DEMİRCİLİ DİBEKLERİ

Geçmişini bilmeyen geleceğini yönlendiremez. Geçmişimiz hakkında bilmediklerimizi bu başlık altından öğreceneğiz. Ceddimiz, pehlivanlarımız, şehitlerimiz, gazilerimiz...
zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

DEMİRCİLİ DİBEKLERİ

Mesaj gönderen zafer.sahin » Pzt May 19, 2008 12:03 pm

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Demircili dibekleri

******* gezerken dikkatimi çekti. Babama sordum baba bunlar ne diye....
Meğersem 100 yıla yakın önce kullanılırmış bunlar. Buğday dövmek için içinde...
Diyebilirsiniz yine Zafer Hoca açmış bir konu konu olsun diye.. Sakın öyle demeyin bence taş diyerek geçtiğimiz yanından bu dibeklerde ne ağıtlar yakıla ne maniler söylene ne duygular dilke getirile insanın kullandığı her şey önemli bizler için. Dibekler şimdi kullanan yok içinde buğday yerine kola kutusu sigara izmariti var yerinde... Niye mi taşıdım foruma ?
Evet sorabilirsiniz bana bu soruyu sizlerle paylaşmak duygularınızı almak için. Bence kültürel mirasımızın başyapıtları bunlar. Belki bir evin temeline taş olacak bir gün belkide bahçe duvarına taşşşş....
Sakın taş diye geçmeyin yanından orda yatan tarih unutmayın. sevgilerimle...................

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt May 19, 2008 2:00 pm

Zafer bey,

Paylaşımınız için teşekkür ederim İlk iki fotograftakinin bir diğer adı soku değilmi (cok emin değilim). 3. fotograf değirmen taşı galiba işlevi farklı. bak şimdi bende cok anlar gibi yazdım :) hee birde fotografları senmi cektin dibeğin biri bana hiç yabancı gelmedi Amcamın bahçesinde vardı sakın o olmasın.

Emegine sağlık :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal May 20, 2008 12:06 am

Tarih unutulur mu Zafer Hoca,şimdiki düğünlerde keşkek yiyoruz ama,sokuda beş altı kişi ile dövülen lezzeti tutmuyor malesef.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Sal May 20, 2008 8:33 am

zeynep yazdı:Zafer bey,

Paylaşımınız için teşekkür ederim İlk iki fotograftakinin bir diğer adı soku değilmi (cok emin değilim). 3. fotograf değirmen taşı galiba işlevi farklı. bak şimdi bende cok anlar gibi yazdım :) hee birde fotografları senmi cektin dibeğin biri bana hiç yabancı gelmedi Amcamın bahçesinde vardı sakın o olmasın.

Emegine sağlık :)
Zeynep Hanım fotoğrafları ben çektim. 3. fotoğrafıda renk katsın diye koydum. Diğer adı da heralde soku oluyomuş...

culeser
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen culeser » Cum May 23, 2008 1:10 pm

PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜREDERİM ÇOK GÜZEL Bİ KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Cum May 23, 2008 7:38 pm

zafer abi yaza inşallah beraber şöle tarihi yerleri gezeriz köyde emegine saglık araştırmaların gayet mükemmel dayıoğlu
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Çrş Haz 25, 2008 3:45 pm

sevgili yeni moderatör emrecim ne demek yazın inşallah beraber gezeriz senle
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Haz 25, 2008 5:19 pm

Zafer bey,

kasabadan yeni dödünüz yediğiniz içtiğiniz sizin olsun. Sefanız olsun. demircilide ne var ne yok bizlerle paylaşmak istemezmisiniz.
yada o bir kaç günü nasıl geçirdiniz. :)

muhabbetle kalınız. :D
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Çrş Haz 25, 2008 7:37 pm

zafer.sahin yazdı:sevgili yeni moderatör emrecim ne demek yazın inşallah beraber gezeriz senle
nedemek zafer abi inşallah bi sağ salim köyümüze gidelim gidilip görülcek okadar çok yer varki inşallah hepsine gideriz hem güzel olur
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Prş Haz 26, 2008 9:55 am

[font=Comic Sans MS][hr]

Zeynep abla bak Emre ve Zafer beyler köyde gezi yapacaklarmış. benim sevdiklerimi kıskanma gibi bi huyum var fazla derecede. köyümü kıskandım şimdi ya :) :oops: Bizde yapalım olur mu şöyle toplanalımda. Kara mağradan Kuru dereye kadar. Hem spor yapmış oluruz. ne dersiniz :) :roll: :wink:

Bu arada Zafer Bey paylaşım için teşekkür ederim. Bak ben bunların ismini bilmiyordum ayrıca Erkan Bey söylemese içerlerinde keşkek güdüllendiğinden de haberim yoktu. Yeni şeyler öğrenmek güzel. Herkese teşekkürler...

[hr][/font]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: DEMİRCİLİ DİBEKLERİ

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Çrş May 13, 2009 9:37 pm

nasırlı ellerin elleriyle el tutarlardı dıbek taşında bı adıda soku mis gibi burnuma geldi keşkekten kpku haaa şimdi onlar yok 3 .ihlas bir fatiha oku *****************
gençlık yıllarımda gerçekten o soku taşlarında çok keşkeklık dögdük şimdi nerde teşekkür ler

“DEMİRCİLİ ve SELEMEN'İN GEÇMİŞİ ve TARİHÇESİ” sayfasına dön