11 ayin SULTANI geliyor...

11 Ayın sultanı, Oruç meselesi ve Ramazan Bayramı, Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili kutlama, duygu ve düşüncelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

11 ayin SULTANI geliyor...

Mesaj gönderen zeynep » Prş Ağu 30, 2007 11:59 pm

neden Ramazan ayi her sene 10 gün ileri geliyor, sebebini bilen varmi?
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal Eyl 04, 2007 12:47 am

hmmm bilen yokmus demekki? eee bende bilmiyorum :?
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Ayla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ayla » Sal Eyl 04, 2007 4:59 pm

valla aslinda iyi arastirmak gerekiyor.

ama eger yanlis degilse ki yanlis bilgi vermegi kesinlikle istemem,

ramazan ayi ay takvimine dayali olan hicri takvime göre hesaplanmistir ve yilin 9. ayidir.
günes ve ay takvimlerinin arasinda olusan farkdan dolayi,
yani ay takviminde bazi aylarin 29 gün olmasindan dolayi yillik günes takvimine göre 10-11 günlük bir degisiklik sözkonusudur.

simdilik bununla yetinin.
ben arastirip size insallah isin aslini yazmaya calisicam.
söyledigin söz, karsindakinin anladigi kadardir.

Kullanıcı avatarı
ByUkaLa

Mesaj gönderen ByUkaLa » Cum Eyl 07, 2007 3:03 am

[font=Comic Sans MS]Hmm Ben Bİ Araştırayım ;)[/font]

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Re: 11 ayin SULTANI geliyor...

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cum Eyl 07, 2007 10:33 am

zeynep yazdı:neden Ramazan ayi her sene 10 gün ileri geliyor, sebebini bilen varmi?
Allahü teâlâ, kameri [gökteki ayı] bütün seneyi dolaşacak şekilde yaratmıştır. Kameri sene 354 gündür. Şemsi yıla göre 10 veya 11 gün azdır. Bunun için her sene kameri ay, 10 gün önce gelir. Böylece bütün senenin aylarını dolaşır. Allahü teâlâ böyle istemiştir

Kaynak : http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2007
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

RAMAZANIN HER YIL ON GÜN İLERİ GELMESİ

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Eyl 07, 2007 10:34 am

Değerli arkadaşlar

Bu konu malesef yıllardır,bırakın batıyı islam alemi içinde dahi her zaman tartışma konusu olmuştur.Oruç,hicretin ikinci senasinde 624 yılında nazil olmuştur.Oruç ibadeti hicri takvime göre tutulur.Her yıl on gün geriye gelerek yıllar içerisinde bütün mevsimlerde tutma imkanı hasıl olur.En mantıklısıda budur.Düşünün Ağustos ayında tutulan oruçla Mart ayında tutulan oruç aynı mıdır.İnşallah bizlerde bütün mevsimlerde oruç tutma zevkini tadarız.

Kullanıcı avatarı
ByUkaLa

Mesaj gönderen ByUkaLa » Cum Eyl 07, 2007 1:02 pm

[font=Comic Sans MS]Evet Bunun Tartışmasını Ben Cocukken Duymuştum, Yılmaz abinin cevabını işitmiştim galiba..[/font]

Kullanıcı avatarı
KIYMET_OZDEMIR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen KIYMET_OZDEMIR » Pzr Eyl 09, 2007 11:41 pm

Bende bu konuyu babacımdan duymustum Türkıyede ramazan nsl oluyor filan derken 3-4sene sonra yaza denk gelıcek dıyordu beraber hayalar kurardık kasabada iftar yaparız dıge ama ılk İstanbula nasıp oldu Türkiyeye temeli dönüş yapınca bakalım nasıpse Ramazanın güzeligini memlekete yaşıcagız sımdıden herkese hayırlı Ramazanlar :) :) :)
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir

Cevizi kırıp özüne inmeyen,hepsini kabuk zanneder.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzt Eyl 10, 2007 12:48 am

evet Hilal konusu basli basina bir konu. encok SIKINTIYi yasayanlar biz avrupadaki müslümanlar olmustur. Resmen bir zamanlar ikiye bölünmüstük Elhd. son seneler bu SIKINTIMIZ ortadan kalkti.ayni gün niyetleniyoruz vede ayni günde bayram namazlari kiliniyor...cok sükür.

tabiki ayri mevsimlerde oruc tutmak güzel, kisi hem kendini hemde nefsini terbiye etmis olur.böylelikle Rabbine sükür eder onun gücünün karsisindaki acziyetini anlar.

fakat aylarin 10 gün ileri gelmesinin sebebi bu degildir, mutlaka bunun baska hikmeti olmasi gerekiyor.

Muhabbetle kalin.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Sal Ağu 26, 2008 8:48 pm

Değerli hemşerilerim,

Mübarek Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde,Dünyadaki şartlar ülkemizden farklı değil.Bazı Ülkeler sömürüyü bir hak olarak uygulamakta ve Afrikada,Asyada,ırakta insanlar açlıktan ölmekteler.

İslamiyet Barış dinidir.İnsanlığın mutluluğunu ve refahını ön planda tutar.Bu anlamda Ramazan ayları toplumsal problemlerimizin,sosyal sıkıntılarımızın ön plana çıkarılıp çözüldüğü ay olmalıdır.Bizleri birbirimize kaynaştıran bu mübarek ayda, ve Yüce kitabımız Kur'anı kerim'in indirildiği aynı zamanda içinde bin aydan daha hayırlı olarak bizlere müjdelenen Kadir Gecesinin olması bizler için bulunmaz bir nimettir.Bizlerde kendimizi gerek beden olarak,gerekse ruh olarak yenilemeli BEN duygusundan arındırıp BİZ duygusuna yönelmeliyiz.O takdirde aile olarak, toplum olarak kısa sürede mutluluk dalgası hepimize yayılacaktır.

Hırsımızı önümüze kattığımızda bizi nereye götüreceğini,hangi sonuçlarla karşılaşılacağını bilmemekteyiz.Hırslarıyla hareket edenler,gerek toplum içinde,gerekse dünyada kan ve gözyaşından başka hiç bir şey veremezler.Recep,Şaban aylarından sonra gelen,mübarek Ramazan ayının anlamına uygun geçmesini,hayırlara vesile olasını,ruhumuzu ve bedenimizi temizlemiş olarak bayrama kavuşmamızı,birlik ve beraberliğimiz arttırmasını Cenabı Allah'tan niyaz eder,saygılar sunarım.

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

SLM

Mesaj gönderen merkez_60 » Çrş Ağu 27, 2008 10:25 am

ne mutluyum ki muslumanım
yine ne mutluyumki yuce rabbim
11 ayın sultanında yuce kitap
o gun kadir gecesinde oruç tutduğumuz
ayda bizi armağan etmis o bizim .....

TÜM MÜSLÜMAN ELİMİNE HERKESE SAĞLIKLI MUTLU HAYIRLI RAMAZANLAR DİLİYORUM......
[font=Arial] [/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
ismbasoglu
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ismbasoglu » Prş Ağu 28, 2008 9:57 pm

Yaklaşmakta olan onbir ayın sultanı RAMAZANI ŞERİF'in tüm halkımıza hayırlı ugurlu ve bereketli olmasını yüce Allahtan temenni ederim.
Ramazan ayı inşaallah bütün islam alemi için hayırlara vesile olur. Allah bütün mümin kardeşlerimize rahmet ve magrifet eylesin.

Saygılarımla,
İsmet ŞAHİN
DEKADER YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Gelişmemiş beyinler kişileri..........Az gelişmiş beyinler olayları...........
GELİŞMİŞ BEYİNLER FİKİRLERİ TARTIŞIR.......

“ORUÇ ve RAMAZAN BAYRAMI, KURBAN ve KURBAN BAYRAMI” sayfasına dön