NAMAZDAN KAÇIŞ VARMI ?

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kullanıcı avatarı
SUNAY AYYILDIZ

NAMAZDAN KAÇIŞ VARMI ?

Mesaj gönderen SUNAY AYYILDIZ » Çrş Mar 04, 2009 9:20 pm

Bütün ibadetlerine yerine getirmeye çalışan bir adam varmış.Orucunu tutar,zekatını verir,insanlara yardım elini uzatmaktan hiç geri kalmazmış.Yalnız bu adamın bir kusuru varmış:
Namaz kılmak ona çok ağır gelirmiş,üşenirmiş.Bir gün varmış gitmiş çok büyük bir hocanın yanına.
Demiş ki:
Hocam ne yap et beni şu namazdan kurtar.Namaz kılmamak için ne yapmam gerekse söyle yapayım.Yeter ki şu namazdan kurtulayım demiş.
Hoca:
Ya evlat ben hiçbir yerde ne duydum ne işittim bu namazdan kurtuluş yok,borcun kılacaksın demiş.

Adam yalvarmış bul hocam diye.Hoca müddet istemiş adam gitmiş.
Aradan haftalar geçmiş,adam gelmiş:
Buldun mu hocam demiş,kurtulacak mıyım?
Hoca:Buldum evladım eğer şu 5 şarttan biri sana uyuyorsa NAMAZ dan mesul değilsin:

1:ÖLÜ İSEN
2: DELİ İSEN
3:ÇOCUK İSEN
4:HAYVAN İSEN
5:KAFİR İSEN tercih senin...

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Re: NAMAZDAN KAÇIŞ VARMI ?

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Mar 05, 2009 5:36 pm

Sunay kardeşim,

Ne kadar anlamlı bir hadise.Rabbim bu cum'a akşamı hepimize bol namazlı güzel günler hidayet eylesin.

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Prş Mar 05, 2009 6:25 pm

biradam varki 5 vakit namazını hiç terk etmeyen zekatını hayırını haccını her şeyinı tam eksiksız yapan bir adaam bigece rüyasında ölür sorgu suval hesap derken zebani melekleri tutup cehenneme atarlar tam ateşin içine düşerken birisi omzundan yakalar kimsin sen diye sorar ben

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Prş Mar 05, 2009 11:27 pm

bir önceki yazının devamı
...................................

adamın omzundan birisi kapar sende kimsin der ben namazım nerde kaldın azkalsın ateşe düşüyordum sen benı hep gec bırakırdın bende senı gec yakaladım der allah celle namazlarımızı zamanında kılmak nasıp etsın
cumanız mübarek olsun h.ömer

Kullanıcı avatarı
3S
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 3S » Cum Mar 06, 2009 10:49 am

Bir Rivâyette vardır ki, sokakları dolaşan meleklerle şeytanlar evlerin kapısına gelip iddiaya tutuşurlar. Melekler derler ki:
"Bu eve biz gireceğiz. Şeytanların işi yoktur."
Şeytanlar derler ki:
"Bu eve biz gireceğiz, meleklerin işi yoktur."
Münakaşa devam ederken ezan okunur, münakaşa da durur. Zira ezanla birlikte evde namaz hazırlığı görünürse şeytanlar ümidi keser, evden içeri melekler girer. Namaz hazırlığı görülmez, evde namaz kılan bulunmazsa, şeytanlar ümidlenir, melekler oradan çekilirler.
Onun için eskiler derler ki:
"Namaz kılınmayan ev, şeytan uğrağı; namaz kılınan ev ise, melek yuva

EVİMİZDE HANGİSİNİN DOLAŞMASINI İSTERDİNİZ?
"Ölümün bizi nerde beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim" [MONTAIGNE]

Kullanıcı avatarı
erdinc.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen erdinc.sahin » Cum Mar 06, 2009 9:12 pm

ömür o kadar kısaki hergün namazdan kaçmaya çalışılsa en sonunda kaçanın namazı olacaktır.ademoğlu nihayetinde ezanla başlayan hayat yolculuğuna nihayetinde namazla bu yalan dünyadan terki diyar eyler.
namaz kılan için bu durum aslında yeni başlayan güzel bir yolculukdur.
tabiki namazında ki fazilet ve samimiyetle gidildiği durakda bekleyen bir yolcu olur.Ora güzel bir durakdır bilene. oda öyle bir yolcu olmalı.
namazın olmadığı yerde güzellikler olmaz bayat bir sevgi tadını kaybetmiş saygı kalır.insan zamanın her diliminde alınan nefesin bir daha geri verilmeyeceğini vede verilen nefesin bir daha geri alınamayacağını iyi bilmelidir.buna göre hareket etmeli herdaim güler yüzlü emanet taşıdığı o varlığı güzel işlerde yormalıdır.işte o güzel işlerde bir mümin için NAMAZ ın yeri bambaşkadır.
NAMAZ DAN KAÇIŞ YOKTUR.....
gerçek bir mümin namaz kılmasada şu yalan dünya içerisinde namazla
karşı karşıya geldiği anlar vardır.eğer içinde merak varsa başlar inanç varsa devam eder geçekçiyse faziletle ibadetini yapar.bu dünyada mukafatlandırılmasada sabır sınavına inanırsa gideceği yerde güzelliklerin onun gibi müminlerle olacağını görür.
ALLAH TÜM İMAN EDENLERİ İNANÇLARINDA FAZİLETLİ OLANLARDAN EYLESİN YAPTIĞIMIZ İBADETLERİ KABUL EYLESİN.
Dünyada dost ararsan Hz.Allah yeter ...

ercan.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

NAMAZDAN KAÇIŞ VARMI ?

Mesaj gönderen ercan.sahin » Pzr Mar 08, 2009 9:14 pm

Namaz kılıyor musun ?

Evet mi ? Hayır mı ?

Evet ise sorun yok Cenab-ı Allah kabul buyursun İnşallah...

Hayır ise lütfen okuyun ve biraz düşünün...

Neden namaz kılmıyorsun???

Namaz kılmamak için bir sebebin mi var yoksa?

Ne olabilir ki namazdan önemli olan sebep???

Dur ben tahmin edeyim:

Namaz kılacak vaktin yok değil mi? Ya da Namazdan daha önemli bir işin ya da

Allah'a kulluğu unuttuğumuzdan.

Sence hangisi ?

Ama onların da yoktu !!!
Resim

Ya Bedir Savaşına ne demeli:

Savaş hiç durulmuyordu aksine gittikçe kızgınlaşıyordu, bu arada ikindi vakti çıkmak üzereydi, ama kılacak zamanda yoktu müslümanların karşısında en az on katı düşman vardı, kenara çekilipte namaza duramazdın, ya da namazı kılmıyacaksın değil mi bence en kolayı bu...!?

Ya onlar ne yaptı Peygamberimiz 300 kişilik ordusunu ikiye ayırdı yarısı geriye çekildi, diğer yarısı daha ileri atıldı ve daha bir kuvvetle savaştı, ve geriye çekilenler Peygamberimizin imamlığında namazlarını kıldılar; bitince de diğerleri ile yer değiştirip onlar savaşmaya başladı diğerleri geri çekilip namazı eda ettiler.

Sence onların zamanı var mıydı ?

Ya da bunların zamanı var mı ?
Resim
Resim

Yok değil mi ?

Yeriniz mi yok.....?????

Sence onların yeri var mı?
Resim
Resim

Bu da tutmadı başka yok mu bahanen ?

Ya da yolculuk yapıyorsundur değil mi, kılacak yer yok ki olsa kılardın...!!!

Peki onların var mı?
Resim
Resim
Ya da insanlar ne der diye aklına mı geldi ?

Peki ya buna ne derlerdi.....!??
Resim
Utanılacak bir şey değilmi.....!!!???

Çok aşırı yogunsun değil mi evde toptan kılarsın hepsini nede olsa kazaya bırakırız öyle kolaylık var...!!!

Bir vakit namazı terkedene 80 sene azâb olunacaktır, şeklinde hüküm yer almıştır buna dayanabilecekmisin ???

Peki ya hiç kılmayan !!???

Allah (cc) buyuruyor ki:
'Kitablarını sağlarından alanlar cennettedirler. Mücrimler hakkında sorarlar: 'Sizi cehennem çukuruna ne sürükledi?' Mücrimler diyecekler ki: 'Biz (dünyada) namaz kılanlardan değildik. Yoksullara yedirmiyorduk. Batıla dalanlarla birlikte dalıyorduk. Kıyamet gününü de yalanlardık. Ta ki ölüm bize gelene kadar (bu hal üzerindeydik) '
(Müddessir Suresi: 40-47)

Cabir ibn Abdullah (ra)'den rivayet edilmiştir. Nebi (sav) buyurmuştur ki:
'İman'la küfür arasındaki şey namazı terk etmektir.'
(Tirmizi: 2618, Kitabu's-Salat: 887 ve İbni Ebi Şeybe İman: 44 sahih olarak rivayet etmişlerdir.)

Bir düşün bakalım bu kadar vakti ne için harcıyorsun, dünyalık için değil mi?

İyi para kazanayım, rahat yaşayayım, param pulum olsun hepsi bunun için değil mi?

Bir daha düşün sen önce, kim götürmüş bir bez parcasından başka bir şey, orada rahat etmek için kim biriktirebilmiş veya götürebilmiş kazandıklarını?

Oraya gittiğinde ilk sorulacak soru ne biliyor musun?

Yaa o zaman ne cevap vereceksin, vaktim yok diyemezsin, yer bulamadım diyemezsin, işim vardı diyemezsin değil mi?

Belki şunu dersin: 'Bu kadar çabuk beklemiyordum ölümü yoksa kılacaktım ileride namazımı kaza namazıda kılacaktım'... ama senin yaşın genç daha yaşlanınca kılarsın değil mi hem o zaman bol bol vaktinde olacak, ya yaşlanamazsan...?

Ya sen namaz kılmadan, senin namazını kılarlarsa...!!???
Resim
Ya bu dar ve soğuk kabirde ne diyeceksin ben çok yogundum namaz kılamadım sana kul olamadım mı diyeceksin..........................???
Resim

Ya azab bu kadar çetin olursa ya Namazın yoksa..........?
Hesabını veremediğinde en istemediğin azab şekli sana yapılmayacak mı...?
Resim
Bakamıyormusun yoksa...?

Bunlar kadar genç misin sen, ama bak onlar kılıyor neden?
Resim

Namaza yetişmek için koşan bir çocuğa Hz.Ömer(RA) 'Sen daha çocuksun bu kadar telaş etmene gerek yok sen daha çocuksun namaz sana farz değil' demişti de çocuk cevap vermişti:
'Amca, amca! Bu işin büğüyü küçüğü olur mu? Daha dün mahallemizde bir çocuk öldü.
Üstelik benden de küçüktü. Ölüm denen gerçeğin büyük küçük ayırdığı yok.
En iyisi her yaşta buna hazır olmalı.
Resim

Hem bu yaşta namaza alışmazsam, büyüyünce zor gelebilir.

Sen hâla gencim de...?

Aaa olmadı hastasın değil mi onun için kılamıyorsun, özür dilerim...

Ama iyileşmen için namaz kılman gerektiğini biliyor musun?

Öyle dememiş mi Peygamberimiz 'namazda şifa var' kalk bi kıl bakalım namazını hastalığın kalıyor mu o zaman???

Bak oda hasta üstelik kaç yaşına gelmiş...!!!

Resim
Resim

Ama ayakta duramıyorsun değil mi?

Resim

Oturarak kıl, oturamıyorsunda (yatalaksın)

Kafanla kıl o zaman, yoksa tamamen felç mi geçirdin (şimdi yırttın galiba) zannetme ki yırttın!!!

O zaman da gözlerinle kıl bak bu kadar kolaylık var, eminim başka bahanelerinde vardır değil mi?

Yaa boş ver hem sen niye namaz kılacaksın önemli olan kalp değil mi? Senin kalbin temiz kılsan ne olacak ki?

O 'Güzeller Güzeli' Hz. Muhammed(SAV)'in kalbi kapkara mıydı, pislik içinde miydi de, ayaklarının altı şişinceye kadar namaz kılardı?

Eee gördün mü kalbin Efendimizin kalbinden de mi temiz acaba???

Değil, değil mi?

Bu da olmadı var mı başka bahanen kalmadı mı yoksa uyduracak bir şeyler?

Bahanelerini dinleme(me)k isterim veya dur bunlarıda ben tahmin edeğim...

Sabah namazına uyanamıyorsun, sabahın köründe kim kalkacak ki uykunu mahvedeceksin değil mi?

Ya aşık olduğun kız yada erkek
Seninle sabah 5'de buluşalım deseydi sen ne yapardın saatini kurar erkenden yatardın,
hatta uyanamam diye uyumazdın o gece, peki seni çağıran senin rabbin...!?
Yaa boşver değil mi????

Ya böyle bir ilan görsen ne yapardın acaba ?

Resim

Ama gitmezdin değil mi değmez onun için felan uykunu bozmana, sen mi gitmeyeceksin bari yalan söyleme ilk sen olmak için geceyi orda geçirirdin...!!!

Yemeğini yemeden öğleyi geçirmiyorsun belkide zevkini çıkara çıkara 1 saatte yersin yemeği değil mi, yemek daha önemli değil mi ???

Ya ikindi ne olacak ??

Dur şimdi zaten yoruldun bütün gün birde bu arada namaz olur mu ?

Ya akşam namazı ???

Ooo sende yaaa daha eve gidilecek, yemek yenilecek, zaten akşam vakti de kısa yetişemiyorsun degil mi?

Yatsı namazını hiç sorma değil mi ?

O saatte namaz mı kılınır yemek yedik güzelce tıka basa doldum kanepeye uzanıp dizi, film izleme vakti dimi aaa...!!!
Resim
Resim
Resim

Bunlara bulabiliyorsun değil mi vakit aman sende çok oldun dur bi dizi izleyecegiz 1 saat şurda ?

1 :ÖLÜ İSEN

2: DELi İSEN

3: BEBEK İSEN

4: HAYVAN İSEN

5: İNKARCI (KAFiR) İSEN

Ama yok, nasıl olur sen Ölü veya Deli değilsin, üstelik kocaman Adam'sın ve İnsan'sın, Allah korusun Kafir'de değilsin, demek ki NAMAZ'dan kurtulamazsın.....................

Hem bak doğada her şey 'O' na SECDE ediyor sen daha ne duruyorsun ???

Resim
(mihraba vuran isik namaz kilan insan figurunu andiriyor!)

Mihraba vuran ışık namaz kılan insan siluetini andırıyor !!!

Ya bu kayaya ne demeli kimbilir ne sırlar saklı...!!!
Resim

Ağaçlar bile secde ediyor, ibret almalı...!!!
Resim

Biliyorum sen onlar gibi namaz kılamazsın, onlar gibi olsan zaten bahane uydurmaz,
namaz kılmak için kendine yollar arardın bu zamanda... Nasıl mı namaz kılacaksın ?

Artık çoğu böyle kılmıyormu dikkatli bakın...???
Resim

Aah işte !!!

Böyle değil....................

Öyle bir namaz kılacaksin ki Mevlana'ca:
Resim

Namaza tekbirle girmek,'İlahi, biz senin huzurunda kurban olduk' demektir. Tekbir getirerek kurban kesildi gibi, tekbirle namaza başlamak da, 'Allah'ım canımız sana feda olsun' anlamındadır.

Namazda kıyama durmak, Allah'ın huzurunda kıyametteki muhasebeyi hatırlatır. Kul, biraz sonraki hakkıyla yerine getiremediği kulundan ve işlediği günahlardan dolayı, utancından ayakta durmaya dermanı kalmaz, rükuya eğilir.

Başı rükuda iken 'Hak'kın suallerine cevap ver' diye ilahi ferman gelir. Kul, rükudan başını mahcup olarak kaldırır. Ayakta duramaz, yüzüstü secdeye kapanır.

Tekrar ona, 'Secdeden başını kaldır! Yapmış olduklarından haber ver' diye ferman gelir. O, yine mahcup bir halde başını kaldırsa da, tekrar yüz üstü kapanır.

Var mısın böyle namaz kılmaya ?

Veysel Karani gibi geceleri gündüzleri namazla geçirmeye var mısın?

Öyle güzel bir namaz kılarmış ki mübarek, bir geceyi sadece kıyamda, diğer bir geceyi sadece rükuda, diğer bir geceyi de sadece secdede geçirirmiş...

Hz. Ali(RA) gibi, savaşta yediği okun acısından cıkaramıyorlar, ancak Hz. Ali(RA) namaza durunca çıkarıyorlar hem de kılı bile kıpırdamıyor, soranlara da 'Biz namaz kılarken can kuşumuzu salıveririz' demiş mübarek insan, var mısın böyle namaz kılmaya ?

Hz.Rabia gibi, gözlerinde yaş kalmayıncaya kadar namaz da ağlamaya var mısın?

Ve O GÜZELLER GÜZELİ Peygamberimiz, namazı en güzel kılan O kimse onun gibi kılamazdı, var mısın onun ümmeti olarak namaz kılmaya?

Hadi ey kalbim durma artık tövbe et ve Yaradanına en güzel hamdini sun, temizle kalbini pislikten, dünyalıktan ve kula yakışır bir şekilde MEVLA'ya yaklaş...

Hadi be ruhum hadi be kalbim uymayın siz o nefsime o hep konuşur ve sizi kötüye götürür,
siz ondan güçlüsünüz, siz ona hükmedersiniz hadi kırın onun gücünü...

Biliyorum yapacaksın sen bunu hadi o zaman bak Bilal-i Habeşi(RA) ezanı okumaya başladı

Öyle bir namaz kılacaksin ki ezanı okuyan Bilal-i Habeşi olacak, namaz kıldığın yer Mescid-i Haram(KABE) olacak ve İmamın Hz. Muhammed Mustafa olacak ve Hz. Ebubekir, Hz. Ömer,
Hz. Osman, Hz. Ali ve Sahabe-i Kiram ile birlikte namaza duracaksın...

Öyle bir namaz kılacaksın ki, sırat köprüsünün üzerinde olacaksın aşağısı cehennem ve karşısında YÜCELER YÜCESİ ALLAHÜ TEALA ve Meleklerle saf tutarak...

Haydi şimdi namaz zamanı, haydi şimdi kurtuluş zamanı...

Önünde bunlar var... her isteğinin gerçekleşeceği sonsuz yaşam yurdu CENNET var....

KURTAR KENDİNİ...

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden) sakındıran bir topluluk bulunsun. Kurtuluşa erenler işte bunlardır.
(Al-i İmran Suresi, 104)

Sevgilerimle...

--
İman etmedikçe cennete giremezsiniz,
birbirinizi sevmedikçede iman etmiş olmazsınız ( SAV )
Resim

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Pzt Mar 09, 2009 1:08 pm

Sagolasin Ercan kardes,cok ibret verici.
Mevlam Insallah hakkiyla ibadetlerimizi yapan kullarindan eylesin.
Rizasina muafik ameller islemeyi ,gadabina mucib amellerdende sakinmayi bizlere nasip eylesin.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Pzt Mar 09, 2009 3:19 pm

1:ÖLÜ İSEN
2: DELİ İSEN
3:ÇOCUK İSEN
4:HAYVAN İSEN
5:KAFİR İSEN tercih senin...(alıntı)
bu yeterli sanırım .