Her Canlı Ölümü Tadacaktır

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kilitli
Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Her Canlı Ölümü Tadacaktır

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Çrş Nis 15, 2009 12:49 am

zincırlı kuyu mezarlıgından geçerken ögnünde bir yazı nvar
Her defasında orda olduğunu bilirim. Ve her defasında ordan geçerken bir ses bana dön o yazıya bak der, bilinçli olarak bakarım. Gerçeği görmem gerektiğini bir şey hep bana dikte eder. Hiç düşünmek ya da hatırlamak istemesem de hafta en az 1-2 kez bu gerçeği idrak ederim ben. Ha korkmam ölümden, 5 dakika sonra da gelebilir bana, 50 yıl sonra da. Bilmiyorum ki.. Belki de bağımsız yaşamın getirdiği rehavet içindeyim. Mesela evli ve çocuklu olsam, hatta bırakın evliliği nişanlı falan olsam belki şu an hayata bağlı olduğumdan daha da bir bağlı olacağım, ölüm bana geç yaklaşsın diye dua ediyor olacağım. Böyle olma ihtimali var. Ama şuan haybeden bir hayat yaşıyorum. Yaşam bana ne getirirse onu yaşıyorum. Birikim yapmıyorum, canımın istediğini alıp giyiyor,yiyorum, tüketiyorum herşeyi.. Çünkü ölüm hepimize eşit uzaklıkta (ihtimaller icabı).
Her canlı ölümü tadacaktır evet, 25 yıl görmek te güzel,şükretmek gerek her dakikaya, ama umutta etmek gerek uzun yaşam için, çünkü daha yaşanacak çok şey var.

her canlının bir eceli olacagı gıbi dünyanında bir ömrü vardır

h.ömer

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: HER CANLI ÖLÜMÜ TADACAKTIR

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Çrş Nis 15, 2009 1:15 am

al i imran suresi 185. ayetinin ilk cümlesi, ayetin tümü :
"her canlı ölümü tadacaktır ve ancak kıyamet günü yaptıklarınızın karşılığı size tastamam verilecektir. Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir. Bu dünya hayatı ise aldatma metâından başka bir şey değildir
.....

..............................................................
adamın bırısı ogluna bır vasıyet etmış oglum ben ölünce benım yün çoraplarımı ayagıma giydir demiş bır vasıyetimde bu zarfın içinde var beni kabre kouduktan sonra açarsın demiş babası ölmüş yıkamışlar kefenlemişler oglu hocam bu yün çorapları babamın ayagına gidirirmısin demiş hoca olmaz oglum demiş dünyaya ait kefenden başka bir şey gidiremeyiz demiş neyse siz daha iyi bilirsınız hocam demiş eve gelince bir de şu zarfı açayım demiş zarfın içinde beyaz bir kagıt iki satır yazı oglum bak bir çift kirli çorabı bile götüremedim ona göre aklını nbaşına al demiş
nıye saruldık bu dünyaya doslar akıbet bu haaaaa dünyada mekan ahirette iman ?????? hakkanıyetli olarak
saygılar
h.ömer

Kullanıcı avatarı
oktay.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen oktay.sahin » Çrş Nis 15, 2009 9:17 pm

HACI.öMER.SAHIN dayi peki sornadan gorenler varya bizim milletde köyde havalilar baya onlar hic dusunmuyomu acaba ------ölumu

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Prş Nis 16, 2009 2:14 am

ÖLÜMÜ HATIRLAMAK

7275 - İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Resulullah aleyhissalatu vesselâm ile birlikte idim. Ensardan bir zat gelerek Aleyhissalâtu vesselâm'a selam verdi. Sonra da: "Ey Allah'ın Resülü! Mü'minlerin hangisi en faziletlidir?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm: "Huyca en iyisidir!" buyurdular. Adam: "Mü'minlerin hangisi en akıllıdır?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm: "Ölümü en çok hatırlayandır ve ölümden sonra en iyi hazırlığı yapandır. İşte bunlar en akıllı kimselerdir" buyurdular."

7276 - Abdullah İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "Birinizin eceli bir yerde olduğu zaman ihtiyaç onu oraya sıçratır. Sonra kalan ömrünün sonuna varınca aziz ve celil olan Allah onun ruhunu orada alır. Kıyamet günü, o yer: "Ey Rabbim! İşte bu, bana emanet ettiğin (cesed)dir!" der."

7277 - Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki: "Ölü kabre konulur. Salih kişi, kabrinde korkusuz ve endişesiz oturtulur. Sonra kendisine: "Hangi dinde idin?" denilir. "İslâm dinindeydim" der. "Şu adam nedir?" denilir. "O, Allah'ın Resülü Muhammed'dir, bize Allah indinden açık deliller getirdi, biz de onu tasdik ettik" der. Ona: "Allah'ı gördün mü?" denilir. O: "Allah'ı görmek hiç kimseye mümkün ve muvafık değildir" der. Bu safhadan sonra cehenneme doğru bir delik açılır. Oraya bakar, ateş alevlerinin birbirini kırıp yok etmeye çalıştığını görür. Kendisine: "Allah'ın seni koruduğu ateşe bak!" denilir. Sonra ona cennet cihetinden bir delik açılır ve onun güzelliklerine ve içinde bulunan (nimet)lere bakar. Kendisine: "İşte senin makamın!" denilir ve yine ona: "Sen bunlar hususunda yakîn (kesin iman) sahibi idin. Bu iman üzere öldün, bu iman üzere yeniden diriltileceksin inşaallah!" denilir.

Kötü adam da kabrinde korku ve endişe ile oturtulur. Kendisine: "Hangi dinde idin?" diye sorulur. "Bilmiyorum" diye cevap verir. Kendisine: "Bu adam kimdir?" denilir. Halkı dinledim, bir şeyler söylüyorlardı, onu ben de söyledim" der. Ona cennet cihetinden bir delik açılır. Cennetin güzelliklerine, içinde bulunan nimetlerine bakar. Ona: "Allah'ın senden uzaklaştırdığı şu cennete bak!" denilir. Sonra ona cehenneme doğru bir delik açılır. Oraya bakar. Alevlerin birbirini yeyip yoketmekte olduğunu görür. Ona: "İşte makamın burasıdır. Sen cehennemin varlığı hususunda şekk (ve inkâr) içerisinde idin, bu şekk üzere öldün ve bu şekk üzere diriltileceksin inşaallah!" denilir."

7278 - Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "(Mü'min) ölü, kabre girdimi, güneş batışındaki haliyle ona temsil edilir. Bunun üzerine ölü oturup ellerini gözlerine sürer ve: "Beni bırakınız namaz kılayım" der."

7279 - Ebu Sa'îd radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Sûrun iki sahibinin ellerinde iki boynuz bulunur. Ne zaman (üflemekle) emrolunacaklarını dikkatle gözleyip düşünürler."

saygılarımla hçömer

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Prş Nis 16, 2009 8:28 am

Sevgili Ömer Bey,
Belkide bu yalan dünyanın en gerçek olayı ve her canlının yaşayacağı bu miladi geçişi forumumuzda değerlendirip paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim sizden ricam ölüm anı ile ilgili bizi bilgilendirir misiniz? Sekerat halinde kulun yapması gereken önemli şeyler nelerdir? Şeytanın o an ki gayreti ile kulun nefsi arasındaki yaşanabileceklerle ilgili Kur'an ve sahih bilgiler ışığında bizi bilgilendirir misiniz?
Teşekkürler.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Nis 16, 2009 2:46 pm

Yılmaz Bey,

Ömer Bey'e soracağımız sorular ile ilgili özel bir başlık açın.Bu şekilde konular karışıyor.Sorularımızı bir başlık adı altında toplarsak sanırım daha faydalı ve anlamlı olur kanısındayım.
.
.
.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Prş Nis 16, 2009 3:23 pm

ERKAN_OZDEMIR yazdı:Yılmaz Bey,

Ömer Bey'e soracağımız sorular ile ilgili özel bir başlık açın.Bu şekilde konular karışıyor.Sorularımızı bir başlık adı altında toplarsak sanırım daha faydalı ve anlamlı olur kanısındayım.
.
.
.
İlgili konu başlığı açılmıştır, H. Ömer Şahin'e sormak için alttaki linke geçebilirsiniz :

http://forum.demirciliselemen.com/viewt ... f=7&t=3019
"Söz uçar yazı kalır"

Kilitli

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön