Küfürsüz komedi ödülle döndü (Sinema Filmi: EŞREFPAŞALILAR)

Şiir, kitap, film, müzik, gösteri önerileriniz ve çeşitli röportajlar bu başlık altında. Ayrıca sanatsal olsun olmasın şiirlerinizi, okuduğun kitap ve roman yorumlarınızı, gittiğiniz tiyatro oyunları ve sinema filmleri hakkındaki öneri görüşlerinizi buradan aktarabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Küfürsüz komedi ödülle döndü (Sinema Filmi: EŞREFPAŞALILAR)

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Nis 20, 2010 1:36 pm

ABD'de düzenlenen Houston Film Festivalinde Amerikalılardan büyük ilgi gören "Eşrefpaşalılar" filmi, festivalden ödülle döndü.

Resim

Festivalin ödül töreni, yaklaşık 400 konuğun katılımıyla Houston Renaissance Hotel'de yapıldı. Aralarında milyon dolarlık bütçeye sahip filmlerin de bulunduğu 500 yapım arasından sıyrılarak ödüle aday 55 film arasına giren "Eşrefpaşalılar", gecede "drama ve en iyi konulu film" dalında "jüri özel ödülü"ne layık görüldü.

Dram ve komediyi biraraya getiren, yapımcılığını Yusuf Kulaksız, yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz'un yaptığı "Eşrefpaşalılar", ABD'deki önemli film festivallerinden 43. Houston Film Festivalinde sanatseverlerin beğenisine de sunulmuştu. Festivalin, 600 kişilik en büyük salonunun dolup taşmasına neden olan ve kapalı gişe oynayan film, Amerikalıların ve ABD'de yaşayan Türklerin yoğun ilgisini çekmiş, seyircilerden tam not almıştı.

Festival Başkanı Hunter Todd, etkinliklerinin kuzey Amerika'daki 2 bin film festivali içinde 3. sırada yer aldığını hatırlatarak, bu yılki organizasyona dünyadan 4 bin 400 film başvurduğunu, bunların 500'ünün yarışmaya değer görüldüğünü söyledi.

Dünyaca ünlü yönetmenler Steven Spielberg, George Lucas, Ridley Scott'ın ilk ödüllerini bu festivalde aldıklarını anımsatan Todd, "Eşrefpaşalılar" filmini "inanılmaz etkileyici" bulduğunu kaydetti. Todd, filmde insan unsurunun ustalıkla kullanıldığını vurgulayarak, "En önemlisi de hikayesi, baştan sona izledim, çok hoştu. Anlatımdaki doğallık ve fotoğraflamadaki özen de dikkat çekiciydi" dedi.

"TÜRK SİNEMASI: HOLLYWOOD FİLMLERİ GİBİ BÜYÜK YAPIM GERÇEKLEŞTİREBİLEN SİNEMA"

Jüri Başkanı Kathleen Todd da "Üç yıl önce birisi bana 'Türk sineması hakkında ne düşünüyorsunuz?' deseydi, 'Hiçbir fikrim yok', derdim. Ancak son birkaç yılda Türk filmlerini tanımaya başladık. Bugün Eşrefpaşalılar filminde kendini yalın bir şekilde ortaya koyan gerçek şu: Sinema tekniklerinin kullanımı.

Kurgu ve özellikleri bakımından Hollywood filmleri gibi büyük bir yapımı gerçekleştirebilen bir sinemayı görüyorum şu an. Dramanın işlenişindeki etnik öğeler Türk kültürünün ve sinemasının şaşırtıcı şekilde zengin olduğunu da ortaya koyuyor. Zaten bu ödülü alabilmesi bunun açık bir göstergesi" diye konuştu.

Fimin yapımcısı Yusuf Kulaksız, dünya film endüstrisinin merkezi ABD'deki en önemli organizasyonlardan birinden ödül almanın kendileri için çok anlamlı ve güzel bir duygu olduğunu söyledi. Kulaksız, "Ama bu ödül aynı zamanda bize yeni sorumluluklar yüklüyor. Yeni projelerle kültür, sanat ve evrensel değerlerimizin tanıtımı için üzerimize düşeni yapacağız" yorumunda bulundu.

Houston Başkonsolosu Akil Öktem de ödülün gurur verici olduğunu belirterek, "Bunlar daha başlangıç. Bundan sonra daha fazla sayıda eseri buralarda göreceğimize ve kültürümüzün buralarda daha iyi tanıtılacağına inanıyorum. Filmimizin özelliklere gençlik için uyuşturucu ve kötü alışkanlıklardan uzak tutma kaygısı güden mesajlarını çok önemsiyorum" dedi.

Kaynak : http://sinema.hurriyet.com.tr/haberler. ... d=14460152
"Söz uçar yazı kalır"

“ŞİİRLERİNİZ, KİTAP, ROMAN, RÖPORTAJLAR, TİYATRO, SİNEMA ve NOSTALJİK” sayfasına dön