Bu sene son Ramazanınız olduğunu bilseydiniz, nasıl bir oruç tutmayı isterdiniz.

11 Ayın sultanı, Oruç meselesi ve Ramazan Bayramı, Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili kutlama, duygu ve düşüncelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Bu sene son Ramazanınız olduğunu bilseydiniz, nasıl bir oruç tutmayı isterdiniz.

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Eyl 07, 2008 1:48 am

Hiç düşündük mü? Kaç yaşındayız? Ve bu yaşa kadar ne kadar günah işledik? Kırk, elli veya altmış yaş... Kırk yaşında olanlarımız için gelin bir hesap yapalım. Her gün sadece bir günah işlediğimizi düşünelim. Karşımıza 14.600 günah çıkıyor. Tabii bu hesap sadece bir günde bir günah üzerine yapılmış bir hesap. Bunların içinde büyüğü, küçüğü var. Bu günahlar içinde belki ALLAH’ın affetmeyeceği olanlar var. Bunların içinde kul hakkını ihlal etmek gibi cezası sadece ahirette verilecek olanlar var.

Belki kıyısından da olsa faize bulaşma, yetim malı yeme, iyiliği emretme ve kötülükten uzaklaştırma gibi günümüzde en çok yapmamız gereken; fakat yapılmadığında büyük günah olduğu bizzat Efendimiz (sas) tarafından bildirilen büyük günahlar var. Belki de günahlarımıza karşı tövbe hissini kaybedişimiz gibi çok büyük günahlar da var işlediğimiz günahlar içinde. Günahlar durmadan birikiyor. Her bir günahtan küfre giden bir yol olduğunu da düşünürsek belki farkına varmadan ALLAH’ın bizlere ihsan ettiği nimetlerin üzerini örtüyor ve küfre giriyoruz.

Oysa bu muhasebeyi her an düşünebilsek ve çare arasak, günahlardan arınma yolları araştırsak göreceğiz ki her bir günaha katıyla sevaplarla karşılık verebiliriz. Bir de şöyle düşünün; bu seneki Ramazan ayı bizim için son Ramazan. Seneye bu vakte erişemeyecek ve önümüzdeki bir sene içinde ruhumuzu Rahman’a teslim edeceğiz. Bu seneki orucu nasıl tutmayı ve hangi duygularla bezemeyi isterdik?

Kardeşimize karşı tebessüm etmekten tutun da yolda bulunan ve insanlara rahatsızlık veren bir çalının, bir taşın kenara atılmasına kadar hayatı yaşarken karşılaştığımız bu tür bütün işlerin sadaka sayıldığı, her hareketimizde bize sayısız sevaplar kazandıran çok güzel bir dinimiz var. “ALLAH yolunda sabah akşam evden çıkıp O’nun yolunda koşturmak dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” “Geceleyin iki rekât namaz kılmak, dünyadan ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır.” müjdesini veren bir İki Cihan Sultanı Peygamberimiz (sav) var. Merhametinin genişliği bilmemiz gerekiyor.

ALINTI
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Pzr Eyl 07, 2008 2:25 pm

[font=Arial]Elbette her zamanki gibi namazımı kılar orucumu tutardım
Ancak Daha bir huşu içerisinde olurdum sanıyorum günlerimi ibadet ve zikir gecelerimi gözyaşları içerisinde tevbe ile geçirirdim zira kendimi affettirebilmek yüce Yaradanın rızasına nail olabilmek için sayılı günlerim kalmıştır geriye baktığımda üzerimde kalmış olan bir sürü namaz borcunu kalbini mesela kırdığım onca insanın kul hakkını Allah'ı zikretmeden geçirdiğim boş zamanların hüznünü gözyaşlarıma katık eder tevbelerle yalvarırdım Rabbime

Ya RABBİ bizi tevbesini kabul ettiğin sevgili kullarından eyle...[/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Pzr Eyl 07, 2008 3:20 pm

Zeynep Abla Mevlam Insallah bizlere Ramazanimizi sonmus gibi en icten,en samimi en bereketli ve feyzli tutabilmeyi nasip eylesin.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eyl 07, 2008 3:31 pm

Eğer dediğiniz gibi bir olay olmuş olsa 'insan kafayı yer'üşütür.Düşünsenize ölüme zaman biçtiğimiz zaman halimiz ne olur.

culeser
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: Bu sene son Ramazanınız olduğunu bilseydiniz, nasıl bir

Mesaj gönderen culeser » Cum Mar 25, 2011 11:02 am

paylaşımın için teşekkürler cevap yazmayı düşündükçe aklıma bir sürü şey gelio
YÜCE MEVLAM HAYIRLI ÖLÜM NASİP ETSİN
PEYGAMBER EFENDİMİZİN GEÇTİĞİ YOLLARDAN BİZİMDE GEÇMEMİZİ NASİP ETSİN

SON NEFESİMİZDE YÜCE MEVLAM Kelime-i Şehadet ((((((( Eşhedü en lâ ilâhe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve rasûlühû )))))))) şeklinde telaffuz eTMEYİ NASİP ETSİN

AMİNNNN

“ORUÇ ve RAMAZAN BAYRAMI, KURBAN ve KURBAN BAYRAMI” sayfasına dön