Buyrun Yusuf DALDAL'ı Sorgulayalım :)...

Mizah eğlence ve fıkra gibi okuyucuları en azından tebessüm ettirecek mesajlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Buyrun Yusuf DALDAL'ı Sorgulayalım :)...

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cum Kas 07, 2008 4:20 pm

Yusuf sorgu odasına hoş geldin. Avrupa'da yaşayan genç bir girişimci hemşehrimiz olarak forumumuzdaki üyelerimizin soruların hazırsındır umarım. Kolay gele...
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cum Kas 07, 2008 4:53 pm

Yusuf bey,

Bakmayın siz bizim abarttığımıza, sorular gayet kolay. :)

Yılmaz bey, prensip olarak ilk sorular sizden gelmeliydi :) ben sorardım ama vaktim yok saat 18:00 otobüsüm kalkıyor... nasip olurda dönüp gelirsem tabiki birkaç soru bende sormak isterim.

hadi kolay gele :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
selemenli_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

yusuf daldal

Mesaj gönderen selemenli_daldal » Cum Kas 07, 2008 7:26 pm

sayın yusuf daldal soruları cevapladığınız için şimdiden tşk:

soru1:almanyadan dönmeyi hiç dusundunuz mü?
soru2:mesleğinizi kendiniz mi seçtiniz yoksa aile tarafından mı seçtiniz?
soru3:iş yoğunluğundan ailenize ve çocuklarına zaman ayırabilyormusunuz?
soru4:türkiye ye qöre oranın hayat şartları nasıl?
soru5:almanyadan donerseniz eqer hangi şehirde yaşardınız?

fatsa.oğuz.daldal

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Kas 07, 2008 7:39 pm

Sevgili Yusuf merak etme sorularımız çok kolay olacak şimdiden sana kolay gelsin.

-Seni gerçi tanıyanlar tanıyor ama,tanımayan arkadaşlarımız için Yusuf Daldal kimdir,ne iş yapar,nerede yaşar bizlerle paylaşır mısın?

-Avrupa ile Türkiyeyi kıyasladığımız zaman aramızda ne gibi farklılıklar var?

-Avruapda ki Türkler neden eğitime önem vermiyor,genelde bizim toplumumuz açısından değerlendiri misiniz?

-Demircili deki genç girişimci insanlarımızı son zamanlar hariç,gerek Avrupada gerek memleketimizde hiç bir sosyal etkinlikte göremiyoruz,yada kendileri böyle girişimlere girişmiyorlar aksaklık nerededir sence?

-Demircilinin bugünkü içinde bulunduğu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Sence İş ada mı nedir,Avrupada iş ada mı olmak nasıldır?

-Yaz döneminde Kasabada en çok sıkıntı çektiğinin konular nelerdir?

-Sence toplumumuz objektif olarak kararlarını verebiliyor mu?

-Maddi güç insanları değiştiyor mu sence,yada neleri değiştiriyor hayatımızda?

şimdiden kolay gelsin cevaplara göre yorum hakkımız olacak tabiki,sorularımızda olacak haberiniz olsun...
.
.

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: Buyrun Yusuf DALDAL'ı Sorgulayalım :)...

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Cum Kas 07, 2008 10:30 pm

Öncelikle bana kendimi tanitma sansini verdiginiz icin herkeze tesekür ederim.
elimden gelen en kisa süre icinde tek tek cevap vermeye caliscam.
simdiden tüm sorular icin tesekür ederim.

selamlar

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: yusuf daldal

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Cum Kas 07, 2008 10:45 pm

Sevgili selemenli daldal(OGUZ YIGENIM)sorularin icin tesekür eder ve tek tek cavaplamaya calisiyim.Evet almanyadan ileriyi dönük türkiye dönme düsüncem var,ama bunun icin bazi sartlarin olusmasi gerekiyor.
Meslek konusu gercegi söylemek gerekiyorsa istek deyilde o günün sartlari bu meslege daha uygundu.
Aileme ve cocuklarima yeterince zaman ayirdimi malesf söyleyemen,isler buna müsade etmiyor.
Türkiye sartlari almanyaya göre biraz daha risk tasiyor yani türkiyede olan problem malesef ayni anda sartlar tersine döne biliyor,buda ticari anlamda problem yaratan önemli bir detay.
Evet bir gün türkiye dönme karari cikarsa ilk tecihim istanbul olurdu.

umarim sorularina cevap alabilmissinidir.

SELAMLAR

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Cmt Kas 08, 2008 1:47 am

Merhaba erkan abi.sorulara cevap vermeye caliscam.
Kendimi kisaca tanitmaya calisayim.Ben 30 yaslarinda evli 2 cocuk babasi,bir oglum 4 yasinda birde kizim2 bucuk yainda.
Bilindigi gibi almanyada (STUTTGART) yasiyorum. is olarak insahat alanlarinda cesitli hizmet vermekteyim.

Almanyayi Türkiyeyi kiyaslarken bu konuyu iki yönlü incelemek kerekiyo.
birinci nokta almaya kürkiye göre bence en az 20 sene daha önde hem ekomoni hemde demokrasi olarak.
ikinci nokta türkiye son yillarin en cok gelisen ve avrupa birligine yaklasan ülkeler siralamasinda kendine ön siralarda kendine yer bulmustur.
iki ülke arasindaki en önemli ve farkli nokta ülkelerin eyitime verdigi önem,alesef bu konuda cok geriden geliyoz.

Türklerin avrupada eyitime önem vermesini sade bizim hemserilerimize bakarak deyerlendirmek yanlis olur cünkü,avrupada yasiyan türk vatandaslarimizin cok önemli yerlere geldini ve gelecek olan vatandaslarimiz cok sayida,malesef biz demircililer olarak bu konuda geride kaldimiz aci bir gercek,burda en büyük sorumluluk aile büyüklerimizden kaynaklaniyor.

Avrupadaki genc is veren ve genc arkadaslarimiz malesef sosyal faliyetler konusunda cok zayifiz,zayifiz diyom bizlerde buna dahiliz,buna neden olan bir cok sebep var örnek vermek gerekiyorsa, ilk nedenlerden birisi alileler arasinda olan malum sebepler,baska bir neden malesef kabileler arasindaki kutuplasma,bunlar ister istemez genc arkadaslarin arasinda bir serinlik yaratiyor,bu problemleri asmamizda en büyük görev büyüklerimize düsüyor.

Bugün köyümüzün icinde bulundugu durumu deyerlendirmek gerekirse ,cok büyük gelismeler var gelecek icin umut veren,ama en büyük sıkıntımız üzülerek söylemek isterim KASABAMIZIN artik köy sitadüsüne düsmesi bizi 20 sene geri götürdügünü düsünüyorum.

is adami nedir? Bence avrupadaki is adamiyla türkiyedeki is adamligi arasinda siyahla beyaz kadar fark var,bizler burda isvern olarak her hangi bir lüxs yasamiyoruz.yani avrupada is veren olmak,demek devletle ortak olmak demek buda bazi sıkıntıları beraberinde getiriyor.

Yaz dönemindeki en büyük sıkıntı biz veye bütün izinciler dügün merasileri yani kistli izin olan bizler isin dügünler daha organize sekilde birergün olarak(YANI BIR DÜGÜN SALONO) yapilrsa daha anlamli ve hos olur diye düsünüyorom,birde su kesilmesi.

Toplum olarak kesinlikle objektif karar verdigimizi düsünmüyorom,madi gelirler bu konuda dafa öne ciktini düsünüyorom.

Madi güc insanlari mutlaka deyistiriyor tabi bu iyi yöndede ola bilir ayni sekilde kötü yöndede olabiliyor.Hayatimizda neyi deyistiriyor diye düsünürsek yasam kalitesi ilk öne cikan bir nokta.

UMARIM CEVAPLAR TATMIN EDECEK KADAT ACIK VE ANLASILABILIRDIR:

SELAMALARLA KALIN:

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

sorular

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cmt Kas 08, 2008 1:32 pm

1-Faaliyette bulunduğunuz meslek hakkında bilgi verir misiniz? Faaliyetleriniz neler?
2-Türkiye'ye dönseniz nerede yaşamak istersiniz?
3-Avrupa'da tanıdığınız işverenlerimizin son 1-2 yıllık iş durumu ve onlarına genel yorumları hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
4-Zamanında birçok hemşehrimiz bazı yollarla AVrupa'ya kendini atardı. Bu düşünceyi hala taşıyan Türkiye'deki gençlere oraya gelip gelmemeleri konusunda önerileriniz nedir?
5-DemirciliSelemen.Com Forum sayesinde birçok kişinin internet sayesinde memleti ve memleketlileri olan muhabbetinin iyi yönde devam ettiğini söyleyebilir misin? Bu konuda düşüncelerin nedir?
6-16 Kasım 2008 de İstanbul'da bir buluşmamız var, sürpriz yapma ihtimalin var mı?
7-Arabalara karşı özel ilgin var mı ? Favori marka modelin hangisi?
8-Yurtdışına hangi yıl çıktın? O yıla tekrar geri dönsen yine çıkar mısın?
9-Buradan Türkiye'deki hemşehrilerine ne söylemek istersin?
10-Forumlar pikniğine katıldın geldin tşk ederiz. Tekrarını sadece Demircili'ler olarak biz yapabilir miyiz ne dersin?
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: sorular

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Pzt Kas 10, 2008 12:42 am

Sevgili yilmaz bey birazda gecikmeli olsa sorulariniza cevap vermeye calisiyim,

Almanyadaki is faliyetlerimiz iki kisim olarak devam etmekte,
bunlardan birincisi sahibi oldum daldal insahaat,Dis cepe,Cati,Cam,Ic ve dis kapi hertürlü boya,parke ve ic dekor olarak hizmet vermekteyiz.
Ikinci kisim olarak ortagi oldum diyer sirket(M&D WOHNBAU GmbH)Topraktan baslamak üzere anahtar teslim daireler ve is dükkanlari yapip,ayni zamanda kendi bünyesinde emlakci komisyonu olmadan dogrudan satis faliyetleri yapmaktayiz.

Kismet olurda bir gün almanyadan dönersek büyük ihtimal istanbul olur ticari anlamda firsatlarin dafa fazla oldugu icin.

Avrupada faliyet göstern isyerlerimizin durumu cok ic acici deyil,tabi bunu genel olarak görmek lazim,ve bu konuda küresel mali krizin cok büyük rolü oldunu düsünüyorum,bu sürecte sirket olarak dayanma gücü olan bir cok is yerlerimiz var,umarim bu tablo en kisa zamanda deyisir.

Beni en cok sevindiren konulardan biriside avrupaya olan istegin her gün azalmasi,avrupa ciddi anlamda dar bir bogazdan gecti bu dönemde avrupaya gelecek vatandaslarimizin ciddi sorunlari olacaktir,ben bu zorluklarin icinde olan bir kisi olarak avrupa hayeli olan arkadaslarimiza türkiyedeki imkanlarin daha olanakli oldunu düsünüyorm,cünkü avrupa mali olarak tabana vurmus bir dönemde.
ekomomisi büyüen ülkelerden biriside türkiye yani firsatlarin burda deyerlendirilmesi taraftariyim,bu noktada eyitime cok önem göstermek gerekti kanisindayim.

Ben sahsen DemirciliSelemen.Com Form üyesi olarak bu sitenin bizlere cok büyük katkisi oldunu düsünüyorum,burda konular üzerinde saygi cercevesinde tartisiyor ve kasabamizin sorunlariyla ilgilenme firsatlari buluyoruz.
arica sila özlemleri azda olsa bu sebeple dostlarla görüserek azaliyor,emegi gecen herkeze tüsekür etmek gerektini düsünüyorum.

16 kasimda gercekten sizlerle ayni ortami yasamak isterdim ama su durumda mümkün gözükmüyor,kismet olursa yilbasinda insallah.

Evet araba konusunda biraz secici oldumu düsünüyorum,Favori markalar AUDI VE MERCEDES.

Burdan bütün hemserilerimize kucak dolusu selamlar yollar yaklasmakta olan kurban bayraminin simdiden bütün islam alemine hayirlara vesile olmasini dilerim.

Evet form piknigine kisada olsa katilma firsati buldum güzeldi ama yetersis oldu kanisindayim,elestirme mayesinde söylemiyorum daha iyi organize olaca kanisindayim,
evet biz yapmaliyiz ve gercektende yapacak gücte oldumuzu söyler bizlere düsücek her türlü görevdede hazir buluncamizi söylemek isterim.

Yilmaz bey umarim yeterli olmustur cevaplar.

selamla kalin.............

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Kas 12, 2008 6:54 pm

Merhaba Yusuf bey,
  • < Uzun yıllardır Almanyada yaşayan biri olarak, Alman toplumunda beğendiğiniz/beğenmediğiniz yönüyle bir kaç kelimeyle anlatırmısınız.
>2000 yılından sonra doğan çocuklara yirmibir yaşına kadar otomatikman çifte vatandaşlık veriliyor. Almanların türkler üzerinde oynadığı siyasi bir oyunmu.
  • <Yaklaşık yarım asırdır Almanlarla iç içe yaşıyoruz, bugün itibarıyla baktığınızda onların bizlerden beklediği anlamda entegre olabildikmi? Sizce entegre olmamız gerekiyormu?
>Alman komşularınızla gidiş geliş yapıyormusunuz.. :) yoksa "Guten tag" deyip geçiyormusunuz.
  • <Akraba evliliği hakkında ne düşünüyorsunuz. engelli çocuklar dünyaya geliyor safsatasına inanıyormusunuz. (Eşiniz akrabanızmı bilmiyorum :) )
>"Erkekler ağlamaz" derler. Neden onlar insan değillermi :) Sizi ağlatan bir olay oldumu (yakınlarınızın vefatını kast etmedim)
  • <Forumda daha başka ne olmasını isterdin
>Beni nasıl tanıyorsun :D

Viel Spass :wink:
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Çrş Kas 12, 2008 9:07 pm

Merhaba ZEYNEP hanim.

Alman toplumunda en begendim nokta insanlarin bir birine olan saygisi,sevgisi,is disiplini,ve en önemlisi prensipli yasantilari.
Tabi birde iyi olmayan bizlere ters gelen hayat yasantilari bunlara örnek vermek gerekirse ev yasantilari,büyük kücük kavraminin olmadi yasam düzeni.

Evet 2000 sonrasi dogan cocukara verilen bir hak,bunu tabi ikiyönlü tüsünmek gerekir
Birincisi dünyaya gelen cocuklarimizi tamamen yozlastirmak ve ana kültürden uzaklastirmak.
ikincisi verilen bu hak cocuklarimizin gekecenede bence bir ipotek koyan bir düzen.
Bu noktada en büyük görev biz velilere düsüyor.

Evet bilindigi bigi 1950 li yillarin ortalarindan itibaren almanyada yasayan bir topluluz,ben insanlarin yasadigi düzene uymasi gerektini düsünen birisiyim,tabiki
bu deyisim (yani entegre )dedimiz nokta biz türklerin ve müslümanlarin olmasa olmazlari dedimiz kavramlari deyistirmedigi sürece.
ben türklerin tam anlamiyla entegre oldunu düsünmüyorum,ama yeni nesil bunu basaracaktir bunun icin eyitime daha hazla önem verilmesi gerekiyor,
bu konularin zamanla daha iyi oturacani düsünüyorum.

Alman komsularin var ve onlarla her firsatta konusuyor ve bizler hakindaki düsüncelerini soruyorum,ve su gercek herzaman öne cikiyor biz türkler reklamimizi ve kendimizi iyi anlatamiyoruz,bundan dolayi insanlar bize ön yargili bakiyorlar.

Akraba evlilikleri mutlaka dikkat edilmesi gereken konu,ve malesef türkiyede sayisi cok fazla gözüken bir problem.
ben tam anlamiyla akraba evliligi diyem yani kan bagi yok.

Hayir erkeklerde aglar.ve bence her insan aglaya bilmeli bu doganin bir kanunu.
evet agladim ama bu benim özelim olark kalmasini isterim,KUSURA BAKMAYIN LÜTFEN:

Formda ger sey cok güzel daha neler olabilir demek gerekirse bunuda siz site yöneticilerimize birakmak isterim,Size karsi bir zaygisislik olmasin.

Sizi nasil tanidimi bir kac kelimeyle anlatiyim,gercekten sitedeki hal ve harekekleriniz örmek alinacak kadar güzel ve seviyeli,
bilgi sinirlarinizin bizlerin cok üstünde oldugu gerceni söyler umarim sorulariniza yeterli sayilacak kadar cevap verebilmisimdir.

saygilarimla.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Kas 12, 2008 11:49 pm

Akraba evlilikleri mutlaka dikkat edilmesi gereken konu,ve malesef türkiyede sayisi cok fazla gözüken bir problem.
Yusuf bey,

neden dikkat edilmesi gerekiyor biraz açarmısınız. dikkat edilmesi gerekseydi yada sakıncalı olsaydı ALLAHÜ-Teala kuranı kerimde amcamızın,dayımızın,teyzemizn,halamızın oğullarını/kızlarını helal kılarmıydı.

Sorularıma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim

Kullanıcı avatarı
yusuf_daldal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen yusuf_daldal » Cmt Kas 15, 2008 12:11 am

Merhaba zeynep abla.

Son sordun soruya cevap anlaminda deyil ama arastirdin internet ve islam ilmihali.
Evet dinimizde akraba evliligi acik olarak anlatiliyor bu konuyu malesef bizlerde kulak duymasi olarak biliyoruz,
akraba evliliginden zakat cocuk olur diye bir yüküm gözükmüyor,

ama yabancilarla evlenmenin sosyal faydalari olacagida acikca belirtilmis.

tabi kan bagi noktasinda bir sikinti olabilecegi gercegi var.
selamlar abla.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Kas 16, 2008 12:17 am

Yusuf bey,

En sağlıklı ve doğru cevap Sayın MİDİLLİ hocamızdan gelecektir. Ben şahsen akraba evliliğinden özürlü engelli sakat çocuklar olacagına inamıyorum.

Ee yusuf beye sorusu olan yokmu galiba insan kendine güvenip beni sorgulayın deyince kimse ya cesaret edip soru sormuyor yada ne soracaklarını bilmiyorlar. Acaba hangisi :?

Enes: sıra sana geliyor Salı günü inş. seni sorgu odasına alacağız.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Kas 16, 2008 9:08 am

Zeynep Hanım,

Sayın Midilliye özel bir başlık açalım o zaman,sorusu olan arkadaşlar sorsunlar, böylece konular aynı başlık etrefında toplanmış olur,ne dersiniz?

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Kas 16, 2008 8:39 pm

Öncelikle Sayın MİDİLLİ hocamıza sormamız lazım.Kendileri uygun görürlerse neden olmasın.

“MİZAH, EĞLENCE, KOMEDİ, FIKRA vb KONULAR” sayfasına dön