NEDEN ACABA?

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
kandoğmuş
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

NEDEN ACABA?

Mesaj gönderen kandoğmuş » Pzt Oca 01, 2007 10:34 am

selam arkadaşlar benim almanyada yani tüm gurbette yaşayanlara bi sorum olacaktı ben istanbulda yaşıyorum bu gurbette yaşayanlar neden yazları geldikleri zaman havalı oluyorlar? ama lütfen yanlış an lamayın hepsine söylemiyorum bi nazikçe yanıtlarsanız sevinirim :roll: :roll: :roll:

Ayla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ayla » Pzt Oca 01, 2007 2:12 pm

Ah kandogmus ahhh....

sorma, ben gurbette yasadigim halde bunu anlamis degilim.
ama sanirim adi var....
Almanya'dan veya Fransadan yani yurtdisindan geliyorla ya....
Aslinda tabiri caissi onlar burda izin zamana gelene kadar cok pardon ama it gibi calisiyorlar..
hatta bazilar gercekten cok zor sartlar altinda yasamini sürdürmeye calisiyor ama iste bin sene icerisinde ne biriktirdiyseler hepsini sanki hep öyle yasiyormus gibi yakinlarina hava atarak harcamayi tercih ediyorlar.
ama bu zaten hep böyle degilmidir????
Sonradan birseylere sahip olanlar hep kabak gibi belli olmazlarmi?
Nedense etrafima bakiyorumda burdada geliri yerinde olanlar (gerci hepsi degil ama) hem burada hemde orada gayet mütevazi davraniyorlar.

Ya Kandogmus ama disarida yasayanlar degil sadece, sence bizim insanimiz da karsisindakini biraz hava atmaya zorlamiyormu????
Onun susu var bu bunu almis beriki bilmem ne yapmis. ozamanda bazilari bak benimde var demek istiyor belkide.
ah bilmiyorum.
bende anlayamadim.
bide sen anlatmaya calis belki yrdici olursunda bende anlamis olurum.

Ben de bir konuya deginmek istiyorum.....

benimde anlamadigim birsey var.
tamam ben her sene köye gelemiyorum ama geldigim dönemlerde ilgimi ceken özellikle genc kizlarimiz oldu.
one ya..... resmen podyumda yürüyormus gibi giyiniyorlar....
yani tamam köyümüz bunu kaldiriyor olabilir ama yani adi üzerinde degilmi KÖY....
bence insan kendini sergilemeden önce birazda gittigi yere ayak uydurmali diye düsünüyorum.
söyledigin söz, karsindakinin anladigi kadardir.

kandoğmuş
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kandoğmuş » Pzt Oca 01, 2007 3:27 pm

Ayla yazdı:Ah kandogmus ahhh....

sorma, ben gurbette yasadigim halde bunu anlamis degilim.
ama sanirim adi var....
Almanya'dan veya Fransadan yani yurtdisindan geliyorla ya....
Aslinda tabiri caissi onlar burda izin zamana gelene kadar cok pardon ama it gibi calisiyorlar..
hatta bazilar gercekten cok zor sartlar altinda yasamini sürdürmeye calisiyor ama iste bin sene icerisinde ne biriktirdiyseler hepsini sanki hep öyle yasiyormus gibi yakinlarina hava atarak harcamayi tercih ediyorlar.
ama bu zaten hep böyle degilmidir????
Sonradan birseylere sahip olanlar hep kabak gibi belli olmazlarmi?
Nedense etrafima bakiyorumda burdada geliri yerinde olanlar (gerci hepsi degil ama) hem burada hemde orada gayet mütevazi davraniyorlar.
çok haklısın bir yandan da onlarda haklı çalışıp tatile geliyorlar ama biraz insanlarla diyalog içindeyken küçük görmelerine kızıyorum ama yinede olsun o da insan bizde insanız o nlar sanki girmeyecekmi o kara toprağa boşverrrrrr msn adresin varsa beni eklermisin

Ya Kandogmus ama disarida yasayanlar degil sadece, sence bizim insanimiz da karsisindakini biraz hava atmaya zorlamiyormu????
Onun susu var bu bunu almis beriki bilmem ne yapmis. ozamanda bazilari bak benimde var demek istiyor belkide.
ah bilmiyorum.
bende anlayamadim.
bide sen anlatmaya calis belki yrdici olursunda bende anlamis olurum.

Ben de bir konuya deginmek istiyorum.....

benimde anlamadigim birsey var.
tamam ben her sene köye gelemiyorum ama geldigim dönemlerde ilgimi ceken özellikle genc kizlarimiz oldu.
one ya..... resmen podyumda yürüyormus gibi giyiniyorlar....
yani tamam köyümüz bunu kaldiriyor olabilir ama yani adi üzerinde degilmi KÖY....
bence insan kendini sergilemeden önce birazda gittigi yere ayak uydurmali diye düsünüyorum.
En son kandoğmuş tarafından Cmt Nis 28, 2007 10:35 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

kandoğmuş
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen kandoğmuş » Pzt Oca 01, 2007 8:43 pm

çok haklısın anlattıklarına aynen katılıyorum senin anlayışlı konuşmalarını hayranlıkla takip ettiğimide bilmeni isterim

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Nis 22, 2007 12:28 am

:D hmm ilginc bir soru,hatta daha ilginctir demirciliye gittigimde almancilara pasaport`lular lakabini takmislar. :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Sonradan görme ile doğruyu görememe...

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Pzr Nis 22, 2007 12:44 am

Kendini aşamamış, çoğunluğu çok zor iş şartlarında çalıştığı halde bulunduğu ortamın oradaki herkese tanıdığı ekonomik imkanlarından faydalanıp kredi (borç ile) mal memalak sahibi olmuş ya da bunu bir hava atma, gösteriş yapma şekli olarak kanıksamış ve en önemlisi bilinçsizce karşındakini küçümsercesine davranan insan görünümlü az gelişmiş canlılardan bahsediyoruz galiba?
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

esmer_jojuk

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Pzr Nis 22, 2007 1:16 am

ilk önce herkese SLM.sonra da konuyla ilgili kısa bir açıklamam olacak.ben şahşen TÜRKİYE içinde bir ünv.okumaktayım yurt dışından gelen gurbetçilerimize herkesin bakış acısı farklı siz havalı OLARAK degerlendirirsiniz ben YAŞAM tarzı olarak.
YANİ KARŞINIZDA Kİ KİŞİYE NASIL BAKMAK İSTİYORSANIZ ÖYLE GÖRÜRSÜNÜZ.sağlıcakla kalın.iiii muhabbetler........
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Nis 22, 2007 1:20 am

arkadaslar lütfen bu kadar acimasiz elestirmeyin ya, (kücümsemek) haric okadar da olsun yaniii

zaten iki ükle arasinda SIKISMIS kalmisiz tr`de almanci burda yabanci biz nerde ne yapdigimizi biliyormuyuz? :) üüüf nerde yasarsak yasayalim hep irdeleniyoruz.

muhabbetle kalin :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Pzr Nis 22, 2007 1:25 am

HA BU ARADA yukarıdakı yazılardan birisinde arkadasımızn teki gurbettekiler orada (it gibi)çalısıyorlar demiş eee bu kelimeyi söyleye bildiğine göre bırakın adamlarda o çalışmanın keyfini sürsünler DİMİ.....!!!
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

Kullanıcı avatarı
KIYMET_OZDEMIR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen KIYMET_OZDEMIR » Pzt Nis 23, 2007 10:26 pm

slm...............

arkadaslar nedemişler ya oldun gibi görün yada göründüyün gibi ol bence sonradan yurt dışına gidenler sonradan görmeyse havasından gecılmıyor yada belirli yaştan sonra birtakım isteklerıne kavuşunca ne yaptıklarını bilemiyorlar acınacak haleri var....

ayrıca bende cok üzülüyorum almancı denildi zaman dikkatimı çekti türkiyede hep öyle diyorlar bizler gurbetcıyizzzzzz gerçi ben buranın yerlisi oldum artık(eski gubetci) :)

ayla Hn.siz gecen seneki podyumu görseydiniz..... :)

neşeli ve mutlu kalın :wink:
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir

Cevizi kırıp özüne inmeyen,hepsini kabuk zanneder.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Sal Nis 24, 2007 12:35 am

Güzel,Arkadaslar güzel bir konuya temas ettiniz,

Maalesef vasifsiz ve kisiliksiz insanlar bazi seylere sahip olunca gecmisten gelen ezikliklerini bertaraf edebilmek icin böyle davraniyorlar ve cokta komik durumlara düsüyorlar.

Hasbelkader 20 Yildir bende gurbette(Avusturya) yasiyorum ve cok sükür her yil izine gelebiliyorum,izindeki konusmalarimizin pek cogunda bu konulara deginiyoruz(Yilmaz kardesim iyi bilirsin) ve ben üstüne basa basa bu insanlarin ne sartlarda calistigini,sabah 06:00 görseniz inanin pek cogunu taniyamayacaginizi,cogunun esleriyle tüm gün görüsemedigini,izinde hergün degisik Takim elbiseler giyen bu cengaverleri gördügünüzde sadaka veresimizin geldigini,borc paralarla Mercedes ve BMW ceken bu yigitleri! cogu konusmalarimizda Türkiyedeki arkadaslarimiza anlatmisimdir.

Yalniz birde madalyonun öbür yüzü var,yani sadece suclu hirsiz degil birazda ev sahibinde de var kabahat!?
Bir grup öyle davranirken size bir hosgeldini cok görüp hal hatir etmeyen
her firsatta almanci diye fisleyen,hinzirdan bir kil koparmasi kardir deyip firsat kollayan bir yigin insaninda orda yasadigini unutmayalim.

Burda pis yabanci,türkiyede almanci,gurbetci... hangi katagoriye giriyoruz bizde sasirdik!

Memlekete geldiginde öyle yapmayan cok degerli insanlarda var,hisim akrabayi gözeten,arkadas,es ve dostlarina yakin ve samimi,sade ve mütavazi hayat süren insanlarda var.Onun icin yinede biz bir genelleme yapmayalim.

Birde köyümüzde bir hastalik var,almanci olsun kör,topal olsun yeterki pasapotu olsun deyip birbirine denk düsmeyen gencleri bir sekilde evlendirmeye kalkiyorlar yada evlendiriyorlar sonrada durum vahim ve ortada.Onun icin degerli genclerimiz bu durumlarda cok düsünüp tartsinlar,dünyada hersey para ve maddiyat degil bir ömür sürülecek arkadasi bir almanya,fransa,avusturya.... ya degismesinler.

Insallah herkesin birbirini anladagi,kimsenin kimseyi kücümsemedigi,herkesin oldugu gibi kabul edildigi,insanlarin maddiyatlarina göre degerlendirilmedigi bir Demircili dilegiyle.

Allah'a emanet olun.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Nis 24, 2007 1:26 pm

Ugur Özdemir yazdı: Birde köyümüzde bir hastalik var,almanci olsun kör,topal olsun yeterki pasapotu olsun deyip birbirine denk düsmeyen gencleri bir sekilde evlendirmeye kalkiyorlar yada evlendiriyorlar sonrada durum vahim ve ortada.Onun icin degerli genclerimiz bu durumlarda cok düsünüp tartsinlar,dünyada hersey para ve maddiyat degil bir ömür sürülecek arkadasi bir almanya,fransa,avusturya.... ya degismesinler.
Yukarıda bıraktığın ve daha önce de aramızda paylaşma fırsatı bulduğumuz kıymetli düşüncelerini foruma da aktardığın için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu mesajımda senin mesajda alıntı yaptığım bölüm aslında ayrı bir konu başlığı olacak kadar önemli bir bölüm. Ama acizane fikrim bu iki konu birbirleriyle bağlantılı. Yani zengin ! almancı ile fakir köylüyü kavuşturan bir zihniyetin ortak paydası diyebilirim. Çoğunda aile büyüklerinin ön ayak olduğu, temeli zayıf ve uyumsuz evlilikler, hem her iki aileye hem evlenen genç insanlara hem de (bence) kasabamıza karşı yapılmış büyük bir sosyal kötülük olarak geri dönüyor. Tabi, evlenerek gurbete gidip mesud yaşayan pek çok hemşerimiz bu konunun helbet dışındadır. Üzerine tez yazılası ya da proje üretilmesi gereken bir konu. Ülkenin ya da bölgemizin ekonomik durumu grubet ülkelerinin ki gibi olsa nasıl olurdu acaba? İnsan kendini bildikten sonra ha Eyfel Kulesinin depesinden parisi seyreylemişin ha ağallar ağalından demürcülüyü. İkisene de bakan iki göz değil mi sanki. Saygılar.
"Söz uçar yazı kalır"

YILDIZOGLU
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

konu güzel

Mesaj gönderen YILDIZOGLU » Sal Nis 24, 2007 9:23 pm

evet arkadasalar konu guzel bence ben sunu derım

her koyun kendı bacandan asılır bırakın gurbecilerimizde senede bir kafalarına güre sevdıkleri ile eşleri ve cocukları ıle hayatın tadını yasasınlar zaten gurbete yasan köylülerimiz senede biray izine geliyolar memleket özlemi vatan özlemi eş akraba özlemi cekiyolar dakılmayın gurbete yasayan köylümüze

ama ben suna kızarım bak acık kunusuyum gecmişini
unutana ve karsısındakı ınsaları kücük düşürenlere kızarım bu dunyalık yasamayalım arkadaslar kefenın cebı yok salıcak kalın alha emanet olun

Ayla
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen Ayla » Prş Nis 26, 2007 4:58 pm

evet arkadaslar....

ugur beyin bahsettegi...
yilmaz beyinde mesajdan secip cikardi bölüm...
yilmaz beyinde dedigi gibi bu aslinda ayri bir tartisma ortami yaratacak derin bir konu.

arkadaslar bu sirf bizim demürcülüye has bir konu degil aslinda.
nereye giderseniz gidin bu böyle.

ama ben size bu konu hakkinda tam derine inmeden basaka bir konuya gecmek istiyorum.

söyle bir etrfinaza bakin lütfen,
genclerimiz, özellikle o pasaporlu sahislara verilen genclerimizin özünde evlilik nasil bir tablo.........????

Kadin evde gelenle gidende, evlendikten kisa bir süre sonra olan cocukla ilgileniyor.
adam deseniz ya aksama kadar calisiyor aksamda o kahve senin bu kahve benim geziyor.
acaba bir ayda kac kere basbasa kalkip bi disarida yemege cikiyorlar,
hangi araliklarla bi sinemaya bi tiyatroya gidiyorlar,
onuda gectim cikip söyle elele birbirlerini dinleye dinleye öylesine amacsiz yürüsler yapiliyor????
Yok asilda tam oarak bakildigi zaman birbirlerini bilde tam olarak tanimadan iki yabanci gibi iki ayri hayat yasarken bunu bir hayata sigdirmaya calisiyorlar.
ve gencler bunu normal zannediyor.
onlarin beynine taaaaaaaa akillari ermeye baslar baslamaz sen kisin o erkek ayip oynanmaz, seni sunun ogluna veririm, bak sana bunun kizini alicam gibi düsünceler yerlestiriliyor.

yani anliycaniz o bazi gencler zaten kendileride bunu istiyor, para olursa mutluluk olur zannediyor,
Affedersiniz ama genclerin bi cogu insana zaten manfaat icin yaklasiyor ve evligide menfaat olarak görüyor.
söyledigin söz, karsindakinin anladigi kadardir.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Re: konu güzel

Mesaj gönderen zeynep » Cum Nis 27, 2007 2:38 am

yıldızogluuu yazdı:evet arkadasalar konu guzel bence ben sunu derım

her koyun kendı bacandan asılır bırakın gurbecilerimizde senede bir kafalarına güre sevdıkleri ile eşleri ve cocukları ıle hayatın tadını yasasınlar zaten gurbete yasan köylülerimiz senede biray izine geliyolar memleket özlemi vatan özlemi eş akraba özlemi cekiyolar dakılmayın gurbete yasayan köylümüze

ama ben suna kızarım bak acık kunusuyum gecmişini
unutana ve karsısındakı ınsaları kücük düşürenlere kızarım bu dunyalık yasamayalım arkadaslar kefenın cebı yok salıcak kalın alha emanet olun
yildizoglu biliyormusun sen bu sitede kendine münhasir birsahis ve kisiliksin. imzanda ne yaziyor? hangi dil?
zeynep ablamda benimle ugrasma olmuyor dedigini duyar gibiyim :D :D

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cum Nis 27, 2007 2:51 am

İnsan kendini bildikten sonra ha Eyfel Kulesinin depesinden parisi seyreylemişin ha ağallar ağalından demürcülüyü. İkisene de bakan iki göz değil mi sanki. Saygılar. demis yilmaz.Sahin (Admin)

bakan gözler aynida ,gördügümüz seyler apayri.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Cum Nis 27, 2007 8:33 am

zeynep yazdı:İnsan kendini bildikten sonra ha Eyfel Kulesinin depesinden parisi seyreylemişin ha ağallar ağalından demürcülüyü. İkisene de bakan iki göz değil mi sanki. Saygılar. demis yilmaz.Sahin (Admin)

bakan gözler aynida ,gördügümüz seyler apayri.
Güzel bakan güzel görür. Gözel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır. (Üstad B.).

Ben eyfelden bakmak yerine ağallar ağalından bakmaktan daha fazla lezzet alırım. Tabi herkesin göz zevki görecelidir. Bunuda atlamamam lazım.
"Söz uçar yazı kalır"

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön