İki yüzlülük !!!

Yukarıdaki gruplar haricindeki genel bilgilendirme mesajlarınızı bu başlık altında yazabilirsiniz...
Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

İki yüzlülük !!!

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Eyl 07, 2008 1:27 am

İki yüzlülükten nefret ettiği bilinen Mehmet Akif birgün dostlarına şöyle der:

"İki yüzlüleri sever oldum. çünkü yirmi yüzlü insanlar görmeye başladım."

Bügün artık yirmi yüzlülerde tarihe karıştı ve etrafı YÜZSÜZ' ler sardı. Böyle bir ortamda iki yüzlülük konusunu ele almak birşey ifade edermi bilmiyorum.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Pzr Eyl 07, 2008 3:01 am

Çok kritik bir konu. Hem toplumumuz hemde kendimiz için. Herkesin kendine "ne kadar samimiyim" diye sorduğunda cevabı "gerektiği kadar" olanlara -onur-, içinden "pek de samimi olduğum söylenemez" diyenlere -özel bir utanç abidesidir" bu sual. Gerçi iki yüzlü bir kişi zaten önce kendisini kandırdığından bu noktada pişkinliğe vurup "kimene benim iki yüzlülüğümden" diyebilecektir. Ama tüm iki yüzlülerin bu dünyada değilse bile öbür alemde prim yapmadığını tüm samimi kişiler bildiğinden varsın çok yüzlü olsunlar. İki yüzlü olmayan bir gelecek birçok şeyin çözümüde olacaktır inş.

'Yılandan korkmam iki yüzlüden korktuğum kadar.' Allah iki yüzlülerden uzak, samimilerden yakin eylesin...
"Söz uçar yazı kalır"

EM-re
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen EM-re » Pzr Eyl 07, 2008 2:16 pm

[font=Arial]zeynep abla güzel bir konu iki yüzlülükte yirmi yüzlülükte yüzsüzlükte artık menfaate dayali bişe olmuş

''yemine bakıp insana inanma insana bakıp yemine inan'' herzaman karsimizdaki insanlara dikkat etmeliyiz [/font]
Söz; agizdan cikincaya kadar senin esirin, agizdan ciktiktan sonra sen onun esirisin...!

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Pzr Eyl 07, 2008 5:42 pm

Gerçekten çok tartışılabilir ve önemli konulardan bir tanesi.Eğer bizler başkalarını değişik şekillerde görüyor isek,buna önce kendimizden başlamamız gerekir.Hemen herkes hayatta inanın roller oynar,genelde her fert oynadığı rolün farkındadır.Yapmış olduğu işlerin hangi kategorilere girdiğini çok iyi bilir.Fakat bazı şeyler insanların işlerine gelmez,yada menfaatlarini bu şekilde sürdürmek isterler.

İkiyüzlü,yalancı,samimiyetsiz,insanlara inanmayan,güvenmeyen,kişilerin davranışları samimi bir insanın davranışlarından çok farklı olur.Samimiyetsiz özelliklerde olan insanlar hemen her yerde farkedilir.İki yüzlü insan çevresindekilere güvenmiyor,onları gerçek dostları ve yakınları olarak görmüyor demektir.İkiyüzlülükten ve yalancılıktan dolayı,insanlar arasındaki tavırları,yaşamı rahat olmaz,karşısındaki insanlara korku ve çekince ile bakar.Gözlerinde samimiyetsizlik ve güvensizlik belli olur.

Günümüzde ve etrafımızda o kadar iki yüzlü insanlar var ki,Cenabı Mevlam bizlere yardım etsin,bizleri yalançılardan ve ikiyüzlülerden muhafaza buyursun.

Herkese hayırlı iftarlar.

Kullanıcı avatarı
erdinc.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen erdinc.sahin » Pzr Eyl 07, 2008 10:45 pm

zeynep ablam önemli 1 konuya değindiniz.
insanlar artık kendi menfaatleri için madi ve manevi yönde belki bazı durumlarda göze girmek vede adını söylettirebilmek maksatlı olsun
bazen de tuhafda olsa kendilerini ilerlerde düşünüp bu yalan dünyaya kaptırıp gitmiş tamamen boş hayaller içinde ne yaptığını bilmez durumda
aynaya akınca yüzü kızarmayacak kadar ikiyüzlü olabiliyorlar.
ALLAH insanları bu tip durumlara vede şeytana uyup kendi kişiliğini kaybetmekden korusun ... herkese selamlar.
Dünyada dost ararsan Hz.Allah yeter ...

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Pzr Eyl 07, 2008 11:11 pm

Dikkat ettim son zamanlar açılan önemli konulara birkaç arkadaşın dışında yorum yapan yok. Oysa hepimizi yakından ilgilendiren konular.Mesaj bırakan arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum.

Bizim toplumumuzda " iki yüzlü " insanlar belli, onlar tescilli iki yüzlüler. Asıl beni rahatsız eden onların etrafındaki yüzsüz insanlar. Pes doğrusu bukadar vurdum duymazlık aymazlık niye. "Üzüm üzüme baka baka kararırmış" iki yüzlülere pirim veren yüzsüzler kendilerine ailelerine vede en önemlisi memleketlerine ne kadar zarar verdiklerinin farkında bile değiller.

haa biz yazmaktan usanmayacağız, bıkmayacağız, yılmayacağız. tepkimizi rahatsızlığımızı gerek forumdan gerek bulunduğumuz meclislerde devamlı dile getireceğiz. Bu böyle biline.

Kusura bakmayın uslubum biraz sert oldu.Ama efendim ben sizler gibi susamıyorum.

Sağlıcakla kalınız.
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
demet.sahin
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen demet.sahin » Pzt Eyl 08, 2008 12:00 am

[hr]
İlk önce böyle bir konu açtığınız için sevgili/saygıdeğer zeynep ablamı canı gönülden kutluyorum. Ve direk konu ile ilgili düşüncelerimi kelimelere dökmek istiyorum:

Toplumun kanayan bir yarası olan ve özellikle bizim oralarda bu sene daha çok kendini gösteregelen İKİ YÜZLÜLÜK ve bunlara prim veren YALAKALAR artık şu söylediklerimizi duysunlar ki daha burdayız. :!: Her ne koşulda olursa olsun göz göre göre sessiz kalmayacağımızı bilsinler. :!: :wink:

Benim ailemden aldığım eğitim olsun, okuduğum onca kitap olsun hep doğrunun yanında olmam ve haksızlığa boyun eğmemem doğrultusunda idi. "Ne kadar okursanız okuyun, bilginize yakışır şekilde davranmadığınız müddetçe cahilsiniz" derdi bir hocam. o zamanlar bunu hakaret olarak algılardık ama insan zamanla anlıyor. :roll: Lütfen vicdan muhasebemize biraz daha özenli davranalım değil mi? :wink:

Zeynep Ablacım foruma katılımla ilgili ben şöyle düşünüyorum ve düşünmek istiyorum. genç arkadaşlarımızın bu günlerde işleri pek yoğun o yüzden takip edemiyorlar. :? :shock: :)

Hayırlı geceler...

[hr]
Ne kadar okursan oku; bilgine yakışır şekilde davranmadığın müddetçe cahilsin demektir...

Kullanıcı avatarı
guezel_kiz88
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen guezel_kiz88 » Pzt Eyl 08, 2008 1:12 am

demet.sahin size katiliyorum gercekten artik bu tip insanlari fazla görür olduk :S

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

slm

Mesaj gönderen merkez_60 » Pzt Eyl 08, 2008 8:29 am

ÖNCELİKLE ABLACIM AÇTIĞIN KONU İÇİN SANA TEŞEKKÜR EDİYORUM...ÇOK DERİN Bİ KONU..
İKİ YÜZLÜLÜK GÜNÜMÜZDE OKADAR ÇOK YAYGINLASTIKI İNSANLARIN KAÇ YÜZÜ VAR BAZEN BEN BİLE FAZLASIYLA ŞAŞIRIYORUM ONLARIN YERİNE BEN UTANIYORUM NASIL İNSANLIK DİE ...OKADAR ÇOK YANLIŞKI BU İNSANLAR BİŞEYLER YAPTIKLARINI SANIYOLAR GÜYA BAZI İNSANLARI ALDATTITKLARINI BAZILARINI KANDIRDIKLARINI NE BİLİM BİR SÜRÜ ORNEK İSTE...HALBUKİ BİLMEZLERKİ İKİ YÜZLÜLÜK YA BİZZAT KENİDİ NEFSİNE KARŞI YAPILIR YADA BAŞKALARINI ALDAKTAMAK İÇİN YAPILIR.ONUN İÇİN İKİ YÜZLÜ İNSALARLA MUATAP OLMAYIN YA ONU O HUYUNDAN VAZGEÇİRMEYE ÇALISIN..YENİ GELEN NESİLİMİZE BUNU YAYMASALAR KEŞKE...TEKRAR KONU İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUM ABLACIM...
Resim

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Eyl 10, 2008 11:48 pm

Yaşamış olduğumuz hayatta insanların ikiyüzlü tavırlar sergilemesi tamamen ahlak bozukluğuna bağlıdır.Böyle kişilerin içinde ve dışında iki ayrı karekter taşıması onu son derece zor duruma sokar ve sıkıntı verir.İki yüzlü insanlar kendilerini farklı bir kişi gösrebilmek için sürekli rol yapmak zorunda kalırlar.İkiyüzlü insanların bu şekilde davranmalarının sebeplerinden bir taneside menfaat elde etmektir.Böylece kötü ahlaka sahip olan kişiler,her ortamda kendilerine fayda sağlayabilmek için,olduklarından çok farklı bir görünüm sergilerler.İnsanların dikkatini çekmek,maddi çıkar elde etmek,kendilerine menfaat sağlamak,insanların rızalarının doğrultusunda gitmek ve kendilerinden başka kimliklere bürünmek için çeşitli roller oynarlar.

İkiyüzlü insanlar sağlam karektere sahip olmadığı için zaaflarına karşı koyamaz.Çıkarları söz konusu olduğu için prensiplerinden her zaman tavizler verir.Çün ki bu insanlar ahlak bilgisinden yoksundurlar.Bu kişiler Allah'ın rızasını değilde,çevresindeki insanların hoşlanacağı,beğeneceği bir görünüm sergilerler.Bunun için çevrelerinde kim varsa,kendilerini o kişiye yada menfaat elde edeceği kişilere uygun davranış özellikleri sergilerler.Bu nedenle toplumda ve çevrelerindeki diğer kişilerle bütün iyi temaslarını kopartıp,her türlü sosyal ilişkiye perde çekerler.

İkiyüzlü ve riyakar insanlar toplumda saygıyı,hoşgörüyü,nezaketi zorla ve istemeden gösterir.Bunun için en rahat ettiği ortamlar,hiç kimseye saygı göstermek zorunda olmadığı ve gerçek karekterini rahatlıkla gösterebildiği ortamlardır.
Bu tür ortamlarda kişinin üslubunun bozukluğu, ahlâk anlayışının çarpıklığı, kişiler hakkındaki gerçek düşünceleri ve gerçek tavrı ortaya çıkar.Sonuç olarak bir gün hesaba çakileceğini unutur.

Kullanıcı avatarı
volt60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

Mesaj gönderen volt60 » Prş Eyl 11, 2008 4:34 pm

Pek çok insan için; erdem, şeref, onur, gurur ve (AR) çok önemliyse de; ne yazık ki, bir kısım insanlar için, erdemsizlik, şerefsizlik, onursuzluk ve de arkasından konuşmak, hiç mi hiç sorun teşkil etmez. Bu olumsuz değerler, sadece günümüze has bir durum da değildir. geçmişten beri devam etmektedir .. . belki bu olaylara yakinen tanik olan bile wardır ..... tabi bunun böyle gitmeyeceği belli , eski düşüncelerin bir 10 - 15 sene sonra biteceği kanısındayım ... yeni kuşağın (yeni nesilin ) bu tür kavramlardan uzak , daha riyakar ,dürüst ve dedikodudan, fitneden uzak sakin bir yaşam süreceğine inanıyorum ve düşünüyorum .... yani 10 yada 15 sene bekleyecez :)
YoksuLLuk KorkusuyLa Ömrü Sérvét Peşindé Harcayanda Gördüm FakirLigin Özünü .. Çévirdim Yüzümü ( ! )
aklım çok uzaklarda türkiye sınırları içinde istanbul sınırları dışında

GERÇEKLER ACIDIR GERÇEĞİM ACITIRIM....(İSTANBULUM)

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Prş Eyl 11, 2008 11:32 pm

Fatih bey,

Tebrik ederim. Genç bir kardeşimiz olarak konuya sağduyulu yaklaşman doğrusu beni etkiledi.. Sizler tepkinizi ortaya cesurca koyarsanız, inanın bizler haddimizi bileceğiz.. Arkamızdan gelen nesilin daha bilinçli duyarlı olduğunu ğörür ve hissedersek çizmeyi aşmayacagız.

Tüm cabamız geçmişiyle AR etmeyen bizden sonraki nesillere (yani sizler) akça pakça yeni zeminler hazırlamak.

Bu güzel yorumun için sana teşekkür ediyorum.

Selametle kalınız.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Prş Oca 01, 2009 11:45 pm

Bir insanın iki yüzlü olması en çok kendisi için çok kötü bir hastalıktır.İki yüzlü insanlar,inandığı ve benimsediği,özellikle kişiliklerinden sırf çıkarları dolayısıyla tavizler verirler.Bunun sonucu sadece kendi çıkarlarını düşünmeleridir.Toplumun ve etrafındakilerin çıkarları onlar için önemli değildir.

İkiyüzlülük ve samimiyetsizlik öyle bir hastalıktır ki,zararı en başta kişinin kendisine olmakla beraber toplumada mutlaka yansır.Bu karektelerde ki kişiler için insan ilişkileri önemli değildir,geçmişin hesabını yapmadan geleceğin hesabını yaparlar.Her zaman toplumların içerisine bir kene gibi yapışırlar.Şeref,onur,haysiyet onlar için önemli değildir.onlar için her zaman kendi kişisel çıkarları ön plandadır.Sabretmesini ve ellerindeki değerlerin kıymetini bilmezler,iki yüzlü davranmak suretiyle bu imkanlardan mahrum kalırlar.Buda kendilerine verilen en büyük cezadır...
..
...
........

Kullanıcı avatarı
esmer_jojuk
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen esmer_jojuk » Pzr Oca 04, 2009 12:36 am

iki yuzluluk;insanlarin vicdan muhasebesine cekilemedigi,riyakarlarin bir kelime altinda birlisetigi,bencilligin olusturdugu hassiyetini ve namusunu kaybeden vu bu sekilde davranirken kendiliginden ovunen ksii ve kisielrden nefret ettigimi her defasinda dile getirdim ve boyle guzel konualar acildikcada dile getirecegim.Kendi icimizde iki yuzluler yokmu mutlaka vardir bel ki ben bel ki sen bel ki de o ama bunu aza indirmek en guzeli yok etmek bir mum gibi eritmeyi basarabilmek kendi adimiza ve toplum adina yapabilecegimiz en guzel olumlu davranislardan biri olacakdir.Etrafina gulerken sinsice dusunenler yuzune gulerek konusup arkasindan soyleyenler aman ben kotu olmiyim deyip dogru bildikelrini yazmaktan kacinannlar ki (sitede bu sekilde takilmayalim koyumuz icin tabii sadece kopyumuz icin acilan konularda degil diher konualrda da ama koyumuzu daha fazla baz alalim acilan konularda birlik olalim yazilarimizi yazalim bildiklerini aciklamayan yazmaktan cekinen arkadaslarimiz da bu konu basligi altinda kendine yer alacaklarini unutmasinla).simdilik yazacakalrim bu kadar yazmam gerektigini dusundugum zaman yine yazacagim.sayin zeynep ablam boyle bir konu actiginiz icin tsk ederim.

bu konuyla ilgiili olarak;

EN BÜYÜK ALÇAKLIK
İKİ YÜZLÜLÜK
EN BÜYÜK ERDEM
=DÜRÜSTLÜKTÜR=
DÜRÜSTLER ERKEN ÖLÜRLER
AMA İKİ YÜZLÜLER ĞİBİ
=SÜRÜNMEZLER=
daima dürüstolun.!

Şair : sibel oz
Ben hayati NEDENSIZ ve TARIFSIZ yasarim,,,,,,

ottomon
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Re: İki yüzlülük !!!

Mesaj gönderen ottomon » Sal Mar 10, 2009 5:18 am

Konuyu açan arkadaşa teşekkürler
Bu sitede ne var ne yok diye bir bakmak istedim bu başlıga takıldım biraz
Yorumlara baktım ilginç geldi
Sevmedigim bir insanı kırmamak için sahte gülücük dagıtırım
Bu ikiyüzlülüktür bana göre
çalıştıgım yerdeki yöneticiyi sevmem ama seviyormuş gibi görünürüm menfaatim öyle gerektirir çünkü
Unutmayalımki hedefi olan insanlar şartlar gerektirdiginde ikiyüzlü davranmak zorunda kalabilirler

Kullanıcı avatarı
huseyin.ozdemir
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen huseyin.ozdemir » Sal Mar 10, 2009 1:04 pm

ottomon yazdı:Konuyu açan arkadaşa teşekkürler
çalıştıgım yerdeki yöneticiyi sevmem ama seviyormuş gibi görünürüm menfaatim öyle gerektirir çünkü
Unutmayalımki hedefi olan insanlar şartlar gerektirdiginde ikiyüzlü davranmak zorunda kalabilirler
Saygı değer OTOMAN kardeşim hagi şartlarda ''iki yüzlülük'' gerekir sizce hedef kırıteriniz nedir.Sevgi ile kalınız. H.ÖZDEMİR.
İnsanı etkili kılan,düşüncelerindeki haklılık değil, bu haklılığa yaptığı katkıdır

NOTTE
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen NOTTE » Sal Mar 10, 2009 2:53 pm

kavramlar içleri doldurulmadıklarında niyetler zarar görebilir.

iki yüzlülük;
çıkarları için insanların duymak istediği şeyleri söyleyen ve yapmak ama daha sonra aksi yönde davranabilmektir.

Burada kriterler elbetteki vardır.
Mesela yalan söylemek haramdır fakat bazı koşullarda bu konu da ruhsat verilmiştir.Dolayısı ile kişileri kırmamak adına veya iş dünyasındaki organizasyon yapısı içinde üstlere karşı takınılmak zorunda kalınan tavırlar iki yüzlülük olarak değerlendirilemez.

Bence kişi en çok kendisine iki yüzlüdür. O kadar çok çelişkilerimiz var ki,
hukukta ahlak kuralları subjektif ve objektif olarak ikiye ayrılır ve esas olan kişinin kendine karşı ahlaklı olmasıdır ve subjektif ahlak kuralları bu sebeple ön planda tutulmuştur.

Saygı ve sevgiyle kalın...

ottomon
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ottomon » Sal Mar 10, 2009 4:49 pm

NOTTE yazdı:kavramlar içleri doldurulmadıklarında niyetler zarar görebilir.

iki yüzlülük;
çıkarları için insanların duymak istediği şeyleri söyleyen ve yapmak ama daha sonra aksi yönde davranabilmektir.

Burada kriterler elbetteki vardır.
Mesela yalan söylemek haramdır fakat bazı koşullarda bu konu da ruhsat verilmiştir.Dolayısı ile kişileri kırmamak adına veya iş dünyasındaki organizasyon yapısı içinde üstlere karşı takınılmak zorunda kalınan tavırlar iki yüzlülük olarak değerlendirilemez.

Bence kişi en çok kendisine iki yüzlüdür. O kadar çok çelişkilerimiz var ki,
hukukta ahlak kuralları subjektif ve objektif olarak ikiye ayrılır ve esas olan kişinin kendine karşı ahlaklı olmasıdır ve subjektif ahlak kuralları bu sebeple ön planda tutulmuştur.

Saygı ve sevgiyle kalın...
Sayın notte olaya kendimizden degilde dışardaki bir insanın bize bakışından bakalım bu arada acele biryere yetişmem lazım aklıma gelenleri kısaca yazıcam

notte yazdıkların güzel tam düşündügüm gibi aslında şunuda söyleye biliriz her insanda biraz ikiyüzlülük vardır daha dogrusu yöneticilikle ilgili bir kitap okumuştum yıllar önce
bana göre kitabın özeti şuydu insan yönetme sanatı benim anladıgım türkçesi bu

ya çevrendeki olşumun içinde bir birey olursun yada çevrendeki oluşumu yönetirsin yönetmen için biraz ikiyüzlü olman gerekir müşteri temasında ikiyüzlü olman gerekir
İnsanlara duymak istedikleri cümleleri söylemek zorunda kalabilirsin bazen ama o insanlar o cümleleri hak etmezler aslında

Birde olaya siyaseten bakalım şu cümleden yola çıkalım
''küçük politikacılar büyük ikiyüzlülerdir'' diye bir cümle var
hiç sevmedigin insanların yanına gidip oy isteyebilme şimdi burada demokrasi çarkının işleyebilmesi için kişi birilerinin destegini isteyebiliyor oysa normal şartlarda o oy istedigi adamın elini dahi sıkmıyor şimdi bu biraz ikiyüzlülük olmuyormu
yine cümlemdeyim hayatta menfeatlerinin gerektirdigi kadar ikiyüzlü olmak zorundasın
hüseyin bey yazdıklarımı okumuşunuzdur muhtemelen anlatımım bu şekilde
birde olaya islami yönden degilde dünyevi yönden bakalım lütfen

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal Mar 10, 2009 5:29 pm

ottomon yazdı:birde olaya islami yönden degilde dünyevi yönden bakalım lütfen
Bu tür sosyolojik, ya da daha düz tabir ile davranışsal durumlarda konuya dünyevi mi islami mi bakmak gibi bir şeyin sorusunun sorulmasını bile olumlu bulmuyorum. Yani kesinlikle islami düşünce tarzını hayatımızın her anında hele hele insan ilişkilerinde tavizsiz uygulayabiliriz, uyguluyabilmeliyiz. Yukarıdaki örnekten;

Oy isteyen aday, seçmeninden gayet samimi bir şekilde tebessümle, Allah izin verirse ile başlayan cümlelerle ve bu cümlelere inanarak oy isteyebilir. Bu kandırmaca değildir. Zaten bu durumda vebal altına girdiğini bilmeli. Ama günümüz siyasetinin bulaşana pek de huzur vermediği aşikardır. Ben bu zamana kadar siyaset yapıpda memnun oldum huzurluyum diyen bir kişi görmedim. Ne ise konumuz siyaset değil, iki yüzlülük.

Belki de değerli üyelerimiz kıymetli vakitlerini bu sayfada olumlu bir şekilde o yüzden ele alıyoruz. Önemli bir sorun zaten. İki yüzlülük, Demircili insanının "da" bir sorunudur. Bu cümle yanlış anlaşılmasın. Ama memleketimizde iki yüzlü insanların sayısının az olduğunu da maalesef kimse iddia edemez. Bence sorundan çok çözüme odaklanmalı ve ancak ve ancak SAMİMİ OLABİLME, KUL HAKKINDAN KORKMA ve ZİHNİYET DEĞİŞİMİ ile aşılabilecek bu problem için kendimiz ve çevremizden başlamalı ve sözümüzün geçtiği kadar konuyu sıcak tutmalı, onları bu konuda bir anlamda motive ve revize etmeliyiz.

İkiyüzlü insanların olduğu idareler, topluluklar, gruplar hem dünyevi hem de uhrevi anlamda ileri gidemez. Mevla iki yüzlü olanları sözü özü bir olmayı nasip etsin.
"Söz uçar yazı kalır"

ottomon
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ottomon » Sal Mar 10, 2009 9:14 pm

Yılmaz bey yazınızı anladım en azından anlamaya çalıştım sizin egitim düzeyiniz benden yüksek oldugu için kavramları tam oturtamıyorum :(

şimdi bir yerde yönetici var diyelim iki kişi aynı hatayı yapıyor ve bu iki kişide aynı hatayı yaptıgını biliyor yöneticide biliyor ama yönetici birini ikaz ediyor birini görmezden geliyor yani adamına göre muamele meselesi bunu nereye koyalım şimdi insan haklı olarak düşünüyor yöneticinin adamı olan kişilerde bende bu hatayı yaptım demiyor ben buna çok yerde şahit oluyorum
bazen insanlar şartların gerektirdigi kadar ikiyüzlü olamak zorunda kalabiliyor
ikiyüzlülük kötü birşeydir ama kimse söyledigi kadar dürüst olamaz şu anki dünya koşullarında
bildigi dogruyu söyleyen her insan tek kalmaya mahkum insandır günümüzde
KİM BUKADAR GÜÇLÜ OLABİLİRKİ :alkis:
BEN BUKADAR GÜÇLÜ DEGİLİM MESELA AMA KAÇ KİŞİ BU CÜMLEYİ İTİRAF EDEBİLİRKİ

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş Mar 11, 2009 8:28 am

ottomon yazdı:Yılmaz bey yazınızı anladım en azından anlamaya çalıştım sizin egitim düzeyiniz benden yüksek oldugu için kavramları tam oturtamıyorum :(

şimdi bir yerde yönetici var diyelim iki kişi aynı hatayı yapıyor ve bu iki kişide aynı hatayı yaptıgını biliyor yöneticide biliyor ama yönetici birini ikaz ediyor birini görmezden geliyor yani adamına göre muamele meselesi bunu nereye koyalım şimdi insan haklı olarak düşünüyor yöneticinin adamı olan kişilerde bende bu hatayı yaptım demiyor ben buna çok yerde şahit oluyorum
bazen insanlar şartların gerektirdigi kadar ikiyüzlü olamak zorunda kalabiliyor
ikiyüzlülük kötü birşeydir ama kimse söyledigi kadar dürüst olamaz şu anki dünya koşullarında
bildigi dogruyu söyleyen her insan tek kalmaya mahkum insandır günümüzde
KİM BUKADAR GÜÇLÜ OLABİLİRKİ :alkis:
BEN BUKADAR GÜÇLÜ DEGİLİM MESELA AMA KAÇ KİŞİ BU CÜMLEYİ İTİRAF EDEBİLİRKİ
Sevgili ottoman,
Müsaadenizle iş hayatımda da yönetici pozisyonda olduğum için bir de o açıdan bakarak yorumlayayım;

Eğer bana bağlı iki arkadaş aynı hatayı yapıyorsa ikisine aynı uyarıcı tavrı sergilemek gerekir.Eğer ben birine başka öbürüne başka tavır sergiliyorsam bu benim hatamdır, bu konuda kendimi geliştirmem gerekir ve hatta elemanların ya da birinin bana bunu mutlaka söylemeleri gerekir. Hele hele bunu sürekli hale getiriyorsam benim bağlı olduğum üst yöneticiye iletebilirler. Bu durumda eğer üst yönetici de aynı hatayı süreklilik yapıyorsa nasibimi başka işyerinde aramaya çalışmak daha iyi olur sanki. Yönetici samimi ise bu dediğin durum yaşanmaz, elemanlar samimi ise yönetici hatalı olsa bu kötü durum süreklilik arzedemez.

İş hayatının en kötü yanı, yapmacık karakterli, 1 yaptığı işi 3 yapmış gibi gösteren, personelinin hakkını tam olarak vermeyenlerle olmaktır. Bunlar ancak ve ancak bir yere kadar çekilebilir. Bİr süre sonra zaten kendiliğinden ne olacağı belli olur.

Biz yine de iş hayatında da ev hayatında özel hayatta da hakkı kovalayan ama bunu yaparkende objektifliği ve sakinliği elden bırakmayan bir yapıda olmalıyız diye düşünüyorum. Burada bu gibi konularda yaptığımız yorumlar çok önemli. Tabi herkesin yorumuna da saygı göstermek ve en fazla şekilde faydalanmak gerek.

Yeri gelmişken şunu açık bir şekilde üzülerek ifade edebilirim ki;
DemirciliSelemen.Com forum sayesinde ve sonrasında, memleketimin biinen, memleketle ilgili bazı işlerde önlerde yürümeyi seven, ama ama ama SAMİMİ OLMAYAN, İKİ YÜZLÜ OLAN, YAŞININ VEYA BAŞININ HAKKINI VERMEYEN kişiler tanıdım. İşin en kötü tarafı bu insanlar yaşlı ve başlı kişiler. Yani gençlerimize davranış olarak teşkil eden kişiler. Bu konu başlığını onlara armağan ediyorum.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
naci-tasyurek
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen naci-tasyurek » Çrş Mar 11, 2009 4:24 pm

Sayın ottomon tabikide kimse tam dogru olamaz. Kısmende olsa sana katılırım.
Hak verdigim yanında var, onuda samimiyetle söylemek isterim.
Son verdigin örnekten yola çıkalım, ve bir örnekte ben vereyim. :)
Olayı demircili olarak degilde, genel tartışalım derim.

bir çavuş düşün, ikide asker.
Askerlerden biri usta asker, digeri acemi asker, çavuş acemi askeri ne yapar egitime alır :)
Acemi asker kendisine haksızlık yapıldıgını düşünür. Usta askerde aceminin yetiştigini düşünerek sesziz kalır. yarın savaşta şehit düşmesin diye :)
Çavuşun acemi askeri yetiştirmesi gerekir.
Ustanında sesziz kalması gerekir, acemi asker arkadaşının yetişmesi için.

Şimdi sayın ottomon bunu NEREYE koyalım. Buda şaka misali, bir örnek diyelim.
İki yüzlülük derin bir konu.Çogu insan biraz ikiyüzlüdür, evet tam dogru olmak zordur.

Uzatmayalım lafı :) on numarasın ottomon :okey: Sen bu sitede, olması gerekenlerdensin.

analiz yapmak donanım ister, bu anlamda bazı insanlar doğuştan yeteneklidir ve bunun bedelini ya anlaşılmamakla yada dışlanmakla öderler.
Alıntı
En son naci-tasyurek tarafından Çrş Mar 11, 2009 5:31 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ERKAN_OZDEMIR
Onursal Üye
Onursal Üye

Mesaj gönderen ERKAN_OZDEMIR » Çrş Mar 11, 2009 5:27 pm

Daha öncede ifade etmeye açlıştığım gibi çok yönlü bir konu, hangi pencereden bakarsanız bakın aslında bütün insanlığı ilgilendiren bir mesele.Halbuki çağımızın gerçek bir hastalığı;samimiyetsizliğin,ikiyüzlülüğün,beynimizdeki gerçek yansıması,çalışma hayatından,iş hayatından,ikili ilişkilerden hayatın hangi safhasından bakarsanız bakın çevremizi saran bir sis perdesi haline gelmiş.

Yaşamış olduğumuz dünya üzerinde toplumlar,ikili ilişkiler,yönetim anlayışları,çıkar menfaat ilişkileri,sosyal yaşam tarzı,makam mevki hevesi sürekli değişmekte,dolayısıyla insanlar doğallığını bir yana bırakıp hiç olmadıkları,yada yapamayacakları,yada menfaatlerini en ileri düzeyde kollamayı amaç edinen yüzlerle karşımıza çıkmaktalar.Buda hangi alanda olursa olsun bizlere bir şekilde yansımaktadır.

Bireyler olarak bizlere düşen önce kendi maskemizi takacağız,maskelerimiz çoğalırsa bir de bakarız ki;onlarca maske altında gerçek yüzümüzü kaybetmişiz.İşte o zaman toplumda huzursuzluğun temeli başlar.Zaman zaman burada yani forumlarda bunun en güzel örneklerini yaşamaktayız.Bir insanı savunuyoruz ama savunduğumuz insan kendisini dahi ifade edemiyor,biz onu savunmaya devam ediyoruz,yani onun maskesini takıyoruz,bir konuda çok haklısınız''hiç kimse yapmış olduğu hatayı kabullenmez''bunu sebebi eğer idareci yada yönetici ise kendinden başka iyi görmezde ondan,

Hele hele idarecilik anlamında bu konuya bakarsanız işte en tehlikeliside odur.Halka verilmiş sözler vaatler zamanı gelince kaybolup gider.İşte onun için omuzlarına Hak'kın da hesap soracağı omuzlarına bir vebal çöker,işte bunu farkında olabilmektir bütün mesele.

Hayat, Bazen kendi gerçeğinden korkan, özgüvensiz insanların; bazen de çıkar hesaplarına yenik düşenlerin istediği şekilde gidebilir,mesele bunlara ayak uydurup aynı çarkın içerisinde olmamaktır.

ottomon
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye

Mesaj gönderen ottomon » Çrş Mar 11, 2009 8:14 pm

Yukarıda yorum yapan hüseyin bey naci bey yılmaz bey erkan bey yorumlarınız için teşekkürler ama ben istedigim cevabı alamadım aslında ama hüseyin beyin yaptıgı yorum ilgimi çekmedi desem yalan olur
huseyin.ozdemir yazdı:
ottomon yazdı:Konuyu açan arkadaşa teşekkürler
Saygı değer OTOMAN kardeşim hagi şartlarda ''iki yüzlülük'' gerekir sizce hedef kırıteriniz nedir.Sevgi ile kalınız. H.ÖZDEMİR.
hüseyin bey ikiyüzlülügün şartını biraz açarmısınız ikiyüzlülügün size göre kriterleri nelerdir yada ikiyüzlülügün kriteri varmıdır yada ikiyüzlülügün büyügü küçügü olurmu

huseyni
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen huseyni » Prş Mar 12, 2009 12:13 pm

iyi bir konu açılmış fakat zamanım kısıtlı

iki yüzlü
dünya iki yüzlü
hayat iki yüzlü
insan iki yüzlü
kalp iki yüzlü
beden iki yüzlü