SEVGİ İKLİMİNDE BULUŞALIM

Edingen Ditib SELIMHAN Cami Yönetim Kurulu açıklamaları ve Edingen'deki Demircili'lerin bölümüdür. (Lütfen mesajlarınızda isim ve soyisminizi mutlaka belirtiniz)
Nurettin Midilli1
Vip Üye
Vip Üye
İletişim:

SEVGİ İKLİMİNDE BULUŞALIM

Mesaj gönderen Nurettin Midilli1 » Cum Eki 10, 2008 11:06 pm

Diyanet İşleri Başkanlığının tensipleriyle 26.08.2008 tarihi itibariyle Almanya’nın DİTİB Edingen Selimhan Camii’ne din görevlisi olarak tayin edildim. Görev sürem benim de talebim üzerine üç aydı. Ramazan’da yaşadığımız manevi güzellikler neticesinde, karşılıklı olumlu intibalar, gelen talepler ve yazışmalarla görev sürem uzadı. Ailemle birlikte Edingen’de yaşayan tüm Müslümanlara güzel hizmetler sunmanın gayreti ve özverisi içinde olacağız Allah’ın izniyle. Şu an Türkiye’deyim en kısa zamanda Almanya’ya gidip hizmetlere kaldığımız yerden devam edeceğiz inşallah.
Edingen Selimhan Camii’nin ilk din görevlisi olmam, on bir ayın sultanı Ramazan ayı öncesi caminin ibadete açılması ve bu dönemin manevi ikliminin doyasıya yaşandığı müstesna bir zaman diliminde olması bir çok güzelliği beraberinde getirdi. Görev yaptığım süreçte Cami Yönetim Kurulu Başkanımızın, üyelerinin ve tüm cemaatimizin yaşlısıyla genciyle, kadınıyla erkeğiyle büyük bir özveriyle çalıştıklarını müşahede ettim. Bu dönemde uyum içerisinde, karşılıklı paylaşımlarla çalıştık, çalışıyoruz.
Edingen’de kaldığım 40 günlük süreçte verimli hizmetler gerçekleştirdiğimize inanıyorum. Gençlerin ve çocukların çoğunlukta olduğu, oldukça dinamik bir yerde görevliyim hamdolsun.
Bu süreçte Kadın Kollarını ve Gençlik Kollarını kurduk ve görev paylaşımlarını gerçekleştirdik. 100 civarında öğrenci kaydettim ve derslere başladık. Bayan cemaatimizle dersler yaptık, mukabele okuduk. Gençlerimizle toplantı ve sohbetler yaptık. Ayrıca Edingen Selimhan Camimizde önemli bir hayırlı hizmete de vesile olmanın haklı gururunu yaşadık. Bir Alman kızımız Müslüman olma arzusunu ifade edince camimizde görkemli bir merasim gerçekleştirdik. Kadir Gecesinin gündüzünde bu güzellik yaşanırken aynı gece camimizde yardım seferberliğinden ve hayır yarışından 25.000 Euro gibi bir rakam ortaya çıktı ki, camimizde duygulu anlar yaşandı.
Yine Ramazan ayı içerisinde iftar yemekleri organize ettik. Bu yemeklere Karlsruhe Din Hizmetleri Ataşemiz Dr. Dursun Aygün, Edingen Papazı, Edingen Belediye yetkilileri, gazeteciler, Alman komşularımız katıldı. Son derece olumlu geçen bu davetler karşılıklı manevi kazanımları beraberinde getirmiştir.
Hemen her gün camimiz Alman ziyaretçileri ağırlamış ve tarafımdan bilgiler sunulmuştur.
Görev sürecimde, bu siteden gelen talepler üzerine (istenildiği takdirde mevcut hizmet bilgilerini herkesle paylaşmaya hazırım) kısa bilgileri ve camimizden resimleri site müdavimleri ile paylaşmaya çalıştık. Bu bilgilendirmeler de yönetim kurulu başkanımızın bilgisi dahilinde, istişare sonucu yapılmış ve yapılmaktadır.
Polemik konusu yapılmaması gereken önemli olgulardan birisi cami ve din görevlisidir diye düşünüyorum. Camimiz birliğin beraberliğin sembolüdür. Gelin hep birlikte gurbetteki iftihar kaynağımız DİTİB Edingen Selimhan Camimiz ekseninde buluşalım. Farklı görüşlerimiz ve ayrışmalarımızı bu noktada bir kenara bırakalım.
Birliğimizi, bütünlüğümüzü pekiştirme adına üzerimize düşen sorumlulukları özveriyle yerine getirmeliyiz. Önyargıları, olumsuzlukları aşmak için çaba göstermeliyiz.
Şu hususu özellikle ifade etmek istiyorum. Din Görevlisinin hizmet alanı ve konjonktürü Avrupa’da çok farklı bir konumdadır. Din görevlisinin hizmet alanı Avrupa’da oldukça geniştir. Camimizin ismi DİTİB (Diyanet İşleri Türk İslam Birliği) Edingen Selimhan Camii Türk-İslam Kültür Cemiyetidir. Din Görevlisi cemiyet ekseninde her türlü dini, milli, manevi, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerin öncüsüdür. Nitekim bu çerçevedeki çalışmaların planlarını da hızla yapıyoruz.
Bu site aracılığı ile şu çağrıyı da yapmak istiyorum. DİTİB Edingen Selimhan Camii Türk-İslam Cemiyetinin açılışını en kısa zamanda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Açılışımıza tüm Müslümanları, gönül dostlarını bekliyoruz.
Gelin hep birlikte hayırlı çalışmalarımızla yarışalım. Birlik beraberliğimizi pekiştirelim. Kişisel önyargılarımızı bir kenara bırakalım. İslam’ın sevgi yelpazesinde birleşelim.
Sevgi çağlayanı Yunus Emre’nin şu çağrısı yolumuzu aydınlatsın.
“Gelin tanış olalım,
İşi kolay kılalım,
Sevelim sevilelim,
Dünya kimseye kalmaz.”

Selam ve saygılarımla…

Nurettin MİDİLLİ
DİTİB Edingen Selimhan Camii
Türk-İslam Cemiyeti Din Görevlisi
nurettinmidilli@hotmail.com

Türkiye Cep: 0 535 713 06 56
Almanya Cep: 0049 17677135629
Almanya Ev: 0049 6203 8399802