Dr. Lale Bahtiyar, Kur'an-ı Kerim'in yeni İngilizce meali

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Ayla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Dr. Lale Bahtiyar, Kur'an-ı Kerim'in yeni İngilizce meali

Mesaj gönderen Ayla » Prş May 31, 2007 1:13 am

ABD'deki Chicago İslam Üniversitesi'nde ders veren İran asıllı öğretim üyesi Dr. Lale Bahtiyar, Kur'an-ı Kerim'in yeni bir İngilizce mealini tamamladığını açıkladı.

Kur'an'ın "kadın düşmanı" olmadığını vurgulayan Klasik Arapça uzmanı Bahtiyar, tarih boyunca mealleri hazırlayan erkeklerin, kendi davranışlarını haklı göstermek adına "farklı" yorumlar yaptıklarını savundu.

Nisa Suresi'nin 34. ayetindeki "Başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın; (bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün" cümlesini örnek gösteren Bahtiyar, bu ayetin aslındaki "idrib" kelimesinin hem "dövmek", hem de "terketmek, uzaklaşmak" anlamlarına gelebileceğini söyledi. Meal çalışması yapan tüm erkeklerin "dövmek" yorumunu tercih ettiğini vurgulayan Bahtiyar, kendi mealine göre bu ayette, erkeklerin anlaşamadıkları eşleri ile uzlaşmayı denemelerinin, başaramazlarsa onları yine "Allah'ın iradesine terketmeleri" gerektiğinin emredildiğini belirtti. Bazı Müslüman uzmanlar yeni yorumun orijinal ayete sadık kalmadığını iddia ederken, "feminist Kur'an meali"nin ABD'de önümüzdeki ay raflarda olması bekleniyor.
söyledigin söz, karsindakinin anladigi kadardir.

Kullanıcı avatarı
nefretim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen nefretim » Prş May 31, 2007 2:20 am

"feminist Kur'an meali" denmiş yazıda işte avrupanın gözü ve bakışı budur işte nedir benim kitabım senin kitabında üstündür demek istiyorlar bizden olmayan ötekidir hesabı ayrımcılıgıda onlar getiriyorlar bizim bütün kitaplara saygımız oldugu kadar onların bize ve kitabımıza saygı duymamalarıda onların acizligini ve kitaplarına olan inançlarının azlıgının bi ispatıdır zaten

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş May 31, 2007 8:09 pm

Hmmm dur bakalim daha neler duyacagiz.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön