DEMİRCİLİ NERE GİDİYOR

Beldemizin idare ve yönetimiyle ilgili site sakinlerine ve resmi idarecilere duyurmak istediğiniz fikir öneri ve dozu ayarındaki şikayetlerinizi buradan iletebilirsiniz. Mesela neden hala beldemizin logosu ya da futbol takımı yok ?
selimhanlı
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

DEMİRCİLİ NERE GİDİYOR

Mesaj gönderen selimhanlı » Sal Nis 22, 2008 6:32 pm

EVET ARKADAŞLAR SİTEDE GERÇEKTEN ÇOK İYİ YAZI YAZAN ABİLER ARKADAŞLAR VE KARDEŞLERİMİZ VAR.BENİM MERAK ETTİĞİM DEMİRCİLİ NEREYE GİDİYOR.

DEMİRCİLİDE ÖNCELİK NEYE VERİLİYO.PARAYAMI-İNSANLIĞAMI-OKUMAYAMI-AVRUPAYAMI-

DEMİRCİLİDE ÇEKEMEMEZLİK VARMI
DEMİRCİLİNİ EĞİTİM SEVİYESİ YETERLİMİ
AVRUPADA YAŞAVAN VATANDAŞLARIMIZI DEMİRCİLİDE NASIL BULUYOSUNUZ
DEMİRCİLİ KENDİNİ YÖNETECEK KİŞİLERİ SEÇEBİLİYOMU
DEMİRCİLİDE GÖSTERİŞ VARMI
İNSANLAR İSİM PEŞİNDEMİ KOŞOYU YOKSA KENDİLERİNİMİ KANDIRIYO
BİRBİRİMİZE KARŞI HOŞGÖRÜMÜZ NE KADARDIR

ARKADAŞLAR BUNLARI SİZDE ÇOĞALTABİLİRSİZ.HERKESDEN İÇİNDEN GELGİ GİBİ YAZMALARINI BEKLİYOM.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Nis 22, 2008 11:18 pm

Selimhanlı,

konuyu BELDEMİZİN İDARESİ, YÖNETİMİ ve GÜNDEMİ başlığı altına taşıdım.

Forumda zaman zaman buna benzer konuları sohbet tadında konuştuk ve tartıştık. hee bu konuşmayacagız yazmayacagız anlamına gelmez.haddimizi aşmadan uslubumuza dikkat edereke ve karşımızdakine saygı duyarak fikir ve düşüncelerimizi beyan edebiliriz.

istersen ŞIK olarak ele alalım.

İNSANLAR İSİM PEŞİNDEMİ KOŞOYU YOKSA KENDİLERİNİMİ KANDIRIYO bu soruna ben tek kelime ile cevap vereyim

evet kendilerini kandırıyorlar. Halep ordaysa Arşın burda .

bundan sonra isim vererek yazacağım buyursunlar kendilerini savunsunlar. yok öyle herkese mavi boncuk takmak. hem camiya ışık yakıyorlar hemde kiliseye mum yakıyorlar. Yaa arkadaşlar aklın yolu bir değilmi?

Muhabbetle kalınız.

önemli: lütfen istirham ediyorum hakaret ve rencıde etmeyelım.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş Nis 23, 2008 12:00 am

BİZİM DAĞINIK OLARAK ELE ALDIĞIMIZ KONULARI , SİZ TEK BAŞLIK ALTINDA TOPLAMIŞSINIZ.ÇOK HOŞ OLMUŞ.AMA

BİR KONU BİLE BAZEN DAĞILIRKEN ; ACABA NE YAPSAKTA HEPSİNE BİRER NACİZANE YORUM YAPABİLSEK.EN İYİSİ

SIRAYA UYALIM,
1_AVRUPA BANA GÖRE CAZİBESİNİ KAYBETTİ.İNSANLAR ARTIK HERYERDE KAZANABİLİRİZ DİYORLAR.
2_OLABİLİR ,HER TOPLUMDA ÇEKEMEMEZLİK OLABİLİR AMA ALLAH AŞKINA ZARAR VERMESİNLER.[ZARAR VERENLERİDE VAR]
3_EĞİTİM SEVİYESİNİ YETERLİ BULMUYORUM ,YARIM YADA LİSEDEN SONRA BIRAKILIYOR.
4_AVRUPADA YAŞAYANLARI NORMAL KARŞILIYORUM .İZİN AZ ,VAKİT DAR ,PARA VAR.NEYAPSINLAR DOĞAL OLARAK

Bİ KOŞUŞTURMA SÜRÜYO.KISACA AZ ZAMANDA ÇOK İŞ .
5_KİMSE KENDİ ÖZGÜR İRADESİNE BIRAKILMIYOR.MUTLAKA TUTTUĞUN PARTİ DEĞİL,ŞAHSA VERİLİYO,AMA BU HER YERDE BÖYLE ÖZELLİKLE KIRSAL YERLERDE.
6_GÖSTERİŞDE HER YERDE VAR .İŞİN İLGİNÇ TARAFI, EL ELE YAPAR ,BİZİMKİLER BİRBİRİYLE YARIŞ YAPAR.DIŞARIYLA ASLA REKABETE GİRMEZLER.İŞTE DE BÖYLE ,TİCARETTEDE,GÜNLÜK YAŞAMDADA BÖYLE.BUNU AŞABİLSEK İNANIYORUM
ÇOK İLERLEME OLUR.

.AVRUPAYA AÇILSAK BİLE HENÜZ KIRILMAMIŞ KABUĞUMUZ.DİYORUM Kİ KENDİMİZLE DEĞİL BİRAZDA DIŞ DÜNYA İLE YARIŞALIM.GELİŞME BABINDA.

7_HAYRIN REKLAMINI SEVMEM.HAYIR YAPAN ADINI YAZMASIN.DESEM HER KAFADAN Bİ SES ÇIKAR .BU NE DEMEK İSİM YAPMAK DEĞİLMİ.REKLAMI EN GÜZEL YAPAN TV BİLE KAZANIYOR.BANA PARA VER SENİ HERYERDE SÖYLERİM MANTIĞI.
ABİLER BİR ELİNİN VERDİĞİNİ ÖBÜR ELİN BİLE GÖRMESİN .ALLAH İLE ARANDA KALSIN.
8_HOŞ GÖRÜ VAR MI YOKMU ONU SİZLERE BIRAKTIM.YORUMLARIM HOŞGÖRÜNÜN OLUP OLMADIĞINI GÖSTERECEK........

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş Nis 23, 2008 10:51 am

[font=Comic Sans MS]DEMİRCİLİDE ÇEKEMEMEZLİK VARMI :arrow: VAR

DEMİRCİLİNİ EĞİTİM SEVİYESİ YETERLİMİ :arrow: DEĞİL

AVRUPADA YAŞAVAN VATANDAŞLARIMIZI DEMİRCİLİDE NASIL BULUYOSUNUZ :arrow: l am from turkey :wink:

DEMİRCİLİ KENDİNİ YÖNETECEK KİŞİLERİ SEÇEBİLİYOMU :arrow: BAZEN EVET

DEMİRCİLİDE GÖSTERİŞ VARMI :arrow: (HATSAFADA)VAR :!:

İNSANLAR İSİM PEŞİNDEMİ KOŞOYU YOKSA KENDİLERİNİMİ KANDIRIYO :arrow: (AÇIKLIK GETİRMENİZ TEMENNİSİYLE)

BİRBİRİMİZE KARŞI HOŞGÖRÜMÜZ NE KADARDIR :arrow: (YETERİ KADAR OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM) NE AZ NE ÇOK...

demircili nereye gidiyor güzel soru aslında...?
cevabı zor bir soru....
[/font]
Resim

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Çrş Nis 23, 2008 12:27 pm

[font=Arial]aslında gözle görülmeyen önemli bir madde daha var :arrow: köyümüzün YUKARISIYLA AŞŞASININ birbirlerine olan düşmanlığı çekememezlik özellikle köyümüzde geçen yapılan başkanlık seçiminden sonra bu durum hatsafaya çıktı

aşşaya neden kin kaptıklarını bir türlü anlıyamıyoruz

kısacası yukarı aşşa çatışması

belki görülmüyor göremiyoruz ama böyle bişi var ve en büyük etkende bu [/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Nis 23, 2008 12:41 pm

Değerli arkadaşlar;

Hepinizin duygu ve düşüncelerine en içten dileklerimle katılıyorum.Burada Zeynep Hanım'ın yazmış olduğu son cümleye hepinizin dikkatini çekmek isterim.''lütfen istirham ediyorum hakaret ve rencide etmeyelim''demekki bizler toplum olarak hala birbirimize karşı hoşgörüyü oluşturamadığımız için Zeynep Hanım haklı olarak içinden geçen düşüncesini dile getirmiştir.

Dünyanın hemen her yanında ve ülkemizde savaş,ölüm,kavga ,dövüş haberlerini yazılı ve görsel basından takip etmekteyiz.Bu tür olayların meydana gelmesinde toplumsal bunalımların önemli bir yeri vardır. Toplumsal bunalımların, kavga ve dövüş ortamının tek ve en güçlü doğuş sebebi sevgi ve hoşgörü eksikliğidir. Bunun en doğru tedavi yolu ise sevgiyi aramak, yaşamak, uygulamaktır. Hoşgörülü olursanız seversiniz, sevilirsiniz. Karar verirseniz ve de bu yolda çalışırsanız her şeye ulaşırsınız.

Hoşgörü bir vurdumduymazlık değildir. Hoşgörü görmezlikten gelmek hiç değildir. Hoşgörü kendini bilmektir. Hoşgörü haddini bilmektir. Hoşgörü haddini bilerek sürdürülen hayat biçimidir. Hoşgörü bir anlayıştır, anlayışlı olmanın adıdır, sevginin yoludur. Hataları düzeltebilmedir. Yoksa bana ne lazımcılık değildir. Anlayışın kendisidir. Hoşgörü, çağın getirdiği sorunların, aç gözlülüğün, doyumsuzluğun, sevgi yoksunluğunun, güvensizliğin çaresi olabilecek bir anlayış tarzıdır, insanın özüdür.

Bugün her zamankinden daha fazla hoşgörüye ihtiyacımız olduğu aşikardır. Olumsuz birçok davranışın sebebi, yeterince hoşgörülü olamamaktır. Evde, trafikte, sokakta, okulda, işyerinde, kısaca insanın olduğu her yerde eğer hoşgörü yoksa orada bencillik, anlaşmazlık, güvensizlik, tartışma, kavga olumsuzluk adına her şeyi görebilmek mümkündür.

Eğitimli ya da eğitimsiz her insanda görülebilen bir eksikliktir, hoşgörüsüzlük. Peki bunun sebebi nedir? Neden tarih boyunca Yüce Milletimizin hasletlerinden olmuş bir davranışı, bugün yeterince gösteremiyoruz. Bunun bir çok sebebi olabilir. Bunlardan kanaatimizce en önemlisi: insanın kendisi ile barışık olamamasıdır. İnsanımız, kendisine güvenmiyor, inanmıyor. Kendisini yeterince tanımıyor. En önemlisi kendisini sevmiyor, saygı duymuyor. Eğer insanın kendisine saygı ve sevgisi kalmamışsa, kendisi ile barışık olması da mümkün değildir.

Sevgili arkadaşlar;

Bugün bizim toplumumuzda inanın sevgi ve saygı kalmamıştır.Tabi ki bu herkes için geçerli değildir.Ben hayatım boyunca gerek söylemlerle,gerek eylemlerle,hatta internet sitelerinde birbirini aşağılayan,hakaret eden ,rencide eden,küfürler yağdıran bir başka toplum görmedim.Bunları aslında hepiniz biliyorsunuz.Zaman zaman da bu sitede kendini bilmez bazı ahlaktan insanlıktan yoksun,aile terbiyesi görmemiş insanların bıraktıkları mesajlara şahit oluyoruz inanın bir Demircilili olarak utanç duyuyorum.Demircilide 50 yıl önce ki gelenekler hala devam etmektedir,babadan oğula miras geçer gibi yeni yetişen genç neslimizede bunlar yansıtılmaktadır.Her fert doğruların peşinden gideceğine geleneklerin peşinden gitmeye devam etmektedir.

Aslında bu konuda yazacak çok şey var.Yazılan yazılar sıkıcı olmasın diye diğer konulara değinmek istemiyorum.Sonuç olarak iyi yolda değiliz,bunun örneklerinide yaşanan hadiselerden gayet güzel anlayabiliyoruz.

Hz. Mevlana: bu konuda “ Ben insanların ayıplarını gören gözlerimi kör ettim. Sen de onlara benim gibi iyi gözle bak.” Diyor

Toplumda hoşgörüye dönüşün, hoşgörüyü davranışa dönüştürmenin yolu, hoşgörünün yayılması, insanın sevgiyi yaşamasına, kendisine saygı duymasına, kendisi ile barışık olmasına bağlıdır. Bu nedenle ,Sevginin ve Hoşgörünün bir hayat biçimine dönüştürülmesi gereklidir. Bu konunun daha da iyi anlaşılmasına aşağıdaki sözlerinde yardımcı olacağı kanaatindeyim.
’’Yıktığın varsa yapacaksın.
Ağlattığın varsa güldüreceksin.
Döktüğün varsa dolduracaksın.
Çıplakları giydirecek, açları doyuracak.
Eline,diline, beline sahip olacaksın!

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Çrş Nis 23, 2008 12:53 pm

saygıdeğer erkan abi vermiş olduğun bilgiler ve bu güzel düşüncelerin için teşekkürler
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş Nis 23, 2008 1:38 pm

BAŞKA TOPLUMLARA KIYASLA ,KENDİMİZCE BAZI KURALLAR KOYMUŞUZ.BAŞKA TOPLUM BİZİ İLGİLENDİMEZ,BİZ BİZE BAKALIM DEMİŞİZ AMA O KURALLARA BİLE BAZEN BANANE DEMİŞİZ.KÖYÜMÜZÜ ÇOK ÖVMÜŞÜZ AMA YERİ GELDİĞİNDE İŞİM OLMAZ DEMİŞİZ.DIŞA AÇILMIŞIZ AMA DIŞARIDAN BİRŞEYLER ALMAMIŞIZ.SAMSUN ,İSTANBUL, ALMANYA ,ORDU,FRANSA VB,YERLERE AÇILMIŞIZ AMA HALA KENDİMİZİ AŞAMAMIŞIZ.İSTİSNALAR HARİÇ.

=DEMİRCİLİ KALDIRIR,DEMİRCİLİ GÖTÜRÜR,BİZİM KÖYÜMÜZDE OLAĞANDIR =GİBİ DÜŞÜNCELER TAMAMEN YABANCILARIN NAZARINDA BİZLERİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTE.NEDEN ? HAYAT SADECE DEMİRCİLİ DEMEK DEĞİL.

BU SORUNLARIN KAYNAĞINDA YATAN NE?NEDEN DEMİRCİLİ DİĞER KÖYLERE NAZARAN KENDİNİ BAŞKA BİR

UYGARLIKTAN GELMİŞ GİBİ SAYIP ,KENDİNİ SOYUTLUYOR.BUNU BEN BİLEMEM ÇÜNKÜ O KADAR ESKİ DEĞİLİM.
TEŞEKKÜRLER.

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Çrş Nis 23, 2008 5:55 pm

BENDE ANLAMADIM BU KÖYÜ MİİLİYETCİ OLALIM DİYORLAR SONRA BIR BAKIYORSUN BASKA TARAFA GITMISLER CÖZEMEDİM ALLAH BANA 200 YIL ÖMÜR VERSE GENE CÖZEMEM AMA BİZ DEMİRCİLİYİZ YAPIMIZ BU HERHALDE ERKAN ARKADASIM GÜZEL YAZMIS BANA SÖYLEYECEK SÖZ KALMAMIŞ

engin.kaya
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen engin.kaya » Çrş Nis 23, 2008 6:08 pm

demircilinin gitigi bi yer yok eger biyere gitmiş olsaydı elindekini kaybetmesdi belediyeyi yani/ demircilinin halkı tabi hepsi degil birkactane adam gibi adam var bu köyde eger onlarda olmasa bu köyün adını anan olmaz kimi aşaogba kimi yukarı ogba kimi ben almanccıyım kimi bende para cok kimide reklam cok yani anlıyacagınız bu köyden ne kasaba olur nede köy benim yaşım 30 ben hersene köyüme gitmekten sevk alan biriyim ama köyüme insanları icin köyüme gitmiyorum beyler bu kaprisler bu havalar bu gösterişler bu burnu yüksekte olanlara sesleniyorm alayınısın gidecegi yer kara toprak / ENGİN KAYA

Kullanıcı avatarı
meltem25+60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen meltem25+60 » Çrş Nis 23, 2008 8:29 pm

demircili geri geri gidiyor................. :!: :!: :!:

ilker.a.a
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ilker.a.a » Çrş Nis 23, 2008 10:02 pm

engın ılk once eyıtım sart dımı kardesım demırcılı nereye gıdıyor dıcemıze demırcılıye ne kandıra bılırız dıye baslık yaparsak bence daha ıyı olur ve konuyu herkes daha ıyı anlar ,

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Nis 23, 2008 10:03 pm

Bu forumumuzdan önce hep kendi aramızda yada sağda solda konuşulurdu bu gibi direkt bizi ilgilendiren konular. Artık Demircili kendi ile ilgili hatta bir çoğunun ağzına almaktan bile korktuğu konuları bizler burada 7 sinden 70 ine oturup seviyeli bir şekilde ele alıyoruz. Bu Demircili'ler için ileri bir adımdır. Hemde bu zamana kadar atılmamış önemli bir adım. Geri giden şeylerde var tabi iskesürlü60 adlı üyemizin güzel bir şekilde özetle maddeledeği şeylerin tamamı neredeyse. Bizler durum tespiti yapıp çözüm üretmek adına önce kendimizden sonra ailemiz ve çevremizden mesulüz. Yani tek iş girip bu güzel forumda ele almak yazmak okumak değil. Bunlar buraya yazılıyor ki doğruyu yanlışı hep birlikte ele alalım sonucu bulalım diye. En büyük problemimiz eğitim ve sonrasında öğretim diyoruz ya işte burada eğitim değilse de öğretimi bizzat yaşıyoruz. Tüm sorunlar Demircili'nin de olsa biz forum olarak çözümün parçasıyız.

Köyümüzün en yaşlısı ile en gencini bir arada böyle hassas konularda buluşturan bı forum ileri bir adımdır. Geri adımımız ise eğitim seviyemizin düşüklüğü. Aşağıdakilerin hepsi eğitimli ve inançlı insanların aşacağı veya düşmeyeceği şeylerdir ;

- Çekememezlik
- İsim fanatikliği
- Aşağı o b a yukarı o b a çatışması
- Hoşgörü problemi
- Gösteriş
- Al(a)mancı Gurbetçi ünvanları
- OKUMUŞ OKUMAMIŞ AYRIMI
- Zengin kız fakir oğlan yada tersi
- Bizim site sizin site
- Senin yerin benim yerin

Çözüm için burada müspet fikirlerin ve eleştirilerin olması, içlerinden bir kişi bile olsa okuyanın faydalanması için çok önemlidir. Çünkü gündelik ve gerçek hayatta bunu hiç başaramıyoruz. Ya büyük çok gururlanıyor yada küçük çok havalanıyor. Bu da ayrı bir problemya yine eğitim diyor ve birbirimize öğretelim diyorum. Kendimiz, ailemiz ve çevremiz en güzel başlangıç. Ne dersiniz?
En son yilmaz.sahin tarafından Çrş Nis 23, 2008 10:28 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

SLM

Mesaj gönderen merkez_60 » Çrş Nis 23, 2008 10:22 pm

[font=Arial Black]
DEMİRCİLİDE ÖNCELİK NEYE VERİLİYO.PARAYAMI-İNSANLIĞAMI-OKUMAYAMI-AVRUPAYAMI- : malesef gorunen okı avrupaya..ınsanlıga onem verenlermızde var tabı...OKUMAYA NADIR(meslek bırakıp gıdenlerımız bıle var)..

DEMİRCİLİDE ÇEKEMEMEZLİK VARMI : FAZLASIYLA VAR...

DEMİRCİLİNİ EĞİTİM SEVİYESİ YETERLİMİ:ORTA YETERLI DEGIL DEGIL....

AVRUPADA YAŞAVAN VATANDAŞLARIMIZI DEMİRCİLİDE NASIL BULUYOSUNUZ: ??????????

DEMİRCİLİ KENDİNİ YÖNETECEK KİŞİLERİ SEÇEBİLİYOMU:BAZEN EVET....

DEMİRCİLİDE GÖSTERİŞ VARMI:FAZLASIYLA EVET GOSERIS BURUMUŞ O GOZLERI....

İNSANLAR İSİM PEŞİNDEMİ KOŞOYU YOKSA KENDİLERİNİMİ KANDIRIYO:NASIL ANLAMADIM BUNU....

BİRBİRİMİZE KARŞI HOŞGÖRÜMÜZ NE KADARDIR:ORTA NE AZ NEDE COK....

BENDE ANLIMIŞ DEGILIM DEMIRCILI NERE GIDIYO....[/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş Nis 23, 2008 10:52 pm

EĞİTİM İLK ÖNCE AİLEDE BAŞLAR. HATTA ANNE KARNINDA .HAMİLE BİR BAYAN NE KADAR AZ GÜNAH İŞLEYİP,ALLAHTAN KORKARSA ,BEBEK MUNİS OLURMUŞ .ÜZÜNTÜYÜ,SEVİNCİ ,KEDERİ O MASUMLAR ANLARMIŞ.
BU BAĞLAMDA BEBEKLER ,HEM FİZİKSEL HEMDE RUHSAL AÇIDAN GELİŞİRLERMİŞ.
TEMEL EĞİTİM AİLEDE BAŞLADIĞINA GÖRE ,FAZLA GEÇ KALMIŞ SAYILMAYIZ.ÇOCUKLARI OLANLAR BUNU BAŞARABİLİR.BUNA İNANIYORUM.GERÇEKTEN DUYARLI ,BİLİNÇLİ VE EĞİTİMLİ GENÇLERİMİZ VAR.ONLAR DA ARTIK BİŞEYLERİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYORLAR.GELECEK NESİL , ÇABA GÖSTERİRSEK DAHA İYİ OLACAKLARDIR.
ÇOCUKLARINA AYNA OLARAK BAKMALARI LAZIM.HER NE YAPARSANIZ ANINDA O DA YAPAR.ONLARIN YANINDA EN UFAK
BİR HATA ,AYNEN SİZE GERİ DÖNECEKTİR.

YILMAZ BEYİN SÖZLERİNE KATILIYORUM.ÇOK HAKLI TEŞEKKÜR EDERİM .OKUMA ALIŞKANLIĞININ BİTTİĞİ ÜLKEMİZDE
,FORUM KAÇINILMAZ BİR FIRSAT.
KISACASI İLKÖNCE KENDİMİZİ , AİLEMİZİ ,SONRA ÇEVREMİZİ DÜZELTMEYE BAKALIM.SEN DÜZGÜN HAYAT SÜRERSEN ,MUTLAKA SENİ AİLENDE BİLE ÖRNEK ALAN OLUR.
BU FORUMDAKİ ÜYELER FARKLILAR.GERÇEKTEN ,ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEK AZMİNDELER.BU DA ONLARIN BAZI ŞEYLERİ BAŞARACAKLARININ İŞARETİDİR.BÖYLE DÜŞÜNÜYORUM.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş Nis 24, 2008 3:32 am

Selimhanlı arkadaşımız Demircili nereye gidiyor diye sormuş. demircili küçük adımlarla' da olsa iyiye doğru gidiyor. Bakın bunun en büyük kanıtıda yukarda bırakılan mesajlar. herkes kendine yakışır bir şekilde özgürce düşüncelerini dile getirmişler. öylede olması gerekir.

Yorum yapan arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum. ne gariptir değilmi hepimizin rahatsızlığı aynı noktada odaklanıyor, belki iyi niyetlerle bir cok seyler yapmak istiyoruz,fakat aynı yerde kilitlenip kalıyoruz. peki çözüm nedir* " ya olduğumuz gibi görüneceğiz,yada göründügümüz gibi olacagız".

samimi dürüst olmayan insanların safında durmayacagız bunlar herkim olurlarsa olsunlar yok hısmım, akrabam yakınım, dünürüm ya ne yapayım hatırını kıramıyorum gibi saçma bahanelerimiz olmamalı bir kenara çekip uyaracagız son zamanlar ben öyle yapıyorum tabiki cümlelerimi özenle seçiyorum. İnsanları kırmaktan inciltmekten yana değilim. sonucu merak ettiniz degilmi? Rabbime hamdü senalar olsun positif olarak geri dönüyor . nasılmı? bir daha aynı ortamda oldugumuz zaman en azından kendine hal ve hareketlerine konuşmasına dikkat ediyor. bu sefer kendilerini aklama bahaneleri ne biliyormusunuz? aslında bizler böyle değiliz Demircililerin içinde kala kala böyle olduk. çok acı değilmi. mübarek, kimi kime kötülüyorsun. Acaba kendini nekadar küçülttüğünün farkındamısın.

Aklıma gelmişken sorayım Demircilede bir işadamları furyasıdır gidiyor. sahi işadamı diye kime denir? bu sıfatı taşıyan gercek anlamda kaç kişi var? Bir insan kendinde olmayan vasıf ve nitelikle anılmaktan haya etmesi lazım. hicap duyması lazım . hee hak edenede o deger verilmeli.

gündeme getireceğiz yazacağız, hepimiz haddimizi bileceğiz, nerde oldugumuzu nasıl konuşmamız gerektiğini öğrenecegiz. birbirimizi sevmek zorunda değiliz ama mutlka saygılı olmak zorundayız.

Saygıyla ve sevgiyle kalınız. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Cum Nis 25, 2008 1:28 pm

Gercekten cok önemli bir konu,bizi ve gelecekte yavrularimizi en yakindan ilgilendirecek derin bir konu.
Söyle yorumlari okudugumuzda cogu arkadasimizin ortak görüsü,durumumuzun pekte ic acici olmadigi görülüyor.

Yalniz bu ortamda 20-30 üyenin katilimlariyla tartisip,neleri daha iyi yapabilirizi aramasi bile ileriye dönük bazi seyleri degistirebilicegimize bir kanittir.
Yalniz bizde olmayan,toplumun cogu kesiminde olan;kiskanclik,cekememe,sov,asagi yukari catismasi,gurbetci söylemleri hep olacaktir.Biz asgari müstereklerde
bulusup,kimseye hakaret etmeden,saygi cercevesinde sorunlarimizi tartisip bir cözüm yolu bulmak durumundayiz.

Kisi kendisini yok sayip,bulundugu yerde kendini en altta görüp,karsisindakine,kardesine,arkadasina deger verirse bu sorunlarda tümüyle cözülecektir.

Zeynep kardesimizinde belirttigi gibi bazi sifatlar furyasi var,Insanlar bu sifatlarla anilinca mutlu olup kendilerinde bir yükseklik hissediyorlar.
Bir Haci abimize yalniz ismiyle hitap edilince,kirildigini ve hatta kizdigini görebiliyoruz,Isadami meselesi basli basina bir sorun haline geldi,nerdeyse
köyümüzün ücte ikisi Isadami! ne diyelim Allah sayilarini artirsin.

Aslinda bizim en büyük sorunumuz maddeyle olani,köylümüz dünyalik o kadar servet yapmiski Allah daha cok versin,herseyi unutturmus bize.
Maniviyatin kiyisindan bile gecememisiz,is böyle oluncada,saygi,sevgi,hosgörü,birlik,beraberlik kendiliginden yok olmus.

Bizim yapacagimiz en acil islerin basinda,evlatlarimizi Islam ahlaki ve Türklük suuruyla yetistirip,dini egitimini en iyi sekilde almasini saglayip,Allah korkusunu daha kücük yaslarda onlara asilamaliyiz.Artik orta yas ve üstü Demircilileri degistirme sansimiz bence yok denecek kadar az. :?:

Allah'a emanet olun.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Pzr Nis 27, 2008 12:12 am

SAYIN ÜYELER ,SİZLERİ BU ORTAMDA TANIDIKÇA '' ÜMİTLER YEŞERİYOR,İNŞAALLAH DAHA İYİYE DAHA GÜZELE GİDECEK''DİYE DÜŞÜNÜRKEN BİR KANIYA DAHA VARDIM Kİ ,UZUN ZAMANDIR DÜŞÜNÜYORDUM.AMA ''YOK CANIM YANLIŞ DÜŞÜNÜYORUM ''' DİYE KENDİMİ MUHASEBEYE ÇEKTİM.FAKAT POLEMİK ÇIKMASIN DİYE SES ÇIKARMADIM.

YİNE GÖRÜP HİSSEDİYORUM Kİ KÖYÜMÜZ İNSANI İNTERNET FORUMDA BİLE ÇEKEMEMEZLİK VE KISKANÇLIK

PEŞİNDE.ÜZGÜNÜM :? .BİZLER BÖYLE Mİ AŞACAĞIZ SORUNLARI ? NİYETLER HER ZAMAN ÖNCE GELİR.NİYETİM ALLAH RIZASI İÇİN

BİLDİĞİMİ PAYLAŞMAKTI.GÖZÜM NE YARIŞTA, NE ÜNVANDA , NE DE İNSANLARI KIRMADA .HİÇ BİRİ TARZIM OLMADI OLAMAZDA.NACİZANE HAKSIZLIK KARŞISINDA BAZEN HAKKIMI ARAMAK OLMUŞTUR.

İSİM VE İDDAA PEŞİNDE OLSAM KİMLİĞİMİ YAZARDIM.FAKAT ÇOK YAZIK Kİ SANKİ ELLERİNDEN RÜTBELERİNİ ALMIŞIM.BU TİP İNSANLARI MUHATAP DA ALMIYORUM ,BOŞUNA BENİMLE REKABETE GİRMESİNLER.

YABANCI İNSANLARLA YARIŞIN Kİ KÖYÜMÜZ İLERİ GİTSİN.NE ÖVÜNÜLECEK MESLEĞİM VAR NEDE DİPLOMAM.

KENDİ HALİNDE BİR BAYANIM.BU GİDİŞLE GELECEĞİMİZE NASIL YÖN VERECEĞİZ. :?: TEŞEKKÜRLER.....
En son iskesurlu60 tarafından Pzr Nis 27, 2008 12:52 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Nis 27, 2008 12:33 am

Artik orta yas ve üstü Demircilileri degistirme sansimiz bence yok denecek kadar az.

diyorsun :)

Ugur kardeşim!

Orta yaşın üstüne diyeceğim yok, onları öyle seviyor ve öyle kabul ediyoruz. Fakaaat orta yaş kesimi mutlaka ve mutlaka kendilerini aşmak zorundalar onlara gelince kusura bakmasınlar hoşgörü gösteremiyorum. gençlerimize gelince onlar Demircililerin yaşadıkları ve bulundukları yerlerde reform yapmaları lazım.

Bizler inandığımız için yazılar yazıyoruz yorumlar yapıyoruz. Amacımız kucaklaşmak, birleşmek . Ugur birbirimizi tanımadıgımız için önyargılı davranıyoruz. tanıdıkça bakış açımız kesin değişecek. Seni azda olsa mutlu edecek bir cümle ile bitirmek istiyorum.

Malum Siteye gerek yorumları ve mesajları ile katkısı olan üyelerimiz ve arkadaşalrımız ilgi uyandırıyrlar merak ediliyorlar. Real hayattada gündeme geliyor. denilen şu: "O sülaleden öyle bir insan" işte bunu duymak beni mutlu ediyor.geçmişin kara sayfalarını kapatıyoruz, DEMİRCİLİLER olarak ak bir sayfa açıyoruz altınada Altın kalemle imzamızı atıyoruz.

İNSAALLAH RABBİM UTANDIRMAZ.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Pzr Nis 27, 2008 1:35 pm

Zeynep hanim son yazdiginiz cümleden hicte mutluluk duymadigimi belirterek baslamak isterim.Real hayattaki insanlarimizin sizinde bahsettiginiz Önyargilarindan
bu tür söylemler cikiyor.
Cünkü bu sülaleden cok güzel insanlar cikmistir,ben sahsim adina kendi ailemden(sülale deyince cok genis)olur Dedem,babam,amcalarimin günün sartlarinda
yaptiklari hic bir seyden gocunmadigimi belirtmek isterim.

Dediginiz gibi Demircililer yeni bir sayfa acmak zorundadirlar,bizde burada Insallah yazisa yazisa dogrulari bulup gelecek nesillerimize katki sagliyacagiz.

Mevlam dogru yoldan ayirmasin...

Kullanıcı avatarı
nbt.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen nbt.sahin » Pzr Nis 27, 2008 2:10 pm

Sayın Üyeler Demircilimiz yerinde duruyor biryerlere gidemez zaten ama Demircililerimiz yerinde durmuyor, bilindiği gibi
eskiden göçebe idi şimdi gurbetçi. Eğitim düzeyinin düşük olmasıını sebeplernden biri, kışın başka, yazın başka illerde olmaları
vs. gibi sebepler sayılabilir. Ama şimdi durum farklı. Demircilide iş adamlarını saymakla bitıremıyoruz, genç potansiyelede sahibiz. İş adamlarımız isteseler birleşseler köyden şehire göçüde önlerler, tekrar kasabada yaparlar, Demirciliyi geliştirirler.
Bundan 20 sene önce İSTANBUL a yapmış oldukları ölü yatırımları gördükçe çok üzülüyordum. Bu paralarla ne yatırımlar
yapılmazdı, birleşselerdi ne fabrikalar kurulmazdı. Geçlerimızin tasarımı iş adamlarımızın sermayesi bırleşerek Demircili de
iş sahaları oluşturabilirler insanlarımızın göç etmesine engel olabilirlerdi. Şahsen bu konuda çok hayellerim olmuştur. (tasarı da diyebilirsiniz) ben hayel diyorum. Mesela ormancılık, hayvancılık Tokat ve çevresinde gelişmiştir. Neden kasabamızda bir PARKE fabrıkası açan olmadı. Neden ET ÜRÜNLERİ, SÜT ÜRÜNLERİ tesisleri, gibi. En basiti şekerin gözü dediğimiz suyun ana kaynağı bulunup şişeleme yapılır mı araştırılmalı idi. Hemen sınırımız ORDU İlinde fındık yetişiyor,bızım topraklarımızda neden
olmasın. Bunlar gibi çok şeyleri iş adamlarımız düşünmezler mi acaba merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Pzr Nis 27, 2008 2:19 pm

teşekkürler NBT HANIM ,SİZİN BU SAYDIKLARINIZ BİR ÇOK GENÇ DEMİRCİLİNİN HAYALİ. GÖNÜL İSTERKİ, YAPILSIN.FAKAT İŞ ADAMI DİYE SAYDIKLARIMIZ ;SADECE BALIK VERMİŞ ,TUTMAYI ÖĞRETEMEMİŞ.BELKİDE ONLARIN DA KENDİNE GÖRE HESAPLARI VARDIR.KİMBİLİR?

HER ZAMAN BİRİ DİĞERİNE MUHTAÇ OLMAZSA YADA BİRİ DİĞERİNİ GEÇERSE .EKONOMİK ANLAMDA ;O ZAMAN ONLARIN HÜKMÜ SÜRERMİ.MUHTAÇLAR OLMASA ,ZENGİNLER NASIL POHPOHLANACAK.

GERÇEKLER ACIDIR.HERKES ETEĞİNDEKİ TAŞLARI DÖKECEK Kİ ,OLUMLU NETİCELER ALINSIN DEĞİL Mİ?

BİZLER ONLARA DAYI DEDİKÇE,YADA SENSİN AĞAM DEDİKÇE BU İŞ BİRYERE VARMAAAZ.

Kullanıcı avatarı
Ssahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ssahin » Pzr Nis 27, 2008 3:52 pm

Ugur Ozdemir yazdı:Gercekten cok önemli bir konu,bizi ve gelecekte yavrularimizi en yakindan ilgilendirecek derin bir konu.
Söyle yorumlari okudugumuzda cogu arkadasimizin ortak görüsü,durumumuzun pekte ic acici olmadigi görülüyor.

Yalniz bu ortamda 20-30 üyenin katilimlariyla tartisip,neleri daha iyi yapabilirizi aramasi bile ileriye dönük bazi seyleri degistirebilicegimize bir kanittir.
Yalniz bizde olmayan,toplumun cogu kesiminde olan;kiskanclik,cekememe,sov,asagi yukari catismasi,gurbetci söylemleri hep olacaktir.Biz asgari müstereklerde
bulusup,kimseye hakaret etmeden,saygi cercevesinde sorunlarimizi tartisip bir cözüm yolu bulmak durumundayiz.

Kisi kendisini yok sayip,bulundugu yerde kendini en altta görüp,karsisindakine,kardesine,arkadasina deger verirse bu sorunlarda tümüyle cözülecektir.

Zeynep kardesimizinde belirttigi gibi bazi sifatlar furyasi var,Insanlar bu sifatlarla anilinca mutlu olup kendilerinde bir yükseklik hissediyorlar.
Bir Haci abimize yalniz ismiyle hitap edilince,kirildigini ve hatta kizdigini görebiliyoruz,Isadami meselesi basli basina bir sorun haline geldi,nerdeyse
köyümüzün ücte ikisi Isadami! ne diyelim Allah sayilarini artirsin.

Aslinda bizim en büyük sorunumuz maddeyle olani,köylümüz dünyalik o kadar servet yapmiski Allah daha cok versin,herseyi unutturmus bize.
Maniviyatin kiyisindan bile gecememisiz,is böyle oluncada,saygi,sevgi,hosgörü,birlik,beraberlik kendiliginden yok olmus.
Sevgili uğur abi söylediklerine kesinlikle katılıyorum Bizim insanımızda Birşeylerin yarışı var birbirlerine kendilerini ispatlamaya hep yüksek göstermeye çalışıyolar Misal ahmetin Şuyu var bende yaparım mehmet bundan almış bende alırım vs.
Peygamber efendimizde dahi olmayan büyüklük bizim köyümüzden çıkan hacılarda var sakıp sabancıda bile olmayan gurur bizim köylü olupta bir dükkanı olanda var ben kendimi bildim bileli bu düzen böyle ve ben ugur abininde dediği gibi orta yaş ve üzeri demircililileri değiştirme şansımız az olması münasebetiyle bu düzenin değişeceğine inanmıyorum..
Açık konusmak gerekirse ben foruma ilk girdiğimde şaşırdım bu insanlar demircililimi dedim çünkü bu yasıma kadar böyle saygılı seviyeli biortam görmedim demircilede ve görebileceğimide pek sanmıyorum..
Daha söylenip tartısılabilecek bir çok nedenden dolayı şahsen diyebilirim ki DEMİRCİLİ BİR YERE GİTMİYOR VE GİDECEĞİDE YOK!
Dєяlєя öиüиdє dλнλ çσк ЧσL Vλя ßilмєzLєя вєиi ЧσL тυтλя . .

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Re: DEMİRCİLİ NERE GİDİYOR

Mesaj gönderen zeynep » Prş Ara 24, 2009 12:13 am

DEMİRCİLİ BİR YERE GİTMİYOR VE GİDECEĞİDE YOK!Demiş: ŞSahin

Hala birçoğunuz aynı fikirdemisiniz.......

Kullanıcı avatarı
murat_efe
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: DEMİRCİLİ NERE GİDİYOR

Mesaj gönderen murat_efe » Cum Ara 25, 2009 5:48 pm

çok değil bundan 40 sene öncesine
kendi topraklarımızda kendi karnımızı doyurabildiğimiz zamanlara gidilecek olursa
sen ben kavgalarının yaşanmadığı, herkezin elindekini avucundakini birbiriyle paylaştığı,
köşebaşlarındaki taş duvarların üzerlerinde insanların kardeşçe sevgiyle muhabbet ettikleri,
şimdiki kadar dedikodunun olmadığı
şirin bir anadolu köyüydü demircili...

ne zamanki işin içine gurbetlik ve para girdi o zaman uzaklaştık değerlerimizden her gün biraz daha...
köyden göçen
geri döndüğünde gurbetteki ezilmişliğini
kendi hemşerileri üzerinde kurmaya çalıştığı bir üstünlük gösterisi ile atmaya çabaladı.

eğitimsizliğin üzerine cuval dolusu para eklenince karmakarışık bir tabloyla karşı karşıya kaldık.

galiba biraz zamana ihtiyacımız var.
bu sitedeki arkadaşlar bile bu tablonun düzelmesini sağlayabilirler.
köklerimiz sağlam çünkü...

saygılar...

“BELDEMİZİN İDARESİ, YÖNETİMİ ve GÜNDEMİ” sayfasına dön