Ekonomik Krizin Bize Yansımaları

Bu bölüm belli bir işverene / patrona bağlı olarak çalışan personel, işgören, hizmetli ya da özel sektör çalışanları için. Bölümün amacı kendi iş grubunuzdaki kişilerle buluşum ve fikrii paylaşımlarınız.
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Ekonomik Krizin Bize Yansımaları

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Kas 26, 2008 5:23 pm

Dünyada ABD den başlayıp AB ülkeleri üzerinde ülkemizi yani bizi de etkisi altına alan / almaya çalışan ekomik krizin biz Demircili'li insanlara, işadamlarına, özel bir yerde çalışanlarına yansımaları üzerine gerekli paylaşım ve durum analizlerinizi bu başlık altından yapabilirsiniz.
Önümüzdeki süreçte işten çıkarılanlar, işten çıkışa zorlananlar, iş arayanlar olabilir. İmkanı olan hemşehrilerimizin imkanı olmayan hemşehrilerimize buradan yardımcı olabileceklerini, iş durumlarımız, işyerindeki atmosferimizi burada paylaşabileceğimizi düşünüyorum.

Nedir iş / işyeri durumlarımız?
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
erdinc.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen erdinc.sahin » Çrş Kas 26, 2008 8:04 pm

Öncelikle bu konu başlığı altında bende birkaç iş durumunu sizlerle paylaşayım istedim.YILMAZ abi teşekkür ederim önemli vede tam zamanın konusu.neticede herkesi ilgilendiriyor.evet bizde haliyle bu ekonomik kırizin kendi çapında da olsa problemlerini yaşayanlardanız.ben yavuz abimle karadeniz sahil bölgesinde özellikle ordu merkez vede köy kasabalarında kendi çapında serbest meslek de toptan veya parekende hurda alımında uğraşıyoruz.2008 mayıs aylarında sattığımız türü önemli değil hurdaların şuanda alım yerindeki fiyatı o tarihle bu zamanki tarihde yarı yarıya düşmesi vede bu sektörde uğraşanların tüm sermayesini bu işe yatırması karşılığını alamaması büyük maddi sorunlara yol açıyor.ben hurda olarak örnek veriyorum haliyle piyasalarda aşırı derecede durgunluk vede nakit ödemelerin eskisi gibi olmaması artı bu bölgenin başlıca ürünü fındık olup bunun da yapılan masrafları karşılamaması bütün bölgede maddi problemlere yol açmakdadır.düşünün ki bir ayakkabı boyacısının dahi bu masulden nasiplendiği bir bölgede para etmemesi neler mal olacağı vede ne gibi sorunlarla insanları karşı karşıya getireceği bugünden belli olmaya başladı.küçük esnaf siftahsız kapattığı kepenklerine yakında kapalı yazabilir.büyük şirketlerin çıkarttığı işçilerse haliyle zamansız iş bırakmanın sorunlarıyla yüzyüze geliyor.yani kısaca özetleyecek olursak yurdum insanı kendi kaynaklarıyla yaşamaya devam edecek dertlerle yine başbaşa kalacak haliyle asayişde bile sorunlar artacak.yokluk insana herşeyi yaptırır.ALLAH KİMSEYİ ZOR DURUMDA BIRAKMASIN...

ABD nin kaynağıydı kendine yardımıyda paketiydi vesayreleriydi bir şekilde kendine faydası olur.ama gelelim asıl konuya türkiye ye : KENDİ KAYNAKLARINA BİLE ABD NİN İZNİ OLMADAN DOKUNAMADIĞI BİR ÜLKEDE GÜZEL YURDUM İNSANI NE YAPSIN....
........ALLAH AZA KANAAT EDİP BU GİBİ GÜNLERİ YÜZ AKIYLA ÇIKANLARDAN EYLESİN.........
Dünyada dost ararsan Hz.Allah yeter ...

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Prş Kas 27, 2008 3:10 pm

''Elhamdülillah bizi teget gecti'' denildigine göre pekde korkacak birsey olmasa gerek:!: :!:

NOTTE
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

KÜRESEL KRİZ YANILGISI.

Mesaj gönderen NOTTE » Prş Kas 27, 2008 7:26 pm

KÜRESEL KRİZ OLARAK TELEVİZYONLARDA VE HABERLERDE İZLEDİĞİMİZ KRİZ İLE ÜLKEMİZDE YAŞANAN KRİZ BİRBİRİNDEN ÇOK FARKLIDIR.KÜRESEL KRİZ FİNANS PİYASALARI İLE ALAKALIDIR.YANİ PARADAN PARA KAZANAN ŞİRKETLERİN (BANKA VE FAKTORİNG KURULUŞLARI VB(FAKTORİNG ŞİRKETİ ELİNİZDE VADESİ GELMEMİŞ ÇEK VE SENETLERİ PARAYA ÇEVİREN ŞİRKETLER BİZDEKİ ADI İLE TEFECİLİK ŞİRKETLERİ) YAŞADIĞI LİKİT YANİ ANİ PARA BULMA SIKINTISIDIR.

BANKALAR ÖZELLİKLE VADELİ GAYRİMENKUL KREDİLERİNİ (BİZDEKİ YENİ MODA ADIYLA MORGIC OLARAK TELEFUZ EDİLEN) MALESEF FAZLA ABRTMIŞ VE GERİ ÖDEMELERİNİ ALAMAMIŞLARDIR.
DOLAYISIYLA BANKALAR ZORA GİRİNCE YENİ KREDİLER VERMEKTEN KAÇINMIŞLAR BÖYLE OLUNCADA REEL SEKTÖR YANİ ÜRETİM SEKTÖRÜ KREDİ ALAMAZ HALE GELMİŞTİR. AYRICA BİR ÇOK FON HESABI ÇÖKMÜŞ FİRMALAR CİDDİ ZARARLAR ETMİŞTİR.
YANİ DÜNYADA YAŞANAN KRİZ TALEPLE ALAKALI YADA ÜRETİM SEKTÖRÜ İLE İLGİLİ BİR KRİZ DEĞİLDİR.

OYSA BİZDEKİ KRİZ TABİ BEN BUNA KRİZ DEMİYORUM SORUN DİYORUM TAMAMEN TALEPLE YANİ ALIM GÜCÜYLE ALAKALI BİR SORUNDUR.
YILLARDIR ENFLASYONLA YAŞAMAYA ALIŞMIŞ BİR TOPLUM VE TİCARET YAPICI DÜŞÜNÜN MALI ALIYOR VE MAL HENÜZ ELİNDEYKEN DURDUĞU YERDE ZAMLARDAN DOLAYI PAHALANIYOR VE SATICI 10 TL'YE ALDIĞI BU MALI HİÇ BİR EK ZAHMETE VE KÜLFETE KATLANMADAN DAHA YÜKSEK YANİ İLK BAŞTA SATMAYI GÖZE ALDIĞI FİYATTAN DAHA YÜKSEĞE SATABİLİYORDU DOLAYISIYLA KARLAR ÇOK YÜKSEKTİ.OYSA BİRDEN BİRE ENFLASYON DÜŞÜNCE ARTIK İNSANLAR %2-3-4 GİBİ ORANLARDA YA DA FARKLARLA MAL ALIP SATMAYA BAŞLADI TABİ BU KORKUNÇ BİR DEĞİŞİM İNSANLAR BUNDAN MUTLU OLMADI.
OYSA SORUN TAMAMEN ALGILAMAYLA İLGİLİYDİ.
İNSANLAR AZ KAZANDIĞINA İNANDI VE AZ HARCAMAYA BAŞLADI ŞİRKETLER MALİYET HESAPLARINI YAPAMAYINCA İŞLER KARIŞTI ZORA GİREN FİRMALAR İŞÇİ ÇIKARMAYA BAŞLAYINCA GENEL BİR OLUMSUZ HAVA HAKİM OLMAYA BAŞLADI VE BUGÜNE KADAR GELDİK.

OYSA EKONOMİDE BİR KURAL VARDIR.
EĞER ENFLASYON DÜŞERSE İŞSİZLİK ARTAR
YANİ ASLINDA YAŞANANLAR BİLİMSEL OLARAK GELİŞTİRİLEN İYİLEŞTİRİCİ POLİTİKALARIN YANSIMALARIDIR.
PEKİ SORULMASI GEREKEN NEDİR?
ACABA BİZ ENFLASYONU DÜŞÜRMELİMİYDİK ?
İNSANLAR BUNA HAZIR MIYDI?

BİZDEKİ ASIL SORUN YURT DIŞINDA MEVCUT EKONOMİK ÇÖZÜMLERİ HİÇ BİR SOSYOLOJİK SORGULAMA OLMAKSIZIN GELİP ÜLKEMİZDE UYGULAMA POLİTİKASINDA YATMAKTADIR.
RAHETLİ ÖZEL İYİ NİYETLE İNGİLTEREDE UYGULANAN EKONOMİK POLİTİKALARI ÜLKEMEİZDE UYGULADI BAŞTA OLUMLU GELLİŞMELER OLSA BİLE SONRADAN BUGÜNE KADAR GELEN SANCILI SÜRECİN İLK ADIMI ATILMIŞ OLDU.

HERKESE KOLAY GELSİN!

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Yorum

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Prş Kas 27, 2008 10:59 pm

Sayın Notte,
Çalıştığım şirket elektronik ödeme sistemlerinde ülkesinde lider konumda olan ve müşteri portföyü tamamen bankalardan oluşan kurumsal yabancı sermayeli bir şirket. Bu yüzden problemli bir sektörde olmamıza rağmen hedeflenen cirosunu erken yakalamış olmanın sağlamlığı ile kurumsal krediyle beslenmemesi sayesindesistem devam etmektedir. Yani resesyon hala olmadı olmazda inşallah.

Sorun sizinde dediğiniz gibi tamemem global krizin bize yansıması denilemez ama etkisi yok da denilemez.Sorun net olarak kredibilite ile ayakta duran sermaye şirketlerinin hazır para temin edememeleri ve likidite ihtiyaçlarının artık karşılanamaz hale gelmesi olarak devam etmektedir. Hatta bazı bankalar ve finans kurumları daha önce şirketlere verdikleri bireysel olmayan kredileri geri çağırmakta ve kredilerle varlıklarını sübvanse eden KOBİ ve daha büyük şirketleri zor duruma itmektedir.

Bu durumu fırsat bilen bazı işverenler ne yazık ki acımasız taktiklerini sergilemeye başladılar. Bu işin en kötü boyutu. Devletin tutumu ve Merkez Bankasının politikaları önem arzetmekte. İnşallah bu durumdan en az zararla sıyrılırız.

Şahsen gelen siyasi yönetimlerin halka vereceği en büyük zararın ekonomik olacağına inanan bir vatandaş olarak, milletimizin bu sıkıntıyı en kısa sürede en az hasarla atlatmas için önümüzdeki bayramın bir bereket vesilesi olmasını ümid ediyorum.

Yorumlarınızla bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür eder, katılımlarnızın devamını bekleriz.
"Söz uçar yazı kalır"

mavi_prens
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mavi_prens » Cum Kas 28, 2008 12:57 am

Bence ülkemizde her ne kadar ekonomik kriz varmış gibi görünsede bazı seylerı buyutmekte ve kendımızı zor duruma sokmakta bızım kadar basarılı bır ulke daha varmıdır merak edıyorum.
Bence kriz işlerin azalmasında değil (hayatımızın her döneminde inişler çıkışlar olacaktır), eve 2 ekmek yerine 1 ekmek göturdugun an baslar, su an boyle bır durum olmadıgına gore herkez hala yemesıne ıcmesıne dıkkat edebılıyo ve 100 kılonun uzerındelerse bence krız yok.:) asıl kriz afrikada olduğunu düşünüyorum!
Önce şükretmesini bilmek lazım azla kanaat getirmek gerekir diye düüşünüyorum.
Çevremde ve çalıştığım şirket her ne kadar kriz var sunları şöyle yapalım bunları böyle yapmazsak az hasarlı cıkarız deselerde bana pek ınandırıcı gelmıyo bazıları ekonomık krızden faydalandıgını dusunmeden edemıyorum.
Belkide ben uzun zamandır çalışan biri ve önceki krizleri çalışarak değilde hazır paralarla geçirdiğim için bu şekilde düşünüyorda olabilirim!
[font=Times New Roman]İyi Bir Lider Yol Gösteren Değil Çıkış Yolu bulandır...[/font]

- Hayat yalniz geriye dogru anlasilabilir, ve yalnizca ileriye dogru yasanabilir.

Kullanıcı avatarı
emrahyildiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen emrahyildiz » Cum Kas 28, 2008 1:03 pm

ya kriz sıf şuan bizim ülkemizde cıkmış degil ki kriz her zaman vardı şuan ki durum zengin daha da zengin oldu fakir daha da fakir oldu yani tek farkı bi insan evine 1 ekmek alıp götüremiyorsa o zamn da evinde bir kriz ortamı oluşur ama şuan tabi işşizliklerin cogalmasıyla be evlerdeki kriz giderek patlıyor haberleri hergün izliyor herkez hemen hemen yani görüyoruz gerekenleri

HAMD OLSUN KRİZ BİZE VURMADI sen önce icraatını yapıcaksın ondan sonra allah(c.c.) şükür ediceksin kısacı zengin yine zengin fakir yine fakir degişen bi durum olmadı malesef
kız dedigin İSTANBUL gibi olmalı fetihi zor ama fatihi tek olmalı

“PERSONEL, İŞGÖREN ve (ÖZEL SEKTÖR) ÇALIŞANLAR BÖLÜMÜ” sayfasına dön