DEMİRCİLİ'DEN HAFIZ BİLAL HOCA

Demircili'den Reşadiye istikametine doğru içinden yada kıyısından geçeriz bu güzel yerlerin. O zaman bu belde ve köylerle ilgili yazıları bu bölümde paylaşalım. Buyrun komşular, hemşehriler.
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

DEMİRCİLİ'DEN HAFIZ BİLAL HOCA

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Pzr Eki 21, 2007 12:08 am

[font=Verdana]İbrahimşeyh'li olan Sayın Sebahattin Doğan'ın bana gönderdiği bir yazıyı İbrahimşeyh'li olması sebebiyle bu bölümde sizlerle paylaşmak istiyorum. İnşallah bundan sonra kendisi ve benzer komşularımız forumumuza üye olup böyle gerçek hikayeleri samimi duyguları ile bizlerle paylaşmaya bizzat devam ederler.

Foruma bu bölümleri açmamızdaki amaç bölge halkı olarak birlik olmak, samimiyetle buluşmak ve seviyeli paylaşımlardır.[/font]

DEMİRCİLİ’DEN HAFIZ BİLAL HOCA

Bilal Hoca Reşadiye’nin Demircili kasabasından olup, Reşadiye merkez Camiinde Müezzindi. Emekli olduktan sonra bir ara Reşadiye’de taksicilik falan yaptı. Hafızlığı herhalde Samsun’un bir ilçesinde bitirmiş, eskiden Diyanet teşkilatı bu kadar personel istihdam etmiyordu, o da bir ara Reşadiye’nin bazı köylerinde Ramazan ve Kış aylarında İmamlık yapmış, bu arada bulunduğu köylerde bir çok insana kuran okumayı öğretmiştir.
Bahsettiğim tarihlerde Reşadiye Demircili arasında bugünkü gibi ne asfalt yol nede taksi, minibüs, otobüs gibi kitle ulaşım araçları var. Rahmetli Bilal hoca sabahın erken saatlerinde kar, yağmur çamur demeden Reşadiye’ye gitmek üzere yaya olarak yola çıkarmış.
Rahmetli Bilal Hoca yol boyunca Demircili’den Reşadiye’ye varıncaya kadar tek başına yolculuk yapmayı sever, sadece Yaradanı ile baş başa kalmayı ister köyden Reşadiye’ye varıncaya kadar ezberinden bir hatim (Kur-an’ı Kerimin tamamını okumak) bitirirmiş, şayet yanına birisi yaklaşır onu meşgul etmek isterse el kol işareti ile meramını anlatır yanından uzaklaşırmış. Nereden nereye bugünün insanı Demircili’den Baydarlı’ya kadar bile yaya gelmeyi göze alamıyor. Rahmetli Hafız Bilal Hocaya Allah rahmet eylesin, Mekanı Cennet olsun, Kelamının kayıtlı olduğu O kafaya ve O Ruha mevlam azap göstermesin.

İbrahimşeyh’li Sebahattin DOĞAN
Tokat Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eki 21, 2007 12:20 pm

Hafız Kur'an'ı Kerimi ezberleyene denir.Hafız aynı zamanda Kur'an'ı koruyan demektir.Kur'an'ı Kerimi korumak ise“Allah'ın (c.c.) ayetlerini kendisine öğreten hocadan öğrendiği gibi zapt ederek kendisinden sonraki talebeye aktarmak” demektir. Yani hafızlar, Allah'ın yeryüzünde yürüyen canlı melekleridir.

Hâfız sadece Kur'an-ı Kerim'in lafzını hafızasına alıp beynine ve belleğine hapseden değil, onun manasını kalbine ve beden ülkesine nakşedip cihana hakim kılarak koruyan, hükümlerini geçerli akçe(!) kılarak muhafaza eden, lafız ve manasını sinesinde himaye edip, siretinde, gönül aynasında seyredip devamlı gözeten hürmete ve cennete layık bir kişidir. Yani, hâfız; yaşayan ve yürüyen Kur'an'dır. Hz. Peygamber Efendimiz, hâfızları, Abese Suresi'nde sözü edilen vahiy getiren meleklere benzetmiş ve hafızların cennette onlarla beraber olacağını müjdelemiştir.

Hafız Bilal Hocamızı illet bir hastalık sonucunda kaybettik.Hasta olduğu dönemlerde sık sık ziyaretine giden ve duasını alan birisi olarak kendisinden etkilendiğim bir çok yönleri olmuştur.

Şartlar ne olursa olsun,hangi pozisyonda olursa olsun sürekli namazını kılardı ve sürekli okurdu.Buna kendim bizzat şahitim.Hocamızın KABRİ Reşadiye ilçemizde bulunmaktadır.Mekanı cennet olsun.Böyle bir konuyu açtığınız için size teşekkür ediyorum.Ayrıca Reşadiye MERKEZ Camii'nin yıllarca imamlığınıda yapmıştır.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Eki 21, 2007 1:53 pm

Ilmi Irfan sahibi olan mübarek zatlarin sohbetlerinde bulunmak,onlarin hayir dualarini almak insani hem ruhen hemde manen doyurur tatmin eder.

Osmanli zamanin`da Hafizlara abdestsiz dokunmazlarmis, onlarin hifz ettigi KURAN`KERIME hürmetten dolayi.

Hafiz Bilal hocamizi bizlerin tanimasina vesile olan arkadaslara teskr. ediyorum. Rabbim mekanini cennet etsin.

Foruma bu bölümleri açmamızdaki amaç bölge halkı olarak birlik olmak, samimiyetle buluşmak ve seviyeli paylaşımlardır

cok güzel düsünülmüs,böyle bir bölüme son zamanlar`da ihtiyacta hasil olmustu. güzel paylasimlarda bulusmak dilegiyle

Muhabbetle kalin. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

dogan60
İletişim:

Re: DEMİRCİLİ'DEN HAFIZ BİLAL HOCA

Mesaj gönderen dogan60 » Pzr Eki 21, 2007 10:55 pm

BİZİM YETİŞMEMİZDE DE EMEĞİ BULUNAN MERHUM BİLAL HOCAM'A ALLAHTAN RAHMET DİLERİM.
MEKANI CENNET OLSUN. TÜM GEÇMİŞLERİMİZLE BERABER RABBİM ONUNDA ÜZERİNDEN EFENDİMİZİN ŞEFAATİNİ EKSİK ETMESİN.
BEN DE İBRAHİMŞEYH KÖYÜNDEN SALİH DOĞAN

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eki 24, 2007 1:15 am

Sizin gibi memleketine uzun yıllar hizmet etmiş ve etmekte olan değerli büyüklerimizi aramızda görmek inanın bizleri duygulandırıyor.Sizlerin buralara bırakacağı mesajlar bizlere yön verici olacaktır.Siz belki bizleri tanımakta zorlanırsınız ama biz sizleri,İlçemizde bulunduğunuz süre içerisinde bizlere gösterdiğiniz yakınlıktan ve samimiyetinizden dolayı çok iyi tanıyoruz.Hiç bir zaman göstermiş olduğunuz insancıl yönlerinizi ve yardımlarınızı unutmayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle sizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Erkan ÖZDEMİR-Demircili kasabası.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Çrş Ara 19, 2007 12:34 am

Rahmetli Hafiz Bilal Hoca dayim olurdu(Babamin dayisi) mekani Cennet olsun,

Cok degerli bir Insandi,ayni zamanda cokda sen birisiydi.

Sayin Sebahattin Dogan Beye böyle bir Mektup gönderdigi icinde cok tesekkür ediyorum.

Mevlam bizlerede Kur-an'imizi hifz edip anlamayi nasip eylesin.

Ugur Özdemir
Avusturya

Kullanıcı avatarı
selemenlihakan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selemenlihakan » Çrş Nis 16, 2008 10:30 pm

Mevlam bizlerede Kur-an'imizi hifz edip anlamayi nasip eylesin

Aminnn..!
S•Ãª•N•Ã®••••K•Ã¢••L•b•Ã®•M•Ãª••••G•ö•M•ü•Y•Ã´•R•Ã»•M••••

Kullanıcı avatarı
gulesevdali
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gulesevdali » Pzr Haz 22, 2008 10:44 pm

[align=center][font=Verdana]En çok anılması gereken kişidir Bilal hoca...
onunda kıymetini bilmiş değiliz ya neyse.....

Farkında olmadan gittiğim medresede bana referans oldu kendisi, çünkü bir ilime başlanacağı vakit dizinin dibine oturmaya niyetlendiğiniz kişi şayet işinin erbabı ise : ilk sorusu - aile yada geldiğin yerde varmı bu ilmi tamamlayandır- yada ben böyle düşünüyorum...

Bilal hoca özeldir...

Bilal hoca özeldir çünkü o kırılması zor bir zinciri kırıp çok büyük bir kapı açmıştır yanılmıyorsam köyümüzün ilk hafızıdır.

belki hemşerileri onu yeteri kadar kıymetli bulmadılar vaktinde kendi noksanlıklarını görmeyip onu üzdüler ama geride öyle bir ailesi var ki Bilal hocanın ezberinde olan mübarek kitabımızın içindeki her bilgiyi noksansız öğretme çabasında olan eşsiz bir yeğen,hafız değildir ama onun yolundadır..

Rabbim sayılarını bereketlendirsin inşaallah....

çünkü halay başına değildir ihtiyaç
İlim ehlinedir....

daha evvelinde de en büyük ihtiyaç yapılan doğru karşısında "huu cu" gibi ne kadar güzel bir manaya geldiğini bilmekten bi haber olduğu halde bunu geri kafalılık manasında kullan kişilerin zihniyetinin değişmesinedir...

Affınıza sığınıyorum bu denli özel bulduğum bir konuda sivrilik yapmak istemezdim lakin kim ne derse desin ben vakti zamanında kıymetinin bilinmediğine inanıyorum Bilal hocanın....

ve sadece tek bir bilgi eşliğindedir bu eminliğim.....

Rahmetle anıyorum....

Onu rahmetle anamayanada Rabbimden merhamet diliyorum....[/font]
[/align]
[font=Verdana]Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün....

-söylenen söz kalmaz muallakta, ya sağa yazılır ya sola-
[/font]

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eki 12, 2008 10:14 pm

Arkadaşlar,

Demircili'de Rahmetli Bilal Hocamızdan başka hafız yetişmiş mi?bilen var mı?..
.
......

Kullanıcı avatarı
selemenlihamza
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen selemenlihamza » Pzr Eki 12, 2008 10:17 pm

[font=Comic Sans MS]SN:ERKAN ABİCİM ŞUANDA YETİŞMEKTE OLAN DOĞAN TAŞYÜREK ARKADAŞIMIZ VAR (CAVİT TAŞYÜREK İN OĞLU)[/font]
Radyo ISGESUR _Dj_SeLeMeNLiHaMzA

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eki 12, 2008 10:50 pm

Hamzacığım,

Doğanı biliyorum,hafızlığı çalıştığını yeni öğrendim,İnşallah başarılı olur,hafızlık çok ayrı bir konu biliyorsun.Tşk ederim.
.
...
..........

ebruli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ebruli » Pzt Eki 13, 2008 9:33 pm

benim bildiğim kadarıyla RAHMETLİ AYHAN AYDOĞAN ve RAHMETLİ KAYIN PEDERİM de hafızdı.....

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eki 14, 2008 1:12 pm

Ebruli Hanım,

Hafızlığın tarifini zaten yukarıda yapmıştık.Rahmetli Ayhan Bey,hafız değildi,lakin çok güzel Kur'anı Kerim okuyan bir büyüğümüzdü.Rahmetli kayınpederinize bilgim olmadığı için bir şey diyemeyeceğim.Allah gani gani rahmet eylesin,okumuş olduğu Kur'anı Kerim kendisine ebedi alemde şefaatçi olsun.Hafızlık için Kur'anı Kerim'i komple ezberlemek gerekir.

Saygılarımla.

salbey

Mesaj gönderen salbey » Sal Eki 14, 2008 1:42 pm

arkadaşlar rahmetli BİLAL HAFIZ iyi bir insandı ALLAH rahmet eylesin bunun yanında birde ÖMER HOCA vardı bizimde üstümüzde emeği çoktur rahmetlinin allah razı olsun SALBEY ÖZDEMİR

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eki 15, 2008 5:25 am

Hocam,

Rahmetli Ömer Hocamızın dediğiniz gibi hepimizin üzerinde emeği vardır.Nur içinde yatsın.

Kullanıcı avatarı
gulesevdali
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gulesevdali » Çrş Kas 12, 2008 6:38 pm

ERKAN_ÖZDEMİR yazdı:Arkadaşlar,

Demircili'de Rahmetli Bilal Hocamızdan başka hafız yetişmiş mi?bilen var mı?..
.
......
[align=center][font=Comic Sans MS]
umuyorum ki bir gün sayılamayacak kadar çoğalırız.
Avni aralanın (hacı avni) torunu var henüz 12 yaşında ve hafızlığını tamamladı çok şükür.
bende 2 yıl kadar evveldi bitirdim ve bu yıl sınava girmeye hazırlanıyorum bu vesileylede dua istemiş olayım : )
[/font]
[/align]
[font=Verdana]Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün....

-söylenen söz kalmaz muallakta, ya sağa yazılır ya sola-
[/font]

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Çrş Kas 12, 2008 9:52 pm

Amin amin gülesevdali,Insallah yüce Mevlam sayilarinizi cogaltsin.
Allah mübarek etsin,Insallah sinavida hayirlisiyla basaririsin.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Kas 13, 2008 7:35 pm

Ne kadar güzel bir haber,Allah razı olsun,İnşallah sınavıda başarılı bir şekilde verirsiniz.............

“BAYDARLI, HASANŞEYH, KAVAKLIDERE, İBRAHİMŞEYH, DOĞANTEPE, KAŞPINAR, GÜVENDİK” sayfasına dön