Behlül-i Dânâ

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kullanıcı avatarı
nefretim
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Behlül-i Dânâ

Mesaj gönderen nefretim » Pzr May 27, 2007 10:56 pm

Behlül-i Dânâ bir gün Bagdât sokaklarindan birinde giderken, oynayan çocuklar gördü. Çocuklardan biri ise bir köseye çekilmis onlara bakiyor ve agliyordu. Behlül-i Dânâ o çocugun yanina gitti ve; "Ey çocuk niçin agliyorsun? Gel sana bir seyler alayim da sen de arkadaslarinla oyna." dedi ve çocugun basini oksadi. Çocuk bakislarini Behlül'e çevirdi ve; "Ey akli az adam! Biz oyun için yaratilmadik." dedi. Behlül bu söze sasti ve çocuga; "Ey oglum! Peki niçin yaratildik." diye sordu. Çocuk; "Allahü teâlâyi bilmek ve O'na ibâdet etmek için." dedi. Behlül hazretleri; "Peki bunun öyle oldugunu nereden biliyorsun?" diye sordu. Çocuk, Mü'minûn sûresinin 115. âyet-i kerîmesini okuyuverdi. Meâlen; "Sizi ancak bosuna yarattigimi ve gerçekten bize döndürülmeyeceginizi mi zannettiniz?" Hazret-i Behlül tekrar; "Ey çocuk. Sen hakîmâne konustun. Bana biraz daha nasîhat et." dedi ve aglamaya basladi. Kendinden geçmisti. Kendine geldiginde çocuga; "Ey oglum! Senin günâhin yok. Sen bir çocuksun. Nasil oluyor da böyle düsünebiliyorsun?" diye sordu. Çocuk da; "Ey Behlül! Babami ates yakarken gördüm. Iri odunlari küçük çirpilarla tutusturuyordu. Ben de Cehennem'in yanan küçük odunlarindan olacagimdan korkuyorum." dedi. Bu sözler üzerine Behlül-i Dânâ hazretleri tekrar agladi. Kendinden geçti. Kendine geldiginde çocugu yaninda göremedi. Oradakilere bu çocugun kim oldugunu sordu. Onlar; "Tanimadin mi?" dediler. Behlül; "Hayir." deyince, onlar; "Bu, hazret-i Hüseyin evlâdindan seyyid bir çocuktur." dediler. Behlül de; "Ancak böyle bir agacin meyvesi bu kadar olgun olabilirdi." deyip oradan ayrildi
“Ben, cinleri ve insanları yalnızca bana ibadet etsinler diye yarattım.”(Zariyat Suresi,56

İşte Kur’an ayetleri. Aklımıza gelen soruları ne güzel cevaplıyor:
“Ben cinleri ve insanları, ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım. Ben onlardan rızık istemiyorum, beni beslemelerini de istemiyorum. Şüphesiz rızık veren, sağlam kuvvet sahibi ancak Allah’tır.” (Zariyat: 56-58 )
Bu ayet mealleri, bizim görevimizi çok kesin ve açık bir şekilde ortaya koyuyor. Aynı zamanda, dünyaya çalışıp rızık kazanmak için geldiğini sananlara da şu mesajı veriyor: “Rezzak Cenab-ı Hak’tır. Rızkı O verir. Onun verdiği rızkı elde etmek için verdiğiniz uğraşı, namaza bahane göstermeyin.”

Kullanıcı avatarı
ByUkaLa

Mesaj gönderen ByUkaLa » Pzr May 27, 2007 11:39 pm

Ama ne yazikki sürekli duyduğumuz yalanlar.

-* Neden Namaz Kılmıyorsun?
-* Vaktim olmuyor.

-* Çok yoğun çalışıyorum.

-* şu işlerim yoluna girsin başlayacağım.

-* okulum bitsin ondan sonra.

-* daha gencim ilerde inşallah (diye cvp verenlerde var)

saygılar...

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt May 28, 2007 12:00 am

Ancak böyle bir agacin meyvesi bu kadar olgun olabilirdi." deyip oradan ayrildi

Bizim meyvalarimiz;....

cekirdegini verimli bir topraga ekmedik,nerde coraklik camur var oraya ektik.biraz yeserip filizlenince hergün sulamayi unuttuk.dallanip budaklanmaya baslayinca asisini ihmal ettik. cicek acmaya baslayinca sevindik yillarin emegiydiya, hasat toplamaya gelince baktikki... kimisi kof..kiminin ici cürümüs... kiminin tadi buruk.... kiminin ici bos. kendim yiyemiyorum kimseye ikram edemiyorum.
ahlansam vahlansam neye yararki, gözlerim aglamaktan kancanagi olsa ne fayda. hatami anladim nerde yanlis yaptigimi biliyorum, lakin bundan sonra ben verimli bir agac yetistirmeye calissamda, artik ben verimsiz oldum. biliyorumki bir agac öyle birkac ayda yetismiyor uzuuuuun seneler lazim. :cry:

Muhabbetle kalin.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön