NİYE ALO DERİZ????

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

NİYE ALO DERİZ????

Mesaj gönderen dogus2008 » Cum Eyl 12, 2008 1:24 pm

Niye ALO Deriz?

Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü, gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız, telefonu icat eden, A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell, telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell, zamanla sevgilisine, adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell, sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo, geliştirip, tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell, sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o, telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.
[font=Arial] [/font]
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Kullanıcı avatarı
3S
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen 3S » Cum Eyl 12, 2008 1:38 pm

Yok artık bu muymuş nedeni?:)
"Ölümün bizi nerde beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim" [MONTAIGNE]

Kullanıcı avatarı
KIYMET_OZDEMIR
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen KIYMET_OZDEMIR » Cum Eyl 12, 2008 2:09 pm

Evet bende daha önce öyle duymustum

konuyu acan arkadasa tskler
Güzel konuşmanın sırrı, lüzumsuz sözleri terk etmektir

Cevizi kırıp özüne inmeyen,hepsini kabuk zanneder.

Kullanıcı avatarı
dogus2008
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

slm

Mesaj gönderen dogus2008 » Cum Eyl 12, 2008 3:06 pm

öyleimiş bende çok sasırmıstım....[font=Arial] [/font]
Bin zulme uğrasan da, bir zulüm yapma. (Hz. Ali (r.a))
Kibir, bele bağlanmış taş gibidir. Onunla ne yüzülür ne de uçulur. (Hacı Bayram-ı Veli)

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Cum Eyl 12, 2008 5:48 pm

eee o zaman bu alışkanlığımıza nasıl bir çözüm bulacagız Doğuş?gerçi ben genelde efendim diyorum ama tabi alo yuda sık sık kullanıyoruz.Tşk ler güzel paylaşım .

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Cum Eyl 12, 2008 9:24 pm

[hr]

Ne kadar ilginç. Hiç merak etmemiştim ama öğrenmem iyi oldu genel kültür bakımından. paylaşım için teşekkür ederim. çok hoş :wink: :)

[hr]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
salih.cinar
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen salih.cinar » Cum Eyl 12, 2008 10:37 pm

[font=Comic Sans MS]ben genelde efendim diyerek açıyorum..

arayan babamsa buyur baba..

annemse söle anne gene ne lazım diyorum...
[/font] :D
HERŞEYİ BİLMENE GEREK YOK, HADDİNİ BİL YETER...

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Cum Eyl 12, 2008 11:12 pm

iyikide A. Graham sevgilsinin adını kısaltamyı akıl edebilmiş düşündenizya... tel. açtığızda Allessandra Lolita Oswaldo, diye alışagelseydi :D

Ben: :) Yaşadığım ülkeye göre hitab şekim değişiyor;

Yurtdışında: ALO.. arayan yabancı ise HALLO...

Tr' de: Efendim

Hmm yurtdışında bir usul vardır tel. ahizesini kadırdığını zaman ilk önce soyadınızı söylersiniz direk olarak kimi aradıgınızı bilirsiniz. Tr' de ise efendim deniyor.. al sana luzumsuz muhabbet orası falancının evimi.. efendim siz kimi aramıştınız. vs. diye anlaşılana kadar bir iki dakikanız gidiyor. Hee henüz bizim tel kültürümüz okadar gelişmedği için yadırgamıyorum.. adınızla tel. çıkarmıyorsunuz çünkü denlisi dengesizi sabığı var. birde apartmandaki zillerin üzerine bile adınızı yazamıyorsunuz garip valla. gittiğiniz daireye ulaşmak için en az iki komşunun ziline basıyorsunuz. :)

Muhabetle kalınız.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

culeser
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Re: NİYE ALO DERİZ????

Mesaj gönderen culeser » Cum Mar 25, 2011 11:27 am

İŞTENDEN DOLAYI ALO DEME HAKKIM YOK ARTIK ALIŞMIŞIM EVDEDE EN KÖTÜ EFENDİM YADA BUYRUN DİYORUM :)
PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

“DİĞER - GENEL - ANONİM - AKLINIZA GELENLER” sayfasına dön