sistem&network

Blog larınız , Internet paylaşımlarınız, mp3 linkleriniz ve Teknik konularda (site yöneticisi olarak bende müsait oldukça sorularınızı cevaplayabilirim) yazışabilirsiniz.
hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

sistem&network

Mesaj gönderen hakan.erol » Sal Mar 20, 2007 9:04 pm

arkadaslar her türlü sistem ve network üzerine konusabileceğimiz tartısabileceğimiz yardımlasacağımız bir topic lütfen sorunlarımızı paylasalım.. :twisted:

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Mar 20, 2007 11:55 pm

Dell diagnostic CD var mı Hakan :)
"Söz uçar yazı kalır"

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slms

Mesaj gönderen hakan.erol » Çrş Mar 21, 2007 8:00 am

var abi ayrıca bildiğin gibi eğer acil bir sekilde pcnin özelliklerine bakmak iistersen rundan dxdiag komutunu kullanabilirsin. :D

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Mar 21, 2007 12:59 pm

Biz o dediklerini 10 sene önce yapıyorduk Hakan'cığım . Şaka bir tarafa sitedekiler özellikle DELL marka ve diğer notebook lar ve genel anlamda sistem ağ yapılandırmaları konusunda senden de destek isteyebilirler. Vereceğin yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim Hakan.
"Söz uçar yazı kalır"

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

el-cevap

Mesaj gönderen hakan.erol » Çrş Mar 21, 2007 8:45 pm

abi tabiki on sene yaparsın önce bu konuda yas olayı giriyor olaya yaslanmısın be abi.tabi abi senin gibi olmak için baya bi ugrasmam gerek.saygılar üstadım :) :roll:

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

günün bilgisi

Mesaj gönderen hakan.erol » Çrş Mar 21, 2007 8:54 pm

arkadalar eger yeni bir kullanıcı eklemek isterseniz windowsa command satırından net user isim sifre /add komutuyla yapabilirsiniz.tabi diyeceksiniz bunu arayüzden yapabiliyoruz ama inanki cok işe yarıyor..

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

konu yok

Mesaj gönderen hakan.erol » Cum Mar 23, 2007 10:18 pm

yılmaz abi bune ya kimse sorunu olmuyor mu hiçbirsey paylasamıyoruz.kimseyle kimse birsey yazmıyor
:roll:

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Mar 24, 2007 12:34 am

hakan kardesim

ne güzel birak insanlarin sorunlari olmasin :) ,saka bir tarafada eminim yardima ihtiyacimiz oldugunda en azindan kime müracaat edecegimizi bilmek bile yetiyor.

ayrica günümüzde yardim etmek icin israr eden insanlar kalmadi gibi birsey.sana teskr ediyorum.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cmt Mar 24, 2007 12:42 am

Hakan, gösterdiğin hassasiyet için tşk ederim. Dara düşen seni bulur merak etme. Hem bilirsin bilgi teknolojileri sektöründe "eğer çalışıyorsa elleme" düsturu vardır. Ama bir gün mutlaka arızalanacaktır ve seni fellik fellik arayacaklardır. Zeynep Hanım'ın dediği gibi insanlar sorunlarla değil çözümlerle olsunlar...
"Söz uçar yazı kalır"

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slsms

Mesaj gönderen hakan.erol » Cmt Mar 24, 2007 8:00 pm

tabiki bende sorunları olsun istemem ama sorunsuz hayat olmayacağı gibi pcde olmayacaktır.Ben burdayım her zaman yardım ve sorunları tartısmaya beklerim.herkese tesekkürler.

Kullanıcı avatarı
nefretim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nefretim » Sal Mar 27, 2007 1:42 am

arkadaslar her türlü sistem ve network demiş hakan kardeşim önce bunların ne oldugunu bi anlat yani bizim dilimizle konuşmayı ögrenmek gerek :D network sistem ne hocam bunlar konuyu anlayacagımız dilden anlatırsan soru sorma yetenegimiz çogalır
mesela sana olayı şöyle anlatayım kaç kişi namazda okudugu dugaların anlamını biliyor okudugunu bilmedigin şey hakkında soru sorabilirmisin herkes namaz kılar ama duga okur ama çogu insan ne okudugunu bilmez
şimdi hal böyle olunca herkes bilgisayar kullanır ama bi arıza çıkınca ne oldugunu bilmez okmu ok
en iyisi sen kendine biyer sec anlatmak istedigin şeyleri oraya anlat veya başından geçen olayları ve çözümlerini
bizlerde okurken haaaa şu şöyle olmuştu çözümü buymuş diyebilelim..........

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slms

Mesaj gönderen hakan.erol » Sal Mar 27, 2007 10:54 am

arkadaslar sadece sistem ve network diye kısıtlamayalım o zaman söyle diyeyim bilgisayarınızda kafanıza takılan herseyi sorabilirsiniz sistem ve network işin biraz daha profösyenel tarafına kacar server domain falan fazla girmeyelim bun ayoksa kafalar karısır.neden sistemve network diye actın dersen o konuda uzmanlasıyorum ama sizin diğer sorularınıza cvp vermeyeceğiim anlamına yada veremiyeceğim anlamına gelmez her türlü sorunuzu yazabilirsiniz çok kolay olsun yazın utanmayın o gülenlerde benim nazarımda hiöbirsey bilmezler çünkü su yutmadan yüzme öğrenilmez.o yüzden cekinmeyin...

Kullanıcı avatarı
nefretim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nefretim » Cum Mar 30, 2007 1:06 am

ya niyeyse bu sitede hep yanlış anlaşılıyorum yada bu bilişim dünyası insanlarını biz anlayamıyoruz yani tamam salak birisi olabiliriz şunu yazarken arkadaşlar pc yle ilgili sorununuz olursa burada paylaşın deseniz ne olur pc de çıkıcak sorunlar zaten belli zorda degil ben gülerken kendi yazdıgıma gülmek zorunda kaldım size degil

mesela bi soru sorayım size msn adresimde kişilerimi görebiliyorum benim msn adresim kimlerde ekli onu bilmiyorum bunu nasıl ögrenebilirim

yada Firefox kullanıyorum ama sayfaları açarken yavaş bunu nasıl hızlandırıcam
şimdi bunlar sizin branşınızamı giriyor
bunları bilmeden nasıl soru soralım
bide benim kimseye hiçbişey bilmiyorsun diyecek cesaretim yok
acaba ben korkakmı oluyorum :?:

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hakan.erol » Cmt Mar 31, 2007 7:25 pm

estafurullah ben yazımda kimseyi asğılayacak yada salak yerine koyucak birsey söylemek istemedim benim sadece amacım yardımcı olmak cunku bizde zamanında bilmiyorduk ve öğrenmek için kılı kırk yarıyorduk ben sadece bilgimi paylasmak istedim oki.güzel kardesim beni yanlıs anlamayın

Kullanıcı avatarı
nefretim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nefretim » Cmt Mar 31, 2007 9:12 pm

açıklaman için sagol ama yardımcı olmak için önce anlaşılabilir olmak lazım
mesala admine cevaben yazdıgın yazı var
var abi ayrıca bildiğin gibi eğer acil bir sekilde pcnin özelliklerine bakmak iistersen rundan dxdiag komutunu kullanabilirsin
millet bu yazıdan ne anladı acaba
böyle yazılar yazdıgın zaman lütfen kimsenin bişeyden anlamadıgını düşünerek yazarsanız daha makbule gecerrun nedir yada örnek olarak ben yazayım :)

bilgisayarın özelliklerini ögrenmek isterseniz başlat ta tıklayın çalıştır yazısınada tıklayın çıkan yere dxdiag maviyle yazdıgım yazıyı kopyalayın yapıştırın yada yazın tamam deyin bilgisayarınızın özelliklerinizi ögrenin

yani bu kadar iyi niyetin içinde teşekkür ederim

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen hakan.erol » Cmt Mar 31, 2007 9:25 pm

simde nefret ilk soruna cevap vereyim:
msn:msnde henüz böyle bir patch(yama)cıkmadı
firefox:firefozu hızlandıramazsın hızlandırabilirsin ancak gözle görülebilecek kadar hızlı olmaz eğer hız dersen mozilla kullan ama güvenlik bakımından tartısılır.
ama bence internet explorerdan sasma 7.0 sıfırıda cıktı cokta kullnıslı eğer istersen link verbilirim.ok

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

MRB

Mesaj gönderen hakan.erol » Çrş Nis 04, 2007 6:57 pm

MERABA ARKADASLAR sorunsuz hayat ne güzel dimi neyse ben burdayım beklerim sorularınızı byee 8) 8) 8)

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Nis 04, 2007 8:07 pm

nefretim yazdı: mesela bi soru sorayım size msn adresimde kişilerimi görebiliyorum benim msn adresim kimlerde ekli onu bilmiyorum bunu nasıl ögrenebilirim

yada Firefox kullanıyorum ama sayfaları açarken yavaş bunu nasıl hızlandırıcam
şimdi bunlar sizin branşınızamı giriyor
bunları bilmeden nasıl soru soralım
bide benim kimseye hiçbişey bilmiyorsun diyecek cesaretim yok
acaba ben korkakmı oluyorum :?:
Cevaplar:

- Firefox, InternetExplorer, Netscape, Opera gibi internet sayfa göstericiler sistem üzerinde çalışan uygulamalardır. Bunların hızı tamamen sistemin hızına bağımlıdır. Ama yinede bu göstericilerde açılış sayfasını Blank yani boş kullanmak ve daha önce ziyaret ettiğiniz siteleri tekrar erişim sağladığınızda cache den açabilmesi için geçici dosya klasörlerinin normal değerlerini arttırmak ve güvenlik seviylerini ayarlamada fayda var. Ama en iyi hız sizin yukarıdakileri göstericileri bir defa kurup aynı adresi hepsinde açıp sürelerini ölçüp en kısa sürede açanı tercih etmeniz dah iyi olur. Ya da en pratik çözüm RAM yani PC nin belleğini 256 ise 512 ye, 512 ise 1024 Mb ye çıkarmaktır. Tabi işlemciye göre bu görecelidir.

- Windows sistemler üzerinde kullanılan Messenger ya da MSN de böyle bir seçenek yok. Ama aranızda Linux, Unix işletim sistemi kullananlar var ise aMSN de aynı Windows'daki MSN gibidir ve o sizde kayıtlı olan ama onun listesinde sizin adınızın olmadığını ya da listesinde varsanız ve Engellenmiş seniz bunları kullanıcının açıklamasında direkt söyleyebiliyor. Ayrıca her bağlantının IP si direkt gözükür.

DİP NOT: PC lerde bir problemi çözmenin en klasik yöntemi deneme test etmedir. Ama biz gibi tecrübeli olanlar daha önceki denediklerini direkt uygularlar. O yüzden hakan da çok tecrübeli bir arkadaşımız olarak sizlere PC ve diz üstü bilgisayarlar konusunda çok yardımcı olacak bilgi birikimine sahip bir arkadaşımızdır. Kişisel polemiklere takılmayıp yardımlaşmanın tadına varmak lazım arkadaşlar. Bu cümlem herkese...
"Söz uçar yazı kalır"

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

mrb

Mesaj gönderen hakan.erol » Prş Nis 05, 2007 1:14 pm

tabi yılmaz abininde söylediği gibi son actığınız yada acıp cıktığınız siteler bilgisayarınızın cascheinde tutulur bir daha o sayfayı actığınızda direk olarak caschten gelen bilgiler ile acılır ama bu dediğimiz olay tam olarak internet sayfasının bigisayarımızda tutulduğu anlamına gelmez tabi bunlarında düzenli olarak temizlenmeside gerekir.Virüs veya spy programlar gibi bircok kötü amaclı programlar buraları kullanabiliyor.Tabi hız konusunda pcnizin ve donanım ve bağlantı hızınız gibi bircok neden hızınızı etkiliyebilir.bunları temizlemek için internet explorer üzerine gelip sağ tıklayıp özellikler dedikten sonra gecici internet dosyalırını sil diyebelirisiniz.UNutmadan sunu da söyleyim bir cok siteye giris yaparken hesap adınız ve sifreyide bilgisayar saklar bunun içinde dediğim yerden müdahale edilebilir.ama en garantsi hesap ad ve sifreyi girerken beni bu bilgisayarda hatırla gibi butonları işaretlememeniz.:D

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

alıntı

Mesaj gönderen hakan.erol » Prş Nis 05, 2007 1:17 pm

ComputerWorld'ün haberine göre Determina'nın güvenlik araştırmacısı Alexander Sotirov geçen aralık ayında keşfedilen tehlikeli imleç açığı Zero-day'e karşı sanılanın aksine Firefox'un da açık olduğunu açıkladı. Microsoft dün yayınladığı yamayla Windowslar üzerindeki bu açığı kapatsa da, yamayı yüklemeyenler için Firefox'un da güvenli olmadığı anlaşıldı.

Sotirov: "Meğer Firefox da, ANI dosyalarını göstermek için bir Windows bileşenini kullanıyormuş ve Internet Explorer'da uygulanan yöntemin benzerinin kullanılmasıyla o da bu açığa karşı korumasız" diye ekledi.

Windows Vista üzerinde hem IE7, hem de Firefox üzerinde yapılan denemelere göre, her iki tarayıcı da bu açıktan etkileniyor. Ama Internet Explorer 7, Korumalı Mod'ta olduğu için bu açığı kullananların, açığa maruz kalan kişinin dosyalarını değiştirmesi veya silmesi mümkün olmuyor. Satirov'a göre "Windows Vista üzerinde IE7 Korumalı Mod'la sistem üzerinde sadece Geçici internet dosyaları üzerine yazabiliyor, ama Firefox'un düşük-yetki statüsü olmadığı için aynı açığı kullanan biri, Firefox kullananların tüm sistem dosyalarını değiştirebilir"

Symantec gibi diğer firmaların Firefox'un güvenli olduğunu düşündüklerinden herhangi bir teste sokmadıklarını ekleyen Sotirov "Firefox'taki en büyük yanlış anlaşılma, Firefox'un yaygınlığının çok olmamasından dolayı Güvenli olarak tanımlanması. Üzerinde durulsa, kötü kişiler Firefox'un da güvenliğini rahatlıkla geçebilir" dedi.

Mozilla henüz buna karşı bir açıklama yapmadı. Bu yılın başından beri Firefox üzerinde 10'dan fazla yama yapılmıştı.

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

inceleyin

Mesaj gönderen hakan.erol » Prş Nis 12, 2007 11:33 am

Güncel AM2 anakart

23 Mart 2007 Cuma 11:31

MSI K9N Platinum, AMD'nin Athlon 64 X2, Athlon 64, Athlon FX ve Sempron gibi tüm AM2 soketi kullanan işlemcilerine destek veriyor. nForce570 Ultra size, 1.000 MHz sistem veriyolu hızı kullanma imkânı sunuyor. Aynı zamanda dört adet hafıza slotu ile DDR2-800 hafızalar da destekleniyor. Toplam adreslenebilen hafıza ise 8 GB'a kadar çıkabiliyor.

Bir adet 16X PCIe, bir adet 4X PCIe, iki adet 1X PCIe ve üç adet standart PCI slota sahip olan MSI K9K Platinimi, aynı zamanda 300 MB/s bantgenişliği sunabilen allı adet SATA-II sokete sahip. Bu SATA-II soketleriyle aynı zamanda RAID0,1, 0+1 ve 5 desteğine sahip. 7.1 kanal ses ve çift gigabit ethernet girişi anakartın arkasında sizi bekliyor. Kutudan yuvarlatılmış bir IDE kablosu, Firewire ve USB çıkışlarını kasa arkasına taşıyan aparatlar, dört adet SATA kablosu ve iki adet SATA güç kablosu çıkıyor.

SONUÇ: DDR2 SDRAM destekli güncel bir AM2 soketli anakart arıyorsanız bu kart isteklerinize yanıt verebilir.

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

mrb

Mesaj gönderen hakan.erol » Pzt Nis 16, 2007 8:53 pm

mrb arkadaslar size cok güzel bir program sunucam bu program ile diskinizde gereksiz yer kaplayan cookieslerden ve bir cok seyden kurtulacaksınız programımızın ismiCCleaner cok hos ve turkce arayüzüne sahip bu programramla gereksiz dosyalarınızı ve hiç bilmediğiniz bilgisayarınızın kenarında kösesinde kalan dosyaları tek tıkla silebilirsiniz.

http://www.filehippo.com/download/dfd2c ... /download/

burdan direk download edebilirsiniz

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen hakan.erol » Pzr Nis 22, 2007 10:48 pm

arkadaslar size güzel bir program daha Kötü niyetli kisiler, küçük 'spy' denen küçük yazilimlar kullanarak, bilgisayariniza sizabiliyor, kisisel bilgilerinizi ele geçirebiliyor. Ad aware bu tür programlara, ve bilgisayarinizin hafizasina (registy) bölüme eklenen kötü niyetli yazilimlari tariyor, bulunca siliyor. kullnmanızı tavsiye ederim linkten indirebilirsiniz

http://www.filehippo.com/download/bac06 ... /download/

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

vista delik desik

Mesaj gönderen hakan.erol » Pzt May 28, 2007 11:52 am

Cracker'lar kıran kırana bir mücadele içinde Vista'yı tekrar tekrar kırmaya çalışıyorlar. Zaman durdurucu, BIOS emülasyonu, BIOS emülasyonu 2 derken 1.3 milyon Çinli içinden bir grup Vista için yeni bir crack yöntemi geliştirmeyi başardı.

Hatırlayacağınız gibi hem CHIP dergisinde hem de burada Softmode ve VistaLoader gibi yöntemlerden bahsetmiştik fakat bu yeni yöntemin adı Vista Boot ve çok daha fazlasını vaadediyor.

Bu metodu yeni yapan ve diğerlerinden ayıran yöntem ise SLIC tablosunu doğrudan BootManager'a entegre etmesinde yatıyor. Paradox crack grubunun yaptığı metodunun aksine bu metod yonga setleri, anakartlar veya sürücülerle sorun çıkarmıyor. Yine VistaLoader'ın aksine bu metodun çoklu Boot'a sahip sistemlerle sorunu yok, Master Boot Record'un değiştirilmesini gerektirmiyor ve dahası Windows açılırken hiçbir metin görüntülenmiyor. Ayrıca bu metod hem Vista 32-bit hem de 64-bit sistemlerde çalışabilirken Home Basic, Home Premium, Business, Ultimate gibi sürüm farklılıklarını da sorunsuz destekliyor. Yöntemin tek sorunu ise diğer tüm yöntemler gibi Microsoft tarafından keşfedilebilecek ve bloke edilebilecek olması.

Crack ile ilgili bazı bilgiler:

1. Her türlü SLIC tablosu yazılım ile uyumlu. Paradox gibi özel kodlamalara gerek yok, her türlü entegrasyona uyumlu..

2. Bu crack tamamen SLIC tablosu ile ilgili. Sisteme OEM sertifika ve seri numarası yüklemiyor.

3. Bu crack sayesinde BootManager dosyaları üzerinde önceden oynama yapabilmek mümkün.

hakan.erol
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

vistada fazla dayanmadı ve cracklendiiiiiiiiiiiii :)))))))))

Mesaj gönderen hakan.erol » Pzt May 28, 2007 11:52 am

Bill Gates bir kaç gün önce, WinHEC 2007 konferansında, Vista satışlarının iyi gittiğini ve 100 günde yaklaşık 40 milyon lisanslı Vista satıldığını katılımcılarla paylaşmıştı. Bu haberin üstünden çok geçmeden bir hacker grubunun Windows Vista'yı tamamen kırdığı ve yeni yöntemin bir önceki kırma işleminden çok daha üstün olduğu gündeme bomba gibi düştü.

Daha önce sitemizden de duyurduğumuz üzere hacker'lar tarafından geliştirilen bir BIOS hilesiyle Vista'nın aktivasyon aşaması atlatılabiliyor fakat kurulum için seri numarası gerekiyordu. Bu gelişmenin üzerinden çok geçmeden bir başka hacker grubu da Vista'yı tamamen kırdı ve yasadışı olarak dağıtmaya başladı.

İllegal ortamlarda paylaşıma sunulan korsan Windows Vista Ultimate DVD'si tamamen kırılmış durumda. Yani aktivasyon işlemi gerçekleştirilmiş, güncelleştirmeler çalışıyor ve kurulum için herhangi bir seri numarası da gerekmiyor. Tarihin en başarılı crack işlemi olarak gösterilen bu gelişmenin ardından Microsoft'un yapacağı hamle merak konusu.

“İNTERNET, BİLGİSAYAR, MP3, DVD ve TEKNİK KONULAR” sayfasına dön