MEKKELİLERİN İSKENCESİNE MARUZ KALAN ANMAR BİN YASİR(R.A) ve ALLAHIN RESULU (S.A.V)

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

MEKKELİLERİN İSKENCESİNE MARUZ KALAN ANMAR BİN YASİR(R.A) ve ALLAHIN RESULU (S.A.V)

Mesaj gönderen EM-re » Sal Eyl 16, 2008 4:24 pm

[font=Arial]bigün cuma namazında hoca vaazinda anmar (r.a) yapilan iskenceleri anlatmisti ama cok güzel anlatmisti aglıyası gelmisti herkesin bende o konuyu internetten arastırdım buraya getirdim

Anmar b. Yasir, İslâmla şereflenen ilk kırk kişiden biri. Müslümanlığını ilan eden ilk yedi kişi içnde de o var. Ayrıca, İslâmın ilk şehitleri olan cefakâr ve vefakâr bir ana-babanın çocuğu. Babası Yasir ve anası Sümeyye (R.A.), evlatlarının İslâmı kabulünden hemen sonra müslüman olurlar. Bundan sonra da Yasir ailesinin çilesi başlar. Sırf imanlarından dolayı akla gelmedik işkencelere maruz kalırlar. Efendimiz (A.S.) onların yanından ge-çerken, Ey Yasir ailesi! Sabredin, yeriniz cennettir. buyururdu.

İşkencelerin ardı arkası kesilmemektedir. Sonunda Sümeyye ananın yaşlı vü-cudu direncini kaybeder ve ruhunu Yü-celer Yücesine teslim eder. Çok geçmeden baba Yasir (R.A.) da şehid olur.

Anasını ve babasını gözlerinin önünde ve işkenceler altında kaybeden Anmar, bir taraftan bu acı ile kıvranırken, diğer taraftan müşriklerin işkenceleri altında inliyordu. Yapılan eziyetlere artık dayanamayacağını anladığı bir anda, müşriklerin teklifini kabul ederek, Muhammedden hoşlanmadığı; müşriklerin ilâh olarak ka-bul ettikleri Lat ile Uzzanın iyiliği konu-sunda bazı sözler söylemek zorunda kalır. Bunun üzerine müşrikler onu bırakır giderler. Onlar gittikten sonra Anmar (R.A.), kendini tutamaz ve hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar. Öyle ki, elbisesi göz-yaşlarından ıslanmıştır. Resul-i Ekrem (A.S.) onun bu halini görünce, Kâfirler seni suya mı attı? demekten kendini alamaz. Anmar (R.A.) olanları tek tek anlatıp Perişan oldum ya Rasulallah! de- yince Efendimiz sorar:

Kalbini nasıl buldun? Anmar cevap verir:

İman ile dopdolu. Bunun üzerine Efendimiz şöyle buyururlar:

Eğer bir daha seni yakalarlarsa aynı şekilde davran!

İşte bu olay üzerine Allahu Tealâ şu ayeti indirmiştir:

İmana eriştikten sonra Allahı inkâr eden kimseye gelince: Kalbi imanla dolu olduğu halde zorla inkâr etmiş kimse değil de kalbini bile-isteye inkâra açmış olanların üzerine Allah katından bir hışım çökecek ve onların payına çok büyük bir azap düşecektir. (Nahl/106)[/font]
En son EM-re tarafından Sal Eyl 16, 2008 10:07 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eyl 16, 2008 5:21 pm

Cenabı Allah kimseyi bu şekilde işkencelere maruz bırakıp imtihan etmesin.Tşk ler Emre.................

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Sal Eyl 16, 2008 5:31 pm

yer yüzünün en büyük sınavını vermişlerdir... paylaşım güzel
YoksuLLuk KorkusuyLa Ömrü Sérvét Peşindé Harcayanda Gördüm FakirLigin Özünü .. Çévirdim Yüzümü ( ! )
aklım çok uzaklarda türkiye sınırları içinde istanbul sınırları dışında

GERÇEKLER ACIDIR GERÇEĞİM ACITIRIM....(İSTANBULUM)

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Sal Eyl 16, 2008 10:14 pm

[font=Arial]amin erkan abi ALLAH öyle bir ALLAH ki MÜSLÜMANLIK öyle KUTSAL öyle MERHAMETLİ BİR DİN ki iskence zamaninda bile müslüman bir insanın kendini iskenceden kurtarmak icin beni inkar edebilirsin ama kalbin imandolu olsun ALLAH sevgisiyle olsun diyo

islamiyetin dogusu filmi gercekten sun 22 senelik hayatimda izledigim en harika film müslümanlık acisindan[/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen dogus2008 » Sal Eyl 16, 2008 11:13 pm

PAYLASIM ICIN TESEKKURLER...RABBIM KIMSEYI BU HALE BIRAKMASIN.....
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Eyl 16, 2008 11:18 pm

İslamiyet bizlere hiçte kolay gelmedi.. Emre paylaşımın için teşekkürler.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Eyl 17, 2008 12:59 am

bu guzel paylasimin icin tsk ederim emre elini ve yuregine saglik bu paylasimdan sonra ne kadar Dinimizi biliyoruz dememek elimizde degil sahsim acisindan.
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Prş Eyl 18, 2008 1:03 am

[font=Arial]i$in ilginc tarafı ve gercek yüzüde $u
dünyanın en büyük iskencesini gören gene müslümanlar dünyanin en büyük ve en önemli savaslarini kazanan gene müslümanlar

ALLAHIM SEN NE BÜYÜKSÜN KAFİRİN ZULMÜNDEN MÜSLÜMAN ALEMİNİ KORU[/font]

Kullanıcı avatarı
KIYMET_OZDEMIR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen KIYMET_OZDEMIR » Prş Eyl 18, 2008 1:59 am

cok güzel bır paylasım EM-re

bılmedıkerım cokmus ogrendım tskler
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir

Cevizi kırıp özüne inmeyen,hepsini kabuk zanneder.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön