TÜRBE ZİYARETİ ŞİRK Mİ?

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

TÜRBE ZİYARETİ ŞİRK Mİ?

Mesaj gönderen zafer.sahin » Sal Haz 03, 2008 10:12 pm

GÜNÜMÜZDE BAZI İSLAM ÜLKELERİNDE TÜRBE ZİYARETİ YASAK. BAZI ÜLKELERDE İSE NORMAL KARŞILANIYOR. LAKİN YENİ AKIMLAR BUNUN ŞİRK OLDUĞUNU TÜRBEDE YATAN ZATIN İNSANLARA HİÇ BİR ŞEY VEREMİYECEĞİNİ SÖYLÜYORLAR. BENİM DÜŞÜNCEM BENDE SAKLI KALMAK KAYDIYLA SİZLERLE BU KONUYU PAYLAŞMAK FİKİR TEATİSİNDE BULUNMAK İSTİYORUM.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Haz 03, 2008 11:12 pm

Zafer hocam hazır siz kürsüdeyken buyurun. akabinde biz dinliyiciler söz ister fikrimizi beyan ederiz. :)

Dinliyoruz
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Sal Haz 03, 2008 11:52 pm

[font=Comic Sans MS]ben inançlı bi çocugum korkmadan düşüncemi söylerim hersey ALLAH tan zafer hocam yapanda yıkanda yaradanda öldürende ALLAH tır sagır dilsiz sakat kör yani ALLAH'ım kimseye göstermesin düşmanıma bile bu tip üzücü durumları daha bir çok şey çok insanlar gördüm türbelere şifa amaçlı kabul olması için ama olmadı o yüzden HERSEY ALLAHtandır tabi türbe ziyaretlerini seviyorum 1 ay önce sarıyerdeki telli baba türbesine gitmiştim biz o yatan evliyalarımızdan birşey beklemesek yani dualarımızla yattıgı yeri nurlandırsak daha iyi olur kanaatindeyim[/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Çrş Haz 04, 2008 12:47 am

Vahabi zihniyetinin yaygin oldugu her yerde Türbe ve benzeri yerleri ziyaretin hic bir anlami yoktur,yasaktir..
Onlara kalsa Allah Rasulü sevgili Peygamberimizi Ravzasinda ziyaret edip el acip dua etmek bile yasak.

Haram Haci haram diyip, kafaniza polis hemen dikilip kibleye dogru dua etmeye zorluyorlar..

Ve bizim icin ziyareti makbul tüm yerlere kocaman levhalarla asmislar buralari ziyaret ne sünnet ne farz diye.
Peygamberimizin dogdugu ev,Cennetül Baki,Cennetül Mualla,Cin Mescidi ve daha bir cok yer.

Ne aciz bir anlayistirki Sevgili Peygamberimizin bile bir tasarrufunun kalmadigini söyleyebiliyorlar.Onlara Allah hidayet nasip etsin baska birsey demiyorum.

Ben ömrüm oldugu müddetce Insallah tüm mübarek Zaatlari,Allah Dostlarini,Türbeleri ziyaret etmeye devam edicegim.

Mevlam Insallah bizleri Ehli sünnet vel cemaatten ayirmasin,ayaklarimizi kaydirmasin.

Bizleri Insallah sefaatlerinden mahrum etmesinler.

Kullanıcı avatarı
gulesevdali
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gulesevdali » Çrş Haz 04, 2008 2:15 am

[font=Verdana][align=center]İslam görüşlere yada kişilere göre değildir!

senceyle benceyle olmaz bu iş arkadaşlar...
dilime çok şey gelse dahi delilleri kopyala yapıştır adeti daha doğru geldi en azından şuan için...
Ricam odur ki dikkat edile..

Kabir Ziyareti Nasıl Olmalıdır?

Peygamberimiz (s.a.v.), kabir ziyaretini tavsiye etmiş ve: “Kabirleri ziyaret ediniz, bu size ahireti hatırlatır.” (İbn Mâce Sünen, Cenâiz, 47) buyurmuştur. Kabir ve türbe ziyaretlerinde İslâm'ın özüne ve tevhid anlayışına ters düşen, itikâdî bakımdan da zararlı olan tutum ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Bunun için dinimiz, kabir ziyaretleriyle ilgili bazı ölçüler koymuştur. Buna göre kabir ziyaretinde şunlardan sakınılması gerekmektedir:
1 - Türbelerde yatan kişileri beşer üstü varlıklar olarak görmek, bu kişileri “bunlar Allah’ın sevgili kullarıdır, bunların Allah’a sözü geçer, Allah bu zatları geri çevirmez” vs. diyerek Allah ile kendi arasında aracı kılmak.
2 - Bu ziyaretleri dini bir vecibe gibi telakki etmek,
3 - Çaput ve bez bağlamak, mum yakmak,
4 - Türbelere ve orada yatanlara adak adamak,
5 - Kurban kesmek,
6 - Şeker v.b yiyecek maddeleri dağıtarak onlardan yardım dilemek,
7 - Kabrin başında yüksek sesle ağlayıp gürültü yapmak,
8 - Kabrin etrafındaki demir ve taşları öpmek, onlara sarılıp ağlamak.
Bu gibi şeyler tevhit dini olan İslâmla bağdaştırılamaz. Ölen kişilerden medet ummak ve onlardan bazı şeyler beklemek ‘şirktir’. Şirk ise Allah’ın bağışlamayacağını bildirdiği tek günahtır. Allah Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurmuştur:
“ Allah kendisine şirk koşulmasını asla bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kimse için bağışlar; Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır.” (Nisa, 5/116)
Kabir ziyaretinde bulunan kişi, ahireti hatırlamalı, dünyanın geçici olduğunu ve bir gün kendisinin de öleceğini düşünmelidir. Kabrin yanına gelince; “Müminler yurdunun sakinleri! Sizlere selam olsun. İnşÃ¢allâh biz de size katılacağız. Allah bizden ve sizden ölmüş ve ölmemiş olanlara ikramda bulunsun. Allah’tan bize ve size afiyet dileriz. Ey Allah’ım! Bunlara rahmet eyle, bunları bağışla. Cehennem azabından koru, onları Cennetine koy.” Şeklinde dualar edilebilir.

Bazı kimseler türbeleri ziyaret ederken bilinçsizce dua etmekte, orada yatan kişiden, bazı sıkıntıları veya olmasını istedikleri şeyler için yardım istemektedir. Kabirlerde bulunanlardan yardım istemek doğru olur mu?

İnsanlar öteden beri en çok dua ve ibadet konusunda yanılmışlar, büyük gördükleri kişilerin ve ölülerin ruhaniyetine sığınarak onlardan çeşitli konularda yardım talebinde bulunmuşlardır. Kur’an-ı Kerim dikkatle incelenirse bütün peygamberlerin bu konuda ümmetlerini uyardıkları görülür. Kıldığımız namazların bütün rekatlarında Fatiha suresini okumamız emredilmiş ve günde kırk kere “Yalnız sana ibadet eder ve yalnız senden yardım isteriz.” (Fatiha 1/5) ayeti tekrarlattırılarak Allah’tan başkasından yardım istenmeyeceği hususu zihinlerimizde canlı tutulmuştur. Havaya ve suya ve gıdaya olan ihtiyacımız, nasıl maddi hayatımızın canlı tutulması için gerekli ise Allah’tan başkasına ibadet edilmeyeceği, ondan başkasından yardım istenemeyeceği konusunun hava gibi, su gibi gıda gibi devamlı tekrarlanması manevi hayatımızın canlı tutulması için gereklidir.

Cenab-ı Hakk, Kur'an-ı Kerim'in bir çok ayetinde müşriklerin özelliklerini belirtirken “Allah'tan başkasına dua ettiklerini” (Nisa 4/117; En'am 6/40,41,56,71,108; Araf 7/37,194,195,197; Yunus 10/38,66, l06; Hûd 11/101; Ra'd 13/14; Nahl 16/20,86; İsra 17/56, 57,67; Kehf 18/14; Meryem 19/48; Hacc 22/12,13,62,73; Müminun 23/117; Furkân 25/68; Şuarâ 26/213; Kasas 28/64,88; Ankebût 29/42; Lokman 31/30; Sebe' 34/22; Fatır 35/13,14,40; Saffât 37/125; Zümer 39/38; Mümin 40/20,66; Fussilet 41/48; Zuhruf 43/86; Ahkâf 46/4,5; Cin 72/18. 26 Surede toplam 47 ayet.) vurgulamış ve Hz. Peygamber (sallalahu aleyhi vesellem)'e verdiği bir emirde şöyle buyurmuştur: “De ki: Ben yalnızca Rabbime dua ederim. Ona hiç bir şeyi ortak koşmam.” (Cin 72/20)

Konu ile ilgili ayetlerin bır kısmı şöyledir:

“Hak olan dua yalnız Allah'a yapılan duadır. Onların Allah'tan başka dua ettikleri ise, hiç bir isteklerine cevap veremezler. Böylesi, ağzına gelsin diye avuçlarını suya doğru uzatan, fakat ona bir türlü ulaşamayan kimseye benzer.” (Ra'd 13/14)

“Onların Allah'tan başka dua ettikleri şeyler bir nesne bile yaratamazlar; zaten onların kendileri yaratılmıştır.” (Nahl 16/20)

“...Bu böyledir. Çünkü hak olan yalnızca Allah'tır. Ondan başka dua ettikleri şeyler ise batılın ta kendisidir. Her şeyden yüce ve her şeyden büyük olan yalnız Allah'tır.” (Hac 22/62)

“De ki: Eğer duanız olmasa Rabbim katında ne ehemmiyetiniz olur?” (Furkan 25/77)

Kabirdekilerle ilgili olarak Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:

“Dirilerle ölüler bir olmaz. şüphesiz Allah dilediğine işittirir. Ama sen kabirdekilere bir şey işittiremezsin. “ (Fatır 35/22)

Şu ayet, ölmüş bulunan büyük zatların ruhaniyetine sığınan ve onlardan yardım isteyenlerin yanlış yolda olduklarının delilidir.

“Allah'ı bırakıp da kendisine Kıyamete kadar cevap veremeyecek olanlara dua edenlerden daha sapık kim olabilir? Oysaki bunlar onların dualarından habersizdirler.“ (Ahkâf 46/5)

Hz. Peygamberi hatırladığımızda ve kabrini ziyaret ettiğimizde ona salat ve selam getiririz. Bu halimizle, Peygamberimize olan ikramını artırmasını Allah'tan talep etmiş oluruz. Ama hiç bir duamızda Hz. Peygamberden ve onun ruhaniyetinden bir dilekte bulunmayız. Çünkü böyle bir şey Hırıstiyanların Hz. İsa'ya yaptığını bizim Hz. Peygambere yapmamız olur ki; bu, yoldan çıkmaktan başka bir şey değildir.

Kabirleri ziyaret edenlerden bazıları “Allahım burada yatan büyük zatın yüzü suyu hürmetine duamı kabul et” diye dua ediyor. Bu şekilde dua edilebilir mi?

“Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin yüzü suyu hürmetine.... şu veli zatın yüzü suyu hürmetine duamı kabul et.” diye Allah'a dua edenler vardır. Bazı kitaplarda da bu gibi dualar yer almıştır. Ama böyle dua yapılmaz. Bu konuda Hanefî mezhebine mensup alimlerden İbn Eb'il-İzz ed-Dimaşkî (öl.792 h. 1390 m.) şöyle demiştir:

“Kişinin, Allah'tan başkasını duasının kabulüne sebep kılması ve onunla tevessülde bulunması caiz değildir... O şöyle demek ister, “Falanca senin salih kullarından olduğu için duamı kabul eyle.” Onun Allah'ın salih kulu olmasıyla berikinin duası arasında ne ilgi, ne bağlantı olabilir? Bu, duada taşkınlıktır. Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur: “Rabbınıza için için ve yalvararak dua edin. O, taşkınlık yapanları gerçekten sevmez.” (Araf 7/55) Bu ve benzeri dualar, sonradan uydurulmuş dualardandır. Böylesi ne Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemden, ne sahabeden, ne tabiînden, ne de imamların birinden aktarılmıştır. Allah onların hepsinden razı olsun. Bu, ancak cahillerin ve bazı tarikatçıların yazdığı tılsımlarda bulunur.” (Alib. Ali b. Muhammed b. Ebî'l-izz ed-Dimaşkî, Şerh'ül-akîdet'it-Tahâviyye, Beyrut, 1408/1988, c. I, s. 295-297.)

[/align][/font]
[font=Verdana]Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün....

-söylenen söz kalmaz muallakta, ya sağa yazılır ya sola-
[/font]

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Haz 04, 2008 6:22 pm

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Saim Yeprem, Ramazan ayı dolayısıyla artan türbe ziyaretlerine dikkati çekerek, "Türbeler vasıtasıyla Allah’tan bir şey istemek Kuran’da kesinlikle yasaklanmıştır. Halkımız, türbelerdeki insanlara dua ederek bunu unutuyor" dedi.

Prof. Dr. Yeprem, "İslam dininin tevhid dini olduğunu, Allah’tan başka hiçbir güçten yardım istenemeyeceğini" söyledi. Fatiha Suresi’nde "Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz" ayetinin yer aldığını belirten Yeprem, şunları kaydetti: "İslamın başlangıcında, müşrik adetlerinden kurtulmak için, Hz. Muhammed, kabir ziyaretlerini tamamen yasaklamıştır. Çünkü müşrik Araplar kabirlere gidiyorlar ve adeta onlara tapınıyorlardı ve onlardan yardım talep etmek suretiyle Allah’a şirk koşuyorlardı. Bu nedenle peygamber efendimiz kesinlikle kabir ziyaretini yasaklamıştı. Tevhid inancı yerleştikten sonra, Hz. Muhammed, kabir ziyaretini ahiret hayatını hatırlattığı için serbest bıraktı. Kabir ziyareti böylece şartlı olarak serbest bırakıldı. Ahireti hatırlamak şartına bağlı olarak dinimiz ziyaretlere izin vermiş. Böyle olunca İslam dininde kabir ziyaretleri ahireti hatırlamak, orada yatan kişinin hatıralarını canlı tutmak için yapılır."

AŞIRIYA KAÇIP, HADDİNİ AŞMAMALI

Yeprem, türbelerin geçmişle ve tarihle bağları devam ettiren çok önemli yapılar olduğunu ifade ederek, "Bunlara gereken saygıyı göstermek, onların iyi hatıralarını canlı tutmak İslam dininin güzelliklerinden biridir. Ancak türbelere yönelik saygı ve sevgi aşırıya kaçıp, haddini aşmamalıdır" dedi. Yeprem, şöyle devam etti: "Türbeler vasıtasıyla Allah’tan bir şey istemek Kuran’da kesinlikle yasaklanmıştır. Halkımız, türbelerdeki insanlara dua ederek bunu unutuyor. Türbelerden yardım talep etme, görünüm itibariyle şirk koşma gibidir ama vatandaşlarımız bunu bilerek yapmadıkları için tam olarak şirk olmuyor. Kasıtlı olmadığı için olmuyor."

"TÜRBE YERİNE CAMİLERE GİDİN"

Altındağ Müftüsü Muammer Turan da, Altındağ’da sayıları çok olan türbelerde Ramazan dolayısıyla ziyaretçi artışı olduğunu söyledi. Türbede yatan kişilerin de herkes gibi insan olduğunu ve rahmete ihtiyaçları olduğunu ifade eden Turan, "Allah’ı unutmamalıyız. Türbelerin kapısına gidip, ’Ey burada yatanlar, bana bunu ver, şunu ver’ diye istekte bulunmak anlamsızdır, yanlıştır. Bilerek yapıldığı takdirde çok tehlikeli şeylerdir. İslam buna izin vermez. Yaptıkları yanlışı bilmeden hareket ediyorlar. İnsanlarımızı uyarmak gereklidir" diye konuştu. Türkiye’de insanların cami yerine türbelere girip bir şeyler dilediklerini anlatan Turan, vatandaşların camilere gidip, Allah’tan bir şeyler dilemeleri gerektiğini kaydetti. ALINTI.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş Haz 05, 2008 11:11 am

Okunan mesajlara baktığımda şunu gördüm türbede yatan zaattan vesile edilerek Cenab-ı haktan niyazda bulunmak o kişinin yüzü suyu hürmetine diyerek bir hacette bulunmak yanlışmı?
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Haz 05, 2008 9:03 pm

Hocam,açıklamalar gayet açık aslında.........................

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Cum Haz 06, 2008 10:52 pm

ERKAN BEY ZAMAN ZAMAN TÜRBE ZİYARETLERİ YAPARIM VE İNANCIM GEREĞİ ORDA YATAN ZATI VESİLE EDEREK DUA EDERİM BEN ŞİMDİ PUTPEREST Mİ OLUYORUM? YA DA ŞİRKE Mİ GİRİYORUM?
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

ASK.RUZGARI
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ASK.RUZGARI » Cmt Haz 07, 2008 8:59 am

diyanet herşeyi doğru biliyor diye birşey yok. burada da kesinlikle hocamıza katılıyorum; giderim ve allah katında muhterem olduğuna inanılan zatı vesile ederek duamı ederim. kimse bana ondan medet umuyorsun, onu Allah yerine koyuyorsun diyemez. orada yapılan o kişiden medet ummak değil onun yüzü suyu hürmetine Allah'tan niyazda bulunmaktır. yoksa bu devirde kimsenin fani birinden üstelik ahir aleme göçmüş birinden medet umacak kadar geri olduğunu sanmıyorum. camilere gitmek konuusuna gelince elbette camimize de gitmeliyiz ama türbelerimize de. unutmayalım o türbelerde yatanların birçoğuna cennet hayattayken müjdelenmiştir ve bir Fatihayı onlardan esirgememeliyiz.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cmt Haz 07, 2008 2:30 pm

Değerli arkadaşlar,

Bizler burada fetva makamı değiliz,konuları tartışırken kendimizle çelişkiye düşmeyelim.İslam dini yeryüzündeki en mükemmel dindir.Bizim dinimizde bizlerin, yapması gerekenler en mükümmel şekilde ve herkesin anlayacağı dilde açıklanmiıştır.İslam dinine göre Türbe ziyaretlerinde uyulması gereken hususlar net bir şelikde açıklanmıştır.Buna göre

1- ADAK ADANMAZ !

2- KURBAN KESİLMEZ !

3- MUM YAKILMAZ !

4- BEZ - ÇAPUT BAĞLANMAZ !

5- TAŞ - PARA YAPIŞTIRILMAZ !

6- EĞİLEREK VE EMEKLİYEREK GİRİLMEZ !

7- PARA ATILMAZ !

8- YENİLECEK ŞEYLER BIRAKILMAZ !

9- EL - YÜZ SÜRÜLMEZ !

10- TÜRBE VE YATIRLARDAN MEDED- ŞİFA UMULMAZ !

11- TÜRBE VE YATIRLARIN ETRAFINDA DÖNÜLMEZ !

12- TÜRBELERİN İÇİNDE YATILMAZ !

BU VE BENZERİ BİD’AT VE HURAFELER DİNİMİZCE KESİNLİKLE YASAKLANMIŞTIR.

Zefer Hocam,

Sormuş olduğunuz soru mantıklı bir soru değildir.Bunu ben nereden bileyim güzel kardeşim. Hele Aşk Rüzgarı kardeşimizin''diyanet herşeyi doğru biliyor diye birşey yok''ibaresi kabul edilebilir bir şey değil.Demekki kendisi bu konulara daha vakıf birisi.Bizim düşüncelerimiz bu yönde.Her zaman söylediğim gibi İslam dini ile ilgili konular hassas konulardır.Bizim yazdıklarımız ve kaynakları açık bir şekilde ortadadır.Eğer sizlerin düşüncesi farklı ise,kaynak göstererek paylaşırsanız daha anlamlı olur diye düşünüyorum.

Saygılar.

huseyni
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen huseyni » Cmt Haz 07, 2008 6:00 pm

selam arkadaşlar

yine derin bir mevzu içine dalınmış ne mutlu o ummanlara dalıpta inci mercan elmas yakut... çıkarabilenlere
ben acizane derin yerlerden korktuğum için hemen kenarda bir iki kulaçlama yapıp sahile döneceğim

aslında bütün yazanlar ve yazılanlar aynı inanç esası etrafında seyrediyor
evet türbe ziyareti şirk olmaz eğer ziyaretçi şirk yapmazsa
evet kabirdeki mefta olmuştur ancak mevlanın hatırlı bir kuludur
evet türbeye adaklar adanmaz veya diğer şekillemeler ne ölüye ne diriye fayda sağlamaz
evet dua ancak Allah azze ve celleye edilir tek merci O dur c.c.
evet Rabbimizden bir hacetimizi isterken hatırı sayılır sevgili dostları aracı ederiz (hayattaki veya kabirdeki veya gelecek olan) tabiki bu mevzuya özellikle itiraz edenler olabilir fakat bu şirk değildir
ALLAH c.c. mealen ne buyuruyor "ey !habibim sen olmasaydın...........yaratmazdım"Allahualem mana olarak anladığımız nedir ey Habibim senin hatrına ! demekki dostun hatırı bi farklılık oluşturuyomuş dostunun ve güzelliklerin hatrına

elbetteki edeplere uyulması lazım edepler ortadan kaldırılırsa edepsizlikler zuhur eder
ancak herşeyin edebinide ehlinden öğrenmek evladır
şirke düşende düşürende cehalettir

Allah c.c. muhafaza eylesin

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cmt Haz 07, 2008 6:21 pm

Arkadaşlar,

Konuları bir bütün olarak okuyalım lütfen.

''AŞIRIYA KAÇIP, HADDİNİ AŞMAMALI

Yeprem, türbelerin geçmişle ve tarihle bağları devam ettiren çok önemli yapılar olduğunu ifade ederek, "Bunlara gereken saygıyı göstermek, onların iyi hatıralarını canlı tutmak İslam dininin güzelliklerinden biridir. Ancak türbelere yönelik saygı ve sevgi aşırıya kaçıp, haddini aşmamalıdır" dedi. Yeprem, şöyle devam etti: "Türbeler vasıtasıyla Allah’tan bir şey istemek Kuran’da kesinlikle yasaklanmıştır. Halkımız, türbelerdeki insanlara dua ederek bunu unutuyor. Türbelerden yardım talep etme, görünüm itibariyle şirk koşma gibidir ama vatandaşlarımız bunu bilerek yapmadıkları için tam olarak şirk olmuyor. Kasıtlı olmadığı için olmuyor." Prof.Dr.Saim Yeprem.

Zaten konunun uzmanı burada bizlere açıklamış tekrar kafanızı karıştıran nedir bunu anlayamadım.Size Türbelere gitmeyin,ziyaret etmeyin, okumayın diyen mi var?Önemli olan gidişinizdeki amacınız niyetinizdir.Hepiniz dün akşamki haberleri seyretti iseniz insanlar cocuklarının sınavı dolayısıyla türbelere gidip, İslam dininde olamayan adetlere uyup istek ve dilekte bulunuyorlar,işte bunlar bizim dinimizce yasaklanmıştır.Şirk midir değil midir bunu biz bilemeyiz.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Haz 07, 2008 10:39 pm

Arkadaşlar,

öncelikle bu önemli konuda yorum yapan arkadaşlarıma teşekkür ederim. özelliklede genç arkadaşalrım Zafer, seda, emre' ye. Türbe ziyaretlerindeki yapılan yanlışlıklar kat' i suretle şirktir.fakat benim biraz kafam karıştı.

Allah dostlarından birini ziyarete gittim. örneğin: Mahmut hüda' i Hz.lerini. Ellerimi acıp " yarabbi biliyorum ben cok günahkar bir kulunum. Surda yatan senin sevgili kulun yüzü suyu hürmetine günahlarımı af et. Dualarım kabul et " desem bilmeden şirk' mi etmiş olurum.

birde Diyanet işleri doğru kurum olabilir. fetva gerektiren konularda din adamları cıkıpta Kuranın emri bu, Sünnetin gerektirdiği bu diye dogrudan söylemiyorlar ( kesin haramlararı kast ediyorum) tabi bazı hususlarda Edilliyeyi Şerriye' ye göre hüküm verilir.

İki gün önce Ahmet Hakanın sundugu CHP li milletvekili Altan öymeninde bulunuduğu bir programda Tesedtür, içk, v.b konular sorgulanıyordu Diyanet işlerinden sorumlu bir prof. cübbesiyle sarığıyla katıldığı parogramda sorulara kesin degil dolaylı yoldan cevap verdi. Din adamlarımız bidiklerin söylmekten çekinir hale geldi.

Sevgi ve Dua ile kalınız. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
gulesevdali
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen gulesevdali » Pzr Haz 08, 2008 2:41 am

[align=center][font=Verdana]hükümler bellidir, ben her sıkıldığımda soluğu türbelerde alırım ve şirk olarakta görmem halinizi bilip değerlendirmenizi kendiniz yapmalısınız, ben şöyle yaptım hükmü nedir demektense, hüküm budur ben nasıl yapmalıyım denmeli...

ve şuan adını hatırlayamadığım büyük imamlarımızdan biri "kişi ilk fetvayı vicdanına sormalı" der.[/font]
[/align]
En son gulesevdali tarafından Pzr Haz 15, 2008 2:57 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[font=Verdana]Ya İslamda yükselirsin, Ya inkarda çürürsün, Yol mezarda bitmiyor, Gittiğinde görürsün....

-söylenen söz kalmaz muallakta, ya sağa yazılır ya sola-
[/font]

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Prş Haz 12, 2008 2:49 pm

.
En son iskesurlu60 tarafından Cum Haz 13, 2008 10:50 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Haz 12, 2008 6:33 pm

Değerli arkadaşlar,

Burada üzerinde durduğumuz konu memleketimizde, türbe ve mezar ziyaretlerinse yaşanan bilgisizlikler işlenmekte.Lütfen konuları kendi kafamıza göre yorumlayıp yalnış anlaşılmalara sebebiyet vermeyelim.Şirk gibi çok hassas bir konuyuda cehaletle eşdeğer tutmayalım.Memleketimizde,Allah için ziyaret edilen türbede Kur'an okuyup dualar edilerek ölüye yardım edilecekken tam aksine,ölüden yardım isteyenler görülmekte,dinimizce hoş olmayan görüntüler sergilenmekte.Türbelere mumlar yakılmakta,çaputlar,bezler bağlanmakta,taşlara eller yüzler sürülmekte,

İstanbul Bakıköydeki Zuhuratbaba Türbesini hepiniz bilirsiniz,peki televizyonlardan hiç mi görmediniz insanların orada düşmüş olduğu durumları,yada oraya giden bir takım insanlara dikkat ettiniz mi?Orada yatan Zatın kabrine bir dua okumak yerine çeşitli hepinizin bildiği adetleri yaparlar.Peygamber efendimizin kabrine her yıl milyonlarca insan gider hiç böyle manzaralar gördünüz mü?Bizim konumuz bu,

Lütfen bu konu ile ilgili,İslam ilmihalini okuyunuz gayet güzel neler yapılıp neler yapılmayacapı açık bir şekilde yazılmıştır.Türbe ziyaretleri yasak falan değildir,esas olan bir müslüman olarak bizlerin dinimize göre uyulması gereken kurallar önemlidir.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cmt Haz 14, 2008 3:00 pm

ÖSS öncesi türbeye akın 13 Haziran 2008

Abdullah YANGIN/ADANA, (DHA)

Büyük maraton ÖSS'ye çok az kaldı. Öğrenciler ve aileler çok heyecanlı. Geçen sene olduğu gibi bu sene de manzara yine aynı. Pazar günü yapılacak ÖSS öncesi öğrenciler ve aileleri türbelere akın etti.

TÜRBEYE BÖYLE AKIN ETTİLER

ADANA

ADANA’daki Çoban Dede Türbesi, Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek adaylarla ailelerinin akınına uğradı.

Kendilerine farklı meslek dallarında hedefler seçerek, 15 Haziran’daki ÖSS’ye hazırlanan öğrenciler, ‘Hurafe’ diye nitelendirilmesine rağmen, türbe ve yatırlara akın etti. Çoban Dede Türbesi’ne giden öğrencilerden bazıları, hurafe olduğunu bildikleri halde manevi olarak rahatlamak için ziyarette bulunduklarını söyledi. Öğrenciler ve veliler zihin açılması, sınavın kazanılması için el ve kalemlerini türbeye sürüp, dua etti.

Sınav öncesi ailesinin önerisiyle türbede dua ettiğini belirten ÖSS adayı Semih Çeviren, “Sınavı kazanmak için o kadar ders çalıştık. En azından bir umudumuz olsun. Daha önce ailelerimiz de bu tür ibadetleri yapmışlar. Onlar da bu tür inançlara sahipler. İçimden gelerek, isteyerek ziyareti yaptım. Hedefim üniversiteye adım atabilmek. Bu yıl soruların zor olmayacağını düşünüyorum” dedi.

Geçen yıl sınava girip kazanamayan Uğur Karabulut da, türbenin ziyaretçilerinden oldu. Karabulut, “Bu yıl kazanmak için dua etmek istedim. Öğretmen olmak istiyorum. İnşallah kazanırım. Arkadaşlarım için de dua ettim” diye konuştu. Polis olmak isteyen Neslihan Kır da, merak edip türbeye geldiğini, sınavı kazanmak için türbeden medet ummanın hurafe olduğunu söyledi.

Türbede dua eden bazı öğrenciler ve veliler ise, yüzlerini gizleyip, çekim yapılmasına tepki gösterdi.

Ziyaretçilerin sayısında son günlerde artış olduğunu belirten türbe görevlileri, “Daha önce günde 100 kişi gelirken, son iki günde bu sayı 200’e çıktı. Gelenlerin bir çoğu ise ÖSS’ye girecek öğrenciler. Türbeye ‘zihin açmak için’ el ve kalemlerini sürenleri de, ağaçlara bez bağlayanları da görüyoruz” dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır'da, Pazar günü yapılacak Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) girecek öğrenciler, sınav öncesi türbelere akın etti. Bazı öğrenciler türbe duvarlarına yazı yazarken, bazıları da ellerine kına yaktı.

Hz. Süleyman Türbesi de sınavın yaklaşmasıyla birlikte öğrenci ve velilerin akınına uğradı. Onlarca öğrenci ve velinin akın ettiği türbede zaman zaman izdiham yaşandı. Bazı öğrenciler türbe duvarlarına, ‘Allahım inşallah sınavı kazanırım’ yazarken, bazıları da ellerine okunmuş olduğunu söyledikleri kınayı yaktı. Türbedeki duvarların deliklerine taş yerleştirmeye çalışan veliler ise, çocuklarının sınavı kazanabilmeleri için dua etti.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Cmt Haz 14, 2008 9:57 pm

Erkan Bey,

Türbe ve kabirlere gidince yapilan yanlis hareketlere,bidatlere sanirim üyelerimizden itibar edeni yoktur.Yazdiginiz onca maddelerin ziyaret esnasinda
yapilmasinin caiz oldugunu söyleyen üyemizde cikmadi simdiye kadar,yalniz mübarek Zatlari,Allah dostlarini araci yapip,onlari vesile edip bir Dua yapmamizda
bir sakinca olmasa gerek diye düsünüyorum.

Insanimiz Islami tam bilmedigi icin,yasadiginida Islam zannediyor,yoksa Türbeye sürünmeyi,agaca ip baglamayi baska nasil izah edebilirizki.

Allah'a emanet olun.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cmt Haz 14, 2008 11:20 pm

Meselenin özünü zaten özetlemişsiniz aynen katılıyorum kardeş................

Hayırlı geceler.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön