MÜMKÜN OLSA İDİ DEMİRCİLİ İÇİN NEYİ DİLERDİNİZ?

Geçmişini bilmeyen geleceğini yönlendiremez. Geçmişimiz hakkında bilmediklerimizi bu başlık altından öğreceneğiz. Ceddimiz, pehlivanlarımız, şehitlerimiz, gazilerimiz...
Kullanıcı avatarı
naci-tasyurek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen naci-tasyurek » Cum Mar 21, 2008 7:18 pm

herkese selamlar arkadaşlar söz yazarı olmakla yorumcu olmak arsında fark vardır :) deşifre başlıgınıda hatırladım bu arada

ben toplumu veya kişileri yorumlamak bizim işimiz degil diye düşünüyorum bazen bende fevri davranarak böylesi hatalara düşüyorum yok arkadaş ben yorum yaparım diyen arkadaşlar varsa ki olur zaten iyi tarafları görerek yorumlamak gerek diye düşünüyorum kendi toplumumuzun kötü diye (düşündügümüz) taraflarını buraya yansıtmanın ne kadar dogru oldugunuda düşünmek gerek

başlık konusunuda asmayalım bu arada insanların birbirlerine karşı saygılı olmalarını isterim

yada kanıt olmadan yazmayalım derim kanıtın varsada mahkeme uzak degil arkadaşlar
:)

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cum Mar 21, 2008 7:39 pm

:) Hoş geldin sevgili Naci-Taşyürek.

Forum kurallarımızı yukarıda iyi tarafından bakarak bıraktığın kendi yorumunla bir kez daha dile getirdiğin ve hatırlattığın için teşekkür ederim. Zaten bilmeyen yeni arkadaşlar için öğrensin uygulasın diye her sayfanın altındaki mavi şeritteki KURALLAR linkinde yayınlıyoruz duyuruyoruz.

Forum adabı gereği dönelim konu başlığımıza; Sen "mümkün olsa idi Demircili için neyi dilerdin?" Yaşı eğitimi huyu suyu durumu ne olursa olsun Demircili'lilerin, herşeyi hep iyi yönden yorumlayabilmesini mi?
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
naci-tasyurek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen naci-tasyurek » Cum Mar 21, 2008 8:30 pm

yılmaz bey ne güzel olurdu herkesin iyi yorumlar yapması tabi bu gerçek hayatta olmaz yani olamaz ama en azından bu tarz siteleri böyle kullanabilsek

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Mar 21, 2008 9:54 pm

Sayın Taşyürek;

Öncelikle şahsım adına hoş geldiniz sefalar getirdiniz;
Aslında hemen hepimiz yaşamış olduğumuz dünya üzerinde gerek kişisel olarak gerek toplumsal olarak hemen her şeyi yorumluyoruz.Yorum adete bizlerin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda,ama tabiki bunları yaparken herkesin kendisini tartması kanısındayım.Bugün Türkiyedeki gerek yerel basın,gerek ulusal basın hemen her konuda orada ki gazeteciler yorum yapmaktalar.Deprem,hukuk,siyasi,dini vs hep merak etmişimdir bu bizim dazetecilerim yorum yapmadığı hiç bir alan yok.Bunu yorumuzu sizlere bırakıyorum.

Kendi toplumumuz açısından konuları değerlendiriken toplumu rencide edici küşük düşürücü sözlerden ve eylemlerden kaçınmalıyız.Ama yapılan yalnışlarıda eleştirme hakkına sahip olmalıyız.Eğer biz genç nesillerde bundan sonraki süreçlerde eski geleneklere göre devam edersek toplumsal barış yolunda önemli aşamalar kaydedemeyiz.
Saygılar sunarım.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cum Mar 21, 2008 11:24 pm

Yeni üyemiz Naci bey' e hoşgeldiniz diyorum. :)

Erkan bey,

düşüncelerinize katılmakla beraber, Emre kardeşimiz sanıyorum genel anlamda bir yorum yaptı. tabiki istisnalar kaideyi bozmaz, lakin dogruluk payıda cok yüksek. malesef yaşamış olduğumuz ülkede bunun örneklerini açık ve net bir sekilde görmekteyiz.

tırnak içinde küstah kelimesinin sözlük anlamını yazmıssınız. Üzülerek belirtmek isterimki evet aynen ifade ettiğiniz gibi bu memlekette bircok okumuş,dokumuş egitimli insanlar o özelliklere sahipler.

Mümkün olsaydı: HOŞGÖRÜNÜN bol olduğu bir Demircili isterdim. inş. olacaktır.

Saygıyla ve Sevgiyle kalınız.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Mar 21, 2008 11:48 pm

Zeynep Hanım;
Bahsetmiş olduğunuz konuyu ben zaten örnekleyerek yazdım.Şu anda TRT 1 de bir tartışma proğramı var kimi eski bakan,kimi eski vekil,kimisi avukat,kimisi gazeteci ama herkes anladığı şekilde yorumluyor.Daha doğrusu nasıl bir eğitim aldıysa bütün olaylara o pencereden bakıyor,inandığı şekilde hareket ediyor.İşte sonuç ne olursa olsun o kişiler buraya bilgileri sayesinde gelmişlerdir.Bilgi iyidir veya kötüdür o tartışılır.Adam 80 yaşına gelmiş ölmek üzere ama hala bir şeylerin peşinde,bizler bunlar böyle diye olaylara bu şekilde yaklaşamayız.Yapacağımız tek şey çocuklarımızı okutmak okutmak okutmak,

Yoksa bende yaptığım iş gereği nelerle karşılaşıyoruz hemde kültürlü dediğimiz insanlar tarafından,bunlara yazılı ve görsel medyada da şahit oluyoruz ama kalkıpta bu insanlara bu şekilde genelleme yapmak bana göre yalnış.Kesinlikle her okumuş iyidir mantığına burada defalarca karşı çıktım.insana önce insan gibi yaklaşmaklıyız.En büyük eğitim kişilerin ailesinden aldığı terbiyedir,bu hayatı boyuncada devam eder.Daha sonra göreceği eğitim ona paralel olarak kişinin gelişimini sağlar ve hayatının akışını değiştirir olumlu vaya olumsuz.Ama bugün medeniyetler eğitim ve kültürün üzerine kurulmuştur bunuda gelişmiş ülkelerde açık bir şekilde görmekteyiz.

Kullanıcı avatarı
uA_HELL
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen uA_HELL » Cum Mar 21, 2008 11:52 pm

sevgili erkan abicim benim yorumum sadece gördüklerime orda parantez içine almalıydım unuttum kusuruma bağışlayın yani bu olaylara 2 3 defa tanıklık ettim tabi bizde herkes gibi okuyanlara canı gönülden saygımız sonsuz yani okuyan bi insanla okumayan bi insanın arasında büyük fark vardır ama bu fark insanlık değerlerini aşınca bende burda yazmak istedim ben sadece görmüş olduğum olayları burda yorumlamak istedim tekrar özürdiliyorum saygıdeğer abilerim erkan abi ben sizi çok iyi tanıyorum zaten aynen burda bazı okuyan abilerimizide (görmüş olduğum olaylar ve KÜSTAH kelimesi yapanlara yönelik bir açıklama yapmıştım yani demek istediğim o okuyan şahıslar okumayanları küçük gördüklerini resmen gözlerimle gördüm)

tabi bu konuyu burda dememeliydim tekrar özürdilerim
DELİKANLI ADAMIN AYNAYA GEREKSİNİMİ YOKTUR!!!

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Mar 22, 2008 12:06 am

bencede herhalukarda okumak okumak ve yine okumak diyorum. sizin düşüncelerinize katıldığımı söylemiştim. bana göre isterse Allamıcihan olsun, o bilgiyi ve ilmi taşıyamadık' sonra ne önemi ve kıymeti olurki... Yunus Emre ne güzel söylemis : "yaratılmışı severim, yaratan' dan ötre"
Kaynak insanı sevmek olmalı. İnsanlığın faydası ve menfaatı gözetilmeli. en'aniyetten kurtulmalı.

Yarabbi faydasız olan ilimden sana sığınırım.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Mar 22, 2008 12:18 am

Emre,

Özür dilemeni gerektiren bir hata yapmadın Sende herkes gibi özgürce düşünceni bizlerle paylaştın bundan daha doğal ne olabilirki.. bak büyük küçük eğitimli eğitimsiz demeden hepimiz düşünce ve fikirlerimizi birbirimizle paylaşıyoruz

Arkadaşlar düşüncelerimizi paylaşmaktan korkmayalım o ne der bu ne der kaygısını taşımayalım sonuçta herkesin düşüncesi kendine aittir saygı duymak lazım. ha burda kimse kimseyede baskın çıkmaya çalışmıyor. yanlış' da yapabiliriz. Doğruları bulmak yanlışlardan geçer değilmi Emre kardeşim.

Muhabetle kalınız.

MÜmkün olsaydı: Herkesin birbirini kucaklamasını dilerdim. :)

Kullanıcı avatarı
naci-tasyurek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen naci-tasyurek » Cmt Mar 22, 2008 12:37 am

hoşbulduk arkadaşlar

İnsan, aynı zamanda hem tek başına, hem de toplumsal bir varlıktır. Tek başına bir varlık olarak, kendini ve kendine yakın olanların varlığını korumaya, onların isteklerine karşılık vermeye, doğuştan sahibolduğu yetilerini geliştirmeye çalışır. Toplumsal bir varlık olarak da, benzerlerine kendini beğendirip sevdirmeye, onların beğenilerini paylaşmaya, üzüntülerini gidermeye ve yaşama koşullarını iyileştirmeye çalışır. Çoğu zaman birbirine aykırı olan bu değişik eğilimlerin varlığı, başlı başına, bir insanın özelliğini açıklar ve bunların belli bir biçimde biraya gelişi de insanın kendi iç dengesini ne ölçüde kurabileceğini ve toplumun iyiliğine ne ölçüde yararlı olabileceğini belirler (alıntıdır)

bazı insanlar her düşündügünü söyler
bazı insanlar da her şeyi düşünür ama bi kısmını söyler

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cmt Mar 22, 2008 12:56 am

bazı insanlar her düşündügünü söyler
bazı insanlar da her şeyi düşünür ama bi kısmını söyler demiş: Naci Taşyürek

yani nasıl anlayalım biraz açarmısınız? malum türkçem cok iyi değil.

Mümkün olsaydı: Demircilierin servetlerini beton yığınına dönüşdürmemelerini isterdim.

NOT: lütfen konu başlığını dıkkate alalım, konu ile alakalı mesajımızı bırakalım.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cmt Mar 22, 2008 1:00 am

Sevgili Emre;

Senin o niyette yazmadığını ben zaten yazımda yazdım.Ondan dolayı zerre kadar şüphe duymuyorum.Bugün sadece Diyarbakırdaki nevruz kutlamalarını seyretiysen orada ki konuşmacıların hepsi eğitimli insanlar.Ama söylemleri hiç birimiz tarafından kabul edilemeyecek ve kınanacak davranışlar,bu milletim ekmeğini yiyip ihanet eden insanlar.Bizlere düşen görev gerek kendimizi gerkse çoluk çoçuğumuzu iyi yetiştirip vatana ve millete hayırlı bir evlat sunmaktır.Buda önce ailede başlar egitimle devam eder.Eğitim olmadan o kişiler oraya gelemez o topluluk karşısında konuşamaz.İşte bunlarda kötü eğitim almış olanlar.Bu şekilde ifade etmek istediğini ben zeten anlamıştım.Aslında bunların hepsi tartışmamız gereken konular.

Sen o bölgede çeşitli tecrübeler yaşamış bir kişisin bende yaşadım,ama hepsine kötü diyemeyiz.Şimdi sana o bölgeye tekrar gider misin desen koşarak gidersin,neden vatan sevgisinden,vatan sevgisi olmayan gider mi gitmez.Alayışın için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
naci-tasyurek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen naci-tasyurek » Cmt Mar 22, 2008 1:28 am

zeynep yazdı:bazı insanlar her düşündügünü söyler
bazı insanlar da her şeyi düşünür ama bi kısmını söyler demiş: Naci Taşyürek

yani nasıl anlayalım biraz açarmısınız? malum türkçem cok iyi değil.

Mümkün olsaydı: Demircilierin servetlerini beton yığınına dönüşdürmemelerini isterdim.

NOT: lütfen konu başlığını dıkkate alalım, konu ile alakalı mesajımızı bırakalım.
Başlık demircili için neyi dilerdiniz di

zeynep hanım sadece buradaki çogu arkadaşın yazısı gibi bişeyler yazmaya çalıştım ara vereli başka forumlarda gezerken bi degişim oldu bende heralde kusura bakmayın

yani egitim iyidir cahil adam her düşündügünü söyler

okumuş ve okudugunu anlamış aynı zamanda aldıgı tahsili yaşamına yansıtan kişi üç kere düşünür birkere konuşur demek gibi bişey yani iyi bişey kimseye sataşmadım yani :) :cry: stop yani

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Cmt Mar 22, 2008 9:27 am

Buraya mesaj atan arkadaşların tüm mesajlarını okudum. Tüm katılımcıların birleştiği tek nokta eğitim. Bu başlığı açarkende benim de kalbimden ve beynimden geçen tek şey eğitimdi. Artık ben kasabamızdan yüksek tahsilli insanlar çıkmasını istiyorum. Şunun şöyle evi var şunun şöyle arabası var deniliyorsa orda her şey bitmeye başlamış demektir. Elbette medeniyetler yaptıkları eserlerle anılır. Kasaba halkımız yokluk ve ekonomik sıkıntılardan eğitime gereken önemi verememişler. Gurbette yaşamaları demircililerin kendilerini toparlamaları en az bence 20 yılı bulmuştur. Asıl olan insanların kişilikleri ile anılması elbette asıl olan bu lakin kişiliğin pişmesi yoğrulmaktan geçer. İyi yoğrulan hamurdan güzel pasta olur. Gençlerimiz ne kadar kitap okuyor. Gençlerimizin okuması lazım. Artık her evde internet var. Ama internet ise gereği gibi kullanılmıyor. İnterneti inanın ilk çıktığından beri biliyorum. Lakin bu şekilde yazmayı veya msnden görüşmeyi bile öğreneli 2 ay oluyor. Kanaatimce internet iyi bir şekilde kullanılırsa insanların bir çok şey öğreneceğine inanıyorum. Çağlar değişsede teknoloji ilerlesede insanların kitap okumaları gerektiğine inanıyorum. Kitap okuyan insan olaylar arasında ii mukayesede bulunur. Ufku genişler. demircilinin de ufkunun iyi anlamda eğitim dünyasına önem vererek genişlemesi lazım. Bugün bazı sıkıntıları beraber yaşıyoruz. diyoruz ki belediye düştü, dernek faal değil bu ve bunun gibi sorunların aşılmasının tek gayesi ailelerin çocuklarına iyi bir eğitim sağlamasından geçiyor. Burda yılmaz kardeşimle tarihçe bölümünü açtık bir başka alan da başlıklar açıldı. lakin gereken ilginin olmadığını gördüm. Bunun daha bazı şeylerle yeni tanıştığımızdan olduğunu biliyorum. Forumu sadece karşılıklı polemik yapmak amaçlı kullanmak yanlış burda birbirimizden benim sizlerden öğreneceğim çok şeyler var.

Birde şunu söylemeden geçmemek lazım düşüncelerime ister katılın ister katılmayın. Demircilide yaşamış Avrupa'ya gitmiş insanlarımız yapması gerekeni zaten yaptılar. Onlar ekonomik güçleriyle kendilerini ortaya koydular bu çok güzel. Bunu küçümsemek çok yanlış Zeynep hanımın beton yığınları olmayan bir demircili görmek istememesi belki çevre açısından düşünülecek güzel bir ifade ama kariyer ve prestij açısından modern çağdaş bir demircilinin olması güzel artık bize düşen onun içini doldurmak.

Kullanıcı avatarı
uA_HELL
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen uA_HELL » Cmt Mar 22, 2008 9:09 pm

saygıdeğer erkan abi keşke okuyanların hepsi sizin gibi anlayışlı olsalar ama oluyo işte çıkıyo yani bende yapanlara yönelik bir açıklama yaptım saygıdeğer abilerim

zeynep hanım hayatta öyle şeyler gördümki ne diyim allahım kimsenin başına vermesin zbüyüklerim hatamı gördüyse özürdiledim ama gözlerimle gördüğüm bir olaydı gerçekten beni çok üzdü :(

TAKVANIN TAKVADAN BAŞKA ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUR

hayırlı haftalar
DELİKANLI ADAMIN AYNAYA GEREKSİNİMİ YOKTUR!!!

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Cmt Mar 22, 2008 9:14 pm

Sevgili emrecim bu toplumun her cenahında olur. Hocası hacısı bile bazen liyakatlerine uygun davranmayabilirler ama bunlar genele indirgenemez. değil mi
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Mar 23, 2008 1:02 pm

Sevgili Emre;

Bizim inanışımıza göre ,insanların en üstünü''takva sahipleridir''bu apayrı bir konu,hani bir hikaye anlatırlarya babası oğluna sen adam olamazsın demiş devamını zaten biliyoruz.Burada ki mesele genelleme ile ilgili,senin yazdıkların tabiki yalnış değil,senin yaşadığının daha fazlasını bizler hergün yaşıyoruz.İnsanların menfaatine dokunduğunuz zaman kim olursa olsun,kişiliğini ve karekterini unutur.Bugün sadece ulusal basına baktığımız zaman neler olduğunu görüyoruz hepside eğitimli insanlar,ama işte insanların gözü doymuyor,kimisi rüşvetten,kimisi ahlaktan vs yargılanıyorlar ama bunlar böyle diye diğerleride aynı anlama gelmez,neticede onlarıda yakalayan kendi meslektaşlarıdır,yani devletin işi yürüyecek.
saygılar.

Kullanıcı avatarı
meltem25+60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen meltem25+60 » Pzr Mar 23, 2008 6:44 pm

[font=Comic Sans MS]mümkün olsaydı demircili için bi bayan kuaförü dilerdim :)
valla yazın zor oluyo ya...teee reşadiyeye gidilmiya:)
[/font]

:) :)

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Pzr Mar 23, 2008 8:13 pm

DEMİRCİLİ VE SELEMENİN GEÇMİŞİ VE TARİHÇESİ
Başlık bu açılan konu başlığı demircili için ne dilerdiniz. Biraz tezatlık olmadı mı?

ENSSHN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ENSSHN » Pzr Mar 23, 2008 8:54 pm

hersey ınsanda bıter bunu genellemek yanlıs..ayrıca bı ınsan okur ama yıne cahıldır..cahıllıgı sadece okul okumakla tanımlayamazsınız..
düşünmek taraf olmaktır..

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Pzr Mar 23, 2008 8:59 pm

Enes yalnız bu insanların okula gitmemeleri anlamına gelmez canım. İnsan profesör olur cahil olur demek ilmi yönden değildir tabikide hayat görüşü dünya görüşünde cahillik olsa gerek. Asıl olan insani değerlere sahip olmak. Yalnız ilim öğrenmek her kadın ve erkeğe farzdır biliyosun.

ENSSHN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ENSSHN » Çrş Mar 26, 2008 6:13 pm

kimse okula gitmesin demıyorum ztn ama cahillik kavramınıda sadece belli bi tahsille tanımlayamazsınız..insan isterse profesor olun bnm kriterlerime(insani degerlere) uygun degilse ztn bnm için bı onemı yoktur..ilim ogrenmek herkese farz olabilir ama bunlarıda kosullara gore degerlendırmek lazım..ilim de sadece okulla oğrenilecek bişey degildir..simdi 50 yasına gelmıs bı ınsan dusunelım zamanında ımkanlar dahılında okuyamamıstır suan bı akademık tahsılı yoktur ama bı cogumuzdan fazla ilim ogrenmıstir gayretıyle..sadece sekılcı olmamak lazım alt tarafı bı dıplomadır bunu bu kdr buyutmeye gerek yok..insanların degerını bı kagıt parcasıyla bıcemezsınız!..
düşünmek taraf olmaktır..

“DEMİRCİLİ ve SELEMEN'İN GEÇMİŞİ ve TARİHÇESİ” sayfasına dön