İmanı olmayanın hayrı .....

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

İmanı olmayanın hayrı .....

Mesaj gönderen merkez_60 » Pzt Mar 03, 2008 11:29 am

[font=Arial Black]İmanı olmayanın hayrı

Cüneyd-i Bağdadî (k.s.) bir kış gününde bir mecûsînin kuşlara yem dağıttığını görür ve aralarında şöyle bir konuşma geçer:
- Sen hayır yapıyorum diye kendini boşuna aldatıyorsun. Allah evvelâ îmanı farz kılmış, geri kalan hayır-hasenatı ondan sonra emretmiştir. İman etmedikçe senin bu yaptığın iyilik Allah indinde makbule geçmez
- Ben de biliyorum kabul olunmıyacağını. Fakat Allah bu yaptığımı görmez, bilmez mi? dedi.
- Elbette görür ve bilir.
- Öyleyse o da bana yeter, der ve bildiğine devam eder.
Aradan zaman geçer. Cüneyd-i Bağdadî Hazretler bir hac mevsiminde Mescid-i Haram'ı tavaf ederken bir adamın ellerini açmış Allaha yalvarmakta olduğunu, hatta gözlerinden sel gibi yaşlar akıttığını görür. İyice dikkat eder, o zatın karlı bir havada kuşlara yem veren mecûsî olduğunu anlar. Tavaftan sonra yanına yaklaşıp hemen kollarından yakalar. Mecûsîde onu tanır ve şöyle der:
- İşte Allah gördü ve bildi, deyip kelime-i şehadet getirip ruhunu oracıkta teslim eder. O anda Cüneyd-i Bağdadî (k.s.) Allah tarafından şöyle hitap olunur:
- Ya Cüneyd! Sen Beytimi arzu ederek geldin ona kavuştun. O ise beni arzu ederek geldi bana kavuştu. Bir mecûsînin bile mubarek bir ayda Allah rızası için hayırda bulunması nelere vesile oluyor .... Allah cümlemizin sonunu hayreyleye!.. [/font]

[font=Century Gothic]AMİNNNNN[/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt Mar 03, 2008 1:14 pm

Allah cümlemizin sonunu hayreyleye!.. amin. İnşAllah hayırlı olur.

güzel bir paylaşım

(konu cok güzel üzerinde fikir yürütmeye değer. Doktora gidiyorum gelince devam ederiz inş.)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
5YAGMUR5
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 5YAGMUR5 » Pzt Mar 03, 2008 1:49 pm

[font=Comic Sans MS]ÇOK GÜZEL Bİ PAYLAŞIM OLMUŞ ELİNE SAĞLIK.ALLAH CÜMLEMİZİN SONUNU HAYIR EYLESİN İNŞALLAH.[/font]

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzt Mar 17, 2008 5:10 pm

Aslında her müslümanın imanı vardır.Kime sorsanız inanmıyorum demez.Buradaki bence esas mesele ' İMAN ZAYIFLIĞIDIR''Bir kişinin namaz kılması,oruç tutması,hayır yapması vs hiç önemli değildir.Önemli olan namazı nasıl kıldığı ve orucu nasıl tuttuğudur.Toplumumuza baktığımız zaman iman yazıflığının,ahlak zayıflığının bizleri nelerere sürüklediğine şahit olmaktayız.İnsanların içini saran sen ben kavgası menevi değerler bile söz konusu olduğunda sıradan bir olaymış gibi davranıyoruz.Allah muhafaza imanımızı kaybedecek kelimeler dahi kullanmaktan kaçınmıyoruz.Allah yardımcımız olsun.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön