dostluk..

Şiir, kitap, film, müzik, gösteri önerileriniz ve çeşitli röportajlar bu başlık altında. Ayrıca sanatsal olsun olmasın şiirlerinizi, okuduğun kitap ve roman yorumlarınızı, gittiğiniz tiyatro oyunları ve sinema filmleri hakkındaki öneri görüşlerinizi buradan aktarabilirsiniz...
vaveyla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

dostluk..

Mesaj gönderen vaveyla » Pzr Haz 17, 2007 7:33 pm

Yüz yüze dostluklar vardır; güneşle ayçiçeğinin dostluğu, böyle bir dostluktur mesela. Ayçiçeği sabahtan akşama kadar hiç ayırmaz yüzünü güneşten...

Uzak dostluklar vardır; denizlerin ortasındaki bir adayla, dağların arasındaki bir göl, birbirlerinin uzak dostlarıdır. Dostluklarını gündüz kuşlarla, gece yıldızlarla iletirler birbirlerine...

Sessiz dostluklar vardır; dilsiz bir adamla, duymayan başka bir adamın arasında sessiz bir dostluk oluşur. Her şeyden konuşur sessizce bu eller...

Zorunlu dostluklar vardır; pazar ile pazartesinin dostluğu gibi. Pazar ağır bir gündür, pazartesi hızlı bir gün... Ayak uyduramazlar birbirlerine. Ama dost olmak, yan yana durmak zorundadırlar...

Uzun dostluklar vardır; ikindi güneşinin altında uzayan gölgeler birbirlerine kavuşurlar ve uzun boylu bir dostluk oluşur aralarında...

Günün birinde ölen dostluklar vardır; bir bahçe içindeki ahşap ev ile yanı başında duran ceviz ağacının dostluğu gibi... Birgün kocaman elli adamlar ve kocaman gövdeli makineler o bahçeye gidip de, bir süre sonra evin ve ceviz ağacının yerine asık suratlı binalar diktiği zaman ölen dostluklar...

Vakitsiz dostluklar vardır; bir peçete, bir kağıt mendil vakitsizce dostu oluverir gözlerimizin... Ya da ayrılırken verilen bir dal karanfil, ellerimize o anda gelen dostluktur...

Bakımsız dostluklar vardır bir de... Zaten var, zaten dostuz deyip yıllarca bir telefonun, birkaç cümlelik mektubun bile çok görüldüğü dostluklar...

Hiçbir dostluğun bakımsız kalmaması dileğiyle...

..ALINTI..

Kullanıcı avatarı
gulesevdali
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: dostluk..

Mesaj gönderen gulesevdali » Prş Haz 28, 2007 6:06 pm

Bakımsız dostluklar vardır bir de... Zaten var, zaten dostuz deyip yıllarca bir telefonun, birkaç cümlelik mektubun bile çok görüldüğü dostluklar...

mektubun mu ?
telefonun mu?
ben daha fenasını biliyorum siz dostunuza en ihtiyacınız olduğu anda -gözyaşları içinde belkide- ararsınız ama o tlfna bakmaz....
aramak değil aranmaktan uzak olanları bilirim ben.....
hazır adım sinirliye çıkmışken şurda iki serzenişte bulunayım....

vaveylacım konun güzeldi -dostluk- ne mühim şeysin sen....
Rabbim dostsuz bırakmasın...
O'ndan başka dost aratmasın aslında....
[font=Verdana]Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün....

-söylenen söz kalmaz muallakta, ya sağa yazılır ya sola-
[/font]

Kullanıcı avatarı
selemenlihakan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen selemenlihakan » Cum Haz 29, 2007 11:58 am

gulesevdali yazdı:Bakımsız dostluklar vardır bir de... Zaten var, zaten dostuz deyip yıllarca bir telefonun, birkaç cümlelik mektubun bile çok görüldüğü dostluklar...

mektubun mu ?
telefonun mu?
ben daha fenasını biliyorum siz dostunuza en ihtiyacınız olduğu anda -gözyaşları içinde belkide- ararsınız ama o tlfna bakmaz....
aramak değil aranmaktan uzak olanları bilirim ben.....
hazır adım sinirliye çıkmışken şurda iki serzenişte bulunayım....

vaveylacım konun güzeldi -dostluk- ne mühim şeysin sen....
O'ndan başka dost aratmasın aslında....
güzeeelll beğendim yaw helal olsun
S•Ãª•N•Ã®••••K•Ã¢••L•b•Ã®•M•Ãª••••G•ö•M•ü•Y•Ã´•R•Ã»•M••••

Ayla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ayla » Çrş Tem 04, 2007 2:23 am

gulesevdali yazdı:dostluk- ne mühim şeysin sen....
O'ndan başka dost aratmasın aslında....[/size][/color][/b][/i]

aminn...
söyledigin söz, karsindakinin anladigi kadardir.

Kullanıcı avatarı
ByUkaLa

Mesaj gönderen ByUkaLa » Cum Tem 06, 2007 11:23 pm

Her Ne Kadar Dostum var Desende "O'ndan" Başka Dostun yoktur Aslında...

14 Yıl sonra Dostum Dediğim Kişinin İlişkilerinin menfaate dayandığını Gördüm ve öğrendim :(

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Tem 07, 2007 2:50 am

Her Ne Kadar Dostum var Desende "O'ndan" Başka Dostun yoktur Aslında...
kesinlikle hic süphesiz ALLAH`tan baska DOSTUMUZ yok.

14 Yıl sonra Dostum Dediğim Kişinin İlişkilerinin menfaate dayandığını Gördüm ve öğrendim
daha dur bakayim hayatin cok basindasin. zamanla eleye eleye gercek dostlarini bulacaksin.

haa birde arkadaslarini secerken Allah rizasi icin secki hem düyada hemde ahirette arkadas ve Dost olsun.sayet böyle yapmassan sadece dünyalik oluyor, seninde dedigin gibi menfeat arkadaslaigi, tecrübelerime dayanarak söylüyorum.

Muhabbetle kal. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Tem 11, 2007 11:24 pm

dost olup ileride aramız bozulacagına arkadaş kalalım ebedi olsunn.benim dostluğum bu cümleden
ibaret.
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

huseyni
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen huseyni » Cmt Tem 14, 2007 7:11 pm

DOST !
DOSTLUK !

ben; dost deyince arkadaşlığın bir üst derecesi olarak algılıyorum ve yine dostluk deyince samimiyet ,vefa fedakarlık,ve her iyilikte önceliği verebilmek ve hiçbir zaman su-i zanna kapılmamaktır. dost ve dostluk makamın da olanlar için hep sevgi hürmet ve hüsnü niyyet dostuna karşı hep alçak gönüllü oluna bilmektir.diye algılıyorum

eğer dostluklar menfeat doğrultusunda değilse işte o samimiyet sadakat ve özverili bir şekilde vefalı olmayı gerektirir velevki işin sonunda canı vermek dahi olsa bir an gözünü kırpmadan lebbeyk diyebilmektir.
bir dostun söylediği gibi :
CANAN CANI İSTEMİŞ
MİNNETTİR CANIMA.....
Tabiki bizim dostluklarımız ;sevgi ve aşklarımız gibi hep mecazi olarak süregelmiştir.
Aslında birazcık düşünebilseydik yani gönül ufuklarına yönelip öze dönebilseydik .Baş gözlerimizi kapatıp gönül gözlerimizi açabilseydik belki sahabe-i güzinin dostluğunu yakalayamayacaktık lakin bir lahza teneffüs edebilirdik ve damlaya damlaya göl olur misali işte o özlenen gerçek dostluk ummanına ihtimal krışabiliriz

arkadaşlar !
bi denesek en azından ne zararımız olur
dostluklarımızı gayesine uygun oluştursak
dostlarımıza vefasızlık etmesek
dostlarımızın güvenini boşa çıkarmasak
dostumuz için postumuzu birazcık eskitebilsek
dostlarımıza baktığımızda huzur ve mutluluk veren sevgi dolu bakışlarımızı esirgemesek
dostlarımız için birazcık eza cefaya katlanabilsek
dostluklarımızın devamı için işimizden aşımızdan gücümüzden ve sözümüzden azıcık fedakarlıklar yapabilsek
hiçbirşey yapamazsak bile hayırlı bir dua ve temenniyi esirgemesek
dostumuzun hakkında zanna kapılıp yargısız infazlar yapmasak
dostluklarımızı haset, gıybet ve dedikodu ateşiyle kül etmesek
Bir denesek ne zararımız olur

Ama şu bir gerçek her konuda olduğu gibi bu konuda da rehber dostlara ihtiyaç vardır. Onlar yaşarlar ve yaşanmasına sebep olurlar O dostlar ayna gibidirler yönelen insanlara kendini gösterir eğer doğru bakıpta samimiyetle yönelirsen işte o zaman gerçek dostluğu görürüsün sarılırsan dost olursun yüz çevirirsen post olursun

RABBİM; SAMİMİYETLE DOSTLUĞA YÖNELENLERİ MUVAFFAK KILSIN İNŞAALLAH
RABBİM; CÜMLEMİZİ DOSTLUĞUNA YÖNELMEYİ NASİP ETSİN İNŞAALLAH
RABBİM; DOSTLARINDAN VE DOSTLUĞUNDAN MAHRUM EYLEMESİN İNŞAALLAH

“ŞİİRLERİNİZ, KİTAP, ROMAN, RÖPORTAJLAR, TİYATRO, SİNEMA ve NOSTALJİK” sayfasına dön