kendinden suphe etmek

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

kendinden suphe etmek

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Sal Nis 07, 2009 6:39 pm

kendinden suphe etmek

Bir çok şey sonucu başınıza gelebilecek durum. kendinizi kötü hissedersiniz ve dalarsınız. Ama beş dakika sonra hiçbir şeyiniz kalmaz. Mesela
-Harlı bir tartışmada karşınızdaki kişi 'dün öyle demiyodun ama'der. Siz de ben öyle bir şey demedim dersiniz ama düşünürsünüz sonra 'lan dedim mi yoksa?' diye. En basitinden.
-Ya da hiçbir şey hissetmediğiniz bir kız arkadaşınız sizden elektrik aldığını söyler. Yine kalırsınız öyle.
-Bir arkadaşınız 'sabahleyin ne arıyodun la beyoğlunda'der. Siz gitmemişsinizdir beyoğluna ama ya gitmişseniz...
-Ya da kızlarla aranız bir türlü iyi gitmiyordur ve kendi kendinize 'lan yoksa ibne mi oluyorum' demeniz gibi...
bir çok şekilde bu iğrenç hisle karşılaşırsınız ama en güzel yanı beş dakika sürmesi.

özgüveni bitmiş, uyku düzeni bozulmuş, hayatı rutin geçen insanların dramıdır.

madde kullanimi da buna sebeptir , cok uzun sure kullanilmasi da gerekmez.* dalga konusu yapip kurtulmaya calisilan ruh sapkinligidir.
paronayak olmadığının göstergesidir. paronayak kendinden şüphe etmez, başkalarından şüphe eder. başkalarının onu anlayamadığını düşünür. başlangıçta belki şüphesi vardır kendinden, ki paronayak için iyileşme olasğını arttıran bir durumdur bu.

Yorgun,uykusuz ve aşık olunan zamanlarda kişilerin içine düştükleri durumdur.Söylenenler hatırlanmaz,duyulmaz.Kendi kendini şok eder insan

Not;Bu bir alinti msj dir.

Suphe cok kotu bir duygudur insani kendi icinde yiyip bitiren bir duygu ama her seye ragmende suphe eden kisiler basarili oluyor.Bu da ilginc bir tarafi.
--------------------------------------------------------------------------------
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: kendinden suphe etmek

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Sal Nis 07, 2009 7:28 pm

esmer_jojuk yazdı:kendinden suphe etmek

Suphe cok kotu bir duygudur insani kendi icinde yiyip bitiren bir duygu ama her seye ragmende suphe eden kisiler basarili oluyor.Bu da ilginc bir tarafi.
--------------------------------------------------------------------------------
... vallah öyle haklisin insan okadar seyden süphe ediyorki, aslen bi düsnsen belki okadarda yoktur..
Kendim qurßet eLde qönLüm SiLada !!!

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Çrş Nis 08, 2009 12:20 am

Elhd. kendimden zerre kadar şüphe etmiyorum :) fakaaaat forumda samimiyetinden süphe ettiğim insanlar vaaaaaaar :)

Hüseyin senden süphe etmiyorum... :) :) Salihten etmiyorum, Hamzadan etmiyorum, çiğdemden etmiyorum.

gençlerden başlayarak yaşlılara doğru şüphelenmediklerimi aklıma geldikçe yazacağım :D

Peki siz kimleri daha samimi buluyorsunuz?

Muhabbetle kalınız. :) :) :) :) :)
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 08, 2009 12:30 am

Bu ince gorusunuzden dolayi size tesekkur ederim.
Samimi buldugum buyuklerim ve kardeslerim bar tabii sitede

basta sayin huseyin ozdemir abimiz,siz(zaynep hanim abla) sonra salih cinar,hamza beni kimse yalnis anlamasin tanimadigim kisilerin samimyetini sorgulayamam saydigim kisilerle az cok olsun tanisiyorum.simdilik bu kadar
sevgilerle,,,

Kullanıcı avatarı
huseyin.ozdemir
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen huseyin.ozdemir » Çrş Nis 08, 2009 12:52 am

esmer_jojuk yazdı:Bu ince gorusunuzden dolayi size tesekkur ederim.
Samimi buldugum buyuklerim ve kardeslerim bar tabii sitede

basta sayin huseyin ozdemir abimiz,siz(zaynep hanim abla) sonra salih cinar,hamza beni kimse yalnis anlamasin tanimadigim kisilerin samimyetini sorgulayamam saydigim kisilerle az cok olsun tanisiyorum.simdilik bu kadar
sevgilerle,,,
Samimiyetle ifade etmek isterim ,(SÖZÜNDE ÖZÜNDE) dürüst olan hiç kimseden şüphe duymam vede etmem. Bu naif ve,

Hassas duygularınıza sevgi ile mukabile etmek isterim. Hüseyin ÖZDEMİR.
İnsanı etkili kılan,düşüncelerindeki haklılık değil, bu haklılığa yaptığı katkıdır

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş Nis 08, 2009 10:49 am

çıkmaz sokak.. :)
güven caddesi üzerindeki son sokaktır bence şüphe...... :arrow: :!: köşe başlarında yalnızlık tinerini içine çeken terkedilmişler :okey: , terketmişler.. umut mendilini yere sermiş dilenciler.. :super:
güven caddesinde ilerlerken özgüven silahını yanında bulundurmak ve karşılaşılan kişileri en azından doğruya yakın tanıyabilmek için sis lambalarını daima açık tutmak gerekir :wink: :):):) :mektup: :mektup: :mektup:

Şüphenin yayılmasını hastalık olarak görmüş olacak ki , Spinoza ; (şüpheci)nin vazifesi susup oturmakdır. " diyor!!!!!!!!!
Resim

Kullanıcı avatarı
Demircili_kiz
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Demircili_kiz » Çrş Nis 08, 2009 10:52 am

zeynep yazdı:

Hüseyin senden süphe etmiyorum... :) :) Salihten etmiyorum, Hamzadan etmiyorum, çiğdemden etmiyorum.
tsk .ederim zeynep abla, ben ayni tipa tip göründügüm ve yazisdigim gibiyimdir :D hic süphen olmazin zaten :D bende senden süphe etmiyorum, samimiyetine inaniyorum :D
Kendim qurßet eLde qönLüm SiLada !!!

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 08, 2009 11:48 am

"SANA ŞÜPHE VERENİ BIRAK"

HADİS-İ ŞERİFİNİN AÇIKLANMASI

Biri şüpheli, diğeri şüphesiz iki şey arasında kalırsan şüphesiz tarafı al, öteki tarafı bırak Mümkün olduğu kadar şüpheli şeylerden kaç

Her hangi bir şeyin şüpheli tarafı kalmasa dahi kalbin razı değilse yine alma, bekle Zuhurata tabi ol Bilhassa manevi emirle yasak olduğu bildirilen şeyi yapma, emre uy Sanki o yapacağın şeyle hiç karşılaşmadın Rabbına dön, rızkını ondan bekle Eğer O’nun kapısına gitmek istemezsen seni hatırına bile getirmez Hak Taâla seni unutmaz Kafirlerin bile rızkını verir Seni hiç unutur mu? Yeter ki, sen O’nun emirlerine uyasın Gece gündüz O’nun yolunda gitmeğe gayret et Sen mümin, muvahhid(*) gece gündüz O’nun kulluğuna bağlı olursan seni unutmaz ve rızkını bol bol gönderir

Başka mana: Halkın sahip olduğu malı bırak, onlardan bir şey bekleme Kalbini onlara bağlama, ne onlardan kork ne de bir şey bekle Senin için haram olmayan şüpheden de beri olan Allah’ın helal gösterdiği şeyi al

Her şeyi O büyük varlığa bağlamalısın İsteyeceğini O’ndan istemelisin Sonra, her şeyini O varlık verebilir Ümidin ve korkun da O’ndan olmalı O büyük varlık da Hak Taâla olduğunu bil

Her varlığın yakasını O tutmuştur Halkın kalbi O’nun emri ile çarpar Şu, ayakta gezen varlıklara O hayat verir Onlardan sana bir iyilik gelirse, onlardan değil Hak’tan bil Onlar mallarının başına hak tarafından bekçi olarak konmuşlardır Onlar bir nevi Hak tarafından vekil olarak, mallarının başında beklerler

Sana her hangi bir şey verilirse Hak’kın emri ile geldiğini anla Verdiren ve verdirmeyen O’dur Aziz Mevla şöyle buyuruyor:

- “Allah’ın ihsanını isteyiniz Allah’tan başka çağırdığınız putlar size gıda vermezler Rızkınızı Allah’tan isteyiniz O’na yalvarınız O’na şükrediniz Çünkü O’na döneceksiniz Kullarım benden sorarlarsa, yakın olduğumu söyle Ben dua edenin duasını işitirim, bana dua ediniz ki, kabul edeyim”

Sizi besleyen Allah’tır O metin dir Kuvvet sahibidir Allah dileğine hesapsız rızık verir

(*) muvahhid

BU MSJ BIR ALINTIDIR:

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 08, 2009 11:56 am

SUPHE ILE ILGILI SOZLER!

Bir şey şüpheli ise ondan sakın Yoksa haram işlersin (Abdullah Bin Abdülaziz)
Bu dünyada insanlar bir kere aldatılınca gerçekten bile şüphe duyarlar (Hitopadesa)
Dostlarımızdan şüphelenmek, onların ihanetinden çok daha utanç vericidir (La Rochefoucauld)
Şüphe, çilelerimizin en büyüğüdür (AMDranas)
Şüphe, çoğunlukla faydası olmayan bir ıstıraptır (Samuel Hohnson)
Şüphe, duyguların değil, zekanın bir kusurudur (Bacon)
Şüphe, hummalı hastaya benzer; Uyumaz, uyuyamaz, uyutmaz, dalsa da korkulu rüya görürü (Cenap Şehabettin

Bu dünyada insanlar bir kere aldatılınca gerçekten bile şüphe duyarlar (Hitopadesa) gercekten cok dgoru bir soz ve insan bazen bir seyler yasadiktan sonra ona gercek gelen seylerden de suphe ediyor gercekten Allahim kimseyi boylebir ikileme dusurmesin.

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 08, 2009 12:13 pm

Yalan ve Şüphe

TEMA: İnsana zarar veren düşünce ve anlayışlar
KONU: İnsanların yalan ve şüpheden kurtulamaması,

Hem sahte,
Hem kahpe,
İki şey var şu dünyada,
Biri yalan, diğeri şüphe...

Ağızda yuvalanan yılan,
Bir doğrulur sokar, bir kıvrılır sokar...
Yanar, kavrulur,
Uyuşur elbet iftiraya uğrayan can.
Damarlara yayılan,
Kan değil ki yalan dolanın zehri.
Bu ağuyla bayılan,
Zaman ilacıyla bulur yine de derman.
Ya asılsız şüphenin,
İçip de zehrini, var mı hiç ayılan? .

Sokulur sinsi sinsi,
Yapışırıverir bir gece yakana,
Sebepsiz bir kaşıntı.
Uyuz eder adamı,
Düşünce aklına..
Görmez hissedersin kımıldadıkça karanlıklarda,
İşte o gün esir almıştır seni de asılsız şüphe...
Kene gibi emdikçe kanını,
Semirir ur gibi; şişer başın...
Bürünüp de kara urbasına;
Can atar inmek için yüreğine....
Ve fırsatını bulup bir küf gibi yavaş yavaş,
İşler ciğerine denk;
Delmedik yer komaz ruhunda,
Matkap gibi mesnetsiz şüphe...
Nasıl öldürülecek,
Nasıl kesip kazınacak ki...
Evet, kıpırdar,oynar,yürür,yani canlıdır;
Hatta dokuz canlıdır,
Ama kansız etsizdir şüphe...
Dokuzunu da hançerlesen,
Dokuz doğurur da her darbede,
Doksan dokuz eder tek şüphe.

Ne kadar istese de insan,
Evladı gibidir,
Çirkinde olsa,
Sahte de, kahpe de...
Kıyıp gömemez bunları tarihe.
Çünkü var edebildiği insanoğlunun yoktan,
Ancak iki şey var şu dünyada,
Birisi yalan, diğeri de şüphe...

huseyni
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen huseyni » Çrş Nis 08, 2009 4:52 pm

ya öyle ilginç konular açılıyor ki

insan şüphelenmemek için ne yapacağını şaşırıyor

helede şu ikiyüzlü konusuna bakınca

acaba diyorum

yoksa böyle konular hususi mi açılıyor

işin enteresan tarafı hiç belli etmem ama çok şüpheciyimdir

yani her işten kıl kaparım

komplo teorilerim çok fazladır
fakat açıklamam
çünkü şüphe ile amel edilmez
fakat takibide terkedilmez
ne olur ne olmaz

degilmi esmer-jojuk
gendüğe eyi davran

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Çrş Nis 08, 2009 5:00 pm

Siz kendinize mukayit oldugunuz surece,ben hem kendime hemde etrafima mutlaka eyi davranirim.

huseyni
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen huseyni » Çrş Nis 08, 2009 5:31 pm

EYVALLAH !

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön