BİR İNLEME DUYULDU

Şiir, kitap, film, müzik, gösteri önerileriniz ve çeşitli röportajlar bu başlık altında. Ayrıca sanatsal olsun olmasın şiirlerinizi, okuduğun kitap ve roman yorumlarınızı, gittiğiniz tiyatro oyunları ve sinema filmleri hakkındaki öneri görüşlerinizi buradan aktarabilirsiniz...
asilkartal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

BİR İNLEME DUYULDU

Mesaj gönderen asilkartal » Cum Ara 15, 2006 2:17 am

Resim
Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'u fethettikten sonra şehri geziyordu. Bir inleme duyuldu. Derhal yanındakilere: <
<
-"Bu inleyen adamı bulup derhal bana getirin" dedi. Biraz sonra üstü başı perişan, saçı sakalı birbirine karışmış vaziyette bir adam padişahın huzuruna getirildi. Padişah bu zavallıya; <

-"Bu ne haldir, sana neden böyle yaptılar?" diye sorduğunda , ihtiyar şöyle cevap verdi:

-"Savaş başlayınca İmparator beni çağırdı ve "Türkler İstanbul'u alacaklar mı?" diye sordu. Ben de "ALACAKLAR" deyince , beni hapsettiler ve işkence yaptılar."

Padişah ihtiyara;

-"Peki söyle bakalım" dedi, "İstanbul bizim elimizden çıkacak mı?"

İhtiyar biraz düşündükten sonra şöyle cevap verdi:

-"Bu güzel şehrin düşmanı çoktur. Ancak sizin aranızda fesat artar,
şahsî menfaat ön planda düşünülmeye başlanır, elindeki taşınır veya taşınmaz malları yabancılara satanlar çoğalır ve yabancılardan medet umanlar artar ise; işte o zaman İstanbul sizin de elinizden çıkar."
Bunun üzerine Fatih Sultan Mehmet Han ellerini kaldırıp şöyle dua etti:

-"DİLERİM Kİ ALLAH'DAN Kİ, BUNLARI YAPANLAR ALLAH'IN KAHRU GAZABINA UĞRASINLAR"

(Amin)
Resim

“ŞİİRLERİNİZ, KİTAP, ROMAN, RÖPORTAJLAR, TİYATRO, SİNEMA ve NOSTALJİK” sayfasına dön