Yemek Duası

11 Ayın sultanı, Oruç meselesi ve Ramazan Bayramı, Kurban ve Kurban Bayramı ile ilgili kutlama, duygu ve düşüncelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Yemek Duası

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Eyl 19, 2006 5:05 pm

Umuyorum ki hepimizin sofrasının başucunda aşağıdaki gibi bir yemek duası mutlaka vardır ve bu duayı çocuklarımıza okutup onları da heveslendiriyoruzdur inş. Duaları paylaşabiliriz.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ey bizi nimetleriyle perverde eden SULTANIMIZ!

Bize gösterdiğin numunelerin ve gölgelerin asıllarını, mebalarını göster. Ve bizi makarr-ı saltanatına celbet. Bizi bu çöllerde mahfettirme. Bizi huzuruna al. Bize merhamet et. Burada bize tattırdığın leziz nimetlerini orada yedir. Bizi zeval ve teb'id ile tazib etme. Sana müştak ve müteşekkir şu muti raiyyetini başıboş bırakıp idam etme.

YA RAB! kusurumuzu affet bizi kendine kul kabul et. Emenetini kabzetmek zamanına kadar bizi emanette emin kıl. Ruhumuzu cesedimize, kalbimizi nefsimize, aklımızı midemize hakim eyle. Lezzeti şükür için isteyen kullarından eyle.

YA RAB! Resûl-u Ekrem Aleyhissalatü Vesselamın bereketi hürmetine bize ihsan ettiğin maddi ve manevi rızkımıza bereket ihsan et!.. Amin!...
"Söz uçar yazı kalır"

asilkartal
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen asilkartal » Sal Eyl 19, 2006 7:28 pm

yılmaz kardeşim actıgın sayfa için tşk

inşallah okudugumuz sofra dusı kabul olur saol kardeşim

BU DUAYI OKUYANIN DUASI MUHAKKAK KABUL OLUR OKUNUSU:
" Lâ ilâhe illallâhü vahdehü lâ serikeleh, lehül-mûlkü velehül-hamdü ve hûve alâ külli sey'in kadir. Elhamdü lillâhi ve Subhanallâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü Ekber. Velâ havle velâ kuvvete illâ billâhil Aliyyil-aziym. "
Resim

v.a.tan

Mesaj gönderen v.a.tan » Sal Eyl 19, 2006 7:50 pm

Oruç tutanin günahlari affolur

Size bu Ramazan ayiyla ilgili bazi hadis-i serifler okumak istiyorum. Okumak istedigim Ramazan ayinin sevabini gösteren sahih hadis-i seriflerden birisi...

Imam Buhàrî, Ahmed ibn-i Hanbel, Ebû Dâvud, Neseî ve diger kaynaklarin Ebû Hüreyre'den ve Ibnün-Neccâr'in da Enes RA'dan rivayet ettigine göre Peygamber SAS Efendimiz söyle buyuruyor:

RE. 425/10 (Men sàme ramadàne imânen vahtishaben gufira lehû mâ tekaddeme min zenbihî) "Kim Ramazan ayini Allah'a inanarak, imanla ve sevabini Allah'tan bekleyerek ihyâ eder, Ramazan orucunu güzelce tutarsa, o güne kadar islemis oldugu geçmis günahlari afv ü magfiret olunur, Allah affeder." buyuruyor. Bu duyulmus, meshur, her Ramazanda söylenen bir hadis-i serif. Kaynaklari saglam olan bir hadis-i serif.

Demek ki eski günahlari Cenâb-i Hak afv ü magfiret ediyor, bu kesin
.
Resim

ercan.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

RAMAZAN

Mesaj gönderen ercan.sahin » Çrş Eyl 20, 2006 1:48 am

HOŞGELDİN RAMAZAN-I ŞERİF
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

ONBIR AYIN SULTANI

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Eyl 20, 2006 11:40 pm

Ramazan ayi , sabir ayidir ; sabrin sonu ise CENNETTIR.
Ramazan ayi, nimetleri paylasmak ayidir.
Ramazan ayi, mü`min kulun rizkinin arttigi bir aydir yani bereket ayidir.
Bu ay öyle bir aydirki:evveli Rahmet,ortasi magfiret,ahiride CEHENNEM azabindan kurtulmak ayidir.

Ramazan ayinin bir cok isimleri vardir; Ümmetin ayi,KUràn ayi,Namaz ayi,Kurtulus ayi... Bu isimler altmisi gecer.

Ramazan ayi siddetli sicak günlere rast gelmistir ve ayni zamanda ramad kökünden gelir manasi siddetli sicak demektir. Tipki bahara rastlayan iki ay gibi: Rebiülevvel,Rebiülahir.. (Ilkbahar, sonbahar)
Ramazan denmesinin bir baska sebebi ise onda günahlarin yanip bitmesi, günahlarin eriyip gitmesidir.

Ramazanin her yil on gün ileri gelmesinin sebebi ise diger aylarin 0na gibta etmesindendir,böylece her ay o sultani kendisinde misafir eder.

Zebur, Ramazanin onsekizinci gecesi geldi
Kuràni Kerim,ramazanin yirmi dördüncü gecesi geldi
Tevrat, ramazan ayi cikmadan geldi
Incil, Ramazan ayinin onsekizinde geldi.

Ramazani serif inseALLAH hepimiz icin hayirli, bereketli ve huzur dolu bir ay olur.

Not: birdahaki yazim oruc hakkinda olacak, kisa tutuyorumki sizleri ?????? diye.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
murat_efe
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen murat_efe » Prş Eyl 21, 2006 7:23 pm

amin

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

EY ORUC!

Mesaj gönderen zeynep » Sal Eyl 26, 2006 3:19 am

EY ORUÇ .....
Bak üc gündür mübarek...
ben seni ne güzel tutuyorum....
sahura kalktım....
gün boyu açım....
iftarı da sabırsızlıkla bekliyorum....

şimdi senden de benim bir ricam var....
sende beni tutar mısın?
elimi ,
dilimi,
gözlerimi,
kulaklarımı,
ayaklarımı,
cebimi,
midemi,
beynimi,
ve kalbimi......

Rabbimin istemediği bir işi yapmasın
diye tutar mısın?
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

“ORUÇ ve RAMAZAN BAYRAMI, KURBAN ve KURBAN BAYRAMI” sayfasına dön