bu seneki festivalin yapım koordinasyonluğunu sizlere verseydiler gelecek sene ne yapmak isterdiniz

Her yıl düzenlenen Yavuz Sultan Selim Han Festivali hakkındaki görüşleriniz ile ilgili konular.
Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Pzt Eyl 15, 2008 7:32 pm

Eger festíval biz genclere birakilmis olsa ilk once genmclik kollari kurarim sonra bu genclerden baskan secilir ortak oylamayla daha sonra organiyasyon bolumleri ayarlardim.Daha sonra her bolumden sorumlu bir arkadas olacak tabii.(tabiihemen olacak bir olusum degil ama en az 1yil icinde ólusabilecek bir durum).Daha sonra genclerin uye olmasini saglardim ve bunu artiridim.bu uyeler arasinda belirli bir miktar para toplardim yani aidat parasi gibi bir sey standart bir fiyat uygulardim.daha sonra toplanan bu paralarla cesitli faaliyetlere harcardim.Mesela Festivalde cesitli turnuvalar duzenlerdim. futbol turnuvasi,satranc turnuvasi,okey voleybol vb gibi turnuvalar.bunlara ait tabii ki kermesde olabilir.tabii ki sanatci meselesini hallederdim cebe uygun halka hitap edecek orf ve adetlerimizi iyi bilecek gibi sanatcilar yani,

offf be ne hayal ama dimiiiiii

DIPNOT:Yukairida yazilmis olan her kelime harfi harfine hayal mahsulurdur.Hayatdan alintilar hesabi.
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

Kullanıcı avatarı
crazy_zeus

slm

Mesaj gönderen crazy_zeus » Pzt Eyl 15, 2008 8:06 pm

AMA GÜZEL HAYALLL...

halit_misirli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen halit_misirli » Prş Eyl 18, 2008 1:04 pm

arkadaşlar benim karışmam olmaz belki ama ben olsaydım;
festivaldeki öncelikli tema eğlence akabinde o yörenin kendi hazırladığı bir folklor ekibi, beldenin büyüklerinden festival öncesi finanse edilmiş kazançlar doğrultusunda bir veya iki tane ünlü türkücü. yöresel sanatçılar zaten olur. çocuklar aracılığı ile çekiliş. çocuklara şiir , güreş, vs. gibi eğlenceler.
akabinde festivalin sonuna soğru gençleri ailelelerin yanından çekerek festival alanını konser alanına çevirip havai fişek gösterisi ile son vermek.
tabii ayrıntıların çoğunu yazmadım basın ve yayın organları orada olacak.
bunlar çok rahat yapılacak şeyler inş gün gelir nasip olursa beraber yaparız.
TOKATLI OLMAK BİR BAŞKA
TOKATLI OLAN DOYMAZ AŞKA [font=Arial][/font]

nazan
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: bu seneki festivalin yapım koordinasyonluğunu sizlere versey

Mesaj gönderen nazan » Prş Nis 30, 2009 2:32 pm

:?:

ENSSHN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ENSSHN » Cum May 01, 2009 2:27 pm

Festival yapmazdım.
düşünmek taraf olmaktır..

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Cum May 01, 2009 6:30 pm

Cok net bir cvb vermissin enes kardesim seni bu cvb a yiten dusunce yada sebepleri soylemek istermisin?
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

ENSSHN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ENSSHN » Cum May 01, 2009 9:39 pm

Birseyi yapcaksam o is en iyisi olmalıdır benim icin.Bu zamana kadar bir sürü festival yapıldı.Hangisi su

insanlar da özel bir yer bıraktı.Ve ya soralım burdakilere hangi ünlü gelmis ne kalmıs akıllarında.Eger cok ün sahibi insanları

getiremeyeceksem girismem bu ise.İkinci bir neden;simdi herkes oraya cadır kuruyor.Bunun manasını hala cözebilmis

degilim.Yani yaylayla köy arası 5dk. mesafede.He diyeceksiniz kaynasma vs. ortamı oluyor.Pek de mantıklı bir sey gelmiyor

bana,benim fikrim.Yani mesela yörelerde festivaller olur.Bi manası olur onların.Kiraz yetisir o yörede kiraz festivali olur ünlüler

gelir,hatırı sayılır kisiler gelir.Biz de ne oluyor.Bos bir curcuna ve kalabalık..
düşünmek taraf olmaktır..

Kullanıcı avatarı
HACI.OMER.SAHIN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen HACI.OMER.SAHIN » Cum May 01, 2009 11:17 pm

Öncelikle festivalin anlamını bilmek gerekir. Ne amaçla yapılır nasıl yapılır organizasyon, amaç tasarımı gibi birçok unsurları birlikte düşünmeniz gerekir.

Türkiye’de hemen her kent yönetiminin başına dert olmuş bir olgudur bu tür kasaba festivalleri. Tamamlanmamış birçok sorun ortada dururken festival yapmak mecburi bir görevdir sanki ve yapmasak ayıp olur eleştiriliriz diyerek sen tut milyonlarca ytl’yi ucuz sanatçılara peşkeş çek “işte yaptık işte oldu” de ve durumu kurtar. Yani böyle gelmiş gidiyor.

Oysa festival yapmanın bir raconu olmalı. Bir kere festival düzenleyeceksen kentine çevrenden, yurt içinden ve de yurtdışından ziyaretçi getirteceksin… Kentin tanıtımını yapacak diğer zamanlarda gelmesini sağlayacak cazibe yaratacaksın… Kısaca bir özelliğin olacak. Kentin sosyoekonomik yapısından tutun gelenekleri görenekleri yaşam tarzları eğlenceleri ürettikleri emtia artı tarihi özellikleri velhasıl satabilecekleri her şey festivalinize konu olabilmelidir. Bandırma markası gündemdeki en hassas konumuzdur. Böyle bir amacınız varsa festival yapın yoksa yapmayın sonuçta anayasa emri değil.

Bandırma’da festival kuş cennetiyle birlikte kurulduğu ve anıldığı için ana unsur çevre olmalı idi. Çevreyi işlerken yanında düşüneceğiniz başta sanat ve kültürel pek çok yan etkinliği araya koyabilirdik örneğin müzemiz ağlıyor ilgisizlikten. Bu etkinlikler siyasi unsurlar içermez genel kabul görmüş etkinlikler olursa çok daha sahiplenilir elbette…

Asıl amaç küreselleşen dünyada başka coğrafyaların insanlarıyla buluşmak tanışmak ilişkiler kurmak geliştirmektir. Eğer böyle bir amaç taşımıyorsanız adına festival demeyin ama mesela panayır diyebilirsiniz. Panayırı da aşağılamayın çünkü geleneksel değerlerimizdendir. Muhteşem panayırlarımız var. Üstelik eşarp, gözlük, ucuz Çin saati stantlarınıza da hiç bir eleştiri gelmeyecektir. Adı panayır çünkü…

Ama adınız festivalse işiniz biraz zor olmalı. Zoru kabullenmelisiniz. Bizde bu işler festivalden bir kaç ay önce Belediyece oluşturulan komisyonlarca tasarlanır yürütülür. Bu komisyonlarda genelde iktidar meclis üyeleri ve görevliler yer alır. Dolayısıyla heyecanla girişilen bir iş değil maksat kazasız belasız götürelim anlamında işler olur.

Ancak sanat ve kültür olayı başka bir şeydir. Özel kimlikler gerekir. Pek çok hizmette başarılı olabilirsiniz ama bu iş özel bir yetenek, altyapı ve evrensel kültür kapasitesi gerektirir. Bu göz ardı edildiği için yıllardır Bandırma’da festival adına panayırlar yaşanıyor.

Bandırma bir sanayi kenti dünya çapında ismi olan firmalarımız var çevre festivalimiz gelecekte BANDIRMA markasını temsil edecek firmaların desteğiyle uluslararası ticaret tanıtım fuarının alt yapısını oluşturabilir. Böylece festivalimiz herkese katma değer sağlayacak bir etkinlik olur. Herkesin de gönüllü katkı yapacağı bir etkinlik. Amaç kentimizi ziyaret edecek misafir potansiyelini arttırmak.

Kendi kendimize gelin güvey olursak bir cacık olmaz.
bazı yörelerde festıval yaparlar 100 000 ytl lık agalık yarışması olur festıval bıtıncede o güzelim yerlerde bıraktıkları bislık ta bıdakı festıvale kadar durur bu ne bıçım festıval anlamış degılım sız dogayı tahrıp etmek için mi festıval yapıyorsunuz
olmaz olmaz sız kık senede geçse oraları turizme açamassınız bu şekilde davrandıgınız süre içinde

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Sal May 05, 2009 1:13 am

Hocam heralde Bandirma icin yazilmis bir Festival yazisi? Demekki sorunlar her yerde ayni.

“YAVUZ SULTAN SELİMHAN FESTİVALİ” sayfasına dön