RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ

11 Ayın sultanı, Oruç meselesi ve Ramazan Bayramı, Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili kutlama, duygu ve düşüncelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Ağu 18, 2009 8:24 pm

Değerli Hemşerilerim,

Ramazan ayı, ilahi rahmetin bütün müminleri kuşattığı, insanlığın kötülüklerden arındığı kimsesizlerin, yetimlerin hatırlandığı, hidayet kaynağı Kur’an-ı Kerim’in indiği üç ayların sonuncusu olan faziletli bir aydır.

Ramazan ayı; bereketi bol, hayrı çok, yardım, bağış, rahmet ve ihsan ayıdır. Ramazan ayı; bir yolluk maddi ve manevi kirlerden temizleneceğimiz, insanın duygularının coştuğu, tövbe edip hakka yönelme şuurunun geliştiği maddi ve manevi bir terbiye ayıdır.

Cehennem kapılarının kapanıp Cennet kapıların açıldığı mübarek Ramazan ayının bütün insanlık alemine ve sizlere hayırlar getirmesini diliyorum..
.
..

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: RAMAZAN AYI VE ÖNEMİ

Mesaj gönderen demet.sahin » Sal Ağu 18, 2009 9:14 pm

Ramazan Ayı, her yıl hasretle yollarını gözlediğimiz bir aydır. Bu yılda dahil Allah(cc) ım nice ramazanlara erdirir inş. hayırlısı ile. İnş bu yıl ramazanı hakkı ile değerlendirebiliriz.

Ramazanının hayırlı olsun ...
Dosya ekleri
benyako_Ramazan2006-01-800.jpg
benyako_Ramazan2006-01-800.jpg (89.21 KiB) 13551 kere görüntülendi
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Sal Ağu 18, 2009 9:44 pm

Dünya'ya ait bir derdin olursa Rabbin'e dönüp büyük bir derdim var deme.
Derd'e dönüp benim ´cok büyük bir RABBİM var de,
tüm dertlerin dermani RABBİMİZİN her türlü sikinti ve dertlerinize derman olmasi dilegiyle bu mubarek ramazan ayi kutlar, saglik ve afıyet icinde bir hayat sürmenizi niyaz ederim.
Kendim qurßet eLde qönLüm SiLada !!!

Kullanıcı avatarı
oktay.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen oktay.sahin » Prş Ağu 20, 2009 12:02 am

hayirli ramazanlar dilerim
Dosya ekleri
11_Ayn_Sultan.jpg
11_Ayn_Sultan.jpg (48.48 KiB) 13526 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Prş Ağu 20, 2009 12:52 pm

Ne hoş geldin sen ey şehr-i Ramazan...‏

Oruç ile benliği at, can oluver...

Ey can bülbülü,
Bulagör gülü, Lâ mekân ili olsun durağın...

“Ne mutlu sözün fazlasını dilinde tutana ve malın fazlasını infak edene” manasındaki hadis-i şerife inat şimdilerde malın fazlasını saklıyor sözümüzü de pek kimseden esirgemiyoruz doğrusu, makam sahiplerinden affımızı istirham ederek, cürêtimizin mazur görülmesini dileyerek başlarız söze… Ne yapalım bir neşe, bir muhabbet var üzerimizde; zâhirde oruç ile, hakikatte ise Kur’an sayesinde, öze dönüp kâinatın ahengiyle hemhâl olmanın, müslümanca yaşama üzerine denemelerin mevsimi geliyor erenler, Hak Nebi (sav)’nin dilinden: “Eğer kullar Ramazan ayında bulunan her şeyin bilincinde olsaydı tüm varlığı ile bütün ayların Ramazan olmasını isterdi.”

Ramazan geldi; aşk ve iman padişahının sancağı erişti! Artık maddî yiyeceklerden elini çek! Çünkü, göklerden manevî rızık geldi ve can sofrası kuruldu! [Hz. Pir Mevlana]

Rızasın gözle Mevla’nın, desinler sana hoşgeldin
Cihân bağını mülk ettin, niçin divâna boş geldin

Biliriz her dem hatadır kârımız lakin boş ta gelmedik hani, Kenan-ı Rıfai (ks) hazretlerinin bir nutku şerifine, Udi İzzeddin Hümayi Elçioğlu’nun (1875-1950) (kendisi İsmail Hakkı Bey talebelerinden olup bir de Mevlevî âyin-i şerifi bestekarıdır) Acemaşiran makamında bestelediği ilahi, 205. Mestmp3 olarak ikramımızdır. Can kulağıyla dinlenmesi ve dahi icrası ile aşk-ı Mevla’nın celbine, fuyuzat-ı Rabbani’nin ilhamına vesile olmasını niyaz ederiz.

Ben ben isem canda değil / Ben sen isem tende değil
Sen ben isem ten can olur / Ben ben isem tende değil
Hasılı ben’den çıkıver / Benliği virân ediver
Canda beni ister isen / Benliği at can alıver

Hak Teala’nın “Oruç benim içindir” buyurduğu bir mevsimin gölgesi düştü üzerimize... Lakin bâtını, kendi iç dünyası, nefis ve heva ile dopdolu birer ten-pereste dönüşen, günümüz insanına “Oruç benim içindir” in lezzeti nasıl ulaşsın!

Madem “Ameller niyetlere göredir” ve “Mü’minin niyeti amelinden hayırlıdır” buyurdu Hak Nebi (sav). Her şey zihniyete göre, niyete göre… Çünkü insan aklıyla kalbiyle, niyetiyledir. Niyet kalbin amelidir. Amelsiz niyet (yapmak isteyip de yapamama), samimiyetsiz amelden (gösteriş için yapılandan) daha hayırlı olsa gerektir. İnsan bu, niyet ettiği güzel şeyleri her zaman yapamayabilir, şeytan ve nefsin işi ne! O niyete de mükâfat veriyor Allah… Yaparsa kat kat mükâfat veriyor. Ama yapamasa da, sen buna niyet ettin diye mükâfatı veriyor ya gelin biz dahi niyetlerimizi bir güzel tazeleyelim de Hakiki oruç ile talib-i Hak olan siz güzelim canlar, onun izam-ı şânına vâkıf olasınız.

Gönül kandili tokluktan kararır, can dimâğı yemekten şaşkınlaşır, ayna cila ile aydınlanır ya biz de Oruç nuruyla süsleyelim gönlümüzü ve bu Ramazan farklı bir oruca niyetlenelim.

Artık, ekmeğe karşı ağzını kapa, tatlı oruç geldi. Şimdiye kadar yemenin içmenin hünerini gördün. Şimdi de orucun hünerini seyret. Orucun bazı zorlukları varsa da, yüzlerce çeşit hüneri de vardır. Oruç sevdası bambaşka bir sevdadır. Şeytanın bütün hileleri, tedbirleri, bütün okları, oruç kalkanına çarpar kırılır. [Divân-ı Kebîr:II-2307]

İmsaktan iftara, yemeden içmeden, cimâdan kesilmek derse de şeriat, sen orucu “Boğaz kavgasından, yemek içmek davasının kesretinden, kasvet-i kalbe müptela olduğumuz, esir-i şehvet bir halden, cemî’-i mâsivâdan perhiz kılıp cümle heva ve hevesten fâriğ olarak lezzet-i muhabbetullaha varan bir hicrettir” diye anla ey can!

Hakiki oruç bütün heveslerden imsâk etmektir. Aramaya lâyık olmayanı arama! Söylenmesi lâzım olmayanı söyleme! Görülmeye lâyık olmayana bakma! Duyulmaması gerekeni dinleme! Hile ve düzene el atma! Emel yolunda adım atma! İlim ve ameli, riyadan arındır! Hatta kalbini Allah’dan gayrı her şeyden temizle! [Hz. Şârih Rusûhi Dede]

Ey safa ehli sûfi! Karınlar acıktığı zaman cisimler ruhanileşir. Miden boş olsun ki, ney gibi niyazla inleyesin. Miden boş olsun ki, kalem gibi sırları söyleyesin tâ ki meydân-ı aşkda tazarru ve niyâz ile bir hoşça nâle kılasın...

Ey vefa ehli âşıklar! Bu hafta da, Hazreti Şarih’in, “...Dervişe vâcibtir ki...” diye başladığı lokmanın şartlarına dair târifi ile veda ederiz sizlere: “...Ol lokma helal ola, ol lokmanın Hâlıkı Hak idiğin bilesin, ol lokmayı kendi kesb (kazanç) ve tahsîlinden bilmeyip belki mahzâ (ancak) Hakk’ın sana in’amı (nimeti) bilesin. Ol lokmanın mukabelesinde (karşılığında) şükür kılasın. Lokmanın evvelinde “Bismillah” demek ve yemekten sonra elleri yıkamak ve sofra ve kâse kenarına oturmak ve yemekten sonra “Elhamdulillah” demek, sol ayağın üzerine oturmak ve bir gayrının yediğine, lokmasına nazar kılmamak ve dahi kendi önünden yiyip ağzını şapırdatmamak ve yemekten sonra elleri yıkamak. Vallahu a’lem bi’s-sevâb.

Ey alemlerin Rabbi olan Mevlam! Bizlere kasvetli, kararmış, katılaşmış adeta taş gibi olmuş olan kalbimizi mum gibi yumuşatacak oruçlar nasib eyle, feryadımızı, ah u vahımızı, hoş eyle ki rahmetini celbetsin, çeksin. Ya Rabbi! bizleri Ramazan-ı şerifin şefaatine nâil kıl, şikayetinden emin eyle, Gönlümüzü hakiki oruç ile saflaştırıp aşkın ile terbiye eyle...

Vakt-i şerif, Cuma, Şaban-ı Şerif, ömür ve şahsiyetlerimiz, ahir ve akibet, zahir ve batınlarımız hayrola, Aşkullah, Muhabbettullah, Marifetullah, Şevkullah ve Zikrullah gönüllere nakşola, Şefaat û nebi cümlemize nasib ola efendim, Mevlam ateş-i aşkınızı ziyâde eylesin, Gam ve telaş sizlerden uzak olsun da huzur bulasınız...

ALINTI
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Sal Ağu 25, 2009 1:05 pm

Tüm Üyelerimizin ve Türk Islam aleminin Ramazani mübarek olsun,Mevlam Insallah feyzinden,bereketinden,nurundan
hakkiyla faydalanmayi nasip eylesin.

c.selvi
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen c.selvi » Prş Ağu 27, 2009 5:33 pm

Ramazan-ı şerifleriniz mübarek olsun.Rahmeti ve bereketi hanelerinizi doldursun.Hayırlı Ramazanlar dilerim.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cmt Ağu 29, 2009 12:52 am

Tüm islam aleminin ve inananların 2009 Ramazan-ı Şerif'ini kutlar, feyzinden istifade etmeyi ümid ederim. Mevla oruç tutup sıhhat bulmayı nasip etsin inş.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Prş Tem 19, 2012 1:23 pm

Nasip oldu da bu senenin Recep ve Şaban'ından sonra 2012'nin Ramazan'ına kavuştuk, mevla Bayram'a da çıkmayı nasip eder inşallah. Oruç tutmak isteyipte, gerçerli ! mazaretleri sebebiyle tutamayanlar dahil tüm oruçluların ramazanını kutlar, dua zikir ve ibadet yönünden zengin, dünyevilikten oldukça uzak ramazanlar dilerim. Ramazan'ın önemi, kelimelerle ifade edilemez. En kestirmek yaklaşımla bunu ancak yaşayanlar, Allah için yapanlar bilir. Allah oruç tutmamış olanlara bu hazzı yaşamayı nasip etsin inşallah.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Cum Tem 20, 2012 9:06 pm

Hamdolsun bu senede Ramazani Serife kavusmak nasip oldu, Insallah Kadir gecesinide görüp Bayramada hayirlisiyla ulasiriz.

Nasip olursa bu Bayram yillar sonra Anavatanda, Memlekette o güzel heyacani yasiyacagiz.
Mevlam Insallah daha nice Ramazanlara, Bayramlara ulasabilmeyi hepimize nasip eylesin...

“ORUÇ ve RAMAZAN BAYRAMI, KURBAN ve KURBAN BAYRAMI” sayfasına dön