hadis-i şerif

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
tarkan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

hadis-i şerif

Mesaj gönderen tarkan » Sal Eyl 08, 2009 5:52 pm

Peygamber Efendimizin(sav) çok güzel bir hadisini burda yazmak durumundayım hep kendine müslüman olan ve gösterişten öteye gidemeyenler için." Akrabalık bağlarını kesen cennete giremez" (Buhari-Müslim)...

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Re: hadis-i şerif

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Eyl 10, 2009 11:14 pm

Dinimiz,İnancımız ve insanlığımız bizlere yakınlarımıza ve akrabalarımıza karşı vazifeler yüklemiştir.Bunların yerine getirilmesi insani görevlerimizdir.Yeterki bu değerlerin bilincinde olalım.Fakat bizler bunun yerine kendi menfeatlerimiz uğruna bırakın akrabayı eşi dostu ziyaret etmeyi birbirimize selam bile vermiyoruz.Yıllarca çeşitli sıkıntıları paylaştığınız insanlar sizin en acı gününüzde bile kapınızın ününden geçiyor,bir geçmiş olsun,Allah rammet eylesin bile demeye gerek görmüyor.Onların en acılı günlerinde bizlerinde mi aynısını yapması gerekir.

Malesef bizim toplumumuzda bu alışkanlıklar hala devam ediyor.İnsanı ilişkler ile geçici ilişkileri birbirine karıştırıyoruz.Ne diyelim Allah herkesin kalbine göre versin...

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Cum Eyl 11, 2009 1:01 pm

Cok güzel bir Hadis-i serif, hatta hz. Allah buyuruyorki: Allah'tan korkun ve akrabalik baglarini kesmekten sakinin (Sure-i Nisa)

buna ilaveten de Peygamber efendimiz söyle buyuruyor: Akrabalik, Ars'ta asilidir. Der ki: "beni gözeteni Allah gözetsin, beni terk edeni Allah terk etsin"
Mevlam terk edilenlerden eylemesin, Allah muhafaza bir terk edildimmi insan büyügünü kücügünü, akrabasini ailesini unutuyor ve kendi eksiklerini görmekten yüz cevirip insanlarin inanclarina kadar hakaret edebiliyor.

Malesef maddeye olan bagliliklarimiz, manevi baglarimizi zayiflatti,akrabalarimizi ve dostlarimizi sadece bir dara düsünce
arar oluyoruz tabi buda samimiyetten ve ihlastan yoksun oluyor.

Aynen Erkan beye katiliyorum Mevlam herkesin gönlüne göre versin.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Eyl 13, 2009 1:41 am

tarkan yazdı:Peygamber Efendimizin(sav) çok güzel bir hadisini burda yazmak durumundayım hep kendine müslüman olan ve gösterişten öteye gidemeyenler için." Akrabalık bağlarını kesen cennete giremez" (Buhari-Müslim)...

Gösteriş budalası olan akrabalarımla arama biraz mesafe koymak hem kendim, hemde çocuklarım ve çevrem için hayırlı olacaktır.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön