SELEMENDE HAYVANCILIK

Geçmişini bilmeyen geleceğini yönlendiremez. Geçmişimiz hakkında bilmediklerimizi bu başlık altından öğreceneğiz. Ceddimiz, pehlivanlarımız, şehitlerimiz, gazilerimiz...
SaF4K
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

SELEMENDE HAYVANCILIK

Mesaj gönderen SaF4K » Sal May 13, 2008 3:56 pm

Resim

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Çrş May 14, 2008 4:28 pm

1957 yılına ait bu büyükbaş hayvan rüsum makbuzu ilk bakışta bazıları için önemsiz bir belge gibi gelebilir. Lakin günümüzde geriye dönük tarih araştırması yapmak istediğimizde osmanlıca kayıtlara bazen rastlamak ya çok zor ya da yok gibi. Bu belgenin bizden sonraki nesillere büyük bir kaynak teşkil edeceği kanaatindeyim. 1957 yılına ait böyle bir dökümanın sitemizde yayınlanması büyük bir şans lakin ilgi görmemesi ise talihsizlikten başka hiç bir şey. Mutlaka bu belge bir gün tarihin sayfalarında hakettiği rafta yer alacak inancındayım. Geçmişi olmayan bir millet okyanusta yüzen rotasız bir gemi gibidir. her zaman dile getirmişimdir. Böyle ehemmiyete haiz konularınsa kim tarafından yayınlanırsa yayınlansın es geçilmesi ise üzüntü vericidir. Bir gün ama bir gün mutlaka gelecek geçmişini arayacaktır. İşte o günde bu belgeler altın mahiyetinde olacaktır. Gerçi bu belgelerin ehemmiyetine varabilmekse tabiki konuya olan vakıfiyetten geçmektedir. Halkımızı geçmişini aydınlatmaya günyüzüne çıkarmaya davet ediyorum. Mutlaka aman sende diyeceğiniz satırlar olmaması dileğimle...............
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş May 14, 2008 4:35 pm

Zafer Hoca,
Üyelerin bu belgelere yada bir mesaja yorum yazmaması o belgenin yada mesajın önemsenmediği es geçildiği anlamına gelmez. Bilakis gerekli yorumu da siz mesajınızla eklemiş oldunuz zaten. Amacımız paylaşmak ve böyle belgeleri gün yüzüne çıkarmaksa bizde bu imkanı sağlamış oluyoruz. Sizin öğretmenlik mesleğinizdeki tarih branşlı olmanızın yanı sıra Demircili'li olmanız bu belgeleri bu forumda yayınlamanız için yeterli bir sepeptir zaten. Yoksa evdeki rafınızda saklı kalsa kime ne faydası olacaktır değil mi?

Ben tüm üyelerimiz adına bizle ilgili bu tür kıymetli belgeleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
"Söz uçar yazı kalır"

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Çrş May 14, 2008 4:45 pm

yilmaz.sahin yazdı:Zafer Hoca,
Üyelerin bu belgelere yada bir mesaja yorum yazmaması o belgenin yada mesajın önemsenmediği es geçildiği anlamına gelmez. Bilakis gerekli yorumu da siz mesajınızla eklemiş oldunuz zaten. Amacımız paylaşmak ve böyle belgeleri gün yüzüne çıkarmaksa bizde bu imkanı sağlamış oluyoruz. Sizin öğretmenlik mesleğinizdeki tarih branşlı olmanızın yanı sıra Demircili'li olmanız bu belgeleri bu forumda yayınlamanız için yeterli bir sepeptir zaten. Yoksa evdeki rafınızda saklı kalsa kime ne faydası olacaktır değil mi?

Ben tüm üyelerimiz adına bizle ilgili bu tür kıymetli belgeleri bizlerle paylaştığınız için teşekkür ederim.
Evde bunları rafta saklamayacağım kesin. Kitap olarak da yayınlamak mümkün. Sitenin dünyaynın her yerinde takip ediliyor olması büyük bir şans. Halkımızın da google dan konu arayıp buraya yapıştırmaktansa yeni konuları takip etmesini üretken olmasını yeğlerim. İnternetin en kötü yanlarından biri de bu olsa gerek kitap okuma alışkanlığı zaten yoktu hep öldü diyebilirim. Gerçi ben tarihçi olmam hasebi ile konu üzerinde çok duruyorum ama şuna da inanıyorum ki gelecek nesiller vay beeee diyecekler birgün.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş May 14, 2008 5:52 pm

Demircilinin tarihi konusunda ne kadar sitem etseniz haklısınız.Tarih kitaparına göre oda kesin olmamakla beraber 600 yıl önce kurulan köyümüzle ilgili elimizde kayda değer belgelerin olaması ne kadar acı verici,herkes tarihi ile öğünür ama biz Demircilililer malesef daha doğru düzgün bir tarihimizi bile yazamadık.Bununda sebebi gayet açık bizden önceki nesiller,gerekli bilgi ve belgeleri koruyamamışlar.Bana göre en önemli sebep Demirciliden araştırmacı bilim adamları yetişmemiş.

Bu konuya eğilelim Zafer Hoca,Demircilideki kabilerler,nereden geldikleri,tarihimiz bizim için hayati önem arzetmektedir.Biz diğer kasaba ve köyler gibi tarihimizi buraya yazdığımız zaman övünebiliriz,bugün Reşadiyenin Köylerinin ve Kasabalarının İstanbulda 35-40 arası derneği vardır,hastane sahibi,fabrika sahibi,olmuşlar,Devlet bürokasisinde çok önemli yerlere gelmişler,biz ne yapmışız her gittiğimiz yere bolca inşaat yapmışız.övünecek neyimiz var bilemiyorum.

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Çrş May 14, 2008 6:33 pm

pomemerkan yazdı:Demircilinin tarihi konusunda ne kadar sitem etseniz haklısınız.Tarih kitaparına göre oda kesin olmamakla beraber 600 yıl önce kurulan köyümüzle ilgili elimizde kayda değer belgelerin olaması ne kadar acı verici,herkes tarihi ile öğünür ama biz Demircilililer malesef daha doğru düzgün bir tarihimizi bile yazamadık.Bununda sebebi gayet açık bizden önceki nesiller,gerekli bilgi ve belgeleri koruyamamışlar.Bana göre en önemli sebep Demirciliden araştırmacı bilim adamları yetişmemiş.

Bu konuya eğilelim Zafer Hoca,Demircilideki kabilerler,nereden geldikleri,tarihimiz bizim için hayati önem arzetmektedir.Biz diğer kasaba ve köyler gibi tarihimizi buraya yazdığımız zaman övünebiliriz,bugün Reşadiyenin Köylerinin ve Kasabalarının İstanbulda 35-40 arası derneği vardır,hastane sahibi,fabrika sahibi,olmuşlar,Devlet bürokasisinde çok önemli yerlere gelmişler,biz ne yapmışız her gittiğimiz yere bolca inşaat yapmışız.övünecek neyimiz var bilemiyorum.

erkan güzel yazmısın okudum fakat bizim köy olarak bir özelligimiz var biz yukarıya dogru tırmanan kendi adamımızı assagıya cekmek icin gayret gösteriyoruz üniversiteye giden bir ögrenciye bile burs vermiyoruz okurda ileri gider diye ama nedense konusmaya gelince 30 tane ögrenci okutan tanımadıgımız yerlere yardım eden cok lafta ama bizim icmizden biri olursa batsın diye akbaba gıbı birde tepeden izliyorlar

not - BİRİSİ OKUYP BİR YERE GELMEDİGİ ZAMAN ÖVÜNÜYORLAR KAZANDIK DİYORLAR
En son necmi tarafından Çrş May 14, 2008 6:36 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş May 14, 2008 6:35 pm

İYİ BİR TESBİT. TEŞEKKÜRLER NECMİ BEY.

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Çrş May 14, 2008 6:56 pm

iskesürlü60 yazdı:İYİ BİR TESBİT. TEŞEKKÜRLER NECMİ BEY.

BU ZAMANA KADAR KENDİ KÖYÜM İCİN ELESTİRMEDİM AMA DOGRULARIDA SÖYLEMEDİM BANANE DİYEREK SUSTUM FAKAT YANLISA DOGRU DYENLEREDE SUSTUM

AMA KRAL CIPLAK ARTIK HERSEYİ GÖRÜP SÖYLEME ZAMANI ELESTIRMEK YÜKÜMLÜLÜK ARTIK DERNEK KURDUK

10 SENE ZAMAN KAYBETTIK BELEDİYE KURDUK ODA GITTI KARISMAYALIM DİYORUZ KAZANDIGIMIZ VE HAK ETTIGIMIZ HERSEY KAYBEDİYORUZ ZAMANIDA PARA KAZANAN VE BEN ZENGİNİM DİYEN OKUMAMIS CEVRE KAZANMAMIS BIR KISI CIKIYOR VE BEN SİZİ YÖNETİCEM DİYOR VE BİZ TOPLUM OLARAK SUSUYORUZ NİYE ADAMIN PARASI VAR EEEE BİZDE KAZ GİBİ SUSUYORUZ SONUC 0

ÜNİVERSİTEYE GİDEN GENCLERE PARA YARDIMI YAPILDIMI HAYIR BÖYLE BİR KONUDA YOK TİCARET YAPAN KİŞİLERE DESTEK VERİLDİMİ HAYIR ZOR DURUMA DÜSMÜS BİR KÖYLÜSÜNE DESTEK VERİDİMİ HAYIR

BÜTÜN PARA YARDIMI YABANCILARA İŞ YABANCILARA ONDAN SONRA BİRLİK OLALIM OLURUZ

BUNDAN SONRA NE YAPILACAKSA GENCLER OLARAK KÖYE DERNEK OLARAK BİRLİK OLMAMIZ LAZIM

MEDÜN BELEDİYESİ BAHCELİEVLER BELEDİYESİYLE KARDES BELEDİYE OLDU HİC ALMADIYSA 500 MİLYARLIK YARDIM ALDI BİZ KİMİ KAZANDIK NEYSE COK SEY VAR

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş May 14, 2008 7:17 pm

:? :? :? :twisted:
En son iskesurlu60 tarafından Pzr May 18, 2008 9:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Çrş May 14, 2008 7:45 pm

SAYGI DUYULMAYI HAK EDENE SAYGI DUYMAK GEREKİR AMA KİME BİRDE ELESTRİYORUZ FAKAT KÖYÜN İLERİ GELENLERİ DEDİGİMİZ ARKADASLAR BELKİDE NE YAPACAKLARINI BİLMİYORLARDIR CAHİLLİKTEN COK GÖRMEMEK LAZIM OKUMAMIS BİR KİSİ NERDEN BİLECEK ÜNİVERSİTENİN NE İSE YARADIGINI O OKUYAN GENCİN İLERİDE KÖYE COK BÜYÜK FAYDALARI OLACAGINI ÖGRENECEKLERDE DAHA DERNEGINE FAYDASI OLMAYAN COK KISI VAR DERNEGE BİLE GELMİYORLAR PARA GİDER DİYE ELESTİRİYORUM

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Çrş May 14, 2008 7:52 pm

:?
En son iskesurlu60 tarafından Prş May 15, 2008 1:42 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Çrş May 14, 2008 8:01 pm

[quote="iskesürlü60"]:arrow: :arrow: :arrow: : :cry:[/qu

ANLAMADIM

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş May 15, 2008 3:03 pm

FORUMDA SON GÜNLERDE AÇILAN VE TARTIŞILAN KONU GENELDE EĞİTİM ÜZERİNE. YALNIZ KONU BAŞLIĞI SELEMENDE HAYVANCILIK NERDEN NEREYE...... ÇIK İŞİN İÇİNDEN ÇIKABİLİRSEN BEN TARİH EDEBİYAT SANAT DİYORUM GENEL KÜLTÜR DİYOM KONU GELİYO DERNEĞE TİCARETE VB. KONULARA BU İSTİKAMETTE GİTMEK BENCE ÇOK YANLIŞ. BU KONULARIN EĞİTİM BAŞLIĞI ALTINDA ZATEN KONUŞUYORSUNUZ. BEN TARİHİMİZE ZENGİNLİĞİMİZE KÜLTÜREL MİRASIMIZA DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİM AMA NAFİLE

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş May 15, 2008 5:58 pm

Necmi Bey demişki,

''BUNDAN SONRA NE YAPILACAKSA GENCLER OLARAK KÖYE DERNEK OLARAK BİRLİK OLMAMIZ LAZIM''

Zafer Bey konu değişiyor diye sitem edecek ama onada katlanalım.Bizler Demircililer olarak birbirimizi en iyi bilen tanıyan insanlarız.Bunu neye dayanarak söylüyorum.Türkiye coğrafyası ve Avrupa coğrafyasında genelde iç içe yerleşik düzende yaşıyoruz.Çok azımız uzaklarda yaşıyor.Bir birimizi yeterince tanımıyoruz diyenler varsa iyi düşünsünler bence o kadar da değil.Bizim sorunumuz bana göre bir birimizi çekemememizden kaynaklanmaktadır.Bunun yanına son zamanlarda maddiyatıda ekleyince insanlar kendilerine değişik ve hayali sıfatlar yükleyerek kişiliğimizi ve kendimizi hep unutur olduk.

Necmi Bey,

Bu konulara daha öncede çok değindik.Yapmış olduğun tesbitler yerinde ve doğru tesbitler.Demircilide,sovmenliği,yalanı,dedikoduyu,iftirayı vs en asgariye indirmediğimiz müddetçe hiç bir ilerleme kaydedemeyiz.O yüzden genç nesillere büyük görevler düşmektedir,eski gelenekleri bir kenara bırakıp daha ileriye umutla bakmamız gerekir.İnanın bir çok yer gezdim şu Demircilimizde konuşulan yalanları hiç bir yerde görmedim.Garip olan insanlar buna tepkide göstermiyor.Gerçi bunları sizler daha iyi biliyorsunuz.Bizimkisi Nasrettin Hoca misali'ya tutarsa'
Saygılar sunarım.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş May 15, 2008 6:01 pm

Erkan bey katlanmak da kasıt ne herhalde katılalım demek istediniz.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş May 15, 2008 8:33 pm

Elbette Hocam sizin yorumladığınız şekilde.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş May 15, 2008 8:43 pm

ERKAN BEY SİTEMLERİM YERİNDE DEĞİLMİ AMA... OKULUMUZ SENEYE BAYDARLIYA TAŞINABİLİR. GÜNBEGÜN BİŞEYLER YİTİRİYORUZ HEP BUNU SÖYLEDİM. AMA DİNLEMEDİ KİMSE........ ELDE AVUÇTA SIFIR DEMİRCİLİ YAZIN VAR 1 AY KIŞIN KADERİNE MAHKUMMM DEMİRCİLİ SÜREKLİ KAN KAYBEDİYOR. BENCE SADECE GÜZEL OLAN EVLERİ GÜZEL OLAN YAYLASI KALDI DİLLERDE. SİZİN GİBİ İLERİ GELEN ŞAHSİYETLERİMİZİN KANAAT ÖNDERİ OLMASI GEREK BENCE

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş May 15, 2008 9:11 pm

Zafer Bey,

''Siz nasıl iseniz,öyle idare edilirsiniz.''Sanırım bu söz boşuna söylenmiş bir söz değildir.İnsanlar karalarını verirken eğer aklı selim davranırlarsa hem kendileri için hemde memleketleri için daha hayırlı olur.Aslında bir çok konunun burada gündeme gelmesi gerekir fakat biz henüz o olgunluğa malesef ulaşamadık,ama zamanı gelince mutlaka taşınacaktır.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş May 15, 2008 11:29 pm

Bizimkisi Nasrettin Hoca misali'ya tutarsa' demiş: erkan ÖZDEMİR

Biz mayayı küçük bir göle atmadık, kocaman bir okyanusa attığımızı düşünüyorum. :) ilk denemede yogurt biraz sulu cıvık olur.2. demede biraz süner.3. denemde tadı biraz sasık olur :) 4. denem istenilen o yogurt tadını vermeyebilir süt tadı olur. bunca deneyden sonra insan biraz umutsuzluğa kapılır hata ne nerde yanlış yaptım diye. bir bilene sorarsınız.anlarsınızki sütün ısısını iyi tutturamamıştırsınız. süt sıcak olursa yogurt keser.soguk olursa cılk olur.herşeyde olduğu gibi onunda bir ilmi ve tekniği vardır. sütü barmagınız ısıya daynacak kadar kaynatacaksınız. ne az nede cok. taş gibi bir yogurt elde etmek için yeterlimi tabiki değil. yerini sağlamlaştıracaksınız onca emekleriniz ziyan olmasın diye.dış etkenlere karşı sarıp sarmalıyacaksınız. içine birşey düşerse mide bulandırır. zamanıda cok önemli uzun beklerse ekşir.

Göle yogurt mayalamak, evdeki yogurt mayalamaya benzemez. sabırla, itinayla pes etmeden ALLAHIn izniyle mayalıyacagız.tadınada doyamıyacaksınız.

bukadar emek,çaba boşuna degil. umutsuzluğa kapılmayalım.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

SLM

Mesaj gönderen merkez_60 » Cum May 16, 2008 9:39 am

[font=Arial Black]BU PAYLASIM İÇİN EMEĞİ GEÇEN ARKADASa TEŞEKKÜR EDİYORUM...[/font]

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Cum May 16, 2008 12:37 pm

TARİH KONUSU DAĞILMIŞ.KİM DAĞITTI BUNU. :D :D :D

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cum May 16, 2008 1:03 pm

iskesürlü60 yazdı:TARİH KONUSU DAĞILMIŞ.KİM DAĞITTI BUNU. :D :D :D

galiba ben, cezam tarih olmasında ne olursa olsun cekerim :oops: yaa iskefsürlü60 araya renk katmayıncada olmuyor. tamam tamaaam konunun aslına dönecegim fakat bügün evde değilim .
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Cum May 16, 2008 2:11 pm

ZEYNEP HANIM TARİH ASLA AFFETMEZ :D

necmi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen necmi » Prş May 22, 2008 5:34 pm

afedersınız arkadaslar konu karısmıs hayvanlara dönelim

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Prş May 22, 2008 5:45 pm

:wink:

“DEMİRCİLİ ve SELEMEN'İN GEÇMİŞİ ve TARİHÇESİ” sayfasına dön