Halalar,bibiler,gelinler,kızlar.
Bükük belli anaları özledim.

BU ŞİİR REŞADİYELİ HEMŞERİMİZ OLAN ŞAİR ÖMER SIRAKAYA Tarafından yazılmıştır.Kendisi HASANSEYHLİDİR.

MEMLEKETİ ÖZLEDİM

Çan sesinden köpek havlamasından
Çobanların koyun haylamasından
Erdem kırı kale obasından
Kuşlar uçmaz kervanların geçmez mi

Bu yürek bu kadar bu kadar ancak
SULTAN SELİM'İN sancak açarak
SELEMEN pazarı eymür kuyucak
Gündoğduya nasıl güneş doğdu mu

BULUŞAK

Sen orada ben burada emmoğlu
Bir bilet alakta köyde buluşak
Köyümüzün adı şimdi gündoğdu
Çağman da Köses de Göl de buluşak

Sabah erken kalkıp çıkalım yola
Bir ufka bakalım bir dolunaya
Kurtlarda başlasın bir ulumaya
Cuma günü SELEMENDE buluşak

TÜRKİYEDE GÖR BAHARI

Denizlide Özay Gönlüm
Mersinde Mahsuni gördüm
Türkiyeme şiir ördüm
Sanki cennet gör baharı

Sivas'a bir uğramalı
Çamlı beli boylamalı
Kırda koyun haylamalı
SELEMENDE gör baharı

Bu şiirlerinde yazarı yine değerli bir yazarımız olan Reşadiyeli hemşerimiz, EŞREF DEMİRYÜREK tir.

Not:Şiirlerin tüm mısraları yazılmamıştır.İçerisinde selemen geçen bölümleri alınmıştır.İsteyen erkadaşlerımıza tümünü yazarız.Yılmaz Beyin de dikkatine.

Arkadaşlar inanıyorum ki araştırıyorsunuz daha güzel şeyler çıkacak.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş Eyl 20, 2007 2:24 am

pomemerkan yazdı:Arkadaşlar

Sanırım bu konuyla pek alakanız yok gibi.Demircili belediye başkanlığının internet sayfasınıdada boş bırakıl mış.Galiba onlarıda ilgilendirmiyor.

Zeynep hanım,bunları hepimiz biliyoruz bizim illaki daha uzun bir tarihimiz vardır.Yinede ilginize teşekkürler.

Erkan bey

mutlaka hepimizin bildigi seyler, böyle önmeli bir konuya duyarsiz kalmama adina yazmistim. daha detayli nasil,nerden,hangi kaynaklardan bilgi edinilir aciksaci bilmiyorum.
Basbakanlik Osmanli Arsifinde calisan cok yakin bir arkadasim var. bu konuyu en kisa zamanda onunla görüsecegim.

araya araya Bagdat bulunurmus. :) ilgilenirsek sorup sorusturusak Demircilinin ve Selemenin Tarihcesini bulacagiz insALLAh.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
salih.cinar
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen salih.cinar » Prş Eyl 20, 2007 1:17 pm

bu konuyla alakamız yok die bişey kesinlikle olamaz... :? geçmişini bilemenler geleceğini kuramaz... :D :!:

ha yok sende öle bi izlenim oluştuysa rica etsek sen gerekli bilgileri arıştırıp burada paylaşırsan sevinirim kendi adıma... :idea:
HERŞEYİ BİLMENE GEREK YOK, HADDİNİ BİL YETER...

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Eyl 21, 2007 10:08 pm

Sevgili pleyerboys kardeşim:

Tabiki bizlerde bazı bilgiler var.Ama bunlar yeterli değil.Bir Demircilili olarak bizim daha uzun geçmişimizle ilgili muhakkak bir tarihimiz vardır.Bizler sizlerinde sayasinde hep beraber araştırıp bu siteye memleketimizin ortak bir ürün olarak tarihimizin yazılmasını istiyoruz.Bu konuyu site yöneticisiylede görüşerek İNŞALLAH en kısa sürede halletmeye çalışacağiz.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Eyl 21, 2007 11:19 pm

zeynep yazdı:

Erkan bey

mutlaka hepimizin bildigi seyler, böyle önmeli bir konuya duyarsiz kalmama adina yazmistim. daha detayli nasil,nerden,hangi kaynaklardan bilgi edinilir aciksaci bilmiyorum.
Basbakanlik Osmanli Arsifinde calisan cok yakin bir arkadasim var. bu konuyu en kisa zamanda onunla görüsecegim.

araya araya Bagdat bulunurmus. :) ilgilenirsek sorup sorusturusak Demircilinin ve Selemenin Tarihcesini bulacagiz İNŞALLAHb]
Zeynep Hanım:
Bu konu bizim için gerçekten çok önemli,aslında sizin bu duyarlılığınız karşısında bizlerin utanması gerekir.İnsan diger kasabaların tarihini okuyunca gerçekten imreniyor.Tabiki bizlerin çeşitli araştırmaları oldu ama yeterli degil.Yılmaz beylede bu konuyu görüştük araştırıyoruz.Bahsettiğiniz arkadaşınızla iletişim kurarsanız eminim bir çok bilgiye ulaşırız.Yörelerimiz hakkında geniş kapsamlı araştırmayı Kızılcaörenli olan PR.DR.Ali Rıza ATASOY yapmıştır.İNŞALLAH Bu sitede sizlerinde sayesinde Demircilinin geniş kapsamlı tarihini göreceğiz.İlgi ve alakanıza teşekkür eder saygılar sunarım.

demiryurek

düzeltme

Mesaj gönderen demiryurek » Sal Eki 16, 2007 4:56 pm

:P Sayın yönetici Ben Eşref Demiryürek Reşadiye Gündoğdu Köyünden ; Sitenize almış olduğunuz şiirimin başlığı Buluşak
olamı gerekiyor ... ilginiz için teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum....

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eki 16, 2007 5:37 pm

Sayın Eşref DEMİRYÜREK

Sizin gibi memleketine sevdalı,bizlere tarih anlatır gibi şiirler yazan Şairlerimizi aramızda görmek beni son derece mutlu etti.Ben özellikle Reşadiyeden yetişen hemşerilerimizi çok araştıran bir insanım.Şiirlerinizde Demircili ve Selimhan'ında geçmesi inanın bizlere onur ve gurur veriyor.Çün ki biz bu duyguları sizlerin sayesinde yaşıyoruz.Bahsetmiş olduğunuz konuyu site yöneticisiyle görüşüp hemen düzelteceğiz.

Size bundan sonraki yaşamınızda başarılar diliyorum.Eline ve yüreğine sağlık tekrar hoş geldiniz.
Erkan ÖZDEMİR
Demircili Kasabası.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: düzeltme

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Eki 16, 2007 9:40 pm

demiryurek yazdı::P Sayın yönetici Ben Eşref Demiryürek Reşadiye Gündoğdu Köyünden ; Sitenize almış olduğunuz şiirimin başlığı Buluşak
olamı gerekiyor ... ilginiz için teşekkür ediyor başarılarınızın devamını diliyorum....
Sayın Demiryürek,
Belirttiğiniz düzenleme yapılmıştır. Bu arada kaleminizle yüreğinizi ortaya koyan eserlerinizden dolayı sizi kutluyor aramıza teşrif ettiğiniz için teşekkürler edip hoşgeldiniz diyorum. Katılımınızın daim olması temennimi ve yüksek saygılarımı sunuyorum.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Ara 12, 2007 8:59 pm

YILMAZ BEY;

ÖZELİNİZE MALUM KONUYU AKTARDIM....................

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Ara 12, 2007 10:57 pm

pomemerkan yazdı:YILMAZ BEY;

ÖZELİNİZE MALUM KONUYU AKTARDIM....................

Çok güzel, daha önce konuştuğumuz şekilde ve zamanda yayınlayacağız. Tarihten bizimle ilgili bulduğunuz bu kesit çok kıymetli ve ben bu araştırmanız sebebiyle sonsuz teşekkür ederim.
"Söz uçar yazı kalır"

“BELDEMİZİN İDARESİ, YÖNETİMİ ve GÜNDEMİ” sayfasına dön