Bugünün (Cuma) Hutbesi

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Emiroglu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Bugünün (Cuma) Hutbesi

Mesaj gönderen Emiroglu » Cum Ara 05, 2008 11:39 am

Degerli hemsehrilerim ve site üyelerimiz.
Cok dikkatimi ceker Cuma hutbeleri, neden diyecek olursaniz: Hoca cikar minbere, okur hutbesini, güzel güzel seyler anlatir.
Fakat ne acayiptirki, namaz bitiminde camiden cikarken sorsaniz cemate "Hoca neden bahsetti Hutbede" diye, malesef cogu konuyu bile bilmez.

Bu baslik altinda her Cuma buradan camilerimizde okunan Hutbe'leri sizlerle paylasmak istedim.
Hem böylelikle Hanim üyelerimizde Hutbede neler okundugunu takip edebilirler.
Tabiki degerli hocamiz Nurettin Midilli bey'de bizlere insAllah yardimci olur.

ilk Hutbe benden gelsin: 5. Aralik 2008

Muhterem Müminler,

Hz. Allah (c.c.) Sure-i Mâide 3. âyet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Bugün sizin dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size,
din olmak üzere İslam’ı beğendim, ona razı oldum.”

Peygamberimiz(s.a.v)in irtihallerinden seksen iki gün önce nâzil olan ve İslam Dininin mükemmeliyete ulaştığını haber veren bu ayeti celilenin Arefe
gününde inzal buyrulması, bugünün önemini bir kat daha ziyadeleştirmektedir.

Fahr-i Kâinatımız(s.a.v) hadis-i şeriflerinde : “Kim Arefe Günü oruç tutarsa, Cenab-ı Hak onun geçmiş ve gelecek günahlarını affeder” buyurmuşlardır.
Zira Hz.Allah, arefe günü dünya semasına tecelli eder ve yapılan ibadetleri kabul buyurur.

Değerli Müslümanlar,

Mevlamızın hakkında yeminle bahsettiği ve Rasülü (s.a.v) Efendimizin “Allah katında yapılan amellerin hiç biri, Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden
daha faziletli ve daha sevimli değildir”
ifadeleriyle övdüğü, çok müstesna günlerdeyiz. Bu günler sıradan günler değildir. Özel günlerde özel davranışlar sergilenir.

Her şey mevsiminde güzeldir.Fedakarlıkta bulunmak her zamanın ve her mekanın geçer akçesidir. Fakat böyle günlerdeki fedakarlık, kelimelerle anlatılamayacak güzelliktedir.
Bunun en güzel örneği Kurban Faaliyetleridir. Kurban, yaklaşmaktır. Her şeyi bizim emrimize veren Rabbimize yakınlıktır. Kurban vesilesiyle, muhtaç kimselerin yaşadığı
ülkelerdeki insanlara, kardeşlerimize bir selam göndermektir. Gadab-ı İlâhiyi söndüren, Allahın Rızasını celb eden, kesildiği memleketlerdeki huzursuzlukları
ortadan kaldıran, umumi affın tecelli etmesine sebep olan bir ibadettir
.

Kıymetli Müminler,

Bayram sabahında ve günlerinde yapılabilecek güzel hasletlerimiz vardır. Mesela; erkenden kalkarak bayrama hazırlanmalı, gusül abdesti almalı,
güzel ve temiz elbiseler giymeli, bayram namazına (çocuklarımızı da unutmadan) gitmeye çalışmalı, daha sonra büyükleri ziyaret etmeli, çok uzakta
iseler telefonlada olsa gönülleri alınmalıdır. Dargınlar, küskünler mutlak surette barışmalıdır.

Muhterem Din Kardeşlerim,

Bir hususu daha izah ettikten sonra hutbeme nihayet vermek istiyorum. Arefe Günü sabah namazından başlayarak beşinci günün ki-Zilhiccenin onüçüncü,
bayramın dördüncü günü- ikindi namazına kadar her farzın arkasından Teşrik Tekbirlerini getirmek vaciptir. Bu tekbir “Allahü Ekber Allahü Ekber Lâ İlâhe
illellâhü vallâhü Ekber Allahü Ekber ve lillâhil hamd”
şeklinde alınır. Toplam 23 vakit eder.

Bu vesileyle Kurban Bayramınızı şimdiden tebrik eder, hepimiz hakkında hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön