ILGINC KONULAR

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
ebruli
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ebruli » Prş Eyl 25, 2008 12:17 am

Deha olmak böyle birşey LÜTFEN OKUYUNUZ

Mimar Sinan eseri olan Sehzadebasi Cami'nin 1990'li yillarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir insaat muhendisi, caminin restorasyonu sirasinda yasadiklari bir olayi tv'de soyle anlatmasti.

Cami bahcesini cevreleyen havale duvarinda bulunan kapilarin uzerindeki kemerleri olusturan taslarda yer yer curumeler vardi. Restorasyon programinda bu kemerlerin yenilenmesi de yer aliyordu. Biz insaat fakultesinde teorik olarak kemerlerin nasil insaat edildigini ogrenmistik fakat tas kemer insaasi ile ilgili pratigimiz yoktu. Kemerleri nasil restore edecegimiz konusunda ustalarla toplanti yaptik. sonuc olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalip cakacaktik. Daha sonra kemeri yavas yavas sokup
yapim teknikleri ile ilgili notlar alacaktik ve yeniden yaparken bu notlardan faydalanacaktik.

Kalibi soktuk. Sokmeye kemerin kilit tasindan basladik. Tasi yerinden cikardigimizda hayretle iki tasin birlesme noktasinda olan silindirik bir bosluga yerlestirilmis bir cam siseye astladik. Sisenin icinde durulmus beyaz bir kagit vardi. Siseyi acip kagida baktik. Osmanlica bir seyler yaziyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafindan yazilmisti. Sunlari soyluyordu. "

Bu kemeri olusturan taslarin omru yaklasik 400 senedir. Bu muddet zarfinda bu taslar curumus olacagindan siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Buyuk bir ihtimalle api teknikleri de degiseceginden bu kemeri nasil yeniden insaa edeceginizi bilemeyeceksiniz. Iste bu mektubu ben size, bu kemeri nasil insa edeceginizi anlatmak icin yaziyorum. "
Koca Sinan mektubunda boyle basladiktan sonra o kemeri insa ettikleri taslari Anadolunun neresinden getirttiklerini soylerek izahlarina devam ediyor ve ayrintili bir icimde kemerin insaasini anlatiyordu.

Bu mektup bir insanin, yaptigi isin kalici olmasi icin gosterebilecegi cabanin insan ustu bir ornegidir. Bu mektubun ihtisami, modern cagin insanlarinin bile zorlanacagi tasin omrunu bilmesi, yapi tekniginin degisecegini bilmesi, 400 sene dayanacak kagit ve murekkep kullanmasi gibi yuksek bigi seviyesinden gelmektedir.
Suphesiz bu yuksek bilgiler de o koca mimarin erisilmez ozelliklerindendir. Ancak erisilmesi gercekten zor olan bu bilgilerden cok daha muhtesem olan 400 sene sonraya cozum ureten sorumluluk duygusudur

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Prş Eyl 25, 2008 2:07 am

[hr]

Gerçekten muhteşem. Dehalığın yanında ince düşünme de mevcut Üsdad Mimar Sinan'da...
İçimden şöyle söylemek geldi. Ne güzel ince düşünce ve eserleri ile hatırlanan biri olmak değil mi ? :wink:

Hayırlı geceler...

[hr]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Böyle bir özgeçmiþ (CV) daha önce gördünüz mü?

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Cum Eyl 26, 2008 2:22 am

Böyle bir özgeçmis (CV) daha önce gördünüz mü?

Sevgilii Human Resources (insan Kaynaklari) elemanlari! su an benimle ilgilenmediginizin farkindayim, çünkü ben yeni bir mezunum. Tarsus Amerikan Lisesi+Koç Ü. Ekonomi bölümü mezunuyum, ingilizce'm çok iyi ama yakinda unutacagm (7 sene Tarsus Amerikan+4 sene Koç - l} sene ingilizce).

Bilgisayarla aram çok iyi.

Fifa99'un kraliyim (Daha iyi oldugunu iddia eden genel müdürünüz falan varsa kapisalim!). Counter Strike'ta bir numarayim. Bunun yaninda önemsiz de olsa Word, Excel, hepsini biliyorum. Siz "Ofis programlan" diyorsunuz. Sizi hiç ilgilendirmedigini biliyorum ama Flash 5.0, Frontpage 2000 gibi programlan da biliyorum. Biraz da HTML ve java... Bos zamanlarimda sinemaya giderim, müzik dinlerim falan filân da bundan size ne ki? inanmiyorsaniz söyleyeyim: En son Driven filmine gittim. Biliyorum hâlâ inanmiyorsunuz, bu yüzden film hakkinda izlenimlerimi söyleyecegim: Yaris sahneleri harika çekilmis ama filmde is yok. Hâlâ inanmiyorsaniz Allah size akil fikir versin. Neyse konuya gelelim. Beni ise almak için basvurmak istiyorsaniz, e-mail yoluyla sirket hakkinda detayli bilgi verip bana menburian@hotmail.com adresinden ulasabilirsiniz. Not: Eksik gönderilen sirket bilgileri sizin hemen elenmenize yol açabilir. Biraz da isi kabul etme prosedüründen bahsedeyim. Gönderilen basvurulardan sonra 8 teste tabi tutulacaksiniz. Bu testleri geçerseniz yazili ve sözlü mülakatlardan sonra sirketinizin bütün elemanlarina ingilizce sinavi uygulanacak. Bu arada genç bir sirkette çalismak istiyorum (Yas ortalamasi 25'i geçmeyecek!). Birden fazla sirket bütün testleri geçerse averaja bakilacak, o da esitse kendi aranizda oynanan maçlara bakilacak. O da esitse yazi tura atacagim. su anda elimde 36 degisik sirkete ait red mektubu var. Bunlari çerçeveletip duvarima astim ama artik duvarda yer kalmadi. Bu yüzden sadece ciddî basvurulari degerlendirecegim.
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Cum Eyl 26, 2008 2:34 am

[hr]

Arkadaş o kadar mütevaziki şirketlerin ayağına gelmesini bekliyor... :D :D :D

Paylaşım için teşekkürler esmer. Ellerine sağlık :)

[hr]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen dogus2008 » Cum Eyl 26, 2008 9:29 am

emeğine sağlık bunu ilk gördüm...
güzel paylasımlar...
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Cum Eyl 26, 2008 2:55 pm

İbretli Bir Hâdise
"Bu konuya girmeden önce size bir şey soracağım. Şu Dicle nehrinde bir gemi var. Başında bir kaptan, içinde bir yardımcı eleman yokken, kendi başına hareket ediyor, sahile yanaşıyor, içine yiyecek, içecek ve bir sürü malzeme dolduruyor, sonra kendi başına yol alıyor, gideceği yere gidiyor, bu yükleri orada boşaltıp geri dönüyor. Siz buna ne dersiniz? Adamlar hep bir ağızdan: "Bu olacak iş değil, böyle bir şey katiyyen meydana gelemez. Kendi başına bir geminin bunları yaptığı nerede görülmüş? dediler. O zaman imam gereken cevabı verdi:

"Bir geminin tek başına bu işleri yapması imkansız olunca, üstüyle altıyla şu koca kainatın kendi başına kurulması, haraket etmesi, içinde bunca varlıkların yaşaması nasıl mümkün olur? Adamlar sustular, bu alemin ve kendilerinin sahibsiz olamayacağını farkettiler. (Aliyyü'l-Kâri, Şerhu Fıkhı'l-Ekber, 22.) İmamın önünde müslüman oldular. (Hafız b. Ahmed Hakemi, Meâricü'l-Kabul, l, 65-66
YoksuLLuk KorkusuyLa Ömrü Sérvét Peşindé Harcayanda Gördüm FakirLigin Özünü .. Çévirdim Yüzümü ( ! )
aklım çok uzaklarda türkiye sınırları içinde istanbul sınırları dışında

GERÇEKLER ACIDIR GERÇEĞİM ACITIRIM....(İSTANBULUM)

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Cmt Eyl 27, 2008 3:03 am

DÜN'DEN HIZLI MISINIZ??????

Her sabah bir ceylan uyanir Afrika' da.
Kafasinda tek bir düsünce vardir.
En hizli kosan aslandan daha hizli kosabilmek.
Yoksa aslana yem olacaktir.

Her sabah bir aslan uyanir Afrika' da .
Kafasinda tek bir düsünce vardir.
En yavas kosan ceylandan daha hizli kosabilmek.
Yoksa açliktan ölecektir.
ister aslan olun, ister ceylan olun hiç önemi yok.
Yeter ki günes dogdugunda kosuyor olmaniz gerektigini,
Hem de bir önceki günden daha hizli kosuyor olmaniz gerektigini bilin.

Yassam adli kosuyu ne kadar güzel anlatmsþ Afrika atasözü,
Bir önceki günden daha hizli kosmak gerekmektedir.
Çünkü eger aslansaniz,
Ve en yavas kosan ceylani bir önceki gün yakalamissaniz,
Ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz,
Artik bilmelisiniz ki en yavas ceylan sizden daha hizlidir,
O halde düne göre hizinizi arttirmaniz gerekmektedir.

Yok eger ceylansaniz
Ve henüz aslana yem olmamissaniz
Hizinizi düne göre mutlaka arttirmalisiniz,
Çünkü sira size gelmis demektir.

Yani,
Hayat konusunda, devam edebilmenin tek kosulu var.
Dünden daha hizli olabilmek
Bakin bakalim simdi kendinize,
Ondan, sundan, bundan degil " DÜNDEN" hizli misiniz?
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön