DEMİRCİLİ VE İDARECİLERİ

DEMİRCİLİ KASABASI SELİMHAN GELİŞTİRME VE GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ ile ilgili soru görüş ve önerileri burada paylaşabilirsiniz. (Dekader ile ilgili soracağınız soruların cevaplanması için sorunuzun içinde ad ve soyadınızı belirtmeniz gerekmektedir)
Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

DEMİRCİLİ VE İDARECİLERİ

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzt Haz 09, 2008 2:46 pm

Değerli arladaşlar,

Sizde takdir edersinizki Demircilide şu anda bir Belediye Başkanı,üç mahalle Muhtarı,bir dernek Başkanı bulunmaktadır.Bu insanlar buralara vatandaşların verdiği oylar ile gelmişlerdir.Hiç kimse kendiliğinden gelmemiştir.Aslında bu platform gerek üye sayısı itibarı ile,gerek ise yaptıkları icraatları aktarma açısından bulunmaz bir fırsattır.Her şeyden önemlisi kendilerini ifade açısından daha da önemlidir.

Sayın Dekader Yönetim Kurulu Başkanına bu fırsatı bize verdiği için teşekkür ediyorum.Şunuda çok iyi biliyorum ki bu forumlara yazı yazmak her idarecinin yapacağı bir iş değildir.Yazı yazma sanatı dünyadaki en zor iştir.Benim bu düşüncelerim kişilerin sosyal hayattaki ilişkileri ile ilgili değildir.Tamamen idarecilik adınadır.Kişilerin üstlenmiş oldukları misyonlar tamamen toplumu ilgilendirir.İnsanlarla ilgili görüşlerimiz düşüncelerimiz farflı olabilir,liderlerinde yapması gereken kendilerini topluma daha iyi ifade etmeleridir.

Saygılar sunarım.

Kullanıcı avatarı
ismbasoglu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ismbasoglu » Pzt Haz 09, 2008 5:31 pm

Sevgili Erkan kardeşim,

Konu başlıgın için size teşekkür ediyorum. Güzel bir konuya vurgu yapmışsınız.
Evet idareci olmak, idarecilik vasfı taşımak bir beceri yetenek kabiliyet isteyen profosnel bir iştir. Bu vasıfları üslenen kişilerde bunun geregini yerine getirmekle mükelleftir. İnsan idare etmek bir sanattır, bu sanatta çok zordur. Ne yazıkki işte örneklerini görüyor ve yaşıyoruz. Sizlerinde ifade ettigi gibi toplumumuz bu tür idarecilerini seçerken bu tür özelliklere dikkat edilmedigini hepimiz bilmekteyiz. Bizlere idare edicek kişilerin seçiminde ne yazıkki hep ufak menfeatlar ve çıkarcılık ön pilanda yer almıştır. Yapmış oldugumuz bu yanlış seçme ve seçilmenin acılarını şu an en iyi yaşayan demircilidir. İşte size bir örnek, Demircili belediyesinin bugünki durumu. Belediye olarak teslim edilen bir makam Köy olarak geri dönmektedir. Ama üzücü olan bir gerçek daha varki insanlarımız halen uykudan uyanmamış durumdadırlar. Duyarsızlık, sorumsuzluk, çekememezlik, bananecilik halen artarak devam etmektedir.
Dogruları bile belli bir playformda ifade edememe cesareti olmayan insanlar köşe bucak başlarında bizleri eleştirme cesareti buluyorlar ama. Aslında bilmelidirlerki,
bir avuç zavallı konumundadırlar.
Sanırım bu konuyu çok tartışmamız gerekecek, Atılımınız için teşekkürler. Yüregi olanı dogru bildiklerini ifade edecek yürekli insanları görüşlerini ifade etmeye davet ediyorum.

Saygılarımla,
İSMET ŞAHİN

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzt Haz 09, 2008 6:24 pm

Sayın Şahin,

İdarecilik yaşamda her bireyin sahip olmayı arzu ettiği ama gereklerini genellikle yeterince veya hiç yerine getiremediği bir görevdir. Kişiye verilen her rütbe, makam veya görev; beraberinde taşıması gerçekten çok büyük bir ciddiyet gerektiren sorumluluklar getirir.Bizlerin konulara yaklaşırken her zaman birinci önceliğimizin insan unsuru olduğu unutulmamalıdır. İdarecinin de en başta bir insan olduğu hiç bir zaman unutulmamalıdır. Günlük yaşantımızda herkesten birbirine göstermesi beklenilen saygı, sevgi, nezaket ve tevazu gibi erdemler yöneticiler için elzem davranışlardır. Bunlara ilave olarak adil olmak yöneticiliğin olmazsa olmaz gereklerindendir. Adaletli olmayan bir yönetici er veya geç başarısızlıkla beraber yok olmaya mahkumdur. Bazıların sözüne bakarak yanlış kararlar vermemeli kendine yakın olan aynı felsefeye sahip kişileri dışlamamalı onlarla asgari müşterekte buluşmaya gayret göstermeli onları kazanmayı bilmelidir. Dedikodulara kulak asmamalıdır, mahal vermemelidir kendisi de asla yapmamalıdır, teşvik etmemeli, uzak durmalıdır.Çevresinde mevfaatçı ve yalaka tabir edilen kişileri iyi tanımalı,onlardan karar mekanizmasında uzak durmalıdır.Bilmediği konuları öğrenmede azimli olmalıdır.Kendisini yönetici pozisyonuna layık görenleri utandırmamalıdır.

Her şeyden en önemlisi insan kendisini bir göreve layık gördüğü zaman önce kendi vicdanında kendisini sorgulamalıdır.Bilgisini,becerisini,yapabileceğini,vebalini iyi hesaplayıp ona göre yola çıkmalıdır.Demircilinin bundan sonraki süreci çok zorlu bir süreç olacaktır,birlik ve beraberlik halinde adımlar atılmadığı müddetçe sorunlar büyüyerek devam edecektir.İnsanlar ben davasını bırakıp,biz demediği müddetçe geleceğimizden umutla bahsetmek mümkün olmayacaktır.

Saygılar sunarım.

Kullanıcı avatarı
göktürk

Mesaj gönderen göktürk » Sal Haz 10, 2008 12:20 am

SAYIN POMEMERKAN VE İSMBASOGLU,

FORUM BÖLÜMÜNDE ÇOK GÜZEL KONULARA TEMAS EDİYORSUNUZ. KEŞKE DİYER FORUM ÜYELERİDE SİZLERİN TEMAS ETMİŞ OLDUGU KONULAR HAKKINDA GÖRÜŞ BEYANINDA BULUNSALAR. TABİKİ BULUNAN SAYIN ÜYELER HARİÇ.
İDARECİLİK, YÖNETİCİLİK SİZLERİNDE TEMAS ETTİGİNİZ ÜZERE ÜSTÜN VASIFLAR GEREKTİREN KONULARDİR. BİRİLERİ BİZLERİ YÖNETMEYE VE İDARE ETMEYE TALİP OLDUGUNDA ACABA BİZLER BU KİŞİLERDE NE GİBİ VASIFLAR ARIYORUZ. YOKSA DÜMENİN ÇARKINA TUTULUP SÜRÜKLENİP GİDİYORMUYUZ. TOPLUMDA NİTELİKLİ KİŞİLERİ KENDİMİZE İDARECİ VE YÖNETİCİ OLARAK SECEMİYORSAK BİZLERDE BİR SORUN VARDIR DİYE DÜŞÜNMEK İSTİYORUM. İDARECİLİK VASFINDA OLAN KİŞİLERE GERKEN DEGER VE ÖNEMİ VERİYORMUYUZ ACABA. ŞU ANA KADAR DEMİRCİLİMİZDE ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM
KENDİNİ İDARE EDEMİYENLER BİZLERİ İDARE EDER KONUMUNA GELMİŞTİR. BUNU KİMİSİ PARASININ GÜCÜNE DAYANARAK, KİMİSİDE KENDİNE PARANOYAK BİR KİTLE OLUŞTURARAK SAGLAMAYA ÇALIŞMAKTADIR. HEP ONLAR KONUŞACAK DİGERLERİ İZLEYECEKTİR ONLAR ÖYLE İSTİYORLAR ÇÜNKİ. PARASININ GÜCÜNÜ İNSAN DEGERİ VE ONURUNDAN ALİ SAYANLAR BİZİM TOPLUMUMUZDA NE YAZIKKİ HER ZAMAN HAK ETMEDİKLERİ İTİBAR VE SAYGINLIGI KAZANIYORLAR, KENDİLERİNİDE BU VESİLE İLE ÜSTÜN BİR ZÜMRE OLARAK GÖRÜYORLAR.
NE DİYEYİM SEÇME VE SEÇİLME ÖZGÜRLÜGÜ VAR, AMA DOGRU SEÇME DOGRU İDARE ETME, YÖNETİLME İNSANLARIN KARARLARINA KALIYOR. BİR GÜN BELKİ BİZLERDE BU DOGRULARI YAKALARIZ DİYE UMUYORUM.

SAYGILAR,

GÖKTÜRK
_________

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Haz 10, 2008 11:50 am

değerli arkadaşlar,

Yorumlarınızı büyük bir zevkle okudum. Her bir cümlesi ayrı bir konu başlıgı.Kaleminize ve yüreğinize sağlık.Bildiğimiz üzre Demircilileri birbirine bağlayan, sosyal ve kültürel anlamda hizmet veren dört merci var.

- Kasbamızdaki Belediye
-İstanbulda Dekader
-Almanya/ Edingen camii
-İnternette Demircili siteleri

Bu mercilerde görev alan arkadaşlarımızın sorumlulukları cok büyük.Eleştirilerimiz hernekadar menfi gibi algılansada müsbet düşüncelerle yapılmıştır.Bir hususa dikkatinizi cekmek istiyorum. diğer üç kurumun idareci ve yöneticileri ile aramızda fark şu: Onlar kimle/ kimlerle muhatap oldukların biliyorlar. Malesef bizlerin öyle bir şansı yok. İsteyen herkes düşünce ve fikirlerini beyan ediyor. Bazılarının adı sanı bile belli degil. hangi niyyet ile mesaj bıraktıgını kestiremiyorsunuz.dolaysıyla otokontrolu sağlamak sanıldığı kadar kolay olmuyor.

İdareci ve yönetici olarak avantajımız Demircililerden ayrı yetişmemiz ,kimseyle yakın münasbetlerimiz olmadıgı için artı cok iyi tanımadığımız için taraf tutamıyoruz. yani hatır,gönül, menfaat,maddi kaygımız yok. gayemiz Demircilieri B. başkanıyla, D. Başkanıyla, İşadamlarıyla.Esnafıyla,Tüccarıyla. Amiriyle, memuruyla.Köylüsü, kasabalısıyla,Gurbetcisiyle gençi, yaşlısıyla hatta kendi eksenimizde kalmayıp etraf köy ve kasabalardan hemsehrilerimizle birlik ve beraberliği oluşturmak için atılmış bir zemin.

bu fırsattan diğer idareci ve yönetici arkadaşalarımızda faydalansın istedik. kendilerine özel bölümler tahsis ettik ki.. kendilerini rahatca ve özgürce ifade edebilsinler. Bizler onları kulaktan duyma bilgilerle tanımak istemediğimizden, onları burda yapmış oldukları icraatlarıyla görmek istedik..

Bir defa daha Yılmaz beye Demircililerin huzurunda teşekkür ediyorum.Bu imkanı bizlere sağladığı için. yoksa birbirimiden nasıl haberdar olacaktık. bence kendisine teşekkür babında bir plakat verilmeli.. hee bunu DEKADER' mi Belediyemi yapar bilmiyorum. SELEMEN şenliginde takdim edilebilr.

Saygılar ve Hürmetler
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Haz 10, 2008 12:00 pm

Sevgili Göktürk,

İnsanoğlu boşuna yaratılmadığı gibi kendiside ömrünü boşuna geçirmeyecektir.Hayatın ve yaşamın bir gayesi ve hedefi olmalıdır,nitekim olmaktadırda.Önemli olan hayat yolunda yol alırken doğru istikamette yol almaktır.İnsan şerefli bir varlıktır.İnsan fıtratı yani yaradılışı gereği,özellikle inancının ve vicdanının yönelttiği istikamette doğruyu arar ve kendine göre iyi yada kötü bulur.Ne var ki insan bu arayışta bazen farkına varmadan yahut farkına vararak doğru veya yalnış,iyi veya kötü,güzel veya çirkin,hak veya batıl,adil yada zalim sonuçlara ulaşır.

Bugün itibarı ile Demircilideki ekonomik güç,insanlarımızı akıl almaz yalnışlara sevketmektedir.Bu ekonomik gücün topluma,insanlara, yararı olmamakla birlikte bazı insanların ekonomik güçlerini ön plana çıkararak kendi heva ve heveslerini tatmin etmek yolunu seçmekteler.Buda toplumda gerginliklere,kutuplaşmalara sebebiyet vermektedir.Demircilide hangi alanda olursa olsun hep düşünce ayrılıkları yaşanmaktadır.İşte son zamanlarda yaşamış olduğumuz hadiseler ortadadır.

Bizler insanları seçerken hiç bir vasıf aramıyoruz,bilakis insanlara dah da çok vasıflar yüklüyoruz,buda bizim gerek insana,gerek memleketimize verdiğimiz değeri ortaya çıkarıyor,sonuçta insanlara yalan yalnış sıfatlar yükleğimiz için başarısız oluyoruz.Herkes olaylara kendi tarafından bakıyor,kimse gelecek nesil tarafından bakmıyor.Demircilide kutuplaşmalar sona ermediği müddetçe inanın hiç bir ilerleme olmaz bunuda açık açık ifade ediyorum.

Saygılar sunarım.

“DEKADER” sayfasına dön