DEMİRCİLİ HALKININ KULLANDIĞI ESKİ TÜRKÇE KELİMELER

Geçmişini bilmeyen geleceğini yönlendiremez. Geçmişimiz hakkında bilmediklerimizi bu başlık altından öğreceneğiz. Ceddimiz, pehlivanlarımız, şehitlerimiz, gazilerimiz...
Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Nis 24, 2008 8:39 pm

Sayın Hocam;

Dil iki yönlü olarak gelişimini sürdürür.1. İnsanlar arasında sesli olarak iletişimi sağlayan konuşma dili.2.İnsanların söylemek istediklerini yazıya geçirdikleri yazı dili.Konuşma dili ile yazı dili arasında farklılıklar vardır.

Konuşma dili günlük hayatta insanların karşı karşıya geldikleri her an içinde kullanılan doğal dildir.Bu nedenle bir ülkede,bölgede yada yerleşim birimleri arasında söyleşiy özelliklerinin farklı olasına dayanan değişik konuşma dilleri bulunur.Konuşma dili bir dil alanı içinde farklı özellik gösterebilir.Fakat aynı dil alanında tek bir yazı dili fardır.Konuşma dilindeki bölge yada bir ulusun boylarından kaynaklanan farklılıklar yazı dilinde göterilmez.Yazı dili hiç bir yerde konuşulduğu gibi yazılmaz,yazıldığı gibi konuşulmaz.Yazı dili o ülkedeki sizinde belittiğiniz gibi konuşma diline ortak dile dayanır.Demekki bizim eskiden kullandiğımız ve kullanmaya devam ettiğimiz dünyanın her yerinde olduğu gibi konuşma diline dayanıyor.

Şimdi burada bazı konuları arkadaşlarımız malesef yalnış algılama cihetine gidiyorlar.Bizim söylememiş olduğumuz şeyleri san ki söylemişiz gibi algılanması doğru bir yaklaşım değil. bakın sizinde alıntınızda'' Türkler Orta Asyada iken dil Kurumumu vardı''diye bir ibare var,iyide bundan burada kim bahsettiki?Dil konusunda siz zaten söylemişsiniz ne kadar kitap okusak buna ömrümüz yetmez.
Saygılar.....................................

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş Nis 24, 2008 8:46 pm

pomemerkan yazdı:Sayın Hocam;

Dil iki yönlü olarak gelişimini sürdürür.1. İnsanlar arasında sesli olarak iletişimi sağlayan konuşma dili.2.İnsanların söylemek istediklerini yazıya geçirdikleri yazı dili.Konuşma dili ile yazı dili arasında farklılıklar vardır.

Konuşma dili günlük hayatta insanların karşı karşıya geldikleri her an içinde kullanılan doğal dildir.Bu nedenle bir ülkede,bölgede yada yerleşim birimleri arasında söyleşiy özelliklerinin farklı olasına dayanan değişik konuşma dilleri bulunur.Konuşma dili bir dil alanı içinde farklı özellik gösterebilir.Fakat aynı dil alanında tek bir yazı dili fardır.Konuşma dilindeki bölge yada bir ulusun boylarından kaynaklanan farklılıklar yazı dilinde göterilmez.Yazı dili hiç bir yerde konuşulduğu gibi yazılmaz,yazıldığı gibi konuşulmaz.Yazı dili o ülkedeki sizinde belittiğiniz gibi konuşma diline ortak dile dayanır.Demekki bizim eskiden kullandiğımız ve kullanmaya devam ettiğimiz dünyanın her yerinde olduğu gibi konuşma diline dayanıyor.

Şimdi burada bazı konuları arkadaşlarımız malesef yalnış algılama cihetine gidiyorlar.Bizim söylememiş olduğumuz şeyleri san ki söylemişiz gibi algılanması doğru bir yaklaşım değil. bakın sizinde alıntınızda'' Türkler Orta Asyada iken dil Kurumumu vardı''diye bir ibare var,iyide bundan burada kim bahsettiki?Dil konusunda siz zaten söylemişsiniz ne kadar kitap okusak buna ömrümüz yetmez.
Saygılar.....................................
SİZDE BİR EĞİTİMCİ OLARAK ZATEN GEREKEN HASSASİYETİ GÖSTEREREK KONUYU KAPADINIZ. GEREKLİ AÇIKLAMAYI YAPARAK İNSANLARIMIZI AYDNLATTINIZ BANA SÖZ DÜŞMEZ.

Kullanıcı avatarı
erdalkandogmus
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

....

Mesaj gönderen erdalkandogmus » Çrş May 21, 2008 11:31 pm

selam arkadaşlar yahu ne güzel şeyler bunlar bak ın ben 47 yaşındayın benim bile nekadar bilmediyimsey varmış hele hele yeni gençlik arastırmaya daha meraklı buda beni çok mutlu ediyor herkez kendi büyüğünden gtecnışini öğrensin ozaman daha çok şey buluruz yazmaya saygılar

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Prş May 22, 2008 12:09 am

TAMAM MI ,DEVAM MI? :?

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş May 22, 2008 12:14 am

iskesürlü60 yazdı:TAMAM MI ,DEVAM MI? :?

Erkan beye soralım Amirim ne diyorsunuz .Tamammı devammı? :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş May 22, 2008 10:43 am

Arkadaşlar;

Burası özgür bir site herkes istediğini istediği şekilde yazabilir,doğrusu ne demek istediğinizi anlamadım......

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş May 22, 2008 12:39 pm

pomemerkan yazdı:Arkadaşlar;

Burası özgür bir site herkes istediğini istediği şekilde yazabilir,doğrusu ne demek istediğinizi anlamadım......

Saygılar.
Elh. forumun özgür,yansız,tarasız olduğu herkes tarafından biliniyor TESCİLLENDİ. İskefsürlü kardeşimi bilmem. benim sorum size olan saygımdan nezaketen sorulmuş bir soruduydu. altında kasıt ve art niyyet yok, zaten olamazda.

Saygı ve hürmetler bizden. :)

kendi görüşümdür: İnsanların kendi içlerinde yöre ağzıyla konuşmaları beni rahatsız etmiyor.haa bu demek değilki heryerde uluorta böyle konuşalım. Toplumda kesinlikle güzel türkçe konuşulması yanlısıyım . Bilhassa özen göstermeliyiz.

Zafer bey,

Dikkatimi çekti örneğin hangi kelimeleri duymadınız? bizlere ait değil. örnek verebilirmisiniz.?

ıkbala bakalım nasıl cevaplar gelecek :D :D :D :D
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Prş May 22, 2008 9:18 pm

bizlere ait olmayan derken bende anlamadım şimdi.....
BİR YERDE KÜÇÜK İNSANLARIN GÖLGESİ OLUŞUYORSA ORDA GÜNEŞ BATIYOR DEMEKTİR.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Cmt May 24, 2008 3:21 pm

zeynep hanım

Zafer bey,

Dikkatimi çekti örneğin hangi kelimeleri duymadınız? bizlere ait değil. örnek verebilirmisiniz.?

demişsiniz....

bilmiyo yerine bilmiyaaaaaa ben büyüklerimden duymadım ne babaannemden nede dedemden nede ninemden ailemden duymadım dikkatimi çekti. ve büyüklerimle içiçe yaşadım. Bence sonradan uydurma birşey sonuna kadarda tartışabileceğim bir konu yada köy içinde farklı ağızlar mı var onu da anlayamadım.

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Cmt May 24, 2008 3:46 pm

.
En son iskesurlu60 tarafından Cum Haz 13, 2008 11:21 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt May 26, 2008 4:56 pm

Zefer beye katılıyorum bencede uydurma.

zafer.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen zafer.sahin » Çrş May 28, 2008 9:10 am

İşte benim söylemek istediğimde buydu Zeynep Hanım demircili kültürü ile uzaktan yakından bazı ilgisi olmayanalar kendi kültürümüze aitmiş gibi bazı nitelendirmeler yapıyorlar kültürümüze ve de bizim miş gibi satıyorlar. Kültürümüze sahip çıkmazsak birgün köyümüzde ya erzurum şivesi ile ya da karadeniz ağzı ile konuşur olacağız. Bence yanlış. Kültürünüze sahip çıkmazsanız Demircili diye bir şey kalmaz geride. Nerde olduğumuzu nerede olduğumzu ii bilmemiz gerekir. Demircili dünyanın her yerine dağılmıştır. Çeşitli kültürlerden etkilenmesi doğaldır lakin bunu kendi kültürü yapmaması gerekir. Milletler eğer dilini koruyamazsa yok olur. Demirciliyi demircili yapan konuşması kendine has özellikleri ve insanındaki sıcaklığı bir başka havası var demircili insanının yabancılaşmaya ve dejenereye sonuna kadar karşıyım..........................................

ferhat
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ferhat » Cmt Kas 22, 2008 9:47 pm

en önmlisn ntmsnz arkadaslar halleme yada hallombasi anlami cakdirma :D :D :D
baskasina karsi avukat, nevsine karsi bir savci gibi ol...

Kullanıcı avatarı
emrahyildiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen emrahyildiz » Pzr Kas 23, 2008 1:39 pm

güzel diyorsunuz ama artık halleme ve hallombaşı bize özgü bişey olmaktan cıktı bulundugum yerde yenibosna da önüne gelenin agzında bu laf sakız olmuş sen nerden ögrendiom sizin köylülerden diyor gel buyur burdan yak ne diyelim ki daha
kız dedigin İSTANBUL gibi olmalı fetihi zor ama fatihi tek olmalı

Kullanıcı avatarı
sahilkentli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sahilkentli » Pzr Kas 23, 2008 3:46 pm

“DEMİRCİLİ ve SELEMEN'İN GEÇMİŞİ ve TARİHÇESİ” sayfasına dön