Acaba Köyümüzün hangi Laflari Mesur?

Mizah eğlence ve fıkra gibi okuyucuları en azından tebessüm ettirecek mesajlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Acaba Köyümüzün hangi Laflari Mesur?

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Çrş Eki 24, 2007 10:58 pm

su an meraklar icindeyim, bir kactane bizim köyün konusdugu laflar var, mesela diyelim

Halleme
Hoallonbasi
Bildir
Viiiiiiiiyyyy
Annnaaammm gaaaaaa

baska sizlerde biliyormusunuz, ekliyebileceginiz.... :?
Kendim qurßet eLde qönLüm SiLada !!!

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Eki 24, 2007 11:29 pm

cigdemcigim

biliyorum agiz aliskanligi :) köyümüz degil kasabamiz. bun konu acilmisti.Adminden rica edelim vakti oldugu zaman bi zahmet tasisin

Not: DIGERLER ana konu basligi altinda --> ASILKARTAL diye geciyor--> 4. sayfa

birazcik yardimci olmusumdur. ins. :D :D :D

bildir ilk duyuyorum. nerde ve nezaman kullaniliyor bir örnek verirmisin
En son zeynep tarafından Çrş Eki 24, 2007 11:32 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Çrş Eki 24, 2007 11:31 pm

ok tmm KASABAMIzIN.
hmm ianki, pek yardimci olamadin su an... gene merklarin icindeyim :-(
hem ben lafrai dedim, yemekleri degilki :? :cry:

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

slm

Mesaj gönderen merkez_60 » Prş Eki 25, 2007 9:40 am

daha var demircilinin lafları bitermi :

BİBBBBBBBBBBB
EHOOOOOOOOOOO,
HALİL,

DAHA VARDA AKLIMA GELMİO PEK KULLANMADIĞIMDAN.BU SÖZLERİ ULU ORTA HERYERDE KONUŞANLARDA VAR.SİZDEN TEK RİCAM BU SÖZLERİ MÜMKÜN OLDUKÇA DEMİRCİLİLERLE KULLANIN ORTAMINA GÖRE KONUŞUN.ORANIN ÖZELLİĞİ ORDA VE TADINDA KALSIN.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Eki 25, 2007 12:01 pm

Merkez_60 ;Teşekkür ederim bende bir Demircilili olarak bu lafları hiç kullanmayan birisiyim.Bunların sözlükte bile yeri yok,bir anlamda ifade etmiyorlar.Bunları kullanacağımıza Kasabamızın ve kültürümüzün daha iyi yönlerini ortaya çıkarabiliriz.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş Eki 25, 2007 1:30 pm

Arkasadalar

düsüncelerinize kismen katiliyorum. Bizlerin Ana`dan Baba`dan ögrendigimiz dil,lehce,sive ne olursa olsun ortak dilimizin Istanbul Türkcesi oldugu bilincindeyiz.

Istanbul türkcesi disindaki dil,sive,lehce ve agizlar bizim alt kültürümüzdür. Sözkükte yeri olmayabilir,lakin yöre insaninin kendi icinde birbirini anlamasinda en büyük etkendir.

Not: bende kullanmiyorum. tabiki bu forumda paylasmiyacagiz anlamina gelmiyor :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Eki 25, 2007 2:37 pm

Değerli Arkadaşlar;

Bir ülkenin değişik yörelerinde doğan ve yaşayan insanlar arasında bir sözcüğün söylenişi ve bir ifadenin anlatımında farklılıklar olabilir.Ancak o ülkedeki basın, yayın ve televizton gibi iletişim araçlarında kullanılan dile yansıtılmaz.Yani yerel gazetelerde veya televizyonlarda bile o yöre insanının konuştuğu dil esas alınmaz.Bunun gibi bir ülkede konuşulan lehçe yada ağızlar arasında en yaygın ve üst konumda olanına ORTAK DİL adı verilmektedir.

ORTAK DİL: genelde bir ülkedeki yönetim,siyasey ve kültür merkezi olan yörenin konuşma dili üzerine kurulmuştur.Türkiye için bu merkez Osmanlı İmparatorluğu'nun yüzyıllarca başkentliğini yapmış olan İstanbul'dur.Bu nedenle Türkiye Türkçesinde ortak dil ''İsatanbul Türkçesi'' değil ''İSTANBUL AĞZI ''ağzı üzerine kurulmuştur.

Bir dilin değişik ülke ve bölgelerde güç anlaşılacak kadar birbirinden ayrı dallarına LEHÇE denir.Mesela Kazak,Türkmen,Özbek lehçeleri gibi.

AĞIZ VE ŞİVE ise lehçenin alt bölümleridir.Daha çok küçük yerleşim birimlerine özgü konuşma biçimidir.Mesela Ankara,Urfa,Kayseri ağızları gibi.

ARGO:Bir toplumda belli kesimleri ilgilendiren kendi aralarında anlaşmayı sağlamak amacıyla kullandıkları özel bir dil veya dil grubudur.Bizimde burada kullandığımız kelimeler ARGO grubuna girmektedir.Bizler Müslüman Türk toplumu olarak bir dilin en alt grubunu kullanmak yerine en üst grubunu neden kullanmayalım.

Bu konuyu açan arkadaşıma sonsuz teşekkür ederim.Benim buradaki amacım hiç bir kardeşimi incitmek ve kırmak değildir,sadece doğruları görelim isteyen istediği dilde anlaşma sağlasın.

İşte bu site bunun için çok önemli bizler buralara kendimize yakışan,kültürümüze yakışan,dilimize yakışan,sanal aleme yakışan yazışmalar yaparsak kalitemiz dahada yükselecektir.Bu site bir tarihtir bizden sonraki gelecek nesillerde emin olun hepimizden feydalanacaktır.

Arkadaşlar,benim yazdıklarım hiç bir arkadaşımıza verilmiş bir cevap değildir.Sadece küçük bir not algılayın lütfen.
Hepinize saygılar sunuyorum.

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Prş Eki 25, 2007 2:54 pm

vallah Merkez60, benim de bildigim okadar.. vallah baska bende bilmiyorum:-(

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Re: slm

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Prş Eki 25, 2007 2:57 pm

merkez60 yazdı:

DAHA VARDA AKLIMA GELMİO PEK KULLANMADIĞIMDAN.BU SÖZLERİ ULU ORTA HERYERDE KONUŞANLARDA VAR.SİZDEN TEK RİCAM BU SÖZLERİ MÜMKÜN OLDUKÇA DEMİRCİLİLERLE KULLANIN ORTAMINA GÖRE KONUŞUN.ORANIN ÖZELLİĞİ ORDA VE TADINDA KALSIN.

valla sana hakvermemek elden değil merkez60 :)...yani bazen köylülerimiz öyle olur olmaz yerde kullanılıyorki bu tabirleri sözleri adı herneyse; şahsım adına tiskiniyorum.....
bu kadar ağır bi cümleye değermi valla bazen değiyor....
kendi aramızda söylenmesine bişey diyemem hakkımda yok ama değişik kültürlere sahip değişik memleketli insanların yanında bence biraz daha toparlayalım kendimizi!!!
Resim

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

slm

Mesaj gönderen merkez_60 » Prş Eki 25, 2007 3:21 pm

valla canım daha çok vardır da biz bilmeyiz benimde bildiklerim onlar sevgili demircili_kız açmış olduğun konu bence çok güzel bi konu.tam tarşılmaya değer bi konu belirtiğin için sağol.Demirciliyi o kullanılan komik komik sözlerle tanıtacağımıza oranın güzelliklerini özelliklerini ne bilim havasını suyunu tanıtalım.çünkü bazen kullandığımız hıç hoş olmayan sözleri bilmeyenlerin yanında sanki çok iyi bişeymiş gibi aşağılayarakta kullananlarımız var.dolayısıyla ortamına göre hareket etmek en güzeli.herşey tadında güzeldir.

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: slm

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Prş Eki 25, 2007 5:09 pm

merkez60 yazdı:valla canım daha çok vardır da biz bilmeyiz benimde bildiklerim onlar sevgili demircili_kız açmış olduğun konu bence çok güzel bi konu.tam tarşılmaya değer bi konu belirtiğin için sağol.Demirciliyi o kullanılan komik komik sözlerle tanıtacağımıza oranın güzelliklerini özelliklerini ne bilim havasını suyunu tanıtalım.çünkü bazen kullandığımız hıç hoş olmayan sözleri bilmeyenlerin yanında sanki çok iyi bişeymiş gibi aşağılayarakta kullananlarımız var.dolayısıyla ortamına göre hareket etmek en güzeli.herşey tadında güzeldir.
ya yok yani, merak etdigimden soruyorum, kim bilir daha ne laflar vardir bizim köyde de biz bilmiyoruz, ...ama cok komik olurdu. daha neler cikar kim bilir ...
helede bu bizim köyün mesur kelimesi.. ahooooowww :oops:
evet haklisin merkez60 bencede köyümüzün de güzeliklerini konusalim,istersen ilki sen yap, sence köyümüzün neyi güzel???? :?

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen merkez_60 » Prş Eki 25, 2007 5:44 pm

neyimi bence değerlendirebilene herşeyi güzel be canım haksızmıyım.havası suyu doğasi güzelliği,görünümü,sıcakkanlılığı ne bilim temizliği misafirperliği, giyimi vb. devamınıda sen getir canım.

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Prş Eki 25, 2007 7:44 pm

hmm haklisin canim ya dogru .. evet .. ama bir seyde takili kaldim sanki biraz ... misafirperliği, orda pek emin degilim..
:wink:

Kullanıcı avatarı
crazy_zeus

ahooovv

Mesaj gönderen crazy_zeus » Prş Eki 25, 2007 10:39 pm

benim bildiğim

ahoooov.
vıııılan goma lan gomaa.
hallonbaşı.
halleme
gızz acuk sus bee
benim sağdan soldan duyduklamı bunlar bir düğüne gittiğimde mutlaka bunlardan bazılarını duyuyorum
ama kullanmıyorum

(özellikle hallonbaşıya bak lan )kelimesini

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Prş Eki 25, 2007 10:41 pm

ay evet . onlar da bak onlari hep unuttuk.... :wink: sagol
zaten bu laflari biz gencler degil cogunluklan bizim kasabamizin Yasli larimiz kulaniyor ..

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen merkez_60 » Cum Eki 26, 2007 8:11 am

Demircili_kiz yazdı:hmm haklisin canim ya dogru .. evet .. ama bir seyde takili kaldim sanki biraz ... misafirperliği, orda pek emin degilim..
:wink:
yok canım olanlarıda var genel konuştum çünkü görüp duyuyorum ortamlarda demircili evine düşen insanı çok hoş ağırlıyorlarlar diye duyuyorum ona dayanaka yazdım canım.

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Cum Eki 26, 2007 12:25 pm

hmm olabilir, evet ... :wink:

kalender
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kalender » Cum Haz 20, 2008 1:04 am