Dersimiz ezeli rekabet!

Spordan uzak kalınmaz. Milli Maçlardan Uluslararas Olimpiyatlara, Demircili - Baydarlı maçlarından diğer sportif konular.
Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Dersimiz ezeli rekabet!

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 22, 2009 5:01 pm

Dersimiz ezeli rekabet!

Fenerbahçe'nin ezeli rekabette Galatasaray'a karşı kurduğu psikolojik üstünlük, test kitaplarına konu oldu.

İhtiyaç Yayıncılık adlı eğitim kurumunun, öğretmen adayları için hazırladığı Pedagojik Formasyon test kitapçığında Fenerbahçe-Galatasaray rekabetinin konu edildiği bir soru yer alıyor. Soruda, Fenerbahçe'nin Galatasaray'a karşı ezeli rekabette psikolojik üstünlük kurmasından yola çıkılıyor. Soruda, Galatasaraylı futbolcuların "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" şeklinde bir düşünceye kapıldığı varsayılarak; bunun öğrenme teorilerinde neye karşılık geldiği soruluyor.

"Öğrenme teorileri" hakkındaki soru şöyle:
Galatasaraylı futbolcuların Fenerbahçe maçından önce, daha önceki maçlarda aldıkları sonuçlar akıllarına gelmekte (6-0, 4-0, 3-2, 4-3) ve Galatasaraylı futbolcular "Ne yaparsak yapalım yine kazanamayacağız" diyerek, daha az çalışmakta ve yine başarısız olmaktadırlar.
Bu durum, öğrenme teorilerindeki hangi kavrama örnek olabilir?

A) Habercilik
B) Tepkisel koşullanma
C) Kendini gerçekleştiren kehanet
D) Öğrenilmiş çaresizlik
E) Sistematik duyarsızlaşma

-DOĞRU CEVAP: D-

Konuyla ilgili olarak Ligtv.com.tr'ye açıklamalarda bulunan İhtiyaç Yayıncılık yetkilileri, bu sorunun Öğrenme Psikolojiyle ilgili olduğunu ve Pedagojik Formasyon sınavına hazırlanan öğretmen adayları için hazırladıkları test kitapçığında yer verdiklerini belittiler. Yetkililer "Doğru cevap nedir?" sorumuza ise "D şıkkı" yanıtını verdiler.

Her seY acik ve net dimi ama
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: Dersimiz ezeli rekabet!

Mesaj gönderen EM-re » Sal Haz 16, 2009 7:12 pm

hüseyincim 27 senelik türkiye kupasi hasreti ne oluyo acaba bundan ziyade 27 senelik kupa hasretini soru olarak göz önüne getirsinler ancak böyle seylerle avunursunuz :)
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Cum Haz 19, 2009 1:27 am

Emrecigim bu soruyu ben hazirlamadim ki sen bence bir hazirlayanlara sor?
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Cum Haz 19, 2009 1:33 am

peki sorarim :)
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

“SPOR ve ÖNEMLİ MÜSABAKALAR” sayfasına dön