?EMPATİ?

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

?EMPATİ?

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş May 21, 2008 8:00 pm

[font=Comic Sans MS]EMPATİ DENİLİNCE NE ANLIYORSUNUZ?[/font]
:roll: :roll: :arrow: :idea: :? :shock:

fazlası paranoya, azı da egoizme yol açan şey Mİ mi Mİ mi????
Resim

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Çrş May 21, 2008 8:29 pm

[hr]

Benim bildigim empati/empati kurmak karsımdaki bireyin maddi ve manevi olarak bulundugu durumu, kendini onun yerinde düşünerek beyin fırtınası yapmaya denildigini düşünüyorum. yanlış mıyım?

[hr]

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş May 21, 2008 9:25 pm

EMPATİ:Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması,o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması,hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecidir.

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş May 21, 2008 10:37 pm

insanların neden bu kadar tepki verdiklerine ve kaçındıklarına anlam veremediğim tavırdır. örnek verirsek üniversite hayatının 3 senesi boyunca arkadaşlarıyla ev tutan benim başıma gelen bazı olaylar şunlardır.

- 5 kişi kaldığımız için 1 odaya 2 kişi düşüyordu. ben salonda kalıyordum. ve ben hiçbir gün karanlıkta, sessizlikte uyuyamadım. 3 sene boyunca ev arkadaşlarım bu durumu sallamadı.
- bunun sonucunda ben 3 yıl boyunca derslerin %80 civarına gidemedim. dersler erkendi ve hiçbir gün uykumu alamadım çünkü.
- gece uyumak problem olduğu gibi, sabahın köründe ev arkadaşım elinde gitar, telefonda kız arkadaşıyla konuşuyor, ve bir yandan da televizyon açık pozisyonda takılırken, ben yine uyumaya çalışıyordum. ve o yine bu durumu sallamıyordu.
- ben arkadaşlarıma karşı hep uyumlu olmaya, kendimi onların yerine koyarak hareket etmeye çalışırken, onlara herhangi bir konuda yardımcı olmaya çalışırken, onların hoşuna gitmeyen en basit bir davranışımda laf yiyordum.

empati yapmayan insanlar topluluğuyla yaşadım yıllarca. gene de bir kere ağzımı açmış, bir kişiyi kırmış değilim. çünkü değmez arkadaşlarımı kırmaya. şimdi bu mudur kötü olan. kendimizi karşımızdakinin yerine koymayalım da bencil, çıkarcı, şeyinin keyfinde yaşayan bir eşşeğin yerine mi koyalım. karşımızdaki insanı anlamaya çalışmayalım, sadece hayatın kendi etrafımızda döndüğüne mi inanalım.

ALINTI...
Resim

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Çrş May 21, 2008 11:15 pm

karsındakini küçük düşürmemek rencide etmemek bir şey söylerken lafın nereye gittigini bilmek kalp kırmamak benim empati ye olan fikirlerimde bunlar
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş May 21, 2008 11:48 pm

Müthiş bir konu. Bir an söyle forumda bıraktığımız mesajları gözümden geçirdim. Birde bu konuya bırakılan mesajlara baktığımda cok şasırdım. Bildiğimiz bir şeyi uygulamaya gelince ,bizleri zorlayan sebebler nedir acaba?

Muhabbetle kalınız. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

culeser
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen culeser » Cum May 23, 2008 1:08 pm

POMEMERKAN ARKADAŞIMA KATILIYORUM KOPYA İÇİN KSR BAKMA :)

--------------------------------------------------------------------------------

EMPATİ:Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması,o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması,hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecidir.

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Cum May 23, 2008 2:10 pm

[font=Comic Sans MS]PEKİ BİZLER EMPATİ YAPABİLİYORMUYUZ?[/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
5YAGMUR5
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 5YAGMUR5 » Cum May 23, 2008 3:58 pm

Zeynep HANIMA KATILIYORUM.AZDA OLSA YAPIYORUZ HERALDE EMPATİ :)
[font=Comic Sans MS]SeVdİğİn KaDaR SeViLiRsİn[/font]

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Cum May 23, 2008 4:12 pm

biz buna kendi aramızda yer değiştirme deriz.kendimizi karşımızdakinin yerine koymalı ; çözümleme ,yorum ,

yapma ve dialog kurmanın kolay şeklidir.insanları anlama ve tanımamıza kolaylık sağlar.

empati kurmak ;yetenek isteyen ve dikkatli bir dinleyici olmayı gerektiren olgudur.aksi takdirde olaylar arap saçına

döner ve faydadan ziyade zarar bile verebilir.

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Cum May 23, 2008 7:25 pm

[font=Arial]karsımdaki insan eger insansa empatinin kralını yaparız ama degilse tam tersini yaparız :wink: [/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

empati

Mesaj gönderen demet.sahin » Cmt May 24, 2008 2:42 am

[hr]
[font=Tahoma]Empati yapiyor muyum? Evet yapiyorum. Yapilmasini da yararli buluyorum. Bir durumu farkli bakis acilarindan inceliyor insan. Karsisindaki kisinin o anki halet-i ruhiyesini kendince anlamdirarak fikir yurutuyor. ne kadar cok empati o kadar cok anlayis, bakis acisi ve beyin firitinasidir degil mi ? :wink: [/font]

[hr]

Kullanıcı avatarı
demet_kandogmus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet_kandogmus » Cmt May 24, 2008 6:51 pm

EMPATİ:Bir kişinin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak olaylara onun bakış açısıyla bakması,o kişinin duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlaması,hissetmesi ve bu durumu ona iletmesi sürecidir

denilmiş

PEKİ İLLA CANLI BİR VARLIĞA KARŞIMI EMPATİ KURULUR :roll: :shock: :arrow:
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Pzr May 25, 2008 2:10 pm

EĞER SADECE CANLI VARLIKLARA DUYARLI OLUP , CANSIZ VARLIKLARA EMPATİ KURAMAZSAK ÇELİŞKİ OLMAZ MI.?

ÇEVREMİZE KARŞI ,DOĞAYA KARŞI DA DUYARLI VE ANLAYIŞLI OLMAK GEREKİR.

SORUMLULUK TA BİR EMPATİ DEĞİL MİDİR.?

ANLAMAK VE ANLADIĞINI BELLİ ETMEK...

HİÇ OLMAZSA VİCDAN RAHAT EDER.BİRAZ YIPRANIRIZ AMA ALLAH İÇİN OLURSA HİÇ BİR ŞEY ZOR GELMEZ.

ÇEVREMİZDE ÇOK ÖRNEKLER VAR.ADAMDAN EKMEK İSTEMİYOSUN, PARA İSTEMİYORSUN...BE ADAM BARİ DİNLEMEYİ

BİLSEN. EMPATİ KUR _MA _ MAK : BENCİLLİK , NEMELAZIMCILIK ....

İKİ KOMŞU GECENİN BİYARISI CAMDAN CAMA KONUŞURLARMIŞ.BİRİ DEMİŞKİ UYUYAMIYORUM.NİYE DİYE SORMUŞ

KOMŞUSUNA.O DA ANLATMIŞ ÖBÜRÜ DİNLEMİŞ.SONRA DERDİNİ ANLATAN KOMŞU DEMEK Kİ RAHATLAMIŞ OLACAK Kİ

GİTMİŞ UYUMUŞ.FAKAT EMPATİ KURAN DİĞER KOMŞUNUN UYKUSU KAÇMIŞ VE UYUYAMAMIŞ.

BU DA YAŞANMIŞ BİR KISSA.

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön