yönetim ne zaman çöker

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
ASK.RUZGARI
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

yönetim ne zaman çöker

Mesaj gönderen ASK.RUZGARI » Çrş Eki 22, 2008 5:04 pm

Yönetim Ne Zaman Çöker?

Osmanlı'nın muhteşem zamanlarıdır, Kanunî Sultan Süleyman devletin akıbetini düşünür; günün birinde Osmanoğulları da inişe geçer, çökmeye yüz tutar mı diye.

Bu gibi soruları çoğu zaman süt kardeşi meşhur alim Yahya Efendi'ye sorduğundan, bunu da sormaya niyet eder. Güzel bir hatla yazdığı mektubu Yahya Efendi'ye gönderir.

Mektupta: “Sen ilâhi sırlara vakıfsın. Kerem eyle de bizi aydınlat. Bir devlet hangi halde çöker? Osmanoğulları'nın akıbeti nasıl olur? Bir gün olur da izmihlâle uğrar mı?” diye yazılıdır.

Mektubu okuyan Yahya Efendi'nin cevabı çok kısa ve şaşırtıcıdır: “Neme lâzım be sultanım !.. ”

Topkapı Sarayı'nda bu cevabı hayretle okuyan Sultan bir mana veremez. Yahya Efendi gibi bir zat nasıl böyle bir cevap verebilir? Söylenmeye başlar: “Acaba bilmediğimiz bir mana mı vardır bu cevapta?” Nihayet kalkar, Yahya Efendi'nin Beşiktaş'taki dergâhına gelir. Der ki:

- Ne olur mektubuma cevap ver. Bizi geçiştirme, soruyu ciddiye al!

Yahya Efendi şöyle bir bakar:

- Sultanım sizin sorunuzu ciddiye almamak kabil mi? Ben sorunuzun üzerine iyice düşündüm ve kanaatimi de açıkça arz ettim.

- İyi ama bu cevaptan bir şey anlamadım. Sadece “neme lazım be sultanım” demişsiniz. Sanki beni böyle işlere karıştırma der gibi bir anlam çıkarıyorum.

Yahya Efendi bu cevaptan sonra şu müthiş açıklamasını yapar:

- Sultanım! Bir devlette zulüm yayılsa, haksızlık şÃ¢yi olsa, işitenler de neme lazım deyip uzaklaşsalar, sonra koyunları kurtlar değil de çobanlar yese, bilenler bunu söylemeyip sussa, fakirlerin, muhtaçların, yoksulların, kimsesizlerin feryadı göklere çıksa da bunu da taşlardan başkası işitmese, işte o zaman devletin sonu görünür. Böyle durumlardan sonra devletin hazinesi boşalır, halkın itimat ve hürmeti sarsılır. Asayişe itaat hissi gider, halkta hürmet duygusu yok olur. Çöküş ve izmihlâl de böylece mukadder hale gelir…

Bunları dinlerken ağlamaya başlayan koca sultan, söyleneni başını sallayarak tasdik eder, sonra da kendisini böyle ikaz eden bir alim olduğu için Allah'a şükreder, bu türlü ikazlardan geri kalmaması için tembihte bulunarak oradan ayrılır.

Mektup Topkapı Sarayı'nda sergi halindedir…

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eki 22, 2008 8:25 pm

Konunun sonuç bölümünü hepimizin iyi anlayarak okuması gerekir.tşk'ler aşk Rüzgarı.

ENSSHN
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: yönetim ne zaman çöker

Mesaj gönderen ENSSHN » Cmt May 02, 2009 11:15 pm

Osmanlı icin niye yıkıldı diyerekden bir ders alabiliriz yukarda yazdıgı gibi.Esasen bir de neden bu kadar uzun yasadı diye

incelersek bence asıl önemli husus odur.Cünkü artık süper güc olarak Amerika veyahut bir baska devlet olmamalı.Dünya'ya

hükmedecek ülke artık Müslüman bir ülke olmalıdır.İcerisine tüm müslümanları katabilmelidir.Ancak insanlık ozaman

refaha,huzura,adalete,adil ekonomik düzene ulasabilir.
düşünmek taraf olmaktır..

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön