BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

BUNLARI BİLİYORMUYDUNUZ?

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eki 07, 2007 5:59 pm

Hayvanlar elemi içerisinde Allah'en az zikreden hayvanın ''EŞEK''oldugunu ve günde 5 bin defa Allah dediğini biliyor muydunuz!

Ormanlar kralı ''Aslanın günde 50 bin defa LA İlahe İllallah dediğini biliyor muydunuz'

''KERTENKELE''Öldürmenin 100 şehit sevabı olduğunu biliyor muydunuz'(A.Hambel)

KEDİYİ SEV ÇÜNKÜ RASULULLAH ÇOK SEVERDİ !Rasulullah (sav)birgün otururken yılanın cübbesinin altına girmesiyle,durumu farkeden kedinin yılanı öldürmesi,bu durumda Rasulullah(sav)Efendimizde kedinin sırtını sıvazlamıştır.Bundan dolayıdır ki,KEDİNİN SIRTI YERE GELMEZ.

5 hayvanı Kabede dahi öldürebilirsiniz
FARE
AKREP
ÇAYLAK
KARGA
KUDUZ KÖPEK

Horoz öttüğünde ALLAHTAN isteyin! Peygamber efendimiz(sav)buyuruyorki; ''Horoz öttüğünü işittiğinizde Allahtan dileklerinizi isteyin.Zira o horoz muhakkak MELEK görmüştür.(buhari)

Eşek anırdığında besmele çekin:peygamber efendimiz(sav)''Eşeğin anırmasınını işittiğinizde hemen Allaha sığının(besmele çekin) zira o eşek muhakkak Şeytan görmüştür.

CENNETE GİRECEK HAYVANLAR:
1.Hz Muhammad (aleyhisselam)' ın Devesi
2.Yunus (alethisselam) 'ın Balığı
3.İsmail (aleyhisselam) 'ın Koçu
4.Salih (aleyhisselam) 'ın Devesi
5.Süleyman (aleyhisselam) 'ın Karıncası
6.Ashab'ı Kehf'in Köpeği
7.İbrahim (as) 'ın Buzağısı
8.Üzeyir (as) 'ın Merkebi
9.Musa (as) İneği
10.Belkıs'ın HÜDHÜD'Ü

DÜNYADA YAŞAYAN DÖTR PEYGAMBER KİMLERDİR:
KARADAKİLER
1.Hızır (as) Karada zor durumda olan müslümanların yardımına koşar.
2.İlyas (as) Denizde zor durumda olan müslümanların yardımına koşar.
GÖKYÜZÜNDEKİLER
1.İSA (AS)
2.İDRİS (AS)
herkese hayırlı iftarlar.

Kullanıcı avatarı
EMRE KANDOĞMUŞ

Mesaj gönderen EMRE KANDOĞMUŞ » Pzr Eki 07, 2007 9:40 pm

Bilmediğimiz ne çok şeyvarmış diye durup düşünüyorum şimdi!
Teşekkürler!

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eki 07, 2007 10:41 pm

Sağol Emreciğim,Herkese selamlar.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt Eki 08, 2007 12:52 am

elhd. bircogunu biliyordum. bilmediklerimide simdi sorup ögrenecegim.

1- Üzeyr (A.S) Merkebi hangi hasletinden dolayi cennete girecek?
2- HÜDHÜD ne?

güzel paylasimin icin teskr. ederim. :)
En son zeynep tarafından Çrş Eki 10, 2007 3:45 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
salih.cinar
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen salih.cinar » Pzt Eki 08, 2007 3:03 pm

bilmediğimiz araştırmadığımız o kadar çok şey varki.... yada işimize gelmediği için araştırmadığımız....

allah bizi doğru yolda ve doğru bilgileri araştıran kullarından eylesin....

eline sağlık abi sağol... :)
HERŞEYİ BİLMENE GEREK YOK, HADDİNİ BİL YETER...

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Eki 10, 2007 3:46 am

zeynep yazdı:elhd. bircogunu biliyordum. bilmediklerimide simdi sorup ögrenecegim.

1- Üzeyr (A.S) Merkebi hangi hasletinden dolayi cennete girecek?
2- HÜDHÜD ne?

güzel paylasimin icin teskr. ederim. :)

eksik olan bilgilerimide tamamlamak istiyorum lütfen elcevap. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen OSMAN » Çrş Eki 10, 2007 10:54 am

ZEYNEP ABLA İZNİNİZLE BİRİSİNE BEN CEVAP VEREYİM

HÜDHÜD:Süleyman (A.S) zamanında onun yanında olan ve ordusuna su bulmakla görevli olan bir KUŞ
HER SÖYLEDİĞİN DOĞRU OLMALI FAKAT HER DOĞRU HER YERDE SÖYLENMEZ

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Eki 23, 2007 12:21 am

OSMAN yazdı:ZEYNEP ABLA İZNİNİZLE BİRİSİNE BEN CEVAP VEREYİM

HÜDHÜD:Süleyman (A.S) zamanında onun yanında olan ve ordusuna su bulmakla görevli olan bir KUŞ

Osman

teskr. ederim. HÜDHÜD Süleyman (A.S) `mi Belkisin kusumu ?

konuyu acan arkadasim Üzer ((A.S) merkebi neden dolayi cennete girmeyi hak etti? cevaplarsaniz sevinirim.
:?

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eki 23, 2007 1:29 am

Zeynep Hanım:

Hz. Üzeyir (as), Kur’ân’da adı geçen salihlerdendir. Peygamber olup olmadığı konusunda sahih bir bilgiye sahip değiliz. Tevrât’ı ezberleyerek yazmış ve tahrif olmaktan korumuştur. Yahudîler kendisine “Allah’ın oğludur” dediler. Kur’ân şöyle buyurur: “Yahudîler, ‘Üzeyir Allah’ın oğludur’ dediler. Hıristiyanlar da, ‘Mesih Allah’ın oğludur’ dediler. Bu onların uydurdukları sözlerdir.”4 Bakara Sûresinde isim verilmeksizin, öldükten sonra dirilişin hak olup olmadığını Allah’a soran bir kimsenin bir delil ve ibret olmak üzere öldürüldüğü ve yüz sene sonra diriltildiğinden bahsedilir. Bu kimsenin Hazret-i Üzeyir (as) olduğu, yüz sene sonra yeniden dirilmesi üzerine Yahûdîler tarafından “Allah’ın oğlu” olarak vasıflandırıldığı söylenir. Âyet şöyledir: “O kimseyi görmedin mi ki: Yıkılıp harâbeye dönmüş bir beldeye uğramıştı. Kendi kendine: ‘Acaba Allah bu beldeyi öldükten sonra nasıl diriltecek?’ dedi. Allah da onu öldürüverdi. Ve yüz sene öylece bıraktı. Sonra tekrar diriltip: ‘Bu halde ne kadar kaldın?’ diye sordu. O da, ‘Bir gün veya bir günden daha az’ diye cevap verdi. Allah ise: ‘Yüz sene ölü kaldın!’ buyurdu. ‘İşte yiyecek ve içeceğine bak ki, hiçbiri bozulmamış! Bir de merkebine bak! Kemikleri nasıl birbirinden ayrılmış! Senin yüz sene ölü kaldığını gösterir. Seni ise, insanlara bir delil olsun diye öldürüp dirilttik. Şimdi de kemiklere bak. Onu nasıl yerli yerine koyup et giydiriyoruz.’ O da bu delilleri böylece apaçık görünce, ‘Bildim ki, Allah her şeye kâdirdir!’

Burada Cenabı Allah Üzeyir (as)'a can verirken Merkebinede can vermiştir.Rivatetlere göre bu Merkep Cennetlik hayvanlardanmış.

Arkadaşlar:

İslami konular çok hassas konulardır.Eğer buralara yazmış olduğumuz yazılarda ve yorumlarda hatalarımız olursa lütfen doğrusunu yazarak ve doğru kaynak göstererek birbirimizi ikaz edelim.Bu konu Peygamberler tarihinde geçmektedir.Daha farklı kaynaklardan bilgisi olan arkadaşlarımız varsa paylaşalım.

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen OSMAN » Sal Eki 23, 2007 10:00 am

ZEYNEP ABLA NEML SURESİNDE KONU BU ŞEKİLDE GEÇMEKTEDİR

19.(Süleyman) Bu sözü üzerine tebessüm edip güldü ve dedi ki: "Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve hoşnut olacağın salih bir amelde bulunmamı ilham et ve beni rahmetinle salih kulların arasına kat."

20.Kuşları denetledikten sonra dedi ki: "Hüdhüd'ü neden göremiyorum, yoksa kaybolanlardan mı oldu?"
21. "Onu gerçekten şiddetli bir azapla azaplandıracağım, ya da onu boğazlayacağım veya o, bana apaçık olan bir delil getirmelidir."
22.Derken uzun zaman geçmeden geldi ve dedi ki: "Senin kuşatamadığın (öğrenemediğin) şeyi, ben kuşattım ve sana Saba'dan kesin bir haber getirdim."
23. "Gerçekten ben, onlara hükmetmekte olan bir kadın buldum ki, ona herşeyden (bolca) verilmiştir ve büyük bir tahtı var."
24."Onu ve kavmini, Allah'ı bırakıp da güneşe secde etmektelerken buldum, şeytan onlara yaptıklarını süslemiştir, böylece onları (doğru) yoldan alıkoymuştur; bundan dolayı onlar hidayet bulmuyorlar."
25."Ki onlar, göklerde ve yerde saklı olanı ortaya çıkaran ve sizin gizlediklerinizi ve açığa vurduklarınızı bilen Allah'a secde etmesinler diye (yapmaktadırlar)."
26. "O Allah, O'ndan başka İlah yoktur, büyük Arş'ın Rabbidir."
27. (Süleyman:) "Durup bekleyeceğiz, doğruyu mu söyledin, yoksa yalancılardan mı oldun?" dedi.
28. "Bu mektubumla git, onu kendilerine bırak sonra onlardan (biraz) uzaklaş, böylelikle bir bakıver, neye başvuracaklar?"
29. (Hüdhüd'ün mektubu götürüp bırakmasından sonra Saba melikesi Belkıs:) Dedi ki: "Ey önde gelenler gerçekten bana oldukça önemli bir mektup bırakıldı."

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Eki 23, 2007 10:59 am

Erkan bey,Osman kardesim ikinize`de cok coook tesekkür ediyorum.

Arkadaşlar:

İslami konular çok hassas konulardır.Eğer buralara yazmış olduğumuz yazılarda ve yorumlarda hatalarımız olursa lütfen doğrusunu yazarak ve doğru kaynak göstererek birbirimizi ikaz edelim.Bu konu Peygamberler tarihinde geçmektedir.Daha farklı kaynaklardan bilgisi olan arkadaşlarımız varsa paylaşalım. demis: Erkan Özdemir

tamamen katiliyorum.paylasacagiz,konusacagiz,tartisacagiz ins. dogru yolda bulusacagiz.
Allahü Teala buyuruyorki " kulumun söyleyemediklerini diger kulumun agziyla söyletirim". ne büyük tevafuk. kalbimden geceni sizlere sormaktan biraz cekiser kalmistim...sizlerin yapmis oldugu bu yorumlardan sonra cesaretlendim ve konu basliginada cok yakistigini düsünerek sormak istiyorum:

Müslüman bir kimse ALLAH kahr etsin, Lanet olsun v.s gibi kelimeleri telaffuz edebilirmi? bildigim kadari ile peygamber efendimiz men ediyor.

ins.yanlis anlasilmaya sebebiyet vermem

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Eki 23, 2007 12:29 pm

Zeynep Hanım:

Lanetleme ve sövmede bu bahsettiğimiz ahlaki çöküntünün yapı taşlarındandır.Bu iki kötü haslet konuşmalarımızın büyük çoğunluğunu içerir hale gelmiştir.Hatta üzülerek özellikle sövmenin küçük çocuklarımızca yapılmasının neredeyse bir meziyet halini aldığını görmekteyiz."ağaç yaş iken eğilir." atasözünü rehber alarak bu alışkanlıkların küçükten başlamak suretiyle önlenebileceğini hatırlatarak bu davranışlara hadisi şeriflerde nasıl değinildiğine bakalım.

"Mümin ne tan edici ,ne lanet edici,ne kaba ve çirkin sözlü ne de hayasızdır."

"Birbirinize Allahın laneti ,Allahın gazabıve cehennem temennisiyle bedduada bulunmayın."

"Birbirine söven iki kimsenin söylediklerinin vebal,i mazlum olan tecavüzde bulunmadıkça başlayana aittir."

Konuyla bağlantılı olarak peygamberimiz(a.s.) in 4 kimseye lanet ettiğini burada belirtmek yerinde olur.

"Allahtan başkasının adına kesene,ebeveynine(anne-babasına) lanet edene ,bidatçıyı himaye edene ,tarlanın sınır taşlarını değiştirene Allah lanet etsin."

Lanetleme ve sövmeyi "bir kimse kendisi için istediğini mümin bir kardeşi için istemedikçe gerçek mümin olamaz ." hadisi şerifi bağlamında düşündüğümüz zaman daha net bir tavır alacağımızı Cenabı Allah şöyle emrediyor

"Muhakkak (şeytan) size kötülüğü ,hayasızlığı ve Allaha karşı bilmediğiniz şeyi söylemenizi emreder"(bakara:169)

İslam dininde bırakın bu kelimeleri birbirimize karşı kullanmayı,gayri müslimlere karşı bile kullanmak yasaklanmıştır.Ama malesef biz toplum olarak henüz o olgunluğa erişemedik.Açmış olduğunuz konu gerçekten toplumumuzda çok önemli konu ve illet hastalığı gibi hepimizi sarmış durunda.Bu konunun çok değişik boyutları vardır.Bunları anlatmaya buradaki imkanlarımız elvermez.Bizlerin müslüman Türk toplumu olarak bu ve buna benzer bir çok hastalığımız vardır.

Eğer konuyu TERERÜ lanetleme adı altında açmış olduğum başlıkla ilgili sorduysanız,onları zaten Cenabı Allah lanetlemiş.Bizimde lanetlememizde hiç bir sakınca görmüyorum.Çün ki buradaki hedefleri Müslüman toplumunu bölmek istemeleridir.Çün ki bu memlekette EVLİYALAR,ERENLER,ŞEHİTLER,GAZİLER,ATALARIMIZ,CAMİLERİMİZ,MİNARELERİMİZ VS bulunmakta bu lanet olası tereründe amacı bunları ortadan kaldırmak ve ülkemizi bölmektir.

Aslında bu konuya aşmış olduğum konuya verdiğiniz cevaptan sonra katılacaktım ama bezen sessiz kalmakta işe yarıyormuş.Camideki İMAMI öldüren,köydeki ÖĞRETMENİ öldüren,ASKERİ,POLİSİ,masum vatandaşları öldüren,insanların yaşam haklarını elinden alan terör örgütünü ben şahsım adına lanetliyorum.

Bu konu gerçekten çok hassas bir konu,içinde bulunduğunuz şartlar çok önemli.Yaşadığınız yaşayacağınız olaylar çok önemli ve konulara İslamiyetin bakış açısı cok önemli.Konunun hedefi çok önemli.

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen OSMAN » Prş Eki 25, 2007 8:14 am

ZEYNEP ABLA BU KONUDA KELAM ALİMİ SADETTİN TAFTAZANİ DİYOR Kİ "Sapkınlara lanet caizdir" diyor.Ancak lanet vaciptir sevabı vardır demiyor.Çünkü ortada inkar edenler çok fazladır.

Buna karşı SEYYİT ŞERİF CÜRCANİ İSE "İslam içindeki Zalim ve gadar ve günahkarların nasıl öldüklerini (imanlımı imansız mı?) kesin olarak bilemediğimizden hususi şahıslara lanet caziz değildir" demiş

BELKİ BİZE DÜŞEN "ALLAHIN LANETİ ZALİMLER VE MÜNAFIKLARIN ÜZERİNE OLSUN" demektir

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Eki 25, 2007 1:37 pm

Osman Bey;Söledeklerinizin hepsine katılıyorum.Hiç bir meşru sebep yok iken bir Müslümanın diğerine lanet okuması Dinimizde büyük günahlardan sayılmıştır.Bu konular gerçekten çok hassas konular.Zaten sizin son cümleniz konuyu en güzel şekilde açıklıyor.Bende Dinle,İmanla,İnsanlıkla vs hiç alakası olmayan batının desteğini arkasına almış,bizim manevi değerlerimizi yok etmeye çalışan terör örgütüne Allah'a sığınarak lanet olsun diyorum.

Siz bir eğitimci olarak bu konularda bizden daha fazla bilgiye sahipsinizdir.Yalnışımız varsa lütfen bizleri ikaz edin.Size çalışma hayatınızda başarılar diliyor ve saygılar sunuyorum.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş Eki 25, 2007 2:04 pm

tesekkür ederim Osman kardesim

bende, senin noktayi koymus oldugun cümleye dikkat cekmek istemistim. Erken beyin`de söyledigi gibi dini konular cok ince hassas konular.

Mevlam ikinizden`de hosnut ve razi olsun.

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

slm

Mesaj gönderen merkez_60 » Prş Eki 25, 2007 3:45 pm

valla açık konuşayım pomemerkan beyin yazdıklarını sık sık okuduğum bi kitabım var çok hoş bilgiler.dini konular çok hassasdır.öğrenmek ayrı güzeldir.emeğinize sağlık.

Kullanıcı avatarı
OSMAN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen OSMAN » Cum Eki 26, 2007 10:36 am

Zeynep abla,pomemerkan bey ve diğer bütün arkadaşlar bende hepinize teşekkür ederim ALLAH hepinizden razı ve hoşnut olsun AMİNNNNNNNNNN

Kullanıcı avatarı
5YAGMUR5
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 5YAGMUR5 » Sal Şub 12, 2008 6:50 pm

[font=Comic Sans MS] [/font]
EMEĞİNE SAĞLIK AMCACIM.ÇOK GÜZEL OLMUŞ.GERÇEKTEN BİLMEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR.ALLAH BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Şub 12, 2008 7:30 pm

Tesekkur ederım canlarım,kendınıze ıyı bakın.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Cmt Nis 12, 2008 4:00 pm

BU KONUYU YENİ GÖRDÜM .TEŞEKKÜRLER POMEMERKAN. HAYVANLAR KADAR ALLAHI ANIYORMUYUZ :?

ZİKİR KONUSUNA GELİNCE,DAĞLAR ,TAŞLAR ,BÜTÜN HAYVANAT ALLAH DİYOR AMA BİZLER DUYAMIYORUZ.

İNSAN OLARAK ,YARIM YAMALAK İBADETLERLE ; ALLAH KABUL ETSİN İŞİMİZ KOLAYA BENZEMİYOR....

AYRICA KOYUN 21 000,

BÜLBÜL 101 000

KERE ALLAH DİYENLERDEN :?
En son iskesurlu60 tarafından Pzr May 18, 2008 8:36 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

mekan_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen mekan_60 » Cmt Nis 19, 2008 11:54 pm

:cry:

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön