GÜNÜN AYETİ HADİSİ DUASI SÖZÜ

"Eüzübillahimineşeytani siyaset" düsturunda islami konuları bildiğiniz kadarıyla buradan paylaşabilirizsiniz.
Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Cum Eyl 12, 2008 8:05 pm

Neye yaklaşsam sonu uzaklık ve kırgınlık anlaki yok ulu ALLAH (CC) tan başkasına yakınlık!!!!!!!!!!! (N.F.K)
YoksuLLuk KorkusuyLa Ömrü Sérvét Peşindé Harcayanda Gördüm FakirLigin Özünü .. Çévirdim Yüzümü ( ! )
aklım çok uzaklarda türkiye sınırları içinde istanbul sınırları dışında

GERÇEKLER ACIDIR GERÇEĞİM ACITIRIM....(İSTANBULUM)

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Cum Eyl 12, 2008 9:33 pm

Günün Ayeti : Hani, biz Kâbe'yi insanlara toplantı ve güven yeri kılmıştık. Siz de Makam-ı İbrahim'den kendinize bir namaz yeri edinin. İbrahim ve İsmail'e şöyle emretmiştik: "Tavaf edenler, kendini ibadete verenler, rukû ve secde edenler için evimi (Kâbe'yi) tertemiz tutun." (Bakara / 125)

Günün Hadisi : Allah Resulü komşuluk ilişkilerine çok önem veren ve bunu neredeyse Allah'a imanın bir şartı haline getiren hadis-i şeriflerinde mü'minleri uyarıyor. "Her kim Allah'a ve ahiret gününe inanıyorsa komşusuna ikram etsin ve yine her kim Allah'a ve ahirete inanıyorsa misafirine ikram etsin ve yine her kim Allah'a ve ahirete inanıyorsa hayır söylesin veya sükut etsin.' diyen Peygamber Efendimiz bir keresinde de üç kere, "Allah'a yemin olsun ki iman etmiş olmaz." buyurur.

Günün Sözü :İnsanlar arasında, çok cüzi şeylerle satın alınabilecek kadar ucuz olanları bulunduğu gibi, dünyalar dolusu altın ve elmaslarla satın alınamayacak kadar pahalı olanları da vardır. Milletleri yükselten de işte bu ikinci kısımda olanlardır. Pahalı insanlar, yağmur yüklü bulutlar gibi, hep yüksek ideâl ve faziletlerle yüklüdürler. Bilinsinler, bilinmesinler geçtikleri yerler arkalarından yeşerir gider...
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Cmt Eyl 13, 2008 12:35 pm

[hr]

Günün Ayeti : (Bunlar), O tevbekâr olanlar, o ibadet edenler, o hamd edenler, o oruçlular, o rükua varanlar, o secdeye kapananlar, iyiligi emredip, kötülükten vazgeçirenler, Allah'in hududunu koruyanlar (emirleriyle yasaklarinin ölçülerine riayet edenler)dir. Müjde ver o müminlere, müjde! (Tevbe-112)

Günün Hadisi :Size Ramazan ayi geldi. O bereket ayidir. O ayda tam hayir vardir ve Allah sizi gaşyeder. Rahmetini inzal eder, hatalari siler, dualari kabul eder. Sizin ragbetinize bakar ve sizinle meleklerine iftihar eder. Onun icin Allah'a kendi tarafinizdan hayir odeyin (Cok hayir yaparak Ramazanin hakkini verin). Zira saki, o ayda Allah'in Rahmetinden mahrum kalan kimsedir. Hz. Ubâde (r.a.)

Günün Sözü :İnanmak bir ayrıcalıktır ve insan olarak yükselme yolunda atılan en önemli ilk adımdır. En az bu ilk adım kadar önemli olan ikinci bir adım da, insanın, inandığı değerleri hayatına taşımasıdır. İşte ideal mü'min de budur. Mü'min ağzı bozuk, lanetçi biri değildir. Mü'min akıllıdır, aklını hep kullanır ve devamlı tefekkür eder. Konuştuğu dili iyi kullanır, ağzı bozuk, lanet okuyan bir tip değildir.

[hr]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Cmt Eyl 13, 2008 5:01 pm

Eğer Çekemezsen Gül’ün Nazını…Ne Dikene Dokun Ne Gül'ü İncit....
Sevda Sahrasında Mecnun Değilsen...Ne Leyla'yı Çağır Ne de Çölü İncit...
YoksuLLuk KorkusuyLa Ömrü Sérvét Peşindé Harcayanda Gördüm FakirLigin Özünü .. Çévirdim Yüzümü ( ! )

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

SLM

Mesaj gönderen dogus2008 » Cmt Eyl 13, 2008 11:04 pm

[font=Arial] [/font] Allah bir kuluna hayır murad ettimi onun cezasını tacil edip dünyada verir; bir kulu hakkında da kötülük murad ettimi onun günahlarını tutar, Kıyamet günü cezasını verir.
(Tirmizi, Zühd 57

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen dogus2008 » Pzt Eyl 15, 2008 4:37 pm

Günün Ayet-i Kerimesi
Ahirete inanmayanlar var ya, onlara kendilerinin (kötü) işlerini süslü gösterdik. Bu yüzden onlar körü körüne bocalarlar.
(Neml, 4)

Günün Hadis-i Şerifi
Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte mü'minlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diðer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler.
(Buhari, Edeb 27)

Günün Sözü
Aziz ve Hakim ve Erhamur-Rahimin olan Rabbimiz sizi yanlış tercihlerden, masum milletimizi de her türlü maddi ve manevi sıkıntı ve felaketlerden mahfuz eylesin.
Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Sal Eyl 16, 2008 4:26 pm

[hr]

GüNüN AyEtİ : Hata disinda bir mümin, diger bir mümini öldüremez. Ve kim bir mümini yanlislikla öldürürse, mümin bir köle azad etmesi ve ölenin ailesine (varislerine) teslim edilecek bir diyet vermesi gerekir.
Ancak ölünün ailesinin bagislamasi müstesnadir. Eger öldürülen, mümin olmakla beraber size düsman bir kavimden ise, o zaman, öldürenin bir köle azad etmesi gerekir. Eger öldürülen sizinle aralarinda antlasma olan bir kavimden ise, öldürenin, ölenin ailesine diyet vermesi ve mümin bir köle azad etmesi gerekir. Bunlara gücü yetmeyenin de Allah tarafindan tevbesinin kabulü için arka arkaya iki ay oruç tutmasi gerekir. Allah, Alimdir (her seyi bilendir), Hakimdir (hüküm ve hikmet sahibidir). (Nisa 92)

GüNüN HaDiSi : Yasin Sûresi, Kur'an'ın en önemli maksatlarından üçü olan tevhid, haşr (ahiret) ve risaleti çok özlü, etkili ve düşündürücü bir üslupla anlatır.
Hz. Peygamber (sas); "Yasîn, Kur'ân'ın kalbidir." diyerek, "Ölmek üzere olanların yanında Yasin Sûresi'ni okuyunuz." buyurmuştur.

GüNüN SöZü : Kur'an'da, "zina etmeyin" yerine "zinaya yaklaşmayın" denilmiştir ve yine "yetim hakkı yemeyin" yerine 'yetim malına yaklaşmayın' ifadesi kullanılmıştır. "Kişi, etrafında dolaştığı çukurun içine düşer!" derler. Kur'an, bize "dolaşmayın!" demektedir.

Alıntı : www.zaman.com.tr
[hr]

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Sal Eyl 16, 2008 4:39 pm

Hadis: cennet ehlinin vücudu kılsız yüzü sakalsız gözleri sürmelidir gençlikleri zail olmaz elbiseleri eskimez...

Ayet : senin güç ve kuvvet sahibi RABBİN onların yakıştırdıkları vasıflardan münezzeh ve yücedir (saffat-180)
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Sal Eyl 16, 2008 5:13 pm

Fasil : DÜNYANIN VE BAZI YERLERİNİN ZEMMEDİLMESİ BÖLÜMÜ
Konu : Dünyanın Zemmi Ve Kötülenmesi
Ravi : Ebu Said
Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Dünya tatlı ve hoştur. Allah sizi ona varis kılacak ve nasıl hareket edeceğinize bakacaktır. Öyleyse dünyadan sakının, kadından da sakının! Zira Beni İsrail`in ilk fitnesi kadın yüzünden çıkmıştır." (Müslim`in bir rivayetinde: "Kendinden sonra erkeklere, kadından daha zararlı bir fitne bırakmadım" buyurulmuştur.")
HadisNo : 1966

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Çrş Eyl 17, 2008 9:50 am

[hr]
Günün Ayeti : (Ey insanlar!) Sizin yaratılmanız ve öldükten sonra tekrar diriltilmeniz ancak bir tek insanı yaratmak ve diriltmek gibidir. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir. (Lokman, 31/28 )

Günün Hadisi :"Müslüman dilinden ve elinden müslümanların güvende olduğu kişidir. Mü'min de insanların malları ve canları hususunda kendisine güvendiği kişidir. (Tirmizi, İman, bab: 12)

Günün Sözü :İnsanoğlu hep işleri yarına bırakır oysa bilmezler mi ki bugünde dünün yarını olduğunu :?
[hr]

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen dogus2008 » Çrş Eyl 17, 2008 10:46 am

GÜNÜN AYETİ

Ve onlar, Allah'ın dilediği dışında, öğüt alamazlar. Sakındırmaya ve affetmeye ehil olan O'dur. MÜDDESSİR 56

--------------------------------------------------------------------------------

GÜNÜN HADİSİ

İbn Ömer (r.a)'den rivayete göre, Rasulullah şöyle buyurmuştur: Ölen kimselerin iyi yönlerini anıp hatırlayın kötülüklerini ise gündeme getirmeyin.(Tirmizi,1019)

--------------------------------------------------------------------------------

GÜNÜN DUASI

Ya Rabbi! Sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle!

Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V)
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Prş Eyl 18, 2008 2:48 pm

[hr]
Günün Ayeti : Allah, size ancak leş, kan, domuz eti ve Allah'tan başkası adına kesileni haram kıldı. Ama kim mecbur olur da, istismar etmeksizin ve zaruret ölçüsünü aşmaksızın yemek zorunda kalırsa, ona günah yoktur. Şüphesiz, Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir. (Bakara, 2/173 )

Günün Hadisi :Ebu Hureyre (r.a.) şöyle bildirmiştir: Peygamber şöyle buyurmuştur. Zenginlerin davet edilip de fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği, ne kötü bir yemektir! (Müslim, Nikah, 107, (ll,1054)

Günün Duası : Allah'ım! beni kudretinle muhafaza et, fazlınla beni rızıklandır, beni emrine tabi olanlardan kıl! (AMİN)

Günün Sözü :Kuvvet, hikmetin insanlığın hizmetinde kullanılması istikametinde ne kadar yardımcı oluyorsa o ölçüde kıymet kazanır. Kuvveti birilerinin üzerinde baskı kurmak ve tahakkümde bulunmak için istemek –en hafif ifadesiyle– bir zorbalıktır.

[hr]

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Pzt Eyl 22, 2008 3:45 pm

Günün Ayeti : De ki: "Allah'ın, kulları için yarattığı zîneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?" De ki: "Bunlar, dünya hayatında mü'minler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız onlara özgüdür. İşte bilen bir topluluk için âyetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz." (Araf (32)

Günün Hadisi : Son nefesine değin Allah, kulun tevbesini kabul eder. (Tirmizî, Da'avât,99 (3531)

Günün Duası : Ey Alemleri Yaratan Yüce Allahım İçinde Bulunduğumuz bu kargaşadan bizi kurtar.Savaşları durdur, dünyada adaleti ve barışı hakim kıl Ey Yüce Allahım.Müslümanları savun.Tüm insanları sana uygun hale getir.Bize dünyada ve ahirette nimetler ver. (AMİN)

Günün Sözü : İnsanlar başaklara benzerler. İçleri boşken başları havadadır, İçleri doldukça eğilirler...
[/b]

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzt Eyl 22, 2008 6:04 pm

Ahzap 70,

Ey imam edenler! Allah!tan korkun ve doğru söz söyleyin.

ebruli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ebruli » Pzt Eyl 22, 2008 11:52 pm

Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eyl 24, 2008 4:58 pm

Bakara.110.

Namazı kıln,zekatı verin,önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah'ın katında bulacaksınız.Şüphesiz Allah,yapmakta olduklarınızı noksansız görür.

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Cum Eyl 26, 2008 2:16 am

[hr]

Günün Ayeti

Onları sarsmasın diye yere de sabit dağlar yerleştirdik ve (varacakları yere) yol bulabilsinler diye ondan geçitler yollar meydana getirdik. Enbiyâ, 21/31

Günün Hadisi

Resûlullah (s.a.v.)şöyle buyurmuştur: ""Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır"

Günün Sözü

Süvari attan anladığı gibi, küheylan da yiğitten anlar.

Günün Duası

"Allah'ım sevgilerimin sebebi muhabbetindir, sevdiğim yüzlerde sevdiğim cemalindir, sevmeler senin sevdirmenle sahicidir, en sevgilinin hatrına sevdiklerimi de benide sevdiklerinden eyle (AMİN)" :?

[hr]

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen dogus2008 » Cum Eyl 26, 2008 9:25 am

Günün Hadisi:
Kim din kardeşinin tevbe ettiği bir günahından dolayı ayıplarsa, o günah ile müptela olmadan ölmez.
(Tirmizi)

Günün Ayet-i Kerimesi
Ahirete inanmayanlar var ya, onlara kendilerinin (kötü) işlerini süslü gösterdik. Bu yüzden onlar körü körüne bocalarlar.
(Neml, 4)

Günün Hadis-i Şerifi
Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte mü'minlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diðer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler.
(Buhari, Edeb 27)

Günün Sözü
Aziz ve Hakim ve Erhamur-Rahimin olan Rabbimiz sizi yanlış tercihlerden, masum milletimizi de her türlü maddi ve manevi sıkıntı ve felaketlerden mahfuz eylesin.
Prof. Dr. M. Es'ad COŞAN (Rh.A)
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

ebruli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ebruli » Cum Eyl 26, 2008 2:06 pm

İbn Ömer'in (r.ahm.) bildirdiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.); fıtır sadakasının, insanlar Bayram namazına gitmeden önce verilmesini emretmiştir.

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Cum Eyl 26, 2008 3:06 pm

Anne ve Baba hakkıyla ilgili hadislerden sadece bir kaçını örnek vermek istiyorum.
Adamın biri "Rasulullah (s.a.v.)'e gelip sordu: "Ey Allah'ın Rasül'ü, insanlar içinde iyi davranıp hoş sohbette bulunmama en ziyade kim hak sahibidir? diye sordu. Hz. Peygamber (sa.v.): "Annen" diye cevap verdi. Adam: "sonra kim?" dedi. Rasulullah (s.av.) yine "Annen" diye cevap verdi. Adam tekrar: "Sonra kim?" diye sordu. Rasulullah (s.a.v.) yine "Annen" diye cevap verdi. Adam tekrar sordu: "Sonra kim" Rasulullah (s.a.v.) bu dördüncüyü "Baban!" diye cevapladı.' (Buhari, Edeb, 2; Müslim, Birr, 1)
Abdullah bin Mes'ud'dan rivayet edildiğine göre: "Allah'ın Rasül'ünden, Allah'a ve Rasül'üne en muhabbetli amel nedir?" diye sordum. Cevap olarak " Vaktinde kılınan namaz" dediler. Sonra hangisidir diye sordum: "Ana-babaya iyilik yapmaktır" buyurdular. Sonra hangisidir? dediğimde, "Allah yolunda cihad etmek olduğunu söylediler." (Buhari, Mevakitüs Salat, 5; Cihad, 1; Edep; Müslim)
Sevgili Peygamberimiz bir gün ashabına :."Size büyük günahların en büyüğünün ne olduğunu söyleyeyim mi?" diye sordu. Yanındakiler "Evet" deyince Rasulullah (s.a.v.) bu günahları şöyle ifade etti: "Allah'a şirk koşmak ve anne babaya âsî olmak!" (Buhari, Edep, 6)
Anne ve babanın hakkı ve önemi ile ilgili daha birçok ayet ve hadislere yer vermek mümkündür.

“İSLAMİYETİ YAŞAYIŞ ve DİNİ KONULAR HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ” sayfasına dön