İnternet Bankacılığı ve Demircili'linin bu konuda bilgilenmesi...

Blog larınız , Internet paylaşımlarınız, mp3 linkleriniz ve Teknik konularda (site yöneticisi olarak bende müsait oldukça sorularınızı cevaplayabilirim) yazışabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

İnternet Bankacılığı ve Demircili'linin bu konuda bilgilenmesi...

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Sal May 27, 2008 11:47 am

[font=Microsoft Sans Serif]Yıllardır internet ve bilgisayar sektöründe olan ve internet bankacılığını çok eskiden beri kullanana bir hemşehrinizim. Bir şekilde kıyısından köşesinden internetle yeni tanışan hemşehrilerimi "internet bankacılığı hususunda" haddimce ve bilgim dahilinde bilgilendirmek isterim. Neden mi? Çünkü biliyorum ki çoğu hemşehrimiz, hala bu imkanları kullanmıyor, kullanmaktan çekiniyor yada ... her ne ise. ("Tipik işadamımız: Adam ne işim var internette ben anlamam o işlerden, hemi orda dolandırıcılık var çalarlar malarlar , ben gider bankaya hallederim şimdi" yaklaşımı)

Olay çok basit ;
Her zaman çalıştığınız bankanıza gidin, "ben bankaya gelip yaptığım işleri bundan sonra internetteki şubenizden yapmak istiyorum" demeniz sonra size bir form verilir ve internet bankacılığınız birkaç günde kullanıma hazır hale gelir. Banka size şifrelerinizi ve nasıl giriş yapacağınızı aktaracaktır. Evinizde ya da internete nereden daha rahat bağlanıyorsanız oradan bir kaç deneme sonrası da mutlaka ne kadar basit bir işlem olduğunu göreceksiniz.

"Interneti ve internet bankacılığını kullanabilmek için ileri seviyede bilgisayar veya yabancı dil bilmeye gerek yoktur" (Bu benim 1996 da bir üniversite amfisinde anlattığım konu idi)

Peki ne olacak internet bankacılığını kullanınca diyebilirsiniz . Cevap ;

- Bankada sırada o kadar beklemeyeceksiniz, evinizde, işyerinizde çayınızı içerken banka işlerinizi birkaç dakikada halledebileceksiniz.
- Başka banka hesabına yani EFT, yada kendi bankanıza ait bir hesaba yani HAVALE yapmak için 1 YTL ya da civarı (bankaya göre değişir) masraf ödersiniz.

Örnek: Biz fidan bağışı, okul bağışı ve benzeri güzel kampanyaları sitemizden ve forumumuzda duyuruyoruz ya. Misal, diyelim ki Ahmet Emmi, benimde 10 YTL desteğim olsun dedi ve gitti ilgili bankaya. Anlattı memura duruma. Memur dediki Ahmet Emmi'ye: Bu işlemi yapmak için misal 25 YTL masraf ödemeniz lazım. Ahmet emmi şaşırdı. Zaten 10 YTL bağış yapacaktım. Ne masrafı verecem kardeşim dedi ve sinirle çıktı bankadan.

İşte Ahmet Emmi yada bir yakını internet bankacılığı kullanıyor olsa hiç bir yere gitmeden 1 dk içinde hiç masrafsız ya da 1 YTL civarı bir masraf ile istediği kadar bağışı yapabilecekti.

- Ev telefonu, elektrik, su, doğalgaz, bütün cep telefon faturaları, kısacası aklınıza gelecek neredeyse tüm faturalar aynı şekilde 1-2 dk da bilgisayarınızın başında 1-2 tıklama ile İŞLEM TAMAM .

- İnternet bankacalığında banka yaptığını tüm işlemlerin belgesini ekranınızda anında sağlıyor ve isterseniz bunu bilgisayarından yazdırıp kağıda çıkartabilir ve arşivleyebilirsiniz.
Bankanın vereceği dekont ile aynı itibardadır. Yani Dekont saklama derdi de yok. E zaten internet şubenize bilgisayarınızdan girince tüm dekontlarınız karşınızda.

Buna benzer çok avantajları var . Ne bileyim trafik cezalarını, üniversite öğrencileri harçlarını yatırabilir, geçmişi takip edebilir.

Hasılı kelam: İnternet bankacılığını kullanalım. Çok zor bir şey değil. 1-2 dakikade işlem tamam.

İşin teknik tarafınıda bilen bir kişi olarak söylemek durumundayı ki : İnternet % 100 güvenli değildir. Ama Internet bankacılığı internetin en güvenli taraflarından biridir. Gerçi gerçek hayatta maaaşını alıp eve giden Hasan Dayı ne kadar güvendedir bilinmez ama siz internet bilgilerinizi iyi muhafaza eder kimseyle paylaşmazsanız korkacak bir şey yok.

Bu konuda misal verdiğim Ahmet Emmi veya Hasan Dayı'nın hiçbir banka da hesabı yada parası olmayabilir. O zaman o da en yakın akrabası kimin hesabı parası varsa onunla birlikte onun hesabından yapar bu işi ona da ilgili meblağı elden verir .

NOT: Uzun oldu biliyorum ama bazı konular uzun yazınca anlaşılır. Konuyu, konuyu bilmeyen insanların dili ile anlattım, bilenler kusura bakmasınlar. Blimemek ayıp değil, öğrenmemek ....
[/font]
En son yilmaz.sahin tarafından Pzt Haz 02, 2008 1:38 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
merkez_60
Kayıtlı Üye
Kayıtlı Üye
İletişim:

SLM

Mesaj gönderen merkez_60 » Sal May 27, 2008 1:53 pm

[font=Arial Black]TEŞEKKÜRLER YILMAZ ABİ DİKKATE ALMAM GEREKEN YERLERDE HANI YOK DEĞİL....SAĞOL...[/font]
Resim

Kullanıcı avatarı
iskesurlu60
Destekleyen
Destekleyen

Mesaj gönderen iskesurlu60 » Sal May 27, 2008 2:00 pm

VERDİĞİNİZ BİLGİLER İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ YILMAZ BEY.

Kullanıcı avatarı
zeynep
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen zeynep » Sal May 27, 2008 3:10 pm

Ahmet emmi gibi tutayım bankamın yolunu hele bakalım burda anlatıldığı gibi kolay oluyormu bi chek edeyim :)

Teşekkürler yılmaz bey, bunlar hayatımızı kolaylaştıran faydalı bilgiler
Yarabbi! Hakkımda hayırlı olanı, gönlüme razı eyle. Gönlümde olanıda hakkımda hayırlı eyle.

Kullanıcı avatarı
Ugur Ozdemir
Bölüm Yetkilisi
Bölüm Yetkilisi

Mesaj gönderen Ugur Ozdemir » Sal May 27, 2008 3:59 pm

Yilmaz kardes,bildigim kadariyla Türkiyedede BIC ve SWIFT numaralari var bankadaki hesap numaralarinin,
onlar olmadan burdan Internet Banking olmuyor.Ilgilenebilirsen bize o numaralari temin edersen seviniriz.

Gercekten cok rahat ve basit bir islem,8-9 yildir aktif olarak burda kullaniyoruz herhangi bir sorunla karsilasmadim.

Sagolasin yine cok güzel bir konuya imza attigin icin.

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş May 28, 2008 11:41 am

internet bankacılığı tabiki daha kolay ve pratik zaman kaybı yok fakat bu heryönüyle mükemmel bi yöntem değil..
geçen ay çok yakın olduğum bir kişi (ismini burda vermek istemiyorum) başına gelenlerden bahsedicem size...büyük bi şirket bütün bankalarla çalışıyor nerdeyse....
banka adı vermem sorun olmayacaktır burda (YAPIKREDİ)... uzun süredir internet bankacılığı kullanılıyor...13.000 ytl bankadan hortumlandı.parayı alan kişi belli 10 dk içinde 32 işlem gerçekleştirerek bankada blokedeki döviz hesabını bozuyor ve kendi hesabına türk parası olarak aktarıyor...

haziran ayı içinde mahkemeye çıkacaklar taraflar belli banka ve madur...

şimdi istisnalar kaideyi bozmaz tabi bankanında bu konudaki gerekçesi gerekli önlemlerin alınmadığı yönünde...hackerler senin maus haretlerini bile bildiklerine göre nasıl bir üst düzey önlem alınabilinirki.....

azımsanmıyacak kadar çok olan banka madurları birde site açmışlar kendilerine...

ALLAH YARDIMCILARI OLSUN....

http://www.sanalbankamagdurlari.com/
Resim

Kullanıcı avatarı
yilmaz.sahin
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi
İletişim:

Mesaj gönderen yilmaz.sahin » Çrş May 28, 2008 1:00 pm

mehtap25_60 yazdı:

şimdi istisnalar kaideyi bozmaz tabi bankanında bu konudaki gerekçesi gerekli önlemlerin alınmadığı yönünde...hackerler senin maus haretlerini bile bildiklerine göre nasıl bir üst düzey önlem alınabilinirki.....
Sevgili Mehtap,
Senin bu mesajına bakarsak o zaman dememiz lazım ki "Aman aman, sakın ha internet bankacılığını katiyen kullanmayın. Hatta internete de hiç bağlanmayın (çünkü aynı hackerlar internette zaten). İnternet tukaka...! Yok böyle bir şey Mehtap.

Kullanmasını bilirsek internet de internet bankacılığı da bir nimettir. "Dediğin gibi istisnalar kaideyi bozmaz" ise senin mesajında bu konuyu bozmaz. Bu şekilde mağdur olan kişiler de yok değil ama çok çok çok büyük bir istisna. Ve gerçek mağdur iseler kanunen haklarıda sabit zaten.

Yinede bankaların kendi tarafında aldığı yüksek önlemler dışında biz de önlem amaçlı olarak şunu yapmalıyız; Ffatura ödemeleri , bağış vb işler için internet (VADESİZ) hesabımızda küçük bir bakiye (500 - 1000 YTL) bulundurup, fatura ödemeleri ve bağışları gibi işleri internet şubesinden yaparız. Diğer büyük meblağları , ya yine bankalardaki özel çelik kasalarda ya da internet şubesi olmayan başka bir (banka ve) hesabında yada olmadı kendi imkanlarında tutarız. İlk mesajımda % 100 güvenliğin olmadığını yazmıştım. Ama paranı bankaya emanet ediyorsan internet şubesinde de olsa şubenin kendiside olsa ona güvenmişin demektir. Güvenmiyorsan bankanın önünden dahi geçmeyeksin. Yine de banka mağdurları ve dikkatli olmak adına yaptığın duyuru için teşekkürler.
"Söz uçar yazı kalır"

Kullanıcı avatarı
mehtap25_60
Aktif üye
Aktif üye
İletişim:

Mesaj gönderen mehtap25_60 » Çrş May 28, 2008 1:15 pm

yilmaz.sahin yazdı:
mehtap25_60 yazdı:

Yine de banka mağdurları ve dikkatli olmak adına yaptığın duyuru için teşekkürler.
[font=Comic Sans MS]ÖNEMLİ DEĞİL YILMAZ ABİ SADECE GÖZ ARDI EDİLEMEYECEK Bİ DURUMU SİZLERLE PAYLAŞTIM....
:arrow: :idea: :wink: :roll:
[/font]
Resim

“İNTERNET, BİLGİSAYAR, MP3, DVD ve TEKNİK KONULAR” sayfasına dön